Radio Białystok | Gość | Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury

18.10.2018, 09:01, akt. 12:59

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch
Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Z Piotrem Glińskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Lech Pilarski: Czy w takim regionie jak Podlasie łatwo realizować jest polską, obecną politykę kulturalną?


Piotr Gliński: I łatwo i niełatwo, bo łatwo jest wtedy, kiedy region jest aktywny, kiedy jest dużo dobrych pomysłów i wniosków, bo pomysł musi być zawsze zamieniony na formalny wniosek o finansowanie, kiedy są instytucje, które są aktywne i krótko mówiąc - ciekawe propozycje składają, bo taka jest nasza rola, żeby podejmować takie działania oddolne i je wspierać. 

Myśmy przez te dwa i pół roku troszeczkę tutaj zmienili sytuację, bo powołaliśmy nowe instytucje, kilka programów europejskich finansujących różne pomysły kulturalne jest realizowanych, wydaje się że to jednak impuls od nas podtrzymujący inicjatywę oddolną o budowie Muzeum Sybiru był decydujący, bo tak to przynajmniej nam przedstawiono, że jeżeli ministerstwo się zdecyduje współprowadzić, to miasto się podejmie. No i tak się stało - budujemy wspólnie z miastem Muzeum Sybiru. 

Jeszcze raz powiem - dziwię się, że nas nie zaproszono na położenie kamienia węgielnego, bo jakby kontakt był dobry w momencie, kiedy żeśmy to planowali i przeznaczyliśmy środki odpowiednie, natomiast później jakoś kontakt się sformalizował w momencie, kiedy trzeba było to politycznie wykorzystać - powiem wprost i brutalnie. No, ale drobna uszczypliwość do pana prezydenta. 

Natomiast inne rzeczy realizujemy, wspieramy Operę i Filharmonię, zachęcałem pana dyrektora, żeby był bardziej aktywny jeżeli chodzi o dotacje celowe, bo naprawdę na fajne rzeczy, takie, które są bezdyskusyjne to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze, żeby tak wspaniała instytucja, olbrzymia, wielka - ponad 700 wydarzeń rocznie, jak mówił pan dyrektor Opery i Filharmonii, już chyba nikt nie kwestionuje tego, że to jest Instytucja, która spełnia swoje oczekiwania i to nieważne, że ona jest największa po prawej stronie Wisły, ktoś tam kiedy się próbował wyśmiewać, to jest wielki region, który potrzebuje wspaniałych, mocnych, ciekawych instytucji.To jest region, który może również emanować na wschód, bo jesteśmy jakby nie patrzeć pograniczem, no i pytanie czy z tego powodu, że jest ten styk kultur, nie powinniśmy mieć troszeczkę więcej pieniędzy, żeby być bardziej aktywni, żeby współpracę nawiązywać?


Chociażby Wschód Kultury, to jest właśnie taki program, który specjalnie był powołany do tego, żeby nieco zasilić tę działalność kulturalną, działalność czerpiącą właśnie z pogranicza, z tej renty pogranicza, międzykulturowości, która tutaj jest i my około miliona zł chyba, cały budżet Wschodu Kultury to jest 3 miliony i to jest Rzeszów, Lublin i Białystok, a więc wydaje mi się, że około miliona złotych na ten jeden program ministerstwo przeznacza, no to nie jest mało. 

Ale oczywiście my jesteśmy aktywni także w wielu innych obszarach, w ciągu trzech edycji, dwóch i pół roku myśmy realizowali tutaj, o ile pamiętam, około 350 programów i mówię o Podlasiu całym, na ogólną sumę około 35 mln zł, więc tak to wygląda, jeżeli chodzi o wsparcie centralne i jesteśmy otwarci dalej na dobre wnioski, na dobre pomysły. 

Nowy program, który wchodzi - EtnoPolska - na pewno też tutaj na Podlasiu się dobrze przyjmie. To są takie specjalne pieniądze dla kultury ludowej, rozumianej zarówno jako projekty różnego typu, tak zwane miękkie czyli po prostu koncerty, tańce, jak i działalność zagraniczną - no na przykład właśnie wymiana z Białorusią czy wyjazdy gdzieś indziej. I trzeci wymiar, to jest wsparcie instytucjonalne, na przykład na instrumenty, czy na stroje ludowe. 

Zapraszam w przyszłym roku, to będzie około 30 milionów, całkiem poważny program na całą Polskę 30 milionów, więc może nie jest tak dużo, ale mały zespół czy jakaś kapela ludowa nie ma potrzeb milionowych. To są często naprawdę niewielkie granty, które są cenne, bo to jest coś, co może wyposażyć na przykład w puzon czy w trąbę orkiestrę na 30 lat.


Nie może zabraknąć pytania o abonament, o media publiczne - zaangażowały się, ale (są) biedne nadal, bo jak przeglądałem ostatnio bilanse, to wszystkie ośrodki regionalne - telewizyjne i radiowe - są pod kreską.Nie może być inaczej, proszę pretensje zgłaszać do Brukseli, tam stanowisko bardzo prestiżowe Unii Europejskiej zajmuje osoba, która spowodowała upadek abonamentu w Polsce.


Ale czy są plany, czy już zapadają decyzje, czy udało się uzyskać konsensus, jeśli chodzi o sposób finansowania mediów publicznych?


Póki co one są finansowane w taki sposób nieco niesystematyczny można powiedzieć, niesystemowy i także niesystematyczny. Z budżetu, jak budżet będzie bogatszy, jak będziemy mieli już zielone światło z Unii Europejskiej, to będzie budżetowanie najprawdopodobniej z centralnego budżetu, tak żeby raz zamknąć tę sprawę. 

Takie rozwiązania są na całym świecie, w różnych krajach, skoro u nas nie ma możliwości narzucenia tej daniny, bo ludzie się z niej w jakiś sposób wycofali, poprzez te apele polityka, który wtedy pełnił rolę premiera w Polsce, to jest niebywałe, że człowiek, który był premierem apelował do ludzi, żeby nie płacić na media publiczne. 


Teraz tę sytuację trzeba odwrócić, no i co najważniejsze - zmienić nastawienie Brukseli?


My to nastawienie Brukseli zmieniamy poprzez zmianę prawa. Nowelizacja prawa w zakresie pomocy publicznej dla mediów publicznych umożliwi nam finansowanie mediów publicznych, mam nadzieje z budżetu centralnego.


Archiwa Polskiego Radia, to mnie szczególnie interesuje, są bogate w słuchowiska, w dramaty, w których role wykonywali najsłynniejsi polscy aktorzy, ale zasady korzystania z tego archiwum radiowego są tak skomplikowane i tak drogie, że to archiwum jest niedostępne. Bardziej opłaca się nagrać słuchowisko czy dramat na nowo niż skorzystać z zasobów archiwalnych. Czy jakieś prace zostaną podjęte, żeby dało się z tej skarbnicy audio skorzystać?


Z tego co wiem, to jakiś czas temu została zmieniona szefowa archiwów. Nie wiem czy ten stan, o którym pan mówi, to jest jakaś zaszłość, czy coś się zmieniło, spytam się swojego wiceministra, który to nadzoruje. My to nadzorujemy tylko właścicielsko spółki radiowe, no ale nie zaszkodzi zainterweniować, no bo oczywiście to jest zasób wspaniały, z którego trzeba korzystać, nie wiem dlaczego są jakieś bariery w tym względzie, sprawdzę to.

| red: sk, mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.

Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?


Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.


fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.


Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.

fot. Tomasz Kubaszewski

Paweł Włodarczyk

Stowarzyszenie Woda-Las
11.01.2019

- Na pewno nie jest to bieg dla amatorów, zdajemy się na matkę naturę - mówi Paweł Włodarczyk.

Adam Chojnowski i Marcin Moczulski, fot. Joanna Szubzda

Adam Chojnowski, Marcin Moczulski i Elżbieta Lichanów

I wicemister i mister Best Body konkursu Mister Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Mister Podlasia
11.01.2019

- Nie wystarczy być tylko przystojnym. Ci najbardziej przystojni odpadają, jeżeli się nie umieją zachować - mówi organizatorka konkursu Mister Podlasia Elżbieta Lichanów.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
10.01.2019

Więcej dla regionów słabszych, bardziej zrównoważony rozwój to założenia polityki gospodarczej obecnego rządu. Teraz te plany mają być przełożone na Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego.

Ewa Kułakowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku - Fot. Robert Bońkowski

Ewa Kułakowska

wicedyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.01.2019

"Głównym zadaniem dokumentu jest wskazanie takich działań, które pomogą nam łatwiej przetrwać te trudne momenty (zmian klimatycznych)" - mówi nasz gość.

Karol Łapiński, fot Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku
8.01.2019

Od nowego roku weszło wiele zmian w prawie pracy. Wzrosło m.in. wynagrodzenie minimalne - do 2250 zł brutto. - To oczywiście powoduje wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, ale również chociażby dodatku za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenia chorobowego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok