Radio Białystok | Gość | dr inż. Maciej Borzyszkowski -

dr inż. Maciej Borzyszkowski

11.04.2018, 08:28, akt. 10:14

Wystarczy przejść w pobliżu barszczu Sosnowskiego, by się poparzyć. W Podlaskiem jest pilotażowy program zwalczania tej rośliny.

dr inż. Maciej Borzyszkowski, fot. Joanna Szubzda
dr inż. Maciej Borzyszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z dr. inż. Maciejem Borzyszkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O zagrożeniu, jakim jest barszcz Sosnowskiego, i sposobach walki z nim z prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku dr inż. Maciejem Borzyszkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Po raz pierwszy pojawiają się pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Czy są takie wyniki badań, które wskazują, że koniecznie trzeba tę roślinę zwalczyć?


dr inż. Maciej Borzyszkowski: Faktycznie do tej pory Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku nie wspierał zadań związanych z usuwaniem barszczu Sosnowskiego. Jest to program pilotażowy. Mieliśmy sygnały od mieszkańców naszego województwa, że stanowi to dla nich problem. Ponadto roślina ta dość dynamicznie rozprzestrzenia się na terenie naszego województwa, stąd postanowiliśmy taki program uruchomić.


Dlaczego ta roślina jest tak niebezpieczna?


Przede wszystkim zawiera olejki lotne, które w kontakcie ze skórą, przy nasłonecznieniu sprawiają, że skóra ulega poparzeniu. Barszcz rośnie w ciągach komunikacyjnych, przy nabrzeżach rzek. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy korzystają chociażby z kajaków.


W Dolinie Rospudy barszcz także ponoć się rozprzestrzenia.


W zeszłym roku z rodziną korzystaliśmy z podróży kajakowej właśnie Rospudą. I faktycznie jest tam tego sporo. Tym bardziej, że groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W związku z tym, że związki lotne unoszą się w powietrzu, to niekoniecznie trzeba dotykać tej rośliny.


Wystarczy przepłynąć w pobliżu, przejść, by ulec poparzeniu tymi olejkami?


Tak. Nawet do 48 godzi. To również kwestia sprzyjających temu warunków atmosferycznych  - odpowiedniej wilgotności i promieni słonecznych.


Jest roślina niebezpieczna, która przybyła do nas z byłego Związku Radzieckiego. Niektórzy nazywają barszcz "zemstą Stalina".


Faktycznie. W związku z tym, że roślina ta ma - powiedzmy - dobre właściwości odżywcze, energetyczne, to były zakusy, by barszcz stanowił paszę dla zwierząt gospodarskich. Jednak okazało się, że przewód pokarmowy zwierząt ulega poparzeniu, więc wycofano się z tego. Natomiast roślina ta była uprawiana. Dynamika jej rozprzestrzenienia sprawiła, że wyrwała się zupełnie spod kontroli.


Ile pieniędzy przeznaczacie na zwalczanie barszczu i jak załatwić taką dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska?


Jest to program pilotażowy. W tym roku zabezpieczyliśmy 100 tys. zł. Będziemy realizować ten program przez samorządy, przez gminy, na wniosek mieszkańców. Dlatego niezwykle ważne jest, aby mieszkańcy - najlepiej już od dzisiaj - kontaktowali się z gminami.

Nabór jest do 31 maja. Mieszkańcy powinni powoływać się na to, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska taki program uruchomił i aby presja społeczna sprawiła, że dojdzie do inwentaryzacji - w programie gmina musi przeprowadzić inwentaryzację. Trzeba pojawić się w miejscu występowania barszczu i zobaczyć, ile go tam rośnie.


Czyli zaczyna się od mieszkańców, którzy widzą w swoim otoczeniu barszcz Sosnowskiego, piszą do urzędu gminy albo idą do  wójta/burmistrza i wnioskują, by uruchamiać taki program.


Tak. Gmina przeprowadza inwentaryzację, wypełnia wniosek, określa powierzchnię występowania barszczu i składa wniosek do Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.


Czy pokrywacie 100 proc. kosztów kampanii antybarszczowej?


W tym roku wystartowaliśmy z dofinansowaniem do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.


Czyli jednak gminy będę musiały się dołożyć do tego?


Tak, zdecydowanie. Chcemy zobaczyć w tym roku, ile barszczu jest, jakie jest zapotrzebowanie, jaka jest skala. W związku z tym, że gminy do dzisiaj prowadziły te programy na własną rękę, my chcemy je wspomóc tą  60-procentową dotacją. W przyszłym roku zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Być może zwiększymy dotację.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
24.01.2019

"Gdyby spojrzeć zupełnie obiektywnie - to jest całkiem dobry budżet" - mówi nasz gość.

fot. Tomasz Kubaszewski

Ryszard Iwaszkiewicz

organizator 11. Augustowskiego Zlotu Morsów
23.01.2019

- Nikt nie bawi się tak, jak morsy - mówi Ryszard Iwaszkiewicz.

Anna Kopeć, fot. Joanna Szubzda

Anna Kopeć

z Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
23.01.2019

Szusowanie po plaży, szaleństwo na ślizgawce, intensywne kursy pływania i tańsze bilety na pływalnie - takie aktywności na ferie zimowe przygotował BOSiR.


prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Banaszuk [wideo]

z Politechniki Białostockiej
23.01.2019

- Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
22.01.2019

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

Krzysztof Zemło, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Zemło

dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży
22.01.2019

Łomżyński dom kultury dołącza do grona instytucji promujących młody, polski jazz.


sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.


Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok