Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska - z Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska

z Polskiej Izby Mleka

9.04.2018, 08:14, akt. 11:39

- Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rekordowe ceny skupu mleka rolnicy notowali w końcówce 2017 roku. W ostatnich miesiącach zaczęły jednak spadać, co niepokoi bardzo producentów mleka, szczególnie tych, którzy zainwestowali w rozwój swoich gospodarstw.

O sytuacji na rynku mleczarskim w Podlaskiem, w Polsce i w Europie z Agnieszką Maliszewską z Polskiej Izby Mleka rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Konsumenci się cieszą, bo ceny spadają i za masło, i za mleko, i za inne przetwory mleczne. Natomiast producenci zaczynają narzekać. Czy takie odgłosy dochodzą także do Izby Mleka?


Takie odgłosy narzekań dochodzą tak naprawdę i do Izby Mleka, i do Komisji Europejskiej, także do strony rządowej. Rzeczywiście po dobrym okresie bardzo wysokich cen płaconych rolnikom za mleko teraz - właściwie od ostatnich notowań, które się pojawiły - opublikowane ceny rzeczywiście trochę spadają.

Ceny spadają relatywnie dość powoli - można by tak powiedzieć - w stosunku do wysokich cen, jakie były w 2017 r. Niemniej jednak cały czas tendencja dość dobrych relacji między ceną a produkcją cały czas jest utrzymywana.

Nadmienię tylko, że patrząc rok do roku, to cena nadal rośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast oczywiście z punktu widzenia producentów mleka ta cena cały czas powinna być na tyle wysoka, żeby zaspokoić potrzeby związane z całą produkcją.


Ile średnio kosztował litr mleka w grudniu a ile teraz?


Aktualnie publikowane są ceny styczniowe - to było ponad 132 zł za 100 litrów mleka, czyli 1 zł 32 gr za litra. I to była cena wyższa niż w 2017 r. w tym samym okresie. W grudniu ta cena była jeszcze wyższa - 142 zł za 100 litrów.

Natomiast chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że ceny, które płacone są polskim rolnikom, są drastycznie niższa niż te ceny, które są płacone rolnikom w innych krajach Unii Europejskiej.


Ale oni mają wyższe dopłaty, itd., stąd konkurencja może być nie do pokonania. Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy przeciwdziałania temu spadkowi cen? Bo najgorsza jest tendencja - jak zaczyna spadać raz, to później jest trudno ten spadek zahamować.


Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.


Ale my konsumenci chcemy, żeby ceny nie były tak wysokie.


Ale proszę zauważyć, że teraz ceny na rynku są rzeczywiście niższe. Znowu muszę odwołać się do tendencji światowej, ponieważ to nie my tutaj w Polsce, a nawet nie my w Europie dyktujemy ceny. Jesteśmy po prostu na globalnym rynku i to, co dzieje się na światowych rynkach, ma odzwierciedlanie także w cenach, jakie są płacone za produkt, a potem dalej za mleko.


Skąd jest ta tendencja spadkowa?


Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze zaczęły bardzo mocno spadać bardzo wysokie ceny masła, które utrzymywały się od połowy 2017 roku. Tendencja ta rzeczywiście została bardzo mocno zauważona przez analityków. A także oczywiście przez rynek. Ceny masła zaczęło spadać na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Oczywiście do sytuacji tej też przyczynił się fakt, że mamy bardzo wysoką produkcję, historycznie ogromną. Ale nie tylko w Polsce mamy dzisiaj tak dużą nadprodukcję. Cała Europa po uwolnieniu kwoty zaczęła dość dużo produkować. Ale my jako Europa też otwieramy nowe rynki, ponieważ konsumpcja światowa powinna być na tyle wysoka, żeby można było europejską nadprodukcję sprzedać w krajach trzecich.

Cały czas największym odbiorcą dla nas są kraje UE - Niemcy, Wielka Brytania, Holandia. Ale z punktu widzenia naszych potrzeb wyprowadzenia poza rynek unijny to są Algieria, Chiny, Białoruś i kraje afrykańskie.

Powinniśmy myśleć o tym, żeby nasze produkty pojawiały się jeszcze na wielu innych rynkach, które są dla nas cały czas jeszcze mało znanymi - na przykład Ameryka. Chociaż konkurencja będzie niezwykle trudna. Nasz europejski produkt cały czas jest produktem bardzo wysokiej jakości, bardzo interesującym, a co z tym związane dość drogim.


Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy, które spowodują ustabilizowanie się ceny - przede wszystkim zatrzymanie tendencji spadkowej?


Myślę, że to jest w gestii Komisji Europejskiej.


Ale mamy magazyny zapchane masłem, mlekiem w proszku. Gdzie to upychać?


Mamy ogromny problem z mlekiem w proszku po zakupach interwencyjnych Komisji Europejskiej, która powoli to sprzedaje. Natomiast apel strony polskiej i innych krajów Unii Europejskiej jest taki, żeby przeznaczyć to na paszę dla zwierząt, a nie wprowadzać na rynek jako produkt.


Czy wrócimy do kwotowania mleka?


Nie sądzę. Sygnał ze strony Komisji jest taki, aby państwa i rolnicy myśleli o tym, żeby jednak wprowadzać pewnego rodzaju samoograniczenia. Natomiast z punktu widzenia rolnika, jeżeli inwestuje w stada, to oczekuje też stopy zwrotu. Pieniądze mu się zwrócą, kiedy będzie produkował więcej mleka.

Wchodzimy w fazę lekkiego kryzysu, ale to nie jest sytuacja dotycząca Podlasia ani Polski. Mówimy tutaj o problemie europejskim.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.


fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.


Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.

Adam Chojnowski i Marcin Moczulski, fot. Joanna Szubzda

Adam Chojnowski, Marcin Moczulski i Elżbieta Lichanów

I wicemister i mister Best Body konkursu Mister Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Mister Podlasia
11.01.2019

- Nie wystarczy być tylko przystojnym. Ci najbardziej przystojni odpadają, jeżeli się nie umieją zachować - mówi organizatorka konkursu Mister Podlasia Elżbieta Lichanów.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
10.01.2019

Więcej dla regionów słabszych, bardziej zrównoważony rozwój to założenia polityki gospodarczej obecnego rządu. Teraz te plany mają być przełożone na Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego.

Ewa Kułakowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku - Fot. Robert Bońkowski

Ewa Kułakowska

wicedyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.01.2019

"Głównym zadaniem dokumentu jest wskazanie takich działań, które pomogą nam łatwiej przetrwać te trudne momenty (zmian klimatycznych)" - mówi nasz gość.

Karol Łapiński, fot Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku
8.01.2019

Od nowego roku weszło wiele zmian w prawie pracy. Wzrosło m.in. wynagrodzenie minimalne - do 2250 zł brutto. - To oczywiście powoduje wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, ale również chociażby dodatku za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenia chorobowego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok