Radio Białystok | Gość | Grzegorz Górny - dziennikarz, autor filmów i książek

Grzegorz Górny

dziennikarz, autor filmów i książek

6.01.2018, 15:00, akt. 14:11

Tajemnic Bożego Narodzenia jest wiele, a co o przyjściu Jezusa na świat wiemy na pewno?


Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 2

Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 1

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


M.in. o tym w rozmowie z dziennikarzem, publicystą, autorem filmów i książek Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska.

Fragment rozmowy:

Dominika Dębska: Bezpośrednim pretekstem do naszej rozmowy jest pańska książka pod tytułem "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia". I właśnie - tajemnice, sekrety, a co o Bożym Narodzeniu wiemy na pewno?


Grzegorz Górny: Możemy powiedzieć na pewno, że się wydarzyło, bo jest wiele świadectw historycznych na ten temat, łącznie z czterema ewangeliami. Ale wiele też innych dokumentów historycznych. I na przykład w czasach komunistycznych twierdzono, że Jezus w ogóle nie istniał, że był postacią mityczną. Ale w świetle dokumentów historycznych tego nie da się obronić. 

Więc wiemy na pewno, że to się wydarzyło. I teraz pojawiają się pytania, jakie okoliczności temu towarzyszyły? 


No właśnie, jakie?


Tutaj jest wiele różnych okoliczności. Ponieważ dzisiaj mamy święto zwane potocznie świętem Trzech Króli, to można zadać sobie pytanie, czy ci królowie rzeczywiście istnieli. I czy byli rzeczywiście królami, ponieważ z ewangelii wcale to nie wynika. Dlatego, że Ewangelia św. Mateusza mówi o nich "mędrcy ze Wschodu". Konkretnie pojawia się grecki wyraz "magos" i on w całej Biblii pojawia się zaledwie 5 razy. I z jednej strony oznacza mędrca, znawcę nauk tajemnych, a z drugiej strony może oznaczać też czarownika, oszusta, uwodziciela, astrologa, tłumacza snów. 

Więc ten wyraz "magos" ma wiele znaczeń w całej Biblii. No i na pewno nie oznacza króla. Raczej mędrca. I z całego kontekstu widać, że byli to mędrcy, którzy się specjalizowali w obserwowaniu mapy nieba. Dlatego, że ludy starożytne wierzyły, że w gwiazdach jest zapisany nasz los. I obserwując poszczególne zjawiska astronomiczne, jesteśmy w stanie przewidzieć różne wydarzenia, jakie mają się zdarzyć na Ziemi.

Wiadomo, że oni pochodzili ze Wschodu. I najstarsze wyobrażenia, z pierwszych wieków przedstawiające tych trzech mędrców, ukazują ich w szatach perskich. I to jest bardzo ważny trop, dlatego, że w Persji szkoły astronomiczne stały na bardzo wysokim poziomie. Właściwie były znane w całym ówczesnym antycznym świecie. I nawet odnaleziono, w najsłynniejszej szkole astronomicznej w Persji, taką tabliczkę z pismem klinowym, która zawierała obserwacje mapy nieba, które potwierdzały dokładnie położenie gwiazd, planet w momencie, kiedy miał się rodzić Chrystus. 

I można sobie zadać pytanie, co ci mędrcy zobaczyli na niebie, że przywiodło ich to do Ziemi Świętej. I tutaj, jako pierwszy na to pytanie odpowiedział w sumie pozytywnie jeden z największych astronomów w dziejach, żyjący na przełomie XVI i XVII w. Johanes Kepler. W 1603 roku zobaczył pewne zjawisko astronomiczne na niebie. Mianowicie, była to koniunkcja Jowisza i Saturna w Konstelacji Ryb. I to jest dosyć ciekawe, ponieważ raz na 800 lat takie zjawisko zdarza się 3 razy w roku. I dlaczego to było takie ważne? 

Po pierwsze, musimy wyjaśnić, co to znaczy koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że tak, jakbyśmy patrzyli w kierunku nieba, to Jowisz i Saturn ustawiają się po prostu jakby na jednej linii, że tworzą jeden punkt. I to taki dosyć jasny punkt, dlatego, że wiemy, że Jowisz i Saturn to największe planety Układu Słonecznego. I kiedy one razem się tak schodzą, to wyglądają jak wielka, nowa gwiazda, która nagle się pojawia na nieboskłonie. I potem znika. 

To zjawisko jest obserwowane raz na 800 lat, więc to musiało wzbudzić zainteresowanie mędrców. Tym bardziej, że każda planeta, każdy gwiazdozbiór miał swoje określone miejsce w ówczesnej kosmogonii. I tak ryby były uznawane za początek nowej ery. Z kolei Jowisz był uznawany za planetę Bogów. A Saturn był uważany za taką planetę patrona narodu izraelskiego. 

Więc jak się weźmie, zestawi te trzy znaczenia symboliczne, to się okazuje, że ma się pojawić Bóg w narodzie żydowskim, który ma rozpocząć nową erę. Jeżeli taki sygnał jest 3 razy w ciągu roku z niebios przekazany na Ziemię, to oni to interpretują, jakby rzeczywiście w Izraelu miał się pojawić nowy Bóg. Miała się zacząć nowa era. 


| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
14.12.2018

"Przykre jest, że decyzje zapadają bez konsultacji ze społecznością lokalną. Dzisiaj jest dużo znaków zapytania w sprawie ubojni" - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego.

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza, fot. Monika Kalicka

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza

organizatorzy koncertu "Charytatywny pingwin"
14.12.2018

"W tym roku chcemy pomóc 15-miesięcznemu Olusiowi, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Będziemy zbierać na jego rehabilitację" - mówią organizatorzy akcji.

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło

z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
14.12.2018

Katolickie i prawosławne kolędy oraz piosenki świąteczne znalazły się na płycie wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.


Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
14.12.2018

Do wyboru są świerki wysokości od 0,9 do ponad 5 m, można je będzie wybrać i ściąć legalnie.

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.


płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.

Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.


Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".


Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.

Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok