Radio Białystok | Gość | dr Michał Klepka - ze Szkoły Głównej Handlowej

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej

17.10.2018, 07:45, akt. 11:05

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?

dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda
dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Michałem Klepką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak w sferze gospodarczej, technologicznej i społecznej zmienić miasto w inteligentną aglomerację przyszłości? O idei Smart City dyskutowali w Białymstoku specjaliści z wiodących firm technologicznych, miejskich stowarzyszeń i środowisk naukowych.


Lech Pilarski: Smart City - co pod tym pojęciem rozumiemy?


dr Michał Klepka: Historycznie o Smart City mówimy już ponad 20 lat. Natomiast takie faktyczne wyobrażenie sobie, co to Smart City znaczy i kto może z tego korzystać, to jest śpiew ostatnich kilku lat. Kiedy widzimy gwałtowny wzrost ilości i jakości różnych rozwiązań w zakresie informatyki i telekomunikacji.

Natomiast Smart City co do zasady jest koncepcją, która zwraca uwagę na to, w jaki sposób można przybliżyć miasto do użytkownika.


A jest taka możliwość? Wiemy, co to jest smartfon czy Smart TV, ale co to znaczy Smart City?


Jeżeli już padło porównanie do telefonu czy telewizora, to tę listę należy wydłużyć. Mamy kamery, mamy różnego rodzaju czujniki, pojawiają się aplikacje, pojawiają się urządzenia. Ich cechą wspólną jest to, że komunikują się może nie do końca między sobą, natomiast z jakimś centrum, czyli są wpięte do internetu. Jest to wspólny mianownik tego, co buduje koncepcję Smart City.


Czyli mamy różnorodne urządzenia, które są połączone w jakiś sposób i można się z nimi komunikować?


Tak. Natomiast to, co można, jest oczywiście funkcją celu i część z nich służy bezpośrednio mieszkańcom, a część - różnym instytucjom, które wykorzystują ten fakt połączenia do generowania, zbierania i obróbki danych i de facto produkcji jakiegoś rozwiązania dla mieszkańców i użytkowników.


Wiem, że może nas złapać policja, jak przekraczamy prędkość, bo jest sieć kamer. Możemy się zorientować, o której na danym przystanku będzie konkretny autobus. Czy to są już zaczątki Smart City?


Tak, to są te przykłady, które pokazują, w jakim kierunku w ogóle miasta mogą się rozwijać. Mogą udostępniać zbiory danych czy informacje mieszkańcom i innym użytkownikom, które z kolei ułatwiają im życie.

Jeżeli wiemy, kiedy przyjedzie autobus, to znaczy, że możemy sobie lepiej zaplanować czas. Jeżeli mamy kamery, które wyłapują ruch w danej części miasta czy nawet aplikację w telefonie, która pokazuje gdzie jest korek, to również możemy lepiej zarządzać naszym czasem i innymi zasobami, które w danym momencie chcemy używać.

Aczkolwiek są to najstarsze rozwiązania w rozumieniu tego, co się pojawiło na początku koncepcji Smart City. Czyli próba ułatwiania logistyki w mieście. One już mają swoją historię.

Natomiast tych rozwiązań jest zdecydowanie więcej. Wspomniał pan o kamerach, którą wyłapują kierowców niewłaściwie stosujących się do przepisów ruchu drogowego. Pewnie następnym krokiem jest informacja, że dostałem mandat i on jeszcze przyjdzie na mój telefon komórkowy z numerem konta, a pewnie w następnym kroku pieniądze te same się z tego konta ściągną.


To w jakim kierunku zmierza Smart City i na jakim etapie jest Polska?


W niektórych obszarach Polska jest graczem światowej ligi. Tutaj mówimy przede wszystkim o rozwiązaniach, technologiach. Polska znana jest na świecie z dobrych informatyków. A to oni jednak są driverem tych rozwiązań. Natomiast trudno odpowiedzieć, w jakim kierunku idzie świat. Tak dużo różnych dziedzin życia może być unowocześnionych i może nabrać znamiona Smart, że każdego dnia coś nowego może się pojawić.

Pytanie, na ile my jesteśmy gotowi, żeby to wykorzystać. Czy my jako społeczeństwo czekamy na to? Czy my jako społeczeństwo zostaniemy zaskoczeni czymś nowym? Czy nasze zaskoczenie będzie miało pozytywny czy negatywny kontekst?

Wczoraj na konferencji wspominałem o tym, że dynamika zmian - bo zmiana jest nieuchronna - będzie zależała przede wszystkim od umiejętności adaptacji.

Polska versus świat. Są takie miejsca na świecie, że jak się tam pojawimy, to zobaczymy, że świat jest całkowicie inaczej skonstruowany - on jest właśnie Smart. Wszystko do nas mówi, wszystko nas kieruje, jest dużo rzeczy zautomatyzowanych, nawet jeździmy autonomicznymi autobusami. Czyli są takie miejsca, które  możemy rozpatrywać w kategoriach marzeń.

Ale to są takie miejsca w Polsce na przykład, które są marzeniem dla jeszcze innych miast, mniej rozwiniętych, w krajach, które chociażby próbują doganiać Polskę.


Na przykład w jakich dziedzinach?


Ostatnio, pracując nad strategią Warszawa 2020-30, bo miałem taki zaszczyt, rozstrzygaliśmy kwestię transportu w stolicy. Okazuje się, że mieszkańcy mają swoje oczekiwania, żeby autobusy były bardziej punktualne, żeby łatwiej było się przemieszczać po mieście, i tak dalej. Natomiast wiele miast europejskich zazdrości tego systemu transportowego, więc w jakimś kontekście Warszawa jest takim wyróżnikiem. Mamy takie miejsca, gdzie miasto się mniej korkuje, czyli lepiej jest zorganizowany system kierowania ruchem. I też takie przykłady w Polsce są.

Trudno powiedzieć, że mamy w Polsce takie miasto, które jest Smart, miasto, które jest - jak się mówi - benchmarkiem albo dobrym przykładem dla innych kompleksowo. Myślę, że w wielu miejscach są jakieś elementy infrastruktury na tyle unowocześnione, że stają się fajną praktyką.

Natomiast Smart City jest generalnie koncepcją, która dotyczy wszystkiego, co jest w przestrzeni miasta, więc taką dobrą praktyką jest zbiór wszystkiego, co udało nam się do tej pory wytworzyć i wdrożyć w miastach.

Kwestią do rozważenia jest to, w jaki sposób to multiplikować.


Mamy wybory samorządowe i hasło "Smart City" pojawia się z rzadka. A przecież moglibyśmy już zacząć formułować nasze oczekiwania w stosunku do włodarzy miast, gmin, by próbować tworzyć takie miasta Smart.


Również mam taką obserwację, że wątek Smart City, czy w ogóle nowoczesnych technologii w przestrzeni miasta, się nie pojawia. Moje obserwacje dotyczą Warszawy, więc do tego się odniosę.

Mam swoją teorię. Ona wynika chociażby z faktu, że mieszkańcy Warszawy żyją w takim pędzie, że nie marzą o nowoczesnych technologiach. To znaczy, nie mają wyobraźni, że można jakiś proces unowocześnić. Sporo rzeczy ich po prostu zaskakuje.

Warszawiacy są otwarci, adaptują nowoczesne technologie. Natomiast nie marzą. Biegają, lecą z tramwaju na autobus, do pracy, do domu, do szkoły. Widać, jak logistyka w mieście ich obciąża. W ogóle dynamika tego miasta i pracy. Nie daje im szans na to, żeby skupić uwagę na nowoczesnych technologiach, jak one mogą zmienić życie.

Konsekwentnie ten, który chciałby zadbać o ich głosy, nie ma punktu odniesienia. On po prostu nie może adresować do swoich wyborców treści, których oni nie potrafią zinterpretować.

Rynek musi być gotowy do przyjęcia rozwiązania. Jeżeli ma to być rozwiązanie, które ma być udostępnione w przestrzeni publicznej, to tym odbiorcą jest administracja, więc ona musi być gotowa do wdrożenia. Będzie gotowa wtedy, kiedy w konsultacjach społecznych ludzie powiedzą: faktycznie może nam się to przydać.

I jeżeli odbiorcą jest mieszkaniec, to w jakiś sposób on musi dać sygnał, że jest gotowy do tego, żeby zakupić takie rozwiązanie, usługę. Musi widzieć z tego korzyść, jakąś oszczędność.

Myślę, że jesteśmy w trendzie organicznym, to znaczy, to się w nas w sposób naturalny zmienia i pojawia się w takim momencie i w takim zakresie i w takiej cenie, która jest do przyjęcia przez społeczeństwo, przez użytkowników.


Czyli musimy wzajemnie dojrzeć do zmian?


Na pewno tak. Na pewno trzeba obserwować, w jaki sposób zmieniają się pokolenia, bo mamy w tej chwili trzy pokolenia, które żyją jednocześnie. Każde z pokoleń ma inne podejście do życia, inne doświadczenie cyfrowe. To, co teraz jest trudne do wprowadzenia, przy zmianie pokoleniowej stanie się czymś naturalnym, a kolejne pokolenie powie, że to już jest przestarzałe.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
22.01.2019

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.


Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.

Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.


Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.

Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.


Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?

Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.


Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok