Radio Białystok | Galerie | Galerie - "Nazywam się Nora Ney" - premiera słuchowiska w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia]
To opowieść o skromnej dziewczynie z Wasilkowa, która zrealizowała wielkie marzenia - została gwiazdą przedwojennego kina. Najpierw skupienie, zasłuchanie i wzruszenia, a później ogromne brawa towarzyszyły niedzielnej (31.05) premierze słuchowiska "Nazywam się Nora Ney" zrealizowanego w Polskim Radiu Białystok.
Opowieść na podstawie scenariusza prof. Iwony Rusek o życiu Soni Najman - późniejszej gwiazdy przedwojennego kina, znanej jako Nora Ney - ujęła zebranych w radiowym Studiu Rembrandt słuchaczy. Premierze słuchowiska towarzyszył recital Alicji Grabowskiej.
W roli Soni wcieliła się Laura Walczak - absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku. Całość wyreżyserował Łukasz Lewandowski, który zaprosił do współpracy przy słuchowisku przede wszystkim białostockich aktorów. Realizacją dźwięku zajął się Grzegorz Falkowski.
"Nazywam się Nora Ney" - słuchowisko Iwony Rusek w reżyserii Łukasza Lewandowskiego
Akcja rozpoczyna się w Wasilkowie i Białymstoku. Nastoletnia Sonia Najman marzy o karierze aktorskiej, ale jej pasja spotyka się ze stanowczym sprzeciwem rodziny. Mimo wszystko Sonia wbrew woli rodziców ucieka do Warszawy. A słuchowisko kończy się w momencie, gdy Sonia trafia na zdjęcia do filmu z Eugeniuszem Bodo. Zakończenie symbolizuje zwycięstwo determinacji i pasji nad ograniczeniami narzuconymi przez rodzinę i tradycję, otwierając drogę do narodzin Nory Ney.
Aktorka, nazywana "polską Gretą Garbo", urodziła się w Wasilkowie 120 lat temu - 25 maja 1906 roku. Dlatego Rada Miasta Białegostoku ustanowiła rok 2026 Rokiem Nory Ney, by w ten sposób uhonorować wybitną artystkę kina przedwojennego.
Mecenasem przedsięwzięcia jest ZAIKS.
Projekt współfinansowany przez Burmistrza Wasilkowa.
| red: tk, zmj, wsz, pp