Radio Białystok | Gość | nadinsp. Daniel Kołnierowicz - komendant wojewódzki Policji

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki Policji

18.04.2018, 08:30, akt. 09:21

"Do mnie rzecznik się nie zgłosił, o żadnych kwestiach kontroli, czy czegokolwiek mnie nie informował i ja oficjalnie żadnych efektów tej wizyty nie znam".

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Monika Kalicka
nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Monika Kalicka

Z Danielem Kołnierowiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zbyt długie służby, brud w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych oraz wadliwa broń - takie zastrzeżenia sformułował Rzecznik Praw Obywatelskich po kontroli w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku. Swoje zastrzeżenia przesłał do KGP. O tym z Komendantem Wojewódzkim Policji nadinsp. Danielem Kołnierowiczem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak jest z czasem pracy policjantów? O co chodzi ze służbami 10-godzinnymi? 


Daniel Kołnierowicz: Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu do komendanta głównego stwierdził, że policjanci miesięcznie zyskują 2 dni wolnego podczas tych 10- godzinnych służb. Źle policzył, nie umie liczyć, bo jak państwo doskonale wiedzą, policjanci mają pracować 40 godzin tygodniowo, to są cztery 10-godzinne służby w tygodniu, 4 tygodnie w miesiącu, a więc jest to co najmniej 4 dni wolnego, a nie dwa. 

O co chodzi ze służbami 10-godzinnymi? System służb 10-godzinnych działa już w Komendzie Miejskiej Policji od 2013 roku, więc 5 lat. Sprawdziły się, dysponuję szeregiem analiz pisanych przez przełożonych, szeregiem opinii policjantów. Zresztą i w tym wystąpieniu sam Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że jest to dla policjantów bardzo korzystny wymiar służby, ale on jest korzystny nie tylko dla policjantów, on jest korzystny również i dla przełożonych w kontekście rozliczania tych służb, bardzo łatwo się liczy, bardzo łatwo pilnuje się czasu pracy. 

On jest korzystny jeszcze z jednego powodu - mianowicie policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, a tam te służby są pełnione, oprócz takich służb standardowych, tradycyjnych pełnią jeszcze służby dodatkowe, służby płatne.


Czyli nadgodziny?


Tak, one są finansowane z budżetów samorządów różnych, one są, funkcjonują w bardzo dużym zakresie, bardzo się z tego cieszymy. Wówczas policjant w swoim czasie wolnym przychodzi do służby, pełni ją w miejscu, czasie wskazanym przez przełożonych, przez społeczeństwo, realizuje tam stosowne zadania. 

System 12-godzinny, w którym policjant ma najwięcej wolnego, powoduje to, że jednak są tam sztywno określony czasy odpoczynku między służbami, a więc służba 12 godzin, 24 godziny odpoczynku, znowu służba 12 godzin, 48 godzin odpoczynku. Jakbyśmy to wszystko zsumowali, to ten czas służby i czas odpoczynku nie daje miejsca na to, aby wpleść w tę służbę - tę służbę społeczną, służbę płatną, kiedy ten policjant może przyjść dodatkowo zarobić, popracować i wszyscy są z tego zadowoleni. 

Mamy tutaj więc wątpliwości czy w tym czasie wolnym, który jest wprost przeznaczony do odpoczynku, taką służbę można pełnić. Z opinii radców prawnych wynika, że nie. Innym systemem, który jest określony w rozporządzeniu dotyczącym czasu służby policjantów, jest system ośmiogodzinny. Tam policjant wówczas jest na służbie, bardzo mocno upraszczając, 5 dni w tygodniu, to jest wtedy 40 godzin i ma 2 dni wolnego. Czasami jest to weekend, często nie jest, to już taka jest specyfika służby. Wówczas można podczas tych dwóch dni wolnego zaplanować taką służbę dodatkową, natomiast wiadomo, że taka służba dodatkowa powoduje to, że w zasadzie policjant jest cały dzień poza domem, ma mniejszy kontakt z rodziną, jest trudniej. 

Natomiast jest ten system, który powstał w 2013 r. był najpierw systemem pilotażowym, więc był testowany w wydziale patrolowo-interwencyjnym i dopiero później wyciągnięto pewne wnioski. Powoduje to, że służby 10-godzinne i 3 dni wolnego w tygodniu daje po pierwsze policjantom większa możliwość wykorzystania tego czasu, chociażby na te służby dodatkowe, a przy tym jeszcze zostaje troszeczkę czasu dla rodziny.


Komuś się to jednak nie podobało, a wam ten system się podoba, większości policjantów również. Czyli w sumie jesteście zadowoleni, że rzecznik to odkrył?


Jesteśmy zadowoleni, że rzecznik to odkrył. Jeśli chodzi o to wystąpienie rzecznika, to pan jest pierwszą osobą, która mnie o tym informuje oficjalnie, że takowe było, ja nic o tym nie wiem, do mnie się rzecznik nie zgłosił, jego przedstawiciel się nie zgłosił, o żadnych kwestiach kontroli, czy czegokolwiek - jak byśmy tę wizytę jego w komendzie miejskiej nazwali - mnie nie informował i ja oficjalnie żadnych efektów tej wizyty nie znam.


Dowie się pan od komendanta głównego, bo napisze na pewno do pana.


Prawdopodobnie taki będzie obieg informacji. 


Związkowcy policyjni również nie wiedzieli. Ale rzecznik ma takie prawa, skorzystał. 


Niech on sobie z nich korzysta, może wnioski wyciągać. Ja oczywiście, po tym sygnale od pana, że takie wystąpienie już zostało skierowane, postanowiłem się pobieżnie z nim zapoznać i zadałem sobie jedno pytanie - że jednak rzecznik praw obywatelskich jest instytucją, organem, który stoi na straży praw obywatelskich, na straży praw mieszkańców naszego kraju, w tym na straży praw policjantów.

Jeżeli jest tak, że te służby 10-godzinne, a bezsprzecznie tak jest, on sam przecież o tym pisze, są korzystne dla policjantów, policjanci chcą takie służby pełnić, to moje pytanie jest takie - jakie działania rzecznik podejmie w celu zalegalizowania i usankcjonowania prawnego tych służb. Czy ograniczy się tylko do tego wystąpienia, które już widnieje na jego stronie, do komendanta głównego, to raczej jest wystąpienie, które ma na celu wyjaśnienie tej sytuacji, czy też skorzysta z przysługujących mu uprawnień i zwróci się na przykład o zalegalizowanie i wprost usankcjonowanie tego typu służb. W tej chwili jest podstawa prawna do ich prowadzenia, bo oczywiście niczego byśmy nie robili, gdyby takiej podstawy prawnej nie było, to jest paragraf siódmy rozporządzenia w sprawie rozkładu czasu służby policjantów. Ten paragraf siódmy mówi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach można ustalić indywidualny tok służby policjantów.


Ale szczególny przypadek, który trwa 5 lat to trochę podejrzane.


Na początku był to pilotaż, jak to by wyglądało, czy policjanci byliby zainteresowani, ale efekty tego pilotażu były takie, że w zasadzie jest to według nas i według policjantów najlepszy z możliwych systemów służby. Jeżeli tak jest, to dlaczego mamy z niego zrezygnować, nie wprowadzić go, nie wykorzystać jako dobrej praktyki?


Czekamy na działania rzecznika w tej sprawie. Krótko dwa tematy - brud "na dołku" i Walther P99.


Ne wiem o jakim brudzie rzecznik pisze.


Brudne materace, ślady po działaniach osób zatrzymanych.


Problemem w tym samym sprawdzeniu rzecznika jest to, że w zasadzie nikogo z osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy nie było przy tej kontroli. Rzecznik wchodził sobie do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych, rozmawiał z funkcjonariuszem, który w jego wystąpieniu nazywany jest wnioskodawcą, ja nie wiem co on mu pokazywał, ten funkcjonariusz. Być może pokazał mu swoje dresy albo swój materac, jeżeli tak jest, to trudno żebym się teraz do tego odnosił. 

W tej kwestii - pod koniec ubiegłego roku wszystkie materace zostały wymienione, więc nawet jeżeli by tam uwagi rzecznika były, to one są już nieaktualne, bo wszystkie są nowe. Analogicznie rzecz ma się z pościelą, klapkami, tym wszystkim o czym rzecznik w swoim wystąpieniu pisze, bo porusza nawet kwestie jakiegoś prywatnego fotela, czy zbyt małej ilości mebli w tym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Natomiast my mamy pewne normy, normy tych foteli wprost nie przewidują, dlatego ich nie ma. 

A Walther P99 jest to kwestia całej Policji faktycznie. To była głośna sprawa swego czasu, cała polska policja otrzymała informację, że są tam wadliwe zaślepki, te tematy zostały przez producenta wymienione, naprawione więc nie jest to specyfika i przypadłość komendy miejskiej, a całej policji, która de facto już ta usterka nie istnieje. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Artur Kosicki (Skype)

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
3.04.2020

"Podlaski Pakiet Gospodarczy zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dni, chcemy żeby już do świąt można było spokojnie wnioski przyjmować" - mówi marszałek Kosicki.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
2.04.2020

"Łukaszenka bagatelizuje sprawę, uważa że większość Białorusinów przejdzie koronawirusa i nic im się nie stanie, a ten kto umrze, to widocznie był chory" - mówi Andrzej Poczobut.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
2.04.2020

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.


Beata Wiśniewska, źródło: www.wobi.pl

Beata Wiśniewska

prezes Wodociągów Białostockich
1.04.2020

- Białostocka kranówka jest całkowicie bezpieczna. Zanim trafia do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, jest na bieżąco laboratoryjnie badana przez pracowników spółki - zapewnia prezes.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.04.2020

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.

fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok