Radio Białystok | Gość | prof. Barbara Bień - kierowniczka Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Barbara Bień

kierowniczka Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

13.06.2017, 08:16, akt. 11:02

Jak przewidują eksperci u osób po 60. roku życia dalszy okres trwania życia prognozuje się na 20 lat, z czego średnio 6 lat to życie w niesprawności.

Prof. Barbara Bień, źródło fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Prof. Barbara Bień, źródło fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Z prof. Barbarą Bień rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wtorek (13.06) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku specjaliści będą debatować nad bezpieczeństwem zdrowotnym seniora. To istotny problem w starzejącym się polskim społeczeństwie.

Jak przewidują eksperci u osób po 60. roku życia dalszy okres trwania życia prognozuje się na 20 lat, z czego średnio 6 lat to życie w niesprawności. Zatem wcześnie zastosowana interwencja, jest w stanie poprawić jakość życia tej populacji.

Konferencja w Białymstoku będzie połączona z zakończeniem zajęć na Uniwersytecie Zdrowego Seniora oraz Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej. Eksperci powiedzą m.in. o zjawisku wielolekowości, o tym jak interpretować ulotki dołączone do leków, etykiety spożywcze oraz o podstawowych zasadach ergonomii w podeszłym wieku. Konferencja rozpocznie się w Centrum Naukowo-Dydaktycznym przy ul. Szpitalnej 37 w Białymstoku. Wstęp wolny.

O tym z kierowniczką Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Barbara Bień rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Seniorzy - to jest problem, którego nie dostrzegamy, chociaż już demografowie wskazują, że niedługo będą poważne konsekwencje i poważne problemy do rozwiązania ze sporą grupą seniorów.

Żyjemy coraz dłużej, ale na razie nie widać na horyzoncie - poza lekami 75 plus - takich rozwiązań które ułatwiałyby życie seniorom, a nam - młodszym opiekę nad seniorami.


Prof. Barbara Bień: Bardzo słuszne spostrzeżenie, ponieważ szacuje się, że do 2035 roku, co czwarta osoba w naszym społeczeństwie, przekroczy 65. rok życia. Szacuje się również, że za 20 lat, czyli od dziś za 20 lat - ci obecni 65-latkowie, którzy są jak najbardziej jeszcze często czynni zawodowo - wejdą w wiek późnej starości.

A tak naprawdę geriatria zaczyna się dopiero po 75., nawet 80. roku życia. Ja uważam, że wczesna starość nie wymaga specjalnych ani dostosowań, ani wsparcia. Jeżeli ktokolwiek choruje na chorobę przewlekłą, tak zwaną wieku starszego, to w tej wczesnej starości sobie poradzi. Natomiast osoby po 80. roku życia - to jest jakby odwrócenie krzywej Gaussa, to jak noworodki w populacji dzieci i oni wymagają wsparcia. Nie tylko psychicznego, fizycznego, ekonomicznego - przede wszystkim usługowego.


Osoby po 70-tce, po 75. roku życia, po 80. powinny być skaningowane, żeby można było ocenić stan zdrowia tych ludzi. Czy będą samodzielni, czy właśnie - jakiego rodzaju wsparcia wymagają?


Tak. To się nazywa badania przesiewowe, bądź inaczej - grupy specjalne dyspanseryjne, które mogłyby zbierać populację narażoną na pewnego rodzaju oczekiwane, złe skutki chorób w starości. Badania takie proponujemy do przeprowadzenia lekarzom rodzinnym i bardziej doświadczeni, ci którzy kończą specjalizację z geriatrii wiedzą już czego oczekiwać.

Co 5 lat podwaja się odsetek ludzi z otępieniem. Od 1 proc. w grupie wiekowej między 60. a 65. rokiem życia do ponad 40 proc. w grupie osób 80- 90-letnich. Niemal co druga osoba w późnej starości, właściwie można powiedzieć - mimo dożywania do tak wspaniałego wieku, mimo nawet sprawności fizycznej, cierpi na poważne zaburzenia. Nie tylko pamięci, ale i poznawcze, czyli: orientacja, pamięć wczesna, zwłaszcza tych ostatnich momentów w ciągu dnia. Problem z przypominaniem: czy wziął leki czy nie wziął leków? Gorzej jak sobie przypomni, że jednak nie wziął i drugi raz weźmie leki.

Wtedy to są skutki bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla tej osoby i dla rodziny, dla opiekunów. To się kończy albo upadkiem, albo krwiakiem, złamaniem, czyli pobytem na SOR-ze, w szpitalu czy wręcz gipsem. Czasem niestety zaczyna się taka faza inwalidztwa z przekuciem do łóżka i 24 -godzinną potrzebą opieki. Łącznie z karmieniem i pomocą przy podstawowych funkcjach życiowych.


Skala problemu niesamowita. Ale na razie - jakbyśmy nie dostrzegali owej skali i tych spraw, które trzeba rozwiązać, do których trzeba się przygotować. Nawet idąc do pani profesor skonstatowałem, że robimy wszystko, żeby się nie udało stworzyć jasnych reguł adresowych. Żeby droga do odwiedzanej osoby była prosta.

Białystok jest tutaj strasznie skomplikowany. Mamy jakieś stare ulice, które się gdzieś kończą, gdzieś się przedłużają. Nie ma jasnego, prostego schematu, który właśnie takim starszym osobom ułatwiałby orientację w terenie.


Tak, tutaj jest wiele do zrobienia na różnych niwach, na różnych polach. Chociażby orientacja w terenie. Osoby starsze zamieszkujące zazwyczaj te same osiedle, orientują się mniej więcej, do której klatki trafić, na które piętro wjechać - o ile są sprawne pod względem poznawczym.

Natomiast, niestety zdarza się, zwłaszcza w tych osiedlach-blokowiskach, że czasami bezradnie krążą wokół swojego podwórza i nie potrafią wrócić do siebie do domu. Oczywiście sąsiedzi podprowadzą, sąsiedzi się znają i dlatego bardzo ważne jest tworzenie takich grup wsparcia wśród lokatorów podobnej dzielnicy czy nawet tego samego mrówkowca.

Ale powinno być również - nie tylko zachęcanie do nawiązywania tych relacji, ale również do odwiedzania takich osób. O tak sobie - idę po zakupy, to może moja sąsiadka potrzebuje świeżego chleba, mleka czy kefir. Kupię jej, zrobię te zakupy. Czasami to się spotyka, natomiast nie ma tej tradycji.

Jesteśmy krajem, w którym - jak ostatnie dane mówią - wskaźniki bezrobocia są minimalne. Czyli praca jest, czyli wszyscy uciekają do swoich obowiązków i zostawiają tych samotnych ludzi w swoich mieszkaniach. Tak właściwie ryzykujemy, co się stanie w tym czasie z moją mamą, z moim ojcem czy moim dziadkiem. Wiadomo, że może po prostu wyjść z domu, może komuś otworzyć drzwi, może być ofiarą nagabywania, pożyczek i tego typu rzeczy.

Natomiast mówiąc o bezpieczeństwie zdrowotnym, to myślę, że musimy dążyć do krajów, które już wcześniej doświadczyły problemu starości w społeczeństwie. Czyli do bardziej aktywnej opieki zdrowotnej i ochrony zdrowia. Tzn. nie czekanie, że pacjent do mnie przyjdzie z problemem, bo ten pacjent zamknięty w czterech ścianach nie będzie miał sił ani możliwości dotrzeć. Natomiast takie systematyczne, regularne wizyty patronażowe - niekoniecznie lekarza - ale pielęgniarki środowiskowej potrafiłyby wyłuskać poszczególne jednostki, do których lekarz powinien się pofatygować i również powiadomić pracownika socjalnego - czy tutaj nie jest potrzebny wsparcie. Czy dana osoba radzi sobie z codziennym życiu? 

Zastanawiamy się teraz - bo chcemy odmłodzić społeczeństwo - nad budową żłobków, przedszkoli, a tu się okazuje, że powinniśmy wznosić również kluby seniorów, albo nawet i całe bloki, w których seniorzy na parterze będą mieli te wszystkie podstawowe usługi.

Już powinniśmy ten problem dostrzegać. Już powinniśmy takie miejsca stwarzać. Nie tylko domy pomocy społecznej - jak to teraz jest - ale właśnie takie miejsca, w których ci seniorzy spokojnie mogliby żyć, realizować swoje pasje, ale jednocześnie mieliby gwarancję, że jest parę osób, które się nimi zainteresują, tym bardziej, że sporo naszych dzieci wyjechało za granicę.

To prawda. Ja myślę, że to jest bardzo dobry pomysł. Na Zachodzie tworzy się tzw. osiedla wspomagane za pomocą chociażby oprzyrządowania technicznego, żeby wezwać pomoc, żeby poinformować, co się dzieje. Myślę, że niekoniecznie trzeba budować nowe osiedla, bo to kosztuje. Ale widziałam w Szwecji - już ponad 20 lat temu - jak do starych bloków czteropiętrowych dostawiano windę, która umożliwiała tym osobom najstarszym, które nie były w stanie samodzielnie się poruszać na parter, żeby usiąść na ławeczce i posłuchać chociażby świergotu dzieci czy ptaków.

Bo to jest ważne - powąchanie tych wspaniałych zapachów wiosennych. Po to, żeby się zintegrować, żeby zagadać do kogoś i wykonać pewną aktywność w środowisku - nawet na skwerku czy w parku. A niestety są tego pozbawieni, bo wejście na drugie czy trzecie piętro a czasami nawet i czwarte bez windy jest praktycznie uwięzieniem tych osób. Także można! Tylko trzeba chcieć i ludzie nawet nie umieją się domagać takich spraw.

Po pierwsze nie mają tego w głowie, że to przecież można zrobić. Po drugie - jak gdyby nie wypada im ze swoją niesprawnością się obnosić, ponieważ, to trzeba gdzieś tam zagłosować na tak zwany Fundusz Obywatelski. Trzeba przeprowadzić ten swój projekt. Wspaniale, że robimy drogi rowerowe, ale można by było pomyśleć też o pewnych udogodnienia dla ludzi starszych, bo nie każdy jest samodzielny w tej późnej starości.

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.


Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.


Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.


Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.


Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.


fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok