Radio Białystok | Galerie | Oddali hołd tym, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny [zdjęcia]
Białostoczanie, żołnierze i samorządowcy wzięli udział w czwartek (15.08) w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. To święto upamiętniające zwycięstwo sił zbrojnych Rzeczypospolitej nad wojskami bolszewickimi w 1920 roku.
Świętowano już w okresie międzywojennym
Święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Walki pod Warszawą trwały od 13 do 25 sierpnia w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W ciągu pierwszych dwóch dni załamał się atak jednostek dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego, 16 sierpnia polska kontrofensywa znad Wieprza zmieniła sytuację na froncie i spowodowała w ciągu kilku tygodni odrzucenie bolszewików za Niemen.
Już w czasach II Rzeczypospolitej święto - zwane Świętem Żołnierza - było hucznie obchodzone i upamiętniało walki w obronie Ojczyzny.
To było bardzo ważne święto. Były defilady, rauty, bale, spotkania w okresie międzywojennym. Po 1989 roku przypomnieliśmy sobie wszyscy, że takie coś jak 15 sierpnia istnieje. Oczywiście wcześniej też pamiętano, natomiast nie było takiej oficjalnej celebry jak teraz. A to jest naprawdę święto, o którym warto pamiętać, warto celebrować. To święto chwały oręża polskiego, ale też armii ochotniczej, czyli tych wszystkich ludzi, którzy bez względu na wyznanie, zapatrywania, poglądy - wzięli udział w wojnie z bolszewikami, w obronie Ojczyzny - mówi dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.
Robert Sadowski podkreśla, że także dzisiaj żołnierzom broniącym granic Polski należy się szacunek.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku
Białostoczanie, żołnierze i samorządowcy wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, które rozpoczęły się na Rynku Kościuszki przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego o 12:30. Mieszkańcy Białegostoku tłumnie przybyli na uroczystości.
Święto Wojska Polskiego to nie tylko huczne uroczystości. Atrakcje przygotowało białostockie Muzeum Wojska - w siedzibie przy Kilińskiego, ale też w Parku Militarnym na Węglowej można zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego, wziąć udział w queście o historii garnizonowej miasta, a wieczorem odbędzie się potańcówka.
Warto z naszym wojskiem celebrować tę zwycięską kampanię 1920 roku, która zakończyła się pokojem ryskim i naszą wolnością. W Muzeum Wojska na Kilińskiego od godz. 12:30 mamy zwiedzanie naszych stałych wystaw z przewodnikami. Mamy quest o historii garnizonowej miasta. Można pobrać grę na Kilińskiego i punkty, które są zaznaczone na niej, sprawdzać. Zakończenie jest w Parku Militarnym przy ul. Węglowej. Jest też spacer historyczny. Natomiast w samym Parku Militarnym będzie można oglądać sprzęt wojskowy. Będzie też potańcówka z muzyką na żywo - mówi dyrektor placówki Robert Sadowski.
Atrakcje w Muzeum Wojska przy Kilińskiego i w Parku Militarnym na Węglowej potrwają do 20:00.
"Wojsko na swojsko" w Łomży
W środę (14.08) w Łomży odbyły się uroczystości oficjalne, w czwartek (15.08) natomiast - piknik rodzinny. Na imprezę "Wojsko na swojsko” zapraszają wszystkich mieszkańców Łomży żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
Rodzinny piknik militarny „Wojsko na swojsko” kończy obchody Dnia Wojska Polskiego w Łomży, a jednocześnie jubileuszu pięciolecia 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
Od godz. 12:00 w Parku Jana Pawła II dowództwo jednostki wspólnie z miastem przygotowało liczne atrakcje dla gości w każdym wieku, ale głównie z myślą o najmłodszych.
Poza pokazem sprzętu i wyposażenia wojskowego, to także saperski tor przeszkód i możliwość sprawdzenia celności na symulatorze strzelnicy, pokazy wyszkolenia i maskowania.
Mniej wojskowe propozycje to np. ścianka wspinaczkowa czy strzelanie z łuku, no i poczęstunek – wojskowa grochówka.
Swoje stanowiska i pokazy przygotowały także inne służby mundurowe - Wojska Obrony Terytorialnej, policjanci, strażacy i ratownicy medyczni..
Piknik "Wojsko na swojsko" w Parku Jana Pawła II trwać będzie do godz. 18:00.
Będą też uroczystości w innych miejscach regionu
Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się też m.in. w Sokółce. Rozpoczęły się o 11:00 - msza święta w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. św. Antoniego, następnie przemarsz z Powiatową Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Zespołu Szkół w Suchowoli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości. Były przemówienia, Apel Pamięci, złożenie kwiatów pod pomnikiem i koncert orkiestry.
Na 17:00 został zaplanowany spacer po sokólskich nekropoliach. Jego uczestnicy będą odwiedzać groby żołnierzy poległych na Sokólszczyźnie w 1920 i 1939 roku, walczących na wszystkich frontach II wojny światowej oraz żołnierzy konspiracji niepodległościowej. Na mogiłach obrońców Ojczyzny zapłoną światełka pamięci, a lokalny pasjonat historii Krzysztof Promiński opowie życiorysy najbardziej zasłużonych. Zbiórka przy bramie wejściowej na cmentarz od strony kościoła pw. św. Antoniego w Sokółce.