Radio Białystok | Galerie | Premiera spektaklu dyplomowego "Austeria" w Akademii Teatralnej [zdjęcia, wideo]

Premiera spektaklu dyplomowego "Austeria" w Akademii Teatralnej [zdjęcia, wideo]

10.12.2022, 15:03, akt. 11.12.2022, 08:40

Pytania dotyczące dzisiejszego świata i co z nim zrobili ludzie stawia "Austeria" - spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, wyreżyserowany przez Sebastiana Majewskiego. Premiera odbyła się w sobotę (10.12).

"Austeria" - spektakl dyplomowy w Akademii Teatralnej, fot. Sylwia Krassowska
"Austeria" - spektakl dyplomowy w Akademii Teatralnej, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Premiera spektaklu dyplomowego "Austeria" w Akademii Teatralnej - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Myślę, że powstał spektakl bardzo intrygujący, bardzo nieoczywisty, taki drążący w głowie, który będzie stawiał pytania, a nie odpowiedzi" - powiedziała (05.12) na konferencji prasowej zapowiadającej spektakl prorektor Akademii Teatralnej Marta Rau. Zapewniła, że warto przyjść i zobaczyć młodych aktorów, z których każdy jest bardzo silną osobowością.Dodała, że spektakl reżyseruje absolwent Akademii Teatralnej Sebastian Majewski. "Zawsze staramy się zapraszać do realizacji dyplomów ludzi, którzy mają coś do powiedzenia, którzy są twórczy, którzy są "w obiegu". I tutaj się tak pięknie złożyło, że i nasze chęci współpracy z Sebastianem zbiegły się z chęcią studentów współpracy z Sebastianem Majewskim" - podkreśliła.

"Bardzo się cieszę ze studentów, których tutaj spotkałem, mogę o nich szczerze powiedzieć (…), że są fantastycznym "materiałem" dla współczesnego teatru" - powiedział Sebastian Majewski, który wrócił do Białegostoku i szkoły po 25 latach. Jego zdaniem, "obecnie funkcjonujemy coraz bardziej w świecie obrazu, szybko zmieniających się i krótkich komunikatów". "Studenci, którzy uczą się w szkole, która zakłada naukę formy są do tego bardzo predystynowani (…). Cieszę się, że mają tę umiejętność takiego szybkiego wchodzenia, szybkich zmian, których to umiejętności bardzo często brakuje ich kolegom z takich wydziałów aktorskich w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi" - ocenił.

Reżyser przypomniał, że austeria oznacza gospodę. Dodał, że "Austeria" to także tytuł powieści Juliana Stryjkowskiego i filmu Jerzego Kawalerowicza. "Z tych dwóch dzieł w spektaklu nie ma nic oprócz tytułu" - podkreślił.

Sebastian Majewski wyjaśnił, że w spektaklu tytułową gospodę prowadzą grzyby. Dodał, że grzyby są dzisiaj jednym z najpopularniejszych elementów świata roślinnego i zajmują się nimi wszyscy. "Opowiadamy o tym, co grzybnia może zrobić ze światem albo czego nie może zrobić ze światem, co ludzie z tym światem zrobili szczególnie teraz, kiedy ten świat wygląda tak jak wygląda i się spotykają też różne doświadczenia" - opowiadał reżyser.

Spektakl będzie grany w grudniu, a także styczniu i lutym.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Teatry amatorskie na konferencji w PIK-u

4.12.2022, 10:31

Jaka jest rola teatrów amatorskich w środowisku zróżnicowanym kulturowo?


"Inwazja" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

4.12.2022, 10:13

„Inwazja” to próba opowieści o wojnie z perspektywy uchodźczyń, które znajdują tymczasowy dom w Polsce. Wojna nie daje wytchnienia, nie pozwala odejść, przekracza granice.


"Mesjasz. Bruno Schulz" w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia]

21.12.2022, 16:20

"Mesjasz" Bruno Schulza to jedna z największych tajemnic literackich. Do dziś nie wiadomo, czy ten tekst w ogóle powstał, czy rękopis zaginął w czasie II wojny światowej - to wciąż rozpala wyobraźnię twórców.


W Akademii Teatralnej zainaugurowano rok akademicki

4.10.2022, 18:30

Chcą spełniać marzenia i realizować swoje pasje artystyczne. Blisko 90 studentów zainaugurowało nowy rok akademicki w Akademii Teatralnej w Białymstoku na trzech kierunkach: aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
27.02.2023, 00:01, akt. 11:35

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok