Radio Białystok | Galerie | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcy regionu świętowali Dożynki Wojewódzkie [zdjęcia]

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcy regionu świętowali Dożynki Wojewódzkie [zdjęcia]

autor: Renata Reda

10.09.2023, 06:00, akt. 19:54

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, wystawa płodów rolnych, jarmark produktów lokalnych i występy artystyczne. W niedzielę (10.09) województwo podlaskie świętowało dożynki. Odbyły się one w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Dożynki wojewódzkie 2023, fot. Sylwia Krassowska
Dożynki wojewódzkie 2023, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcy regionu świętują Dożynki Wojewódzkie - relacja Renaty Redy cz. 3 | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcy regionu świętują Dożynki Wojewódzkie - relacja Renaty Redy cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcy regionu świętują Dożynki Wojewódzkie - relacja Renaty Redy cz. 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tysiące osób odwiedziły dziś Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem. Do nocy zaplanowano tu dożynki wojewódzkie. Swoje wyroby prezentowało prawie 30 producentów skupionych w bazie Podlaskiego Centrum Lokalnego. Smakołykami kusiły panie z ponad 20 Kół Gospodyń Wiejskich. 

Święto plonów rozpoczęła liturgia o godz. 10:00 w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Następnie o godz. 11:00 odbyła się msza w białostockiej archikatedrze, po której delegacje z wieńcami dożynkowymi przejechali do wasilkowskiego muzeum. Tam nastąpiło oficjalne rozpoczęcie dożynek, a marszałek Artur Kosicki odebrał z rąk starostów bochenek chleba, upieczony wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw.

Rolnicy z regionu przywieźli do Wasilkowa wieńce, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Jeden z nich zyska miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023”.

W programie tegorocznych dożynek wojewódzkich był też II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego. Jak zapewnia wicemarszałek województwa pdolaskiego Sebastian Łukaszewicz, to gratka dla smakoszy żywności regionalnej, ekologicznej, pochodzącej od lokalnych dostawców, których wspiera województwo podlaskie.

Odbyły się także m.in.: pokazy rzemiosła, jarmark produktów lokalnych, konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe kół gospodyń wiejskich, czy najciekawsze stoisko producentów produktu lokalnego. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.

Zabawę uprzyjemnią występy Warszawskiej Kapeli z Targówka i zespołów folklorystycznych. A wieczorem przewidziano występy gwiazd: o godz. 17:30 zespół Focus, o 18:30 Masters, a o godz. 20:00 - Lady Pank.

Dożynki zainaugurowały tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim, obchodzone co roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronat Honorowy nad obchodami tegorocznych dożynek objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Podczas dożynek wręczone też zostały statuetki serc społecznikom z gminy Wasilków. To będzie już czwarte wręczenie serc społecznikom przez starostę powiatu białostockiego. Wcześniej statuetki wykonane przez uczniów ZSM i CKZ w Łapach trafiły do liderów lokalnej społeczności w Choroszczy, Tykocinie i w Supraślu.

 Wyróżnienie społeczników z gminy Wasilków otrzymają:

 • Antoni Pełkowski, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej - za liczne zaangażowania samorządowe i pozarządowe na rzecz lokalnej społeczności, w ostatnich latach zwłaszcza za upowszechnianie historii, w tym losów wsi gminy Wasilków
 • Michał Król, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP i prezes OSP Wasilków – za zaangażowanie na rzecz rozwoju ruchu OSP i skuteczne wzmacnianie jednostek ulokowanych w większości na terenach wiejskich i podmiejskich,
 • Krzysztof Niedźwiecki, prezes zarządu Klubu Sportowego Wasilków – za skuteczną promocję sportu tak w Wasilkowie, jak i na obszarach wiejskich
 • Piotr Kisielewicz – szef Ruchu Abstynencko-Trzeźwościowego „Próg Nadziei”, pomysłodawca i organizator dorocznych biesiad trzeźwościowych za budowanie dobrej atmosfery do życia w trzeźwości, także w środowiskach wiejskich
 • Aktywni 50+ i przewodnicząca grupy Anna Biegańska – za skuteczne animowanie środowisk senioralnych do aktywności,
 • Krystyna Sakowicz prezes Uniwersytetu III Wieku – za działania na rzecz seniorów,
 • Chór Wasilkowianie wraz z instruktor Moniką Szymulewską – za kultywowanie pięknej tradycji śpiewania, w tym piosenek ludowych,
 • Zespół Malwianki – wraz z szefową Panią Eugenią Górko i instruktorem Piotrem Czarneckim – za rozśpiewanie Studzianek i kultywowanie tradycji wiejskiej (zespół uczestniczył nawet w dożynkach prezydenckich w Spale)
 • Zespół Dąbrówki – wraz z szefem Janem Ciecierskim – za żywą troskę o muzykę i kulturę ludową i rozwijanie jej w Dąbrówkach
 • Zespół Miktam – z Parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie – za piękne chwalenie Boga śpiewem, podziwiane na wsiach i w miastach
 • KGW Szminką Malowane – za pokazanie całej palety barw aktywnego życia na wsi, w tym pięknych Studzianek
 • Stowarzyszenie Kreatywny Wasilków – za ogrom twórczych działań „ruszających z miejsca bryłę świata”
 • KGW Sochonie – za skuteczne pokazywanie, że choć na świecie jest wiele wsi, to najbardziej bajeczne są Sochonie
 • Jadwiga Piotrowska – za bycie radną powiatową z sercem do ludzi, za liczne inicjatywy edukacyjne na terenach wiejskich i za promocję sportu i turystyki i edukacji na świeżym powietrzu 
 • Zenon Żukowski – za bycie radnym powiatowym i przewodniczącym rady powiatu białostockiego z sercem do ludzi, za liczne inicjatywy łączące troskę o równy rozwój obszarów miejskich i wiejskich.

| red: dl, bs, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tradycyjne obchody i wspólna zabawa - dożynki w Nowych Piekutach i w Sokołach [zdjęcia]

3.09.2023, 16:20

To tradycyjna forma podziękowania za plony i okazja do wspólnej zabawy - w Nowych Piekutach i w Sokołach w niedzielę (3.09) odbyły się imprezy dożynkowe.


Pół wieku po Dożynkach Centralnych w Białymstoku - co pozostało do dziś? [zdjęcia]

1.09.2023, 16:20

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.


A pamiętasz Dożynki '73? Fotograficzna zabawa z nagrodami

31.08.2023, 12:02

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu. Pomijając propagandowy wymiar tej imprezy, dożynki były wielkim wydarzeniem, do dziś wspominanym. I właśnie wspomnień dotyczy nasza najnowsza internetowa zabawa - rodzinnych zdjęć z Dożynek 1973.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok