Radio Białystok | Gość | Mariusz Dąbrowski [wideo] - ekspert ws. gospodarek azjatyckich

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich

21.01.2019, 07:19, akt. 10:16

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda
Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Z Mariuszem Dąbrowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?" - pytanie z "Wesela" wciąż aktualne. Co się stanie, gdy Chiny pokonają gospodarczo USA? Takie pytania zadają sobie politycy, ekonomiści, politolodzy. Spróbujemy również odpowiedzieć na nie dzisiaj. Z ekspertem od gospodarek azjatyckich Mariuszem Dąbrowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: "Chińcyki trzymają się mocno?" Na to pytanie możemy twierdzące odpowiedzieć. Powyżej 100 lat.


Mariusz Dąbrowski: A może nawet - z wyjątkiem pewnego okresu historii - to nawet w tysiącach lat.


No właśnie. Jak to jest z tymi Chinami? Na którym miejscu teraz są? I co się stanie, jak Chiny przegonią gospodarkę Stanów Zjednoczonych?


Pod względem PKB w wartościach nominalnych Chiny są drugą gospodarką świata i moim zdaniem niedługo prześcigną Stany Zjednoczone. Ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę potencjał ludnościowy, czyli miliard prawie 400 milionów ludzi, to nie ma w tym nic dziwnego. Chiny generalnie przez większość historii były największą gospodarką świata.


Tylko dzielił nas mur.


Dzieliła nas przestrzeń między innymi. Ale gdybyśmy się cofnęli 200 lat, kiedy Europa nabierała tempa, kiedy cywilizacja Zachodu zaczęła dominować zdecydowanie na świecie, to Chiny były największą gospodarką. 200 lat temu miał jedną trzecią światowego PKB. Ale to nic jeszcze nie oznaczało, bo tak naprawdę Zachód był wtedy najsilniejszy.


Ale teraz Chiny przejmują tę pałeczkę. Co będzie, jak rzeczywiście dobiegną pierwsi do mety? Co to zmieni w polityce i gospodarce światowej?


To jest zasadnicze pytanie, czy Chiny będą liderem technologicznym, liderem, który będzie narzucał swoje idee światu. Wydaje się, że pod rządami Komunistycznej Partii Chin niekoniecznie. Czyli na razie sukces chiński opiera się na tym, że po prostu partia, która rządzi krajem, może sobie wybierać to, dzięki czemu Zachód odniósł wielki sukces, selektywnie. To jest dużo tańsze, bo lider zawsze popełnia błędy, a to jest bardzo kosztowne.

Więc pytanie, co się stanie, kiedy Chiny dojdą do ściany, kiedy będą musiały wyjść naprzód. Czy w ogóle partia komunistyczna tego chce? To jest pytanie zasadnicze. To, że będą największą gospodarką, to co do tego nie ma wątpliwości. Ale czy będą faktycznym liderem tak jak Zachód?


Ale biorąc liczbę na przykład naukowców, którzy pracują naukowo, pracują nad nowymi technologiami. Przecież niedawno umieścili swojego satelitę po ciemnej stronie Księżyca. To też o czymś świadczy, że technologicznie idą do przodu, cały czas do przodu. Czy z tego powodu już niedługo też nie przejmą tej pałeczki? Czyli liczba naukowców przełoży się na jakość i na postęp technologiczny.


No ale generalnie historia pokazuje, że ci, którzy są liderami, to są najczęściej społeczeństwa otwarte, więc tutaj może dojść do takiego paradoksu, że partia komunistyczna zacznie wykorzystywać te technologie do kontroli swojego społeczeństwa. A to akurat nie będzie sprzyjające środowisko do tego, żeby tworzyć innowacje dla świata. Więc dzisiaj możemy gdybać, ale chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.


Co oznacza ekspansja gospodarcza Chin dla Polski, na przykład dla Ściany Wschodniej?


Na razie nie widać specjalnie tej ekspansji w Polsce, zwłaszcza na wschód od Wisły. Gdybyśmy spojrzeli na strukturę inwestycji chińskich w Europie, to Chińczycy lokują tu poniżej 1 proc. swoich inwestycji.

Jeśli spojrzymy na strukturę inwestycji bezpośrednich skumulowanych do tej pory w Polsce, to też w zależności, czy licząc według metodologii NBP "kapitał nie ma narodowości", czy według badań pogłębionych OECD, gdzie kapitał ma narodowość, czyli kto za tymi inwestycjami z Luksemburga, Cypru faktycznie stoi, to w obu przypadkach chińskie inwestycje w Polsce to jest poniżej 1 proc, czyli to nie jest dużo. Chińczycy zdecydowanie więcej inwestują w Europie Zachodniej.


To jest miliard, dwa miliardy, poniżej miliarda?


To zależy jak liczyć, ale to jest poniżej miliarda, to jest kilkaset milionów w przedziale od 200 do 800 mln, dolarów oczywiście.


Ale i tak przejęli część naszych rodowych sreber. Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, branża mięsna, czyli Morliny, Berlinki i tym podobne też się okazuje, że mają chińską narodowość, jeśli chodzi o kapitał. Część cywilna Huty Stalowa Wola, czyli koparki, maszyny budowlane. A zatem widać, że oni inwestują w takich branżach, które są dominujące i znane były od wielu, wielu lat w naszym kraju.


Tak. Akurat Chińczycy, może powoli już to się zmienia, ale do tej pory nie byli na tym etapie rozwoju jak Japonia czy Korea Południowa, jeśli brać kraje z regionu Azji Wschodniej, kiedy to te kraje - właśnie Korea i Japonia - od podstaw budował inwestycje greenfield. Chińczycy się cały czas uczyli, woleli przejmować już dobrze zorganizowane firmy, przejmować technologie, więc tak naprawdę Chińczycy preferowali inwestycje typu brownfield, już te gotowce można powiedzieć.

Może to się z czasem zmieni. Niemniej tu jest właśnie największe zagrożenie. Przynajmniej tak to widzi Europa Zachodnia. A w Polsce już chyba nie ma specjalnie, czego przyjmować.


Że przyjmuje się te branże, które są dominujące.


Sektor chemiczny, spółki związane z wysokimi technologiami. Na przykład największy producent robotów przemysłowych w Niemczech - trzy lata temu firma KUKA została przejęta przez koncern chiński. I to jak gdyby otworzyło oczy Europejczykiem czy Niemcom.


Czy trzeba patrzeć chińczykom na ręce? Przykład ostatni z Huawei pokazuje, że trzeba, bo Huawei zainwestował w infrastrukturę telekomunikacyjną. To stacje nadajników, teletransmisja, itd. To oznacza, że mają wgląd praktycznie we wszystko, co się nadaje w przestrzeni.


Trzeba uważać, jak najbardziej. I ostatnia afera szpiegowska w Polsce pokazuje, że jest to zapewne problem. Niektórzy twierdzą, że Polska zrobiła to jako ukłon do Stanów Zjednoczonych, ale wydaje mi się, że skoro aresztowano też obywatela RP, więc ta sprawa była już rozpracowana dużo wcześniej. Być może brakowało wcześniej woli politycznej, bo to jednak wiadomo, że muszą być konsekwencje takiego ruchu. Więc gdy tylko nadarzyła się okazja, to podejrzewam, że polskie władze ogłosiły aresztowanie.


Jak w tym kontekście można ulokować nowy Jedwabny Szlak, który ma wielu zwolenników, także w naszym województwie?


Trzeba pamiętać, że ta inicjatywa to nie jest tak naprawdę nic nowego. To jest jak gdyby przypięcie marki "made in China" do tego, co już istnieje.


Może tchnąć rozwój naszego kraju, czy będzie nas rozwijała w kierunku kolonii?


Ja nie przeceniałbym tego projektu. Moim zdaniem, przynajmniej ta część lądowa, bo Jedwabny Szlak to część lądowa i morska, ta część lądowa niespecjalnie zagraża ani transportowi morskiemu, ani lotniczemu, więc nie sądzę, żeby to miało jakiś zdecydowany wpływ na rozwój Polski.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Justyna Sawczuk, fot. Monika Kalicka

Justyna Sawczuk

rzecznik Książnicy Podlaskiej
25.04.2019

"Mamy nadzieję, że wśród osób, które dostaną od nas książkę, znajdą się tacy, którzy jednak w końcu chwycą bakcyla czytelnictwa i nas odwiedzą" - mówi Justyna Sawczuk.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska [wideo]

szefowa oświatowej Solidarności na Podlasiu
25.04.2019

"Chcemy więcej pieniędzy, ale nie kosztem degradacji zawodu i nie kosztem uczniów" - mówi Agnieszka Rzeszewska.

Adam Harry, fot. Sylwia Krassowska

Adam Hary

z klubu motocyklowego No Name MC Poland
24.04.2019

Wystawa zabytkowych jednośladów, nauka udzielania pierwszej pomocy, koncerty oraz wielka parada motocyklowa ulicami miasta - to wszystko w najbliższą sobotę podczas 21. edycji MotoSerca w Białymstoku.


Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski

Jan Miłosz Zarzycki

dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
24.04.2019

"Stanisława Moniuszkę można określić w jakimś sensie kompozytorem zapomnianym. Przy okazji Roku Moniuszki przypominamy sobie właśnie o tym, jak płodnym był twórcą, jak wiele utworów napisał" - mówi Jan Miłosz Zarzycki.

Jarosław Krawczyk, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Krawczyk [wideo]

rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
24.04.2019

Weekend majowy coraz bliżej. Leśnicy apelują o rozważne zachowanie w lesie podczas wypoczynku, by nie doszło do kolejnych pożarów.

Agnieszka Kaniewska, źródło: archiwum prywatne

Agnieszka Kaniewska

koordynatorka zbiórki na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku
23.04.2019

Kościół w syberyjskim Białymstoku będzie w tym roku odbudowany. Dzięki wsparciu z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę - ogłosiła we wtorek (23.04) Agnieszka Kaniewska, koordynatorka tej zbiórki.


Marcin Janoszuk, fot. Monika Kalicka

Marcin Janoszuk

z Politechniki Warszawskiej
23.04.2019

"W tych zawodach, jako koło, bierzemy udział od 30 lat, mamy duże doświadczenie, potrafimy zbudować samolot, który jest najlżejszy i który ma najlepsze osiągi" - mówi Marcin Janoszuk.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
23.04.2019

"Muzyka baroku to moment takiego szczytu, jeżeli chodzi o kompozycje w nurcie muzyki poważnej, to takie wielkie połączenie i muzykalności, i wrażliwości muzycznej, ale też samego intelektu" - mówi Anna Moniuszko.

Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka

dr Oksana Voytyuk [wideo]

z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB
23.04.2019

"Zełenski jest dobrym aktorem, dobrym showmanem, ale w ogóle nie ma pojęcia co to jest polityka" - ocenia dr Oksana Voytyuk.


St. sierż. Łukasz Gocłowski, sierż. Izabela Kłosowska, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

22.04.2019

Czy w Lany Poniedziałek możemy bezkarnie lać wodę na innych?

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
19.04.2019

"Potrzeba odnowy Kościoła, potrzeba odnowy wszystkich kapłanów, potrzeba przede wszystkim świętości kapłanów" - mówi arcybiskup Tadeusz Wojda

Katarzyna Zarzecka, fot. Monika Kalicka

mł. asp. Katarzyna Zarzecka

oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku
19.04.2019

Okres przedświątecznych zakupów to także czas zwiększonej aktywności kieszonkowców - przypominają podlascy policjanci.


Julita Charytoniuk, fot. Monika Kalicka

Julita Charytoniuk

etnografka
19.04.2019

"Wielki Post jest momentem zadumy i ludzie chcą go spędzać ze sobą, chcą się modlić, dzielić tym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa w grupie. Tak dzieje się na wsiach" - mówi etnografka.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
18.04.2019

"Wyniki kontroli NIK są w niektórych przypadkach złe, w niektórych bardzo złe, w niektórych zatrważająco złe" - mówi nasz gość.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
17.04.2019

"W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne".


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
16.04.2019

- To kolejny skrawek świata, który na naszych oczach przepada - mówi ksiądz Gwiazdowski o pożarze średniowiecznej katedry Notre Dame w Paryżu.

ks. Jan Wierzbicki, foto: Monika Kalicka

ks. Jan Wierzbicki

proboszcz parafii św. Wojciecha w Białymstoku
16.04.2019

"Gdy patrzyłem wczoraj na płonącą katedrę Notre Dame w Paryżu, wszystko we mnie odżyło, nie mogłem zasnąć - 15 września 2013 roku doszło do pożaru naszego kościoła św. Wojciecha w Białymstoku" - mówi ks. Jan Wierzbicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok