Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk

z Politechniki Białostockiej

16.02.2018, 08:15, akt. 12:44

- Ubóstwo energetyczne jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - jest to sytuacja, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeden zakład wytwarzający energię elektryczną, kilkanaście ciepłowni, słaba sieć gazowa i energetyczna. Podlaskie jest najuboższe energetycznie w Polsce. Czy nasze województwo potrzebuje strategii rozwoju energetyki?

O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej, przewodniczącym grupy roboczej ds. efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Obraz energetyczny województwa podlaskiego jest marny.

prof. Piotr Banaszuk: Nie jest najlepszy. Rzeczywiście mamy z tym pewien kłopot. Energii wytwarzamy bardzo mało. Z drugiej strony musimy kupować ogromne ilości różnych form.


Wytwarzamy tylko ok. 100 MW energii elektrycznej.


Gdybyśmy dołożyli wszystkie wiatraki, które pracują na północy, byłoby tego znaczenie więcej. Obraz nie jest aż taki zły, ale rzeczywiście najlepszy nie jest. Ważne jest jednak, że musimy kupować każdego roku mnóstwo energii, za co płacimy.


Nie chodzi tylko o prąd.


Naturalnie. Musimy kupić różne nośniki energii - węgiel, paliwa płynne. Samo rolnictwo wydaje na napęd kilkaset milionów rocznie. Są to ogromne kwoty. Jak energię wykorzystywać efektywnie? Bo od efektywności energetycznej zawsze trzeba zacząć. Jak zwiększyć możliwość produkcji własnej energii? Jak wykorzystywać tę energię w sposób przyjaźniejszy środowisku? A to jest niezmiernie istotne. Przecież jakość powietrza mamy bardzo różną.


Wróciłem niedawno ze Śląska, to można powiedzieć, że mamy kryształowe powietrze.


Natomiast są dni, kiedy jest słabo i ludzie zaczynają mówić o smogu, w końcu. Tzn. zaczynają się troszczyć o jakość powietrza. Zatem jak wykorzystać nośniki energii w taki sposób, żeby było to korzystniejsze dla środowiska?


Kolejna sprawa to infrastruktura.


A to już jest właśnie największy problem, z którym sobie chyba tak szybko nie poradzimy. Chociażby z tego względu, że większość urządzeń, o których mówimy, które są w słabym stanie, nie należą niestety do województwa. Jeśli mówimy o elektroenergetyce, to jest to PGE i to jest nasz główny dostawca energii.

Generalnie rzecz biorąc, nie mamy specjalnie wpływu na to, kiedy będą remontowane sieci, kiedy będą ciągnięte nowe nitki, jak będzie wyglądało dołożenie nowego transformatora, żeby żyło się lepiej. Podobnie jest z siecią gazową.


Ale leżymy obok dwóch największych gazociągów w Polsce - Jamał, Gaz-System - a Białystok dusi się z braku gazu.


Ale to wszystko przesył, a nie dystrybucja. To są zupełnie inne historie. W każdym razie sytuacja jest trudna, bo nawet jeżeli zwiększymy produkcję energii, to potem będziemy mieli kłopot jak ją - mówiąc kolokwialnie - rozprowadzić do końcowych odbiorców.

Nawet jeśli wymyślimy sobie sposób na produkcję energii na własne potrzeby, czyli pomyślimy o jakichś drobnych instalacjach fotowoltaicznych, to może okazać się, że w miejscowości, w której zrobi się 5, 7, 10 takich drobiazgów nadachowych, nie ma możliwości technicznych, żeby wpiąć to wszystko w sieć elektroenergetyczną. W związku z tym jest poważny kłopot.

A jeszcze nie powiedzieliśmy o tzw. ubóstwie energetycznym, które jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - tzn. o sytuacji, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię - ogrzać się zimą, oświecić, gdy jest ciemno. Kiedy te koszty zaczynają być duże, mówimy wtedy o ubóstwie energetycznym. Może to jest czasami sformułowanie trochę na wyrost, tym niemniej problem jest.

Mamy problem w województwie - mniej lub bardziej uświadamiany - i bez wątpienia trzeba będzie go rozwiązać.


Będzie potrzebna strategia?


Myślę, że tak. Na razie jesteśmy na początku drogi.


Namawianie tylko ludzi, by inwestowali, oszczędzali, ocieplali... Koszty są wysokie, a społeczeństwo jest ubogie w porównaniu do innych regionów Polski i mieszkańców nie stać na modernizację. Będą potrzebne działania wspólne - ludzi i władz województwa.


Działania skoordynowane. Oczywiście nie łudźmy się, że za pomocą strategii rozwiąże się wszystko. Chwała za to, że władze samorządowe wpadły na taki pomysł, że należałoby jakiś dokument opracować. Nie wiadomo jeszcze, kto to będzie robił, nie wiadomo, kiedy to powstanie, ale cieszę się, że taka inicjatywa w ogóle się pojawiła.

Koordynacja wydawanych środków to ogromnie ważna rzecz. Nie mamy ich aż tyle, żeby pomóc wszystkim. Nie będzie możliwe wsparcie wszystkich chętnych na wymianę starych pieców, nie będzie możliwe wspieranie każdego przedsiębiorcy. To jest jasne. Tym bardziej, że środki unijne, które będą się pojawiały, będą chyba mniejsze. Najważniejsze jest, by te pieniądze, które się pojawiają, wydać zasadnie, z głową.

Problem jest też w tym, że takie strategie mogą być dobre regionalnie, ale mamy jeszcze nad sobą państwo polskie, które dokłada wszelkich starań, by energetykę rozwijać, ale nie zawsze taką, o jakiej myśli np. władza regionalna. I czasami pojawia się pewien konflikt.

Wspomnę  jeszcze o konieczności opłacenia VAT-u od dotacji, co wstrzymało kompletnie podpisywanie umów w województwie na dotowanie samorządów, które chciałyby w imieniu obywateli rozwijać fotowoltaikę czy cokolwiek innego. Okazuje się, że świetny plan, kilkadziesiąt samorządów, kilka tysięcy instalacji, które mogłyby już powolutku powstawać i pokazywać, że Białystok i okolice zaczynają świecić w słońcu fotowoltaicznie, nagle okazuje się, że to wszystko stoi i nie wiadomo, kiedy ruszy. To tylko jeden z przykładów.

W pierwszej kolejności musimy zmniejszyć konsumpcję - po prostu. Najpiękniejsza energia to ta, której nie musimy zużywać, nie musimy jej importować ani kupować. To jest ideał.

Zawsze za tymi szlachetnymi planami stoi ekonomia. Mimo najszczerszych chęci i znakomitych pomysłów, jeżeli obywatelowi czy przedsiębiorcy nie będzie opłacało się wdrażać takie czy inne kroki, niestety postęp w tej dziedzinie będzie bardzo powolny. Pieniądze odgrywają tutaj rolę kluczową.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.


Ewa Szlachcic, fot. Joanna Szubzda

Ewa Szlachcic

wokalistka, kompozytorka
30.11.2018

Ewa Szlachcic z zespołem wystąpi w niedzielę na żywo w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Artystka zaśpiewa tylko utwory ze swojej najnowszej płyty "D.N.A.".

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

komentator z portalu Dzień Dobry Białystok
30.11.2018

Trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego została przerwana. Radni z PiS chcieli zmienić przewodniczącego, którym teraz jest Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch, fot. Marcin Gliński

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch

lekarze
29.11.2018

Lekarze, rodzice, przyjaciele, wolontariusze i inne chore dzieci przyłączają się do akcji pomocy 4-latce z Łomży. W dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku jest kiermasz ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok