Radio Białystok | Gość | Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska - dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska

dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

26.04.2018, 08:07, akt. 10:25

W naszym kraju potrzeba co najmniej 50 tys. kierowców - firmy przewozowe mają ogromne braki kadrowe. Aby wyszkolić pracowników, białostockie technika uruchamiają specjalne klasy.

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda
Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda

Z Małgorzatą Kleszczewską i Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym z dyrektorkami Zespołu Szkół Mechanicznych Małgorzatą Kleszczewską oraz Zespołu Szkól Technicznych Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy uda się zasypać tę kadrową lukę?


Małgorzata Kleszczewska: Bardzo nam na tym zależy. Chcielibyśmy, żeby tak było, dlatego otwieramy nowy zawód - uruchamiamy kierunek kierowca - mechanik.


Dlaczego nie sam kierowca?


MK: Po pierwsze, dlatego że to jest taki właśnie zawód. Natomiast oprócz tego, że przewoźnicy potrzebują kierowców, to potrzebują też mechaników. A kierowca - mechanik jest to dwa w jednym, czyli i kierowca, i ktoś, kto zna się dobrze na obsłudze, naprawie samochodów. To też się bardzo przydaje w pracy.


Ilu uczniów będą liczyły klasy?


Renata Frankowska: My jako Zespół Szkół Technicznych rozpoczęliśmy już kształcenie w tym zawodzie w ubiegłym roku. Odpowiadając na potrzeby między innymi Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Drogowego.

Chciałabym podkreślić, że bardzo dużym atutem w wypełnianiu luki na rynku pracy, który powinien przyciągnąć młodzież do kształcenia w tym zawodzie - są starania w ministerstwie, które są już finalizowanie - to to, że najprawdopodobniej od 2019 roku w ofercie kształcenia w ramach zawodu kierowca - mechanik, będzie propozycja uzyskania prawa jazdy kategorii C. Czyli są to już kwalifikacje do poruszania się środkami transportu powyżej 3,5 tony.

W tym roku dokonaliśmy naboru dla 15 uczniów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na ofertę szkoły i zdecydowali się na kształcenie w tym zawodzie.


A w Technikum Mechanicznym?


MK: W Zespole Szkół Mechanicznych dopiero w tym roku zaczynamy przyjmować uczniów do takiej klasy. Z organu prowadzącego, czyli z miasta, mamy zgodę na połowę klasy - czyli to też będzie 15 uczniów.


Razem 30 uczniów - to zasypywanie tej luki kadrowej potrwa wieki.


MK: Próbujemy. Na razie chcemy też zobaczyć, jaka będzie odpowiedź rodziców i uczniów na naszą propozycję. Chcielibyśmy oczywiście, żeby tych uczniów było więcej. Jeśli tak będzie, to wtedy będziemy się starać, żeby było więcej takich klas.


RF: Wszystkie nasze działania służą właśnie popularyzacji kształcenia branżowego i technicznego. Dlatego między innymi jesteśmy dzisiaj w Radiu Białystok, żeby zachęcać młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kształcenia zawodowego.

MK: Bo mówimy o branżowej szkole. Jest to zawód, który jest w branżowej szkole pierwszego stopnia. Teraz jest możliwość skończenia szkoły branżowej pierwszego stopnia, a potem drugiego stopnia, więc jeśli ktoś będzie chciał uzyskać tytuł technika - to może uczyć się jeszcze 2 lata po skończeniu szkoły branżowej pierwszego stopnia w szkole branżowej drugiego stopnia.


Czyli inaczej rzecz biorąc, szkoła branżowa pierwszego stopnia to dawna zawodówka, a 2 lata to dokształcanie, żeby zostać technikiem.


MK: Można powiedzieć, że jest to takie dawne technikum po zasadniczej szkole zawodowej.


Panie reprezentują dwa podejścia w przygotowaniu do zawodu. W Zespole Szkół Mechanicznych jest piękny warsztat, remontuje się tam samochody. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych raczej proponuje się teorię, a uczniów wysyła w drugiej części tygodnia do pracodawcy.


RF: Tak. Jeśli chodzi o Zespół Szkół Technicznych, to bardzo zależy nam na popularyzacji systemu kształcenia dualnego, czyli dwutorowego, które -  tak jak wspomniał pan redaktor - polega na tym, że z przedmiotów teoretycznych kształcimy w budynku szkolnym, natomiast zajęcia praktyczne oraz zapoznanie ze strukturą organizacji zakładów pracy odbywa się już w konkretnych firmach. Obecnie mamy taką współpracę z firmą Adampol, Vimex i z firmą DBD Group DAF.

MK: My proponujemy większość zajęć u nas na miejscu. Wszystkie lekcje z przedmiotów ogólnokształcących, lekcje teoretyczne z przedmiotów zawodowych i zajęcia praktyczne w zdecydowanej większości będą na miejscu. Ponieważ mamy Centrum Kształcenia Praktycznego, mamy bardzo nowocześnie wyposażone warsztaty samochodowe, nie musimy iść do pracodawców, żeby tam uczyć.

To nie oznacza jednak, że będziemy naszych uczniów izolować od pracodawców. Także będą mieli kontakt z firmami transportowymi i innymi. Od wielu lat współpracujemy z firmą Scania. Myślę, że ciekawe dla uczniów będzie też to, że mogą korzystać z tego, co zaoferuje firma Scania i inne firmy, z którymi oczywiście również będziemy współpracować.


Co jest lepsze - nauka dualna czy w Centrum Kształcenia Praktycznego?


MK: Wybór pozostawiamy uczniom i ich rodzicom. To jest tak, że każdy może sobie wybrać - może przyjść i mieć wszystko na miejscu, też współpracę z firmami, a może też zdecydować się na kształcenie już u pracodawców, tak jak proponuje Zespół Szkół Technicznych.


Kiedy rozpoczyna się nabór?


MK: 7 maja. Zapraszamy do naszych szkół nie tylko na kierowcę - mechanika - do innych zawodów również, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby młodzież zainteresowała się tym kierunkiem. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych - tam na pewno uczniowie i ich rodzice znajdą wszystkie informacje potrzebne do rekrutacji.


Wspomnijmy też, że ruszy rekrutacja do klasy kolejowej - tam również potrzeba bardzo dużo pracowników. Zrobiła się luka pokoleniowa, w związku z tym trzeba ją uzupełnić.


RF: Bardzo serdecznie zapraszamy. Tak jak wspomniał pan redaktor, technik transportu kolejowego jest również w ofercie Zespołu Szkół Technicznych.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok