Radio Białystok | Gość | Jarosław Borejszo - dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

Jarosław Borejszo

dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

2.03.2018, 08:25, akt. 09:35

Jak zmieni się Wigierski Park Narodowy? Czy pojawią się kolejne atrakcje turystyczne? Od kilku miesięcy instytucja ta ma nowego dyrektora.

Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski
Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z nowym dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Był taki czas, że bez zgody dyrektora Parku ludziom jednej sztachety w płocie nie można było wymienić. Stali mieszkańcy wsi leżących na terenie Wigierskiego Parku Narodowego bardzo narzekali na swój los. Dochodziło niemal do regularnych wojen z dyrekcją. Czy to się teraz zmieni?


Jarosław Borejszo: W  tym, co pan powiedział przed chwilą, jest dużo przesady, bo nigdy nie było w Parku czegoś takiego, żeby bez zgody dyrektora nie można było wymienić sztachety w płocie.

Mam wrażenie, że narosło troszkę mitów wokół WPN, co nie zmienia faktu, że przed wielu laty konflikty te rzeczywiście były. Może nie nazwałbym tego wojnami, ale rzeczywiście różne zadrażnienia były. Natomiast odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że już od wielu lat konflikty są łagodzone i jest ich generalnie mniej.


To stałym mieszkańców wolno teraz więcej, na przykład jeśli chodzi o inwestycje? Czy niekoniecznie?


Przepisy dotyczące budownictwa na terenie Parku nie zmieniły się. Są to przepisy ustawowe i dyrektor Parku ma prawo i obowiązek współdecydować o różnych nowych inwestycjach na terenie WPN. I to cały czas funkcjonuje, prawo nie zmieniło się.


Ale przychodzą do pana ludzie i narzekają na swój los?


Tak, niestety to się zdarza. Tak to jest, że parki narodowe, nie tylko Wigierski Park Narodowy, są takimi miejscami, gdzie generalnie jest konflikt między ochroną przyrody a potrzebami ludzi, którzy mieszkają w parku bądź chcą mieszkać. Dyrektor stoi przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia dwóch bardzo często sprzecznych kwestii - ochrony przyrody z potrzebami ludzi.

Moim staraniem będzie to, by tam, gdzie jest to możliwe, szukać rozwiązań kompromisowych i starać się podejmować takie decyzje, żeby tych konfliktów było jak najmniej.


Stali mieszkańcy narzekali na swój ciężki los wynikający między innymi z tego, o czym pan mówi, czyli na różnego rodzaju rygory związane z ochroną przyrody. Natomiast jednocześnie w Parku w poprzednich latach powstawały jakieś duże, gigantyczne budowle. Można by odnieść wrażenie, że prawo nie jest tam równe dla wszystkich.


Właśnie o to chodzi, że prawo jest dość ślepe i nie uwzględnia często takich kwestii zróżnicowania między lokalnym mieszkańcem a kimś, kto chce się do parku przeprowadzić gdzieś z daleka. I tutaj rzeczywiście to, co pan mówi, często wynika z tego, że osoba, która skądś przybyła i miała na tyle dużo pieniędzy, że na przykład kupiła tyle ziemi, że na tym dużym areale z punktu widzenia prawa mogła postawić nowe gospodarstwo rolne. A nie ma takich przepisów, które by określały maksymalne gabaryty tych budynków. Także to często wynika właśnie z przepisów prawa, które nie uwzględniają różnych niuansów społecznych.


Stali mieszkańcy, stałymi mieszkańcami a są jeszcze turyści. Park - tak można wywnioskować z tego, co ostatnio wyczytałem - będzie się chyba bardziej otwierał na turystów?


Tutaj też troszkę inaczej bym to powiedział, bo w mojej opinii Park dla turystów jest otwarty od bardzo dawna i od bardzo dawna jest to dla nas bardzo ważne zadanie. Uważamy, że udostępnienie turystyczne, otwarcie dla turystów Parku jest rzeczą równie ważną, jak ochrona przyrody. Także jest to dla nas bardzo istotne i od bardzo wielu lat konsekwentnie przygotowujemy, utrzymujemy infrastrukturę turystyczną, która Park ma udostępnić, pokazać ciekawe, piękne miejsca.


Ale będą nowe atrakcje.


Zanim powiem o nowych atrakcjach, to chcę powiedzieć, że w mojej opinii, i też w opinii wielu osób, Park już jest nasycony bardzo rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, która przede wszystkim służy turystom aktywnym, tym, którzy chcą Park podziwiać, idąc, jadąc na rowerze, na nartach, płynąc kajakiem bądź jachtem. Nasze główne zadanie polega na tym, żeby tę infrastrukturę utrzymać w dobrym stanie, zmodernizować, zastosować technologie bardziej przyjazne środowisku.

Oczywiście też myślimy o nowych rozwiązaniach, o nowych atrakcjach, nowych ciekawych miejscach. Na przykład takim nowym miejscem, które chcemy przygotować dla turystów, jest punkt widokowy na Półwyspie Wigierskim - na końcu półwyspu niedaleko naszego klasztoru nowe, piękne miejsce, które zostało odsłonięte. Chcemy tam zrobić platformę widokową. To miejsce już cieszy się zainteresowaniem turystów, ale chcemy, żeby to ucywilizować, by było czysto i przyjemnie.


Po Wigrach będzie pływał drugi statek?


Pracujemy nad tym, żeby stworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby w przyszłości mogła pływać mniejsza jednostka w porównaniu ze statkiem dużym, który pływa po Wigrach. Chodzi o stosunkowo niedużą łódź, która mogłaby pływać wahadłowo między Starym Folwarkiem, czyli między Muzeum Wigier, a klasztorem wigierskim. Rzeczywiście taki pomysł jest. Natomiast kiedy to zostanie zrealizowane, jeszcze nie potrafię powiedzieć.


Wędkarze narzekają, że nie ma ryb w Wigrach albo że jest ich przynajmniej mniej niż dawniej. A skoro akwen znajduje się od lat pod ochroną, to chyba powinno być odwrotnie?


Informacje na temat stanu zarybienia jeziora Wigry są dość sprzeczne, bo ja z kolei spotykam się z wieloma informacjami i opiniami takimi, że Wigry są jednym z najbardziej rybnych jezior na Suwalszczyźnie. Jeżeli jechać na ryby, to właśnie nad jezioro Wigry.

Mogę się zgodzić z tym, że generalnie stan zarybienia wszystkich jezior - może nie tylko na Suwalszczyźnie, ale w Polsce - może jest mniejszy niż mogło to być 50 czy 100 lat temu. Natomiast generalnie Wigry uchodzą za jezioro rybne i oczywiście mamy z tym problemy - na przykład są kormorany, bardzo żarłoczne.

Natomiast to, co robimy na Wigrach -  zarybienia, miliony sztuk narybku, które co roku są wpuszczane do jeziora Wigry - dają efekt. Widzimy to po liczbie sprzedawanych licencji, po zainteresowaniu wędkarzy - moje odczucie jest takie, że wędkarze bardzo chętnie przyjeżdżają na Wigry. Co oznacza, że jednak coś tam można złowić.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Znaniecki, fot. Marcin Gliński

Piotr Znaniecki [wideo]

prezes Stowarzyszenia na Rzecz Eko-Rozwoju "Agro-Group"
18.12.2018

Zima rozpoczęła się co prawda już jakiś czas temu, ale ostatnie śnieżne dni z niewielkim mrozem pokazały, że w naszych miastach oddycha się trudno. Odczuwamy to szczególnie podczas wieczornych spacerów.

Jarosław Zieliński - fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
17.12.2018

- Nic złego nie zrobiłem i to właśnie moi przeciwnicy wiedzą - mówi Jarosław Zieliński.

kom. Kamil Sorko, sierż. sztab. Damian Grabowski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.12.2018

Zima i śnieg to nic dziwnego. A jednak nie każdy dostosował się do warunków panujących na drodze - przez dwa dni doszło w regionie do kilku wypadków, ponad 100 kolizji, trzy osoby zginęły. Jak bezpiecznie podróżować w warunkach zimowych?


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
17.12.2018

Rada miejska w poniedziałek ponownie zajmie się budżetem Białegostoku na 2019 rok. Wydatki mają przekroczyć ponad 2 miliardy złotych.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
14.12.2018

"Przykre jest, że decyzje zapadają bez konsultacji ze społecznością lokalną. Dzisiaj jest dużo znaków zapytania w sprawie ubojni" - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego.

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza, fot. Monika Kalicka

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza

organizatorzy koncertu "Charytatywny pingwin"
14.12.2018

"W tym roku chcemy pomóc 15-miesięcznemu Olusiowi, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Będziemy zbierać na jego rehabilitację" - mówią organizatorzy akcji.


Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło

z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
14.12.2018

Katolickie i prawosławne kolędy oraz piosenki świąteczne znalazły się na płycie wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.

Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
14.12.2018

Do wyboru są świerki wysokości od 0,9 do ponad 5 m, można je będzie wybrać i ściąć legalnie.

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.


Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.


Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.

Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.


mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok