Radio Białystok | Gość | Elżbieta Rafalska - Minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Elżbieta Rafalska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej

16.04.2018, 08:06, akt. 09:49

- Uważam, że dostępność do służby zdrowia, do usług zdrowotnych, powinna w mniejszych miejscowościach się poprawiać, i że ludzie z powodu miejsca zamieszkania nie mogą być wykluczeni z dostępu do lekarza, z dostępu do żłobka, przedszkola, do jakiś innych ważnych dla nich instytucji - mówi Elżbieta Rafalska.

Spotkanie w Łapach z Elżbietą Rafalską, fot. Lech Pilarski
Spotkanie w Łapach z Elżbietą Rafalską, fot. Lech Pilarski

Z Elżbietą Rafalską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W regionach rozpoczęły się spotkania przedstawicieli rządu, na których omawiane są nowe zamierzenia w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego w kraju. W Łapach gościła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, z którą rozmawiał Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak wygląda ta Polska powiatowa?


Elżbieta Rafalska: Ja doskonale tę Polskę znam, ponieważ przyjechałam z Warszawy, ale w ogóle to pochodzę właśnie z takiej Polski powiatowej. Wychowałam się najpierw w malutkim miasteczku, potem wyjechałam na studia, byłam trochę większym, bo w Gorzowie mam swoje biuro poselskie, więc ta Polska jest doskonale mi znana. Polska jest krajem ciągle zróżnicowanym, mimo że chcielibyśmy, żeby była bardziej jednorodna. Większe problemy społeczne, większe problemy z rynkiem pracy, którym tak często się też chwalimy, bo tu upadłość jednego czy drugiego zakładu powoduje dramat samej miejscowości, zmienia jej zupełnie charakter. Mimo że nie mamy recepty takiej doskonałej na to, żeby ten problem rozwiązać, ja rozumiem i pewnie czuję tę Polskę mniejszych społeczności, mniejszych miasteczek.


Pytam o to ze względu na to, że spotkanie było bardzo burzliwe, co oznacza, że z jednej strony były spore oczekiwania, które udało się już zrealizować, myślę o oczekiwaniach społecznych, ale z drugiej strony są następne, rodzą się nowe potrzeby. 


Rzeczywiście spotkanie było burzliwe dlatego, że ono się głównie koncentrowało na sprawach społecznych, pewnie ze względu, że za taki resort odpowiadam, chociaż na spotkaniu mówiliśmy o kompleksowym programie Prawa i Sprawiedliwości. W sprawach społecznych każda ludzka sprawa jest po prostu inna i na to nie ma ustawy, bo życie jest skomplikowane; jedna osoba traci pracę, druga osoba ma niepełnosprawne dziecko, trzecia szuka mieszkania nie socjalnego czy chronionego. Zderzamy się z różnymi ograniczeniami, z różnymi niemożliwościami. Jedne zadania są do wykonania dla samorządu, inne są dla rządu i pewnie w takim dopiero zderzeniu patrzymy jakie są bolączki zwykłych ludzi, z czym się mierzą każdego dnia, z jakimi ograniczeniami, z jakimi też frustracjami i to też mnie absolutnie nie zaskakuje. 


Jak przełożyć te duże rządowe pieniądze na te małe strumyki, żeby trafiły do każdego potrzebującego?


To jest po pierwsze znalezienie dobrych rozwiązań systemowych, sprawiedliwa dystrybucja środków publicznych. Co to znaczy "sprawiedliwa"? Sprawiedliwa to znaczy uwzględniająca to głębokie zróżnicowanie, że jak mamy większe bezrobocie, jeżeli mamy społeczności starzejące się, jeżeli mamy ograniczenia w rozwoju infrastrukturalnym, jeżeli były tu upadłości dużych zakładów, to tu powinny być adresowane specjalne programy, bądź większe środki, ale od tego też jak one są już potem dzielone na tym poziomie lokalnym, to w dużej mierze zależy od społeczności lokalnych. Rząd przygotował nasz już program, o którym często mówią, że my się nim chwalimy, ale rzeczywiście to duży program, więc często o nim mówimy - program 500 plus - i ten program jest realizowany przy współpracy z samorządami, który ma publiczne, rządowe pieniądze, ale samorząd wydaje decyzję, realizuje program i sprawdza na przykład jak on jest rzeczywiście realizowany tu na poziomie lokalnym. I tak powinno też być z innymi programami. Ja uważam, że dostępność do służby zdrowia, do usług zdrowotnych, powinna w mniejszych miejscowościach się poprawiać, i że ludzie z powodu miejsca zamieszkania nie mogą być wykluczeni z dostępu do lekarza, z dostępu do żłobka, przedszkola, do jakiś innych też ważnych dla nich instytucji, domu seniora, klubu seniora i tak dalej. Nie powinni po to jeździ do Białegostoku czy do innych miejscowości, tylko pomału musimy te błędy i zaniechania poprzednich ekip naprawiać.


Czyli zejść z dużych miejscowości także do tych mniejszych... 

 

Tak. Jak przyszłam tylko do ministerstwa, to powiedziałam: "proszę mi pokazać, gdzie mamy największe białe plamy, że nie ma tych instytucji, które w innych miejscowościach są mocno skoncentrowane". Wtedy mi powiedziano, że tam, gdzie ich jest dużo, to bardzo aktywny jest pan starosta i pan burmistrz, a w tych innych to te samorządy są słabe. A ja mówię: "ale tam są ludzie potrzebujący". Jeżeli nawet samorząd się o to nie stara, to musi być ta inicjatywa po stronie rządowej, żeby takie społeczności mobilizować. To nie jest kara dla starosty, który sobie poradzi, czy dla wójta, burmistrza, tylko w ten sposób ogranicza się ludzi, którzy tam mieszkają i są Bogu ducha winni. Oczywiście mogą przy tych urnach decydować kto zostanie wójtem i burmistrzem, ale sytuacje są też przeróżne, więc tego typu politykę wyrównywania tych szans odbywa się na poziomie edukacji, bo jeżeli jest takie wykluczenie edukacyjne i mamy dostęp do gorszej szkoły, do niższej jakości usług, to ciągnie się to czasami za dziećmi, rodziną, ludźmi przez całe życie. Tak nie powinno być.


Czyli to trzeba zmieniać. Ale Łapy są znakomitym przykładem, kiedy mamy do czynienia z rozbieraniem takich nożyc. Z jednej strony mało dzieci, z drugiej - rosnąca liczba emerytów. 


Tu oczywiście popełniono wiele kardynalnych błędów, których nie starano się naprawić też jakby bez przewidywania skutków bardzo bolesnych dla miejscowości opierającej się o dwa podstawowe zakłady, mówię tu o cukrowni, o zakładzie naprawy taboru kolejowego. Ja znam wiele przykładów podobnych miejscowości, w których strona rządowa nie wyciągnęła ręki. Wiem, że już takie powolne zmiany, poprawa sytuacji na rynku pracy się też odbywa. Ja tu się absolutnie podpisuje pod tym, żeby takie miejscowości otrzymywały wsparcie. Ze strony moich programów społecznych ona absolutnie jest adresowana, bo my chociażby z programu Rodzina 500 plus widzimy, że tam, gdzie jest niższa dochodowość, a ona będzie tu w Łapach, bo ludzie mniej zarabiają, jest większe bezrobocie, często w rodzinie pracuje jedna osoba, to one otrzymują oświadczenie na każde dziecko. Ten program też jest w większym stopniu adresowany na polską wieś i wiele innych programów uwzględnia te specyfiki. Myślę, że taka oferta programu Mieszkanie Plus, gdzie będą dopłaty do najmu, będą uwzględniały właśnie tę specyfikę. Przez wiele lat działa się pewna taka krzywda, w której udział mają też poprzednie ekipy, ale naprawdę zaniechania wielu lat nie da się naprawić z dnia na dzień. One są utrwalone, pogłębione i wymagają też długofalowych działań.


Wielu przedsiębiorców finansuje badania okresowe dla swoich pracowników. Dlaczego tak duży odsetek Polaków ma niewykrytą cukrzycę, niewykryte choroby nadciśnieniowe i tak dalej? To oznacza, że chodzimy na te badania okresowe jak "psu na budę", bo nie do końca i nieprecyzyjnie są one realizowane? Czy nie czas na porozumienie z pracodawcami, skoro oni płacą, to też żeby zaczęli wymagać odpowiedniej jakości, żeby ministerstwo to wsparło?


Myślę, że clou tego problemu nie jest ministerstwie, tylko w rzetelności dokonywanych badań. Ja się uważnie temu przyjrzę, ale moja wiara w to, że za nas wszystkich szczegółowe przepisy precyzyjnie określające czy to ma być takie czy inne badanie, które zamienią rzetelność lekarzy, nas jako pacjentów, pracowników rozwiążą, to nie do końca jestem przekonana. Ja nie mówię, że to jest powszechna praktyka, ale naprawdę znam przypadki, kiedy po prostu te badania, które muszą się odbywać co roku są podpisywane bez odbycia rzeczywistych tych badań. Jest też tak, że my jako pracownicy nie do końca przywiązujemy wagę, więc myślę, że to jest ważne dla pracodawcy, który chce mieć zdrowego pracownika, który nie będzie chodził na zwolnienia, który nie będzie miał choroby zawodowej. Dla nas, bo to są badania profilaktyczne, które pomogą nam uniknąć chorób, których możemy się nie spodziewać i póki co bez zmiany przepisów, wypełniając te zadania, możemy naprawdę korzystać z tych badań profilaktycznych, wiedząc, że one nie są tylko spełnieniem pewnego formalnego warunku, tylko że dla nas powinny być ważne, dla nas i dla naszego lekarza również.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
14.12.2018

"Przykre jest, że decyzje zapadają bez konsultacji ze społecznością lokalną. Dzisiaj jest dużo znaków zapytania w sprawie ubojni" - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego.

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza, fot. Monika Kalicka

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza

organizatorzy koncertu "Charytatywny pingwin"
14.12.2018

"W tym roku chcemy pomóc 15-miesięcznemu Olusiowi, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Będziemy zbierać na jego rehabilitację" - mówią organizatorzy akcji.

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło

z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
14.12.2018

Katolickie i prawosławne kolędy oraz piosenki świąteczne znalazły się na płycie wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.


Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
14.12.2018

Do wyboru są świerki wysokości od 0,9 do ponad 5 m, można je będzie wybrać i ściąć legalnie.

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.


płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.

Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.


Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".


Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.

Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok