Radio Białystok | Gość | Paweł Backiel - przewodniczący Białostockiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Paweł Backiel

przewodniczący Białostockiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

16.05.2018, 08:32, akt. 09:16

"Urzędnicy, którzy pracują w CAS tworzą pewne problemy, a nie pomagają ich rozwiązywać. Uwolnijmy CAS od urzędników" - mówi Paweł Backiel.

Paweł Backiel, fot. Monika Kalicka
Paweł Backiel, fot. Monika Kalicka

Z Pawłem Backielem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Gorąco i burzowo wokół Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. Nie wszyscy mogą z niego korzystać. O tym z przewodniczącym Białostockiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Pawłem Backielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak pan skomentuje to, co się wydarzyło wczoraj - wydarzenie z ludźmi związanymi z jednym z kandydatów na prezydenta Białegostoku.


Paweł Backiel: Myślę, że ten wczorajszy incydent wpisuje się w pewną taką atmosferę, która w Białymstoku zagęściła się wokół Centrum Aktywności Społecznej. Przypomnę, że ten budynek został przekazany przez pana wojewodę w 2009 roku i blisko 9 lat prezydent Truskolaski adaptował go, remontował, wyposażał w niezbędny sprzęt, ażeby służył organizacjom pozarządowym. Mamy jako Białostocka Rada Pożytku, a także Miejska Rada Seniorów, rady osiedlowe - szereg uwag do działalności tego obiektu.


Czego te uwagi dotyczą?


Przede wszystkim głównym naszym postulatem jest to, ażeby CAS uwolnić od urzędników. To ma być centrum partycypacji białostockich organizacji pozarządowych, które chcą współzarządzać tym budynkiem. Pan prezydent ma pełnomocnika do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi - to pani Anna Pawłowska - bardzo rzetelna, bardzo merytoryczna, bardzo życzliwa osoba, bardzo dobrze ta współpraca się z nią układa, jest także członkiem Białostockiej Rady Pożytku Publicznego. 

Postulujemy, żeby to pani pełnomocnik urzędowała w tym budynku i my jako białostockie organizacje pozarządowe będziemy jej pomagali, żeby razem, wspólnie maksymalnie wykorzystać te ponad 1500 m kwadratowych powierzchni użytkowej tego budynku. Żeby jak najlepiej wykorzystać go funkcjonalnie dla białostockich organizacji. 


Są problemy z regulaminem funkcjonowania tego obiektu, ponoć został skonsultowany we wcześniejszych latach, teraz już ponoć urzędnicy nie widzą potrzeby tworzenia nowego regulaminu. Czy są zasady funkcjonowania tej instytucji, tak żeby było dokładnie wiadomo, kto może z tego korzystać, na jakich zasadach?


Tak, pan prezydent jednoosobowo wydał zarządzenie określające zasady korzystania z tego budynku. Białostocka Rada Pożytku Publicznego nie miała możliwości ustosunkowania się do tego regulaminu przed jego wejściem w życie.


Ale on narusza wasze interesy?


Cały parter prawie jest zajęty przez urzędników ratusza. Tak nie powinno być. Cały budynek, zgodnie z intencją przekazania go przez pana wojewodę, powinien być użytkowany przez organizacje pozarządowe.


A co urzędnicy robią na parterze?


Urzędnicy mają chyba pomagać organizacjom pozarządowym. Ale jako białostockie organizacje pozarządowe, a także ciała pomocnicze jakim jest Miejska Rada Seniorów, czy rady osiedlowe, także Rada Pożytku dostrzegamy, że urzędnicy którzy pracują w CAS, jednak tworzą pewne problemy, a nie pomagają ich rozwiązywać. Uwolnijmy, panie prezydencie, Centrum Aktywności Społecznej, uwolnijmy od urzędników. Niech pan zaufa dla środowiska trzeciego sektora w Białymstoku i da możliwość nam samostanowienia, żebyśmy razem z panią pełnomocnik, którą jest pana urzędnikiem, ale wieloletnim urzędnikiem doświadczonym w pracy z organizacjami pozarządowymi - i wespół, razem, w przy odrobinie życzliwości i zaufania zarządzali tym obiektem.


Jest taka informacja zakulisowa, że to większość funkcjonująca w radzie miejskiej otwiera kolejne pole konfliktu z panem prezydentem.


Chciałbym, żeby do tej rywalizacji, jak najbardziej pan prezydent jest chyba także politykiem, jest otoczony także różnego rodzaju funkcjonariuszami partyjnymi i być może szukają różnego rodzaju pól konfliktów. Na pewno w obszarze białostockiego trzeciego sektora, białostockich organizacji pozarządowych - nie ma woli żadnej rywalizacji, ja nie jestem politykiem, jeżeli w organizacjach pozarządowych są jakieś osoby, które także działają w polityce - nie możemy ich dyskryminować. 

Pan prezydent wielokrotnie o tolerancji, o równouprawnieniu się wypowiada. Nikogo nie dyskryminujmy i jeszcze raz  - szanujmy, podmiotowo traktujmy białostockie organizacje pozarządowe i dajmy przy odrobinie życzliwości, zaufania możliwość zarządzania tym obiektem.


Z tego co wyczytałem w literaturze - "demokracja to nie jest  napis na dropsach", tylko taka instytucja, w której musi być prawo, muszą być instytucje, muszą być procedury. Czy w tym wypadku mamy do czynienia z taką sytuacją, że czegoś tu nie ma?


Białostocka Rada Pożytku Publicznego już działa trzeci rok, nie było nam dane nawet spotkać się z panem prezydentem, żeby merytorycznie przedstawić swoje racje. Nie ukrywam, że w radzie miasta jest konsensus, muszę pochwalić, bo niejednokrotnie jednomyślnie radni podzielają nasze stanowiska, które zgłaszamy przy programie współpracy, przy budżecie obywatelskim, udało nam się doprowadzić do tego, że w komisjach konkursowych w urzędzie miasta, większość członków to są przedstawiciele organizacji pozarządowych, tak samo jest w budżecie obywatelskim. Tylko ze strony pana prezydenta - jeżeli są takie fakty, jak potem te postulaty, które Rada Miasta przyjmuje w swoich uchwałach, pan prezydent zaskarża do pana wojewody. 

Jeżeli my zgłaszamy siedmiu przedstawicieli do zespołu budżetu obywatelskiego i pan prezydent z siedmiu wybiera tylko trzech, jeżeli postulujemy o to, żeby szybciutko wdrożyć projekty z budżetu obywatelskiego, tak jak strzelnica, jak park na Węglowej, jak wschodnie centrum sztuk walki - dlaczego te projekty nie są realizowane, dlaczego pan prezydent pomniejsza reprezentacje organizacji pozarządowych w poszczególnych ciałach? Tak panie prezydencie nie może być - prosimy o więcej zaufania, więcej życzliwości, prosimy także żebyśmy mogli więcej partycypować w zarządzaniu obiektem przy Świętego Rocha 3.

Chciałbym także zauważyć jedną kwestię - główny taki postulat, także Białostockiej Rady Pożytku Publicznego, jakim są szkolenia. BRPP ma 20 000 zł budżetu rocznego, my nie możemy dysponować tymi środkami, my tylko wnioskujemy do pana prezydenta o to, iż udało nam się przekonać Radę Miasta, żeby zapisała nam pewne środki, żeby pan prezydent pewne gotowe rozwiązania, które my zgłaszamy panu prezydentowi, jeździmy do Warszawy, zapraszamy ekspertów, żeby pan prezydent zechciał to zrobić. Niestety, prezydent Tuchliński, który odpowiada za współpracę z Radą Pożytku, odpowiada za CAS - zasłania się procedurami.


A czy nie można by było takiej procedury przyjąć, że skoro już wydzielono wam budżet, to odpowiadajcie za niego.


Zgadza się. Nawet jeśli te procedury są, to działajmy zgodnie z literą prawa, niech pan prezydent uruchamia stosowne procedury, już ponad 3 lata funkcjonujemy. 

Jestem członkiem Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i mnie pytają dlaczego tak niewiele białostockich organizacji pozarządowych aplikuje o środki rządowe, o fundusze europejskie? A ja mówię - od kilku lat staram się doprowadzić do przeprowadzenia cyklu szkoleń ekspertów z ministerstwa edukacji, sportu, pracy, kultury i dziedzictwa narodowego, bo mamy blisko 900 organizacji w Białymstoku, które aktywnie działają w tych obszarach, ale niestety takich szkoleń dotychczas nie było. 

W ostatnich tygodniach, wspólnie z dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności przeprowadziłem cykl spotkań na terenie województwa podlaskiego, jako prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i kilkaset organizacji, tylko spoza Białegostoku, skorzystało z tych spotkań. Narodowy Instytut Wolności - agenda rządowa - gdzie ogrom środków jest skierowany do organizacji pozarządowych. Bardzo dobra współpraca, osobista moja dobra współpraca z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim, w tym roku organizujemy kolejną Galę Ekonomii Społecznej, prowadzimy wspólnie Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, starostwa Sławomir Jerzy Snarski z Bielska Podlaskiego, z Zambrowa, z Kolna, z Sokółki robimy wspólne inicjatywy. Samorząd w województwie podlaskim jest za organizacjami pozarządowymi i chcemy, żeby taka pozytywna, konstruktywna atmosfera była również w Białymstoku. I oto apelujemy. 


Czy dojdzie do tego?


Mam nadzieję, że dzięki wstawiennictwu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, mieliśmy ostatnio w obecności pana wojewody i marszałka spotkanie w poniedziałek, liczymy na to, że pan prezydent wreszcie się stawi osobiście, bądź może namówi swojego zastępcę i dojdzie do tego spotkania. Merytorycznie myślę, że te postulaty są w bardzo krótkim okresie do zrealizowania.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
fot. Tomasz Kubaszewski

Ryszard Iwaszkiewicz

organizator 11. Augustowskiego Zlotu Morsów
23.01.2019

- Nikt nie bawi się tak, jak morsy - mówi Ryszard Iwaszkiewicz.

Anna Kopeć, fot. Joanna Szubzda

Anna Kopeć

z Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
23.01.2019

Szusowanie po plaży, szaleństwo na ślizgawce, intensywne kursy pływania i tańsze bilety na pływalnie - takie aktywności na ferie zimowe przygotował BOSiR.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Banaszuk [wideo]

z Politechniki Białostockiej
23.01.2019

- Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
22.01.2019

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

Krzysztof Zemło, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Zemło

dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży
22.01.2019

Łomżyński dom kultury dołącza do grona instytucji promujących młody, polski jazz.

sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.


Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.

Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.


Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.

Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.


nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?

Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.


Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok