Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous -

dr Maciej Białous

30.10.2018, 08:26, akt. 09:39

"Można powiedzieć, że to co się wydarzyło w ostatnim tygodniu, było w pewnym sensie odpowiedzią na niewpuszczanie kibiców Legii na Stadion Miejski w Białymstoku" - twierdzi socjolog.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

Z Maciejem Białousem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Znowu doszło do burd na stadionie podczas meczu Jagiellonii Białystok z Legią. O postawach kibiców z socjologiem dr Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Znowu burdy się zaczęły, co zrobić żeby do nich nie dochodziło? Czy to my przyzwalamy na to tolerując tego rodzaju zachowania?


dr Maciej Białous: Na pewno to jest pytanie dosyć trudne do rozwiązania, bo z jednej strony oczywiście też słyszeliśmy słowa prezesa Bońka, który mówi, że o wiele mniej jest takich sytuacji konfliktowych niż na przykład 10-15 lat temu, to jest prawda.


Ale pytanie z jakiego pułapu startowaliśmy, do jakiego zeszliśmy?


Rozwiązania są pewnie różne. Często się jako przykład podaje takie rozwiązania angielskie, gdzie są bardzo drakońskie kary za różnego rodzaju awantury na stadionach.


Bardzo mi się podobała postępowanie właściciela Chelsea - Abramowicza, który każdego kibica, który zostanie złapany na propagowaniu haseł rasistowskich i antysemickich pakuje w odpowiedni środek transportu i funduje wycieczkę do Auschwitz. 


To jest na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie, jestem ciekaw jak to w praktyce potem wygląda, jakie skutki przynosi. 

Ale wracając na polski grunt, to myślę, że tutaj trochę specyfika taka już została, troszeczkę istotna, to jak na przykład silne są poszczególne grupy kibicowskie, poszczególne grupy nacisku też i mam wrażenie, że nie ma za bardzo takiej woli politycznej, prawnej, administracyjnej, żeby rzeczywiście bardzo intensywnie karać. 

Aczkolwiek ta sytuacja Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa wydaje mi się o tyle specyficzna, że tutaj od kilku lat w zasadzie były takie... można powiedzieć, że to co się wydarzyło w ostatnim tygodniu, było w pewnym sensie odpowiedzią na nie wpuszczanie kibiców Legii na stadion miejski.


Trzeba powiedzieć, że wielu kibiców, wielu drużyn nie lubi Legii. Dlaczego nie lubimy tak Legii?


Chyba zacznę od cytatu - Bill Shankly kiedyś powiedział, że piłka nożna to nie jest sprawa życia i śmierci, to jest coś o wiele ważniejszego. No i rzeczywiście dla wielu z nas, dla wielu ludzi, wielu Polaków - rzeczywiście piłka nożna jest takim jednym z centralnych elementów naszego życia. I wiadomo, że zaczynając od takiego poziomu w ogóle kulturowego - to kibicowanie pozwala nam na przykład na utożsamianie się z jakąś grupą, tworzenie takich podziałów kto jest nasz, kto jest obcy. 


Ale to takie plemienne.


Cóż, możemy się na to troszkę boczyć, ale nie zmienia to faktu, że wiele jest takich jeszcze plemiennych zachowań w naszej współczesnej kulturze, mówię tu nie tylko oczywiście o polskiej kulturze.


Ale wyobraża pan sobie, że na sali koncertowej filharmonii mamy z jednej strony zwolenników skrzypiec, a z drugiej strony zwolenników kontrabasu i oni na siebie wykrzykują hasła, brzydkie słowa i tym podobne rzeczy? No niemożliwe. Czyli kulturowo my pozwalamy, żeby na meczach, na stadionie dochodziło do takich niedobrych zachowań.


Tak, bo chcę zwrócić uwagę - rzeczywiście filharmonia czy opera pełni trochę inne funkcje w społeczeństwie niż stadion.

Stadion jest też miejscem, gdzie my możemy sobie trochę zrytualizować agresję. To znaczy na stadionie oczywiście nie powinna mieć miejsca przemoc fizyczna, oczywiście temu mówimy absolutnie nie, ale właśnie kibicowanie  swojej drużynie, czy jakieś docinki mniej czy bardziej dosadne w kierunku drużyny przeciwnej  -jest to absolutnie znane i dopuszczalne. 


Ale w przestrzeni publicznej używanie słów "obcych" jest zakazane, jest karane, a na stadionie jest dozwolone. To znaczy, że musimy się liczyć z agresją, skoro pozwalamy na takie słowne wybryki.


Ja myślę, że nie da się zupełnie wyeliminować agresji z sytuacji kibicowania w sporcie, czy to na poziomie klubowym, czy reprezentacyjnym, czy piłki nożnej czy jakiś innych sportów. Natomiast można w jaki sposób kanalizować tę agresję, to znaczy sprawiać żeby ona bardziej przyjmowała formy bardziej uznane społecznie, nie wulgarne, nie odwołujące się do przemocy.


Nie zastanawia pana to, że jak kibicujemy siatkarzom, piłkarzom ręcznym, to nie dochodzi do takich burd, natomiast jak piłkarzom, to jednak dochodzi?


Myślę, że to wynika w dużej mierze z historii i z tradycji piłki nożnej. Jeżeli popatrzymy na to, co się działo na przykład na meczach w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku, to możemy powiedzieć, że nawiązujemy teraz do pewnych tradycji piłkarskich. 

Piłka nożna jako sport masowy, jako taki, który też pierwotnie przede wszystkim był sportem klasy ludowej, robotników - cała otoczka, nazwijmy to agresywnego kibicowania, czy chuligaństwa, towarzyszyła temu sportowi i też to się wiąże między innymi na przykład ze skalą zainteresowania. Siatkówka czy koszykówka nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem.


I nie ma tam tak dużych pieniędzy, a skoro tam są tak duże pieniądze, w tej piłce, to czy nie można by tych pieniędzy ucywilizować? Podobało mi się ostatnio zachowanie Pique, który do kibiców, którzy bardzo źle wypowiadali się na temat Ramosa - tam była jakaś taka sytuacja - pogroził kibicom palcem, czyli po prostu zareagował, że tak nie można. Czy właśnie takie kulturowe oddziaływanie przyniosłoby lepsze efekty niż ciągłe zakazy?


Być może. Ja myślę, że to jest kwestia takich procesów dłuższego trwania. Oczywiście musimy do pewnych rzeczy się przyzwyczaić, my musimy się przyzwyczaić na przykład do nowoczesnych stadionów.


Zainwestowaliśmy ogromne pieniądze i teraz jakaś banda ciemniaków przyjeżdża i nam niszczy te nasze pieniądze. I co mamy tak to zostawić?


Nie no, mam nadzieję, że konsekwencje jakieś prawne zostaną wyciągnięte. Trudno sobie wyobrazić, żeby było inaczej. Oczywiście mogą pojawić się problemy z identyfikacją kto konkretnie zepsuł, kto konkretnie coś zrobił.


Na świecie się to jakoś udaje.


Ale to też, wydaje mi się, że to jest już poza naszymi możliwościami w tym momencie, żeby to ustalić w studiu. 

Natomiast oczywiście trzeba oddzielić pewne rzeczy - z jednej strony oczywiście konsekwencje prawne w momencie, kiedy ktoś to prawo łamie - to nie podlega żadnej wątpliwości, ale z drugiej strony takie działania miękkie, które by po prostu uczyły też kultury kibicowskiej.


Nietolerancja na tego rodzaju zachowania, tego rodzaju napisy, słowa i tak dalej. W końcu może dojrzejemy do tego? Chodzi pan z dziećmi na mecze, kibicuje? Ja za bardzo bym nie poszedł, kiedy by była ta ciągła otoczka takich brzydkich słów, wulgaryzmów. Mnie to troszkę denerwuje.


Szczerze powiem, że ja z dziećmi nie chodzę jeszcze, niedługo pójdę, ale też przygotowując na to, że to jest pewna konwencja, na której nie trzeba koniecznie się wzorować, ale trzeba to przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza. 

Wracając znowu do słów prezesa Bońka, na pewno ta sytuacja dzisiaj jest inna niż 15 lat temu i podejrzewam, że za 15 lat ona też będzie inna. Miejmy nadzieję, że to będzie jednak szło w stronę eliminowania tego rodzaju incydentów i to będzie szło dwutorowo - z jednej strony kroki prawne będą podejmowane, ale z drugiej jakieś takie nazwijmy to "wychowanie kibicowskie".


 Apelujemy do klubów kibica, żeby jednak jakieś poważne rozmowy w tej sprawie odbyć, żeby wpływać na redukcję takich niebezpiecznych zachowań?


Apelować oczywiście można, natomiast trudno jest powiedzieć jaki to przyniesie skutek. 

Wiadomo też, że grupy kibicowskie mają bardzo różne interesy, te animozje pomiędzy Legią Warszawa a Jagiellonią Białystok są już już bardzo dawne, tutaj dochodzi cała ta historia, serial z niewpuszczaniem kibiców na stadion, wcześniej z kradzieżą flag i symboli klubu, co bardzo ubodło. 

Kradzież symbolu to jest też znowu plemiennie, kulturowo - rzecz bardzo trudna do przełknięcia. Tak więc trzeba powiedzieć, że ta sytuacja jest w jakimś sensie wyjątkowa, chociaż ogólnie rzecz biorąc, oczywiście to, co ostatnio słyszeliśmy na przykład o sytuacji w Krakowie, w Wiśle Kraków - pokazuje, że te grupy kibicowskie często niekoniecznie działają zgodnie z prawem i niekoniecznie ich intencje są jasne i przejrzyste. 

Na pewno trzeba robić dużo też, żeby współpracować z tymi grupami, ale też żeby w jakiś sposób je kontrolować .


I przede wszystkim nie tolerować.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

W piątek (28.02) w białostockiej Zmianie Klimatu koncert Julii Marcell. Transmisja w Polskim Radiu Białystok od 19:10. Artystka zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”.

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński
Kazimierz Kuberski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Kuberski

wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
26.02.2020

- Starania o seniorów, a szczególnie wydawane środki finansowe będą musiały być coraz większe i to nasza nieunikniona przyszłość.

Robert Nowicki - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, fot. Adam Janczewski

Robert Nowicki

wiceminister rozwoju
25.02.2020

"Prowadzimy aktualnie intensywny dialog także w województwie podlaskim, także w Białymstoku, dotyczący odpowiedniego modelu wejścia w dane miasto" - mówi o programie Mieszkanie Plus wiceminister rozwoju.

Sandra Skiepko, Katarzyna Ostrowska i Edyta Wilczyńska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

24.02.2020

95 lat temu, żeby zostać policjantką trzeba było zobowiązać się, że przez 10 lat nie wyjdzie się za mąż. Przed jakimi wyzwaniami stoją policjantki w XXI wieku?


Robert Biedroń, fot. Monika Kalicka

Robert Biedroń [wideo]

kandydat Lewicy na prezydenta RP
24.02.2020

"Wybory prezydenckie w Polsce są najmniej przewidywalne i wszystko może się wydarzyć" - mówi Robert Biedroń.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku
21.02.2020

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
20.02.2020

- Ustawa nakłada bardzo rygorystyczne kary na tych producentów, którzy oznaczą swój produkt jako bez GMO, a nie będę w stanie tego udowodnić.


Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.

Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.

Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.


sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.

Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.


Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.

Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.


Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.


Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.


prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok