Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK

3.01.2018, 08:30, akt. 09:38

- Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów - mówi Grzegorz Suszko.

Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka
Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka

Z Grzegorzem Suszką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nowy obowiązek dla ponad 1 mln 600 tysięcy mikroprzedsiębiorców. Dołączą do grona prowadzących elektroniczną ewidencję podatku VAT . Po co? O tym z ekspertem w zakresie JPK Grzegorzem Suszko z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: JPK - cóż to jest?


Grzegorz Suszko: Jest to jednolity plik kontrolny. Tych struktur JPK jest generalnie 7. Natomiast JPK VAT obowiązuje od 1 stycznia mikroprzedsiębiorców, wcześniej były okresy, gdy on wszedł i obowiązywał dużych przedsiębiorców, średnich i małych. To było odpowiednio 1.07.2016, 1.01.2017 i chwili obecnej wchodzi ta największa grupa mikroprzedsiębiorców, to jest od 1 stycznia 2018.

Jest to po to, żeby - w skrócie - uszczelnić system podatkowy i - z drugiej strony - by dać pewną pewność przedsiębiorcom, że kontrahent, któremu ja sprzedaję, bądź od którego ja kupuję, wykazuje sprzedaż, zakupy i odprowadza podatki. Informacje zwrotne odnośnie wszelkich nieprawidłowości, wszelkich rozbieżności w transakcjach między kontrahentami będą do przedsiębiorców wysyłane, czy to z poziomu centralnego - z ministerstwa, czy też z poziomu lokalnego - z urzędów skarbowych.


Dlaczego to jest takie istotne, żeby wiedzieć, czy ten człowiek po drugiej stronie jest uczciwy albo prawidłowo rozlicza?


Po pierwsze powinniśmy być patriotami i dbać o to, żeby każdy płacił podatki, ponieważ jest to nasze wspólne dobro i z tego skorzystamy wszyscy. Między innymi właśnie te pieniądze idą na służbę zdrowia. A z drugiej strony jest to po to, by nikt nie kwestionował prawa do odliczenia podatku VAT, że ktoś kupił towar, gdzie transakcja była fikcyjna, bądź kontrahent jest fikcyjny, po to żeby przedsiębiorca miał pewność, że wszystko gra, wszystko jest zgodne z przepisami i nie uczestniczy w żadnym oszustwie, żadnym przestępstwie skarbowym.


Jednolity plik kontrolny to na papierkach przywozimy do urzędu skarbowego?


Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełniamy danymi z rejestru sprzedaży i zakupów arkusz kalkulacyjny, przetwarzamy go w tej aplikacji do odpowiedniego formatu i wysyłamy podpisując bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź e-PUAP-em. 

Natomiast dodatkowo ministerstwo myśląc o mikroprzedsiębiorstwach udostępniło już w chwili obecnej taką aplikację e-mikrofirma, za pomocą której przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury i te dane z faktur mają być (bo jeszcze chwili obecnej nie ma tej możliwości, ale od lutego jest zapowiedź, że będzie taka możliwość) z automatu generowane do pliku JPK VAT i będzie też udostępniona z poziomu tej aplikacji wysyłka tego pliku. 

Tam wystawiamy faktury, natomiast jest też opcja, nawet chwili obecnej, wpisywania faktur zakupu, więc jeżeli my wystawiamy faktury w tej aplikacji, wpiszemy także nasze faktury zakupu, to ta aplikacja e-mikrofirma stworzył nam rejestr, podsumuje nam to, pokaże jak to wygląda oraz od lutego będzie możliwość wygenerowania pliku i wysłania poprzez tę aplikację. Ministerstwo na swojej stronie internetowej napisało, że od lutego, bo chwili obecnej też jeszcze nie ma tej możliwości, będzie także możliwość dopisywania kwot z raportów okresowych z kas fiskalnych, gdyż w tej chwili służy to tylko i wyłącznie do wystawiania faktur i tworzenia ewidencji.


Także będziemy mieli już pełną automatyzację, jeśli chodzi o przygotowywanie tego JPK VAT. Ale jeśli mikroprzedsiębiorca nie prowadzi takiej księgowość elektronicznej, nie działa w ten sposób, tylko tradycyjnie, to jak on ma spełnić te wszystkie obowiązki?


Niestety mikroprzedsiębiorca od 1 stycznia i nie tylko mikroprzedsiębiorca, ale każdy podatnik podatku VAT czynny, czyli ten kto jest zobligowany od 1 stycznia składać JPK VAT, ustawowo został jakby przymuszony do prowadzenia ewidencji VAT, czyli ewidencji sprzedaży i zakupów przy użyciu programów komputerowych, czyli tradycyjne książki rejestr zakupu i sprzedaży odchodzą do lamusa i tu ustawa po prostu nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu programów komputerowych. W związku z tym tworzenie tych plików JPK nie będzie niczym takim super dodatkowo skomplikowanym, bądź super dodatkowo wymagającym jakichś nakładów, bo i tak trzeba będzie prowadzić tę ewidencję przy pomocy komputera.


Czy jeśli ktoś się jeszcze nie obudził w nowym roku, to przypominamy że obowiązują zmiany przepisów, że jeśli ktoś nie ma komputera, to jednak będzie musiał ten komputer kupić i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.


Trzeba będzie pobrać aplikacje, minimalne wymagania ministerstwo podaje, że to jest co najmniej Windows 7. Od rozliczenia za miesiąc styczeń żadna deklaracja podatku VAT nie będzie mogła zostać złożona papierowo, wszystkie będą musiały być składane elektronicznie. Co prawda do składania deklaracji elektronicznej przez zwykłych przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorców, zwykłych ludzi, nie jest konieczne specjalne oprogramowanie, gdyż można to zrobić przez stronę ministerstwa www.e-deklaracje.mf.gov.pl, natomiast do wysłania JPK jest potrzebne dedykowane oprogramowanie, czyli ta aplikacja ze strony ministerstwa, bądź programy księgowe, które umożliwiają tworzenie, wygenerowanie i wysłanie takiego pliku.


Zachęcamy do skończenia z analogiem, jeśli chodzi o rozliczenie podatków, przechodzenia na cyfrę, digitalizowanie. Po pierwsze to będzie łatwiej, a po drugie po skorzystaniu z odpowiednich programów będzie to dodatkowo pewne, jak podatki.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok