Radio Białystok | Galerie | Rozpoczyna się maturalny maraton - na początek tradycyjnie język polski [arkusze, zdjęcia]

Rozpoczyna się maturalny maraton - na początek tradycyjnie język polski [arkusze, zdjęcia]

autor: Ryszard Minko

4.05.2023, 07:27, akt. 18:35

Cztery obowiązkowe egzaminy pisemne oraz dwa ustne - w czwartek (4.05) rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna.

Maturzyści, fot. Sylwia Krassowska
Maturzyści, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Absolwenci liceów i techników napisali maturę z języka polskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoccy licealiści napisali maturę z języka polskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z ponad 9 tys. tegorocznych podlaskich maturzystów, około 1200 ponownie przystępuje do egzaminu dojrzałości - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Absolwenci technikum po maturze z języka polskiego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przed maturą z języka polskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nastroje maturzystów przed egzaminem dojrzałości - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do egzaminów w naszym regionie przystąpi blisko 10 tysięcy uczniów techników i liceów, w całym kraju - 270 tysięcy. W zależności od rocznika zdawać będą egzamin w formule z 2015 lub 2023 roku.

W czwartek uczniowie pisali obowiązkową maturę z języka polskiego, w piątek będą zdawać egzamin z języka angielskiego, a w poniedziałek - z matematyki.

Nie było tak trudno jak się wydawało - tak o zakończonym egzaminie maturalnym z języka polskiego mówili ci, którzy zdawali ją w tak zwanej starej formule. To absolwenci czteroletnich techników, którzy w swoich pracach musieli odnieść się do "Przedwiośnia" lub "Pana Tadeusza".

"Człowiek - istota pełna sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem" - takie z kolei były tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matury potrwają do 23 maja. W tym roku egzamin dojrzałości będzie zdawać też 55 tysięcy osób, które chcą podwyższyć wynik z lat ubiegłych lub nie zdały matury w poprzednim roku.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. W tym roku, po kilku latach przerwy, na maturę wraca obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw.  przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego - wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.


źródło: IAR, PAP | red: zmj, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tegoroczni absolwenci szkół średnich będą zdawać dwie formuły matur

3.05.2023, 12:47

Ponad 8 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych rozpoczyna w czwartek (4.05) matury w województwie podlaskim.


Jak opanować maturalny stres i zdać egzamin jak najlepiej

28.04.2023, 14:20

Już czwartego maja rozpoczyna się kolejny egzaminacyjny maraton. Z powodu pandemii wymagania znów będą obniżone ze wszystkich przedmiotów - w tym roku o 20-25 procent. No ale matura, to matura. Jest powaga, jest stres, bo to przecież pierwszy poważny egzamin w życiu.


Uczniowie klas maturalnych zakończyli rok szkolny

28.04.2023, 11:24

Oficjalnie kończą kolejny etap edukacji, choć przed nimi jeszcze egzaminy maturalne. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych w piątek (28.04) odbierają świadectwa ukończenia szkoły, a lada moment rozpoczną najdłuższe wakacje.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok