Radio Białystok | Gość | Piotr Kempisty - z Instytutu Działań Miejskich

Piotr Kempisty

z Instytutu Działań Miejskich

6.03.2018, 08:36, akt. 11:52

Budowa ulic i nowych osiedli i związana z tym wycinka drzew - czy Białystok przestaje być zielonym miastem?

Piotr Kempisty, fot. Joanna Szubzda
Piotr Kempisty, fot. Joanna Szubzda

Z Piotrem Kempistym rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Usuwane drzewa nie są uzupełniane nasadzeniami zastępczymi.
Z tego powodu koalicja organizacji pozarządowych i ruchów miejskich zwróciła się z petycją do prezydenta Białegostoku. Radni pod koniec ubiegłego roku uchwalili co prawda Program Ochrony Środowiska, ale zdaniem sygnatariuszy petycji jest to jedynie zbiór "mało ambitnych i niezobowiązujących ogólników".

Sposobem, aby w pewien sposób nadgonić zaniedbania miasta w tworzeniu nowych parków i terenów zielonych może być zaplanowany w tym roku po raz pierwszy "zielony budżet obywatelski”, na który Białystok zamierza przeznaczyć milion złotych.

Z przedstawicielem sygnatariuszy petycji Piotrem Kempistym z Instytutu Działań Miejskich rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Dlaczego państwa zdaniem Białystok przestaje być zielonym miastem?


Piotr Kempisty: Białystok jest zielonym miastem, ale niedługo przestanie nim być, jeżeli tereny zielone będą traktowane tak lekką ręką przy realizacji inwestycji, zwłaszcza inwestycji drogowych, jeżeli nadal tak masowo będą wycinane drzewa.

Kilka liczb - 201 drzew wycięto w ramach przebudowy ulicy Wiosennej, 30 hektarów Lasu Solnickiego może zostać wyciętych z tytułu rozbudowy pasa startowego na Krywlanach. Wszystko to składa się na to, że spośród 18 największych miast wojewódzkich Polski Białystok jest na 16. miejscu, jeżeli chodzi o liczbę powierzchni terenów zielonych, które przypadają na jednego mieszkańca. Chcemy ten stan rzeczy odwrócić.


Ale z drugiej strony każde miasto powinno się rozwijać i takie rzeczy jak budowa nowych osiedli mieszkaniowych, rozwój infrastruktury drogowej czy wreszcie budowa pasa startowego to rzecz normalna.


Oczywiście, że tak. Rozwój miast jest konieczny, także Białegostoku. Tym bardziej należy rekompensować straty w przyrodzie, stosując nasadzenia zastępcze, ale także tworząc nowe tereny zielone w miastach. Co jest zresztą obowiązkiem każdej gminy, obowiązkiem ustawowym. Takie zobowiązanie przyjął na siebie także Białystok, zapisując rozwój zieleni, tworzenie nowych terenów w strategii rozwoju miasta. Niestety w ostatnich latach żaden nowy teren zielony nie powstał.


A jest u nas miejsce na nowe tereny zielone?


Jeżeli nie mamy obecnie miejsca na jeden duży park, który możemy już zacząć realizować, albo dwa, można rozważyć stworzenie szeregu mniejszych parków kieszonkowy.


Co to są parki kieszonkowe, bo między innymi o tym piszecie w swojej petycji?


Park kieszonkowy to jest mały teren zielony, zlokalizowany na osiedlu, który nie ma wielkiego obszaru, jest w zasięgu kilkunastu minut spacerem. Takich parków kieszonkowych można stworzyć kilkanaście albo ambitniej - jeden park kieszonkowy na każdym osiedlu. Z prośbą o wskazanie takich miejsc można zwrócić się do mieszkańców. Na pewno pomogą.


W swojej petycji, która podpisana została przez szereg organizacji i stowarzyszeń działających w Białymstoku, pokazujecie przykłady innych miast, gdzie - nazwijmy to - zielona polityka prowadzona jest z większą konsekwencją i przynosi bardziej zadowalające  efekty. Jakie to są przykłady? Jak można taką zieloną politykę prowadzić, by terenów zielonych było więcej?


W Gdyni obowiązuje osobna zielona strategia zarządzania przyrodą w mieście. W Krakowie dobiegają końca prace nad takim dokumentem. We Wrocławiu obowiązuje zasada zieleni bez granic, gdzie zieleń jest traktowana jako kluczowy element rozwoju miasta. W Lublinie stosuje się zielony budżet obywatelski - na projekty zielone mieszkańcy mają do dyspozycji 2 mln zł. Tyle jeżeli chodzi o różne dokumenty i strategie.

W Krakowie w ostatnich dwóch latach miasto przekazało z własnego budżetu 44 mln zł na zakup 47 ha pod 9 nowych parków. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy kilkakrotnie mniejszym miastem od Krakowa, to niech chociaż tych milionów złotych będzie kilkakrotnie mniej, ale zacznijmy tworzyć nowe tereny zielone w Białymstoku.


Taki dokument jest również w Białymstoku. Jest to Program Ochrony Środowiska, który został uchwalony w listopadzie 2017 roku przez radnych. Ale państwo nazywacie ten dokument "zbiorem mało ambitnych, niezobowiązujących ogólników".


Pomimo wyraźniej delegacji ustawowej obowiązku tworzenia nowych terenów zielonych przez gminę, który jest określony w ustawie o ochronie przyrody, miasto nie zawarło w tym w programie zobowiązania do tworzenia nowych parków, nowych terenów zieleni w naszym mieście.

Apelowaliśmy o to na posiedzeniu komisji zagospodarowania przestrzennego ochrony  środowiska. Zwróciliśmy się z pytaniem, dlaczego nie zapisaliśmy takiego obowiązku. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi od urzędników, nie wypowiedzieli się na ten temat radni. Stąd też pomysł, żeby zebrać nasze argumenty, systemowe postulaty zmiany w zarządzaniu zielenią w naszym mieście i wystąpić ze szczegółową petycją do prezydenta.


Wspomniał pan o zielonym budżecie w Lublinie, ale taki budżet przewidziany jest również w Białymstoku. Czy to może coś poprawić, coś zmienić?


Tak. Zielony budżet obywatelski po raz pierwszy będzie w tym roku w naszym mieście. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 1 mln zł na zielone inicjatywy. Jest to jakiś sposób na to, żeby nadgonić wieloletnie zaniedbania miasta, jeżeli chodzi o tworzenie nowy teren i parków dostępnych dla mieszkańców.

Mieszkańcy często potrafią lepiej od urzędników zidentyfikować swoje potrzeby i wymyślić taki teren zielony, żeby poza wartością przyrodniczą służył on do rekreacji, wypoczynku. Bo zieleń to nie tylko estetyka, ale też bardzo duży, pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców w mieście.


W petycji domagacie się też szerszych konsultacji społecznych. Jak w waszej opinii miałyby one wyglądać? Bo przy okazji przebudowy ulicy Wiosennej, o której między innymi również piszecie w tej petycji, konsultacje były prowadzone a i tak nie obeszło się bez protestu mieszkańców już w trakcie realizacji inwestycji.


Projekt przebudowy ulicy Wiosennej - mówiąc kolokwialnie - wisiał w Biuletynie Informacji Publicznej od kilku lat. Był czas na zgłaszanie uwag. My jeszcze wtedy nie działaliśmy i uwag nie zgłosiliśmy. Nie słyszeliśmy też, żeby uwagi zgłosili mieszkańcy. Projekty przebudowy, projekty inwestycyjne są dość skomplikowane. Trzeba poświęcić wiele czasu, wiele energii na to, żeby się w to wczytać, żeby zidentyfikować różne potrzeby i uwagi, które należałoby zgłosić do takiego projektu.

Natomiast fakt jest taki, że wielu mieszkańców protestuje już w momencie, kiedy buldożery wjeżdżają na plac budowy. Można te protesty uprzedzić, pytając się ich o zdanie wcześniej.


Jaki skutek ma przynieść wasza petycja?


Przede wszystkim merytoryczną wymianę zdań, dyskusję z prezydentem na argumenty.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.


Ewa Szlachcic, fot. Joanna Szubzda

Ewa Szlachcic

wokalistka, kompozytorka
30.11.2018

Ewa Szlachcic z zespołem wystąpi w niedzielę na żywo w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Artystka zaśpiewa tylko utwory ze swojej najnowszej płyty "D.N.A.".

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

komentator z portalu Dzień Dobry Białystok
30.11.2018

Trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego została przerwana. Radni z PiS chcieli zmienić przewodniczącego, którym teraz jest Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch, fot. Marcin Gliński

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch

lekarze
29.11.2018

Lekarze, rodzice, przyjaciele, wolontariusze i inne chore dzieci przyłączają się do akcji pomocy 4-latce z Łomży. W dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku jest kiermasz ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok