Radio Białystok | Gość | Mariusz Dąbrowski [wideo] - ekspert ws. gospodarek azjatyckich

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich

21.01.2019, 07:19, akt. 10:16

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda
Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Z Mariuszem Dąbrowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?" - pytanie z "Wesela" wciąż aktualne. Co się stanie, gdy Chiny pokonają gospodarczo USA? Takie pytania zadają sobie politycy, ekonomiści, politolodzy. Spróbujemy również odpowiedzieć na nie dzisiaj. Z ekspertem od gospodarek azjatyckich Mariuszem Dąbrowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: "Chińcyki trzymają się mocno?" Na to pytanie możemy twierdzące odpowiedzieć. Powyżej 100 lat.


Mariusz Dąbrowski: A może nawet - z wyjątkiem pewnego okresu historii - to nawet w tysiącach lat.


No właśnie. Jak to jest z tymi Chinami? Na którym miejscu teraz są? I co się stanie, jak Chiny przegonią gospodarkę Stanów Zjednoczonych?


Pod względem PKB w wartościach nominalnych Chiny są drugą gospodarką świata i moim zdaniem niedługo prześcigną Stany Zjednoczone. Ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę potencjał ludnościowy, czyli miliard prawie 400 milionów ludzi, to nie ma w tym nic dziwnego. Chiny generalnie przez większość historii były największą gospodarką świata.


Tylko dzielił nas mur.


Dzieliła nas przestrzeń między innymi. Ale gdybyśmy się cofnęli 200 lat, kiedy Europa nabierała tempa, kiedy cywilizacja Zachodu zaczęła dominować zdecydowanie na świecie, to Chiny były największą gospodarką. 200 lat temu miał jedną trzecią światowego PKB. Ale to nic jeszcze nie oznaczało, bo tak naprawdę Zachód był wtedy najsilniejszy.


Ale teraz Chiny przejmują tę pałeczkę. Co będzie, jak rzeczywiście dobiegną pierwsi do mety? Co to zmieni w polityce i gospodarce światowej?


To jest zasadnicze pytanie, czy Chiny będą liderem technologicznym, liderem, który będzie narzucał swoje idee światu. Wydaje się, że pod rządami Komunistycznej Partii Chin niekoniecznie. Czyli na razie sukces chiński opiera się na tym, że po prostu partia, która rządzi krajem, może sobie wybierać to, dzięki czemu Zachód odniósł wielki sukces, selektywnie. To jest dużo tańsze, bo lider zawsze popełnia błędy, a to jest bardzo kosztowne.

Więc pytanie, co się stanie, kiedy Chiny dojdą do ściany, kiedy będą musiały wyjść naprzód. Czy w ogóle partia komunistyczna tego chce? To jest pytanie zasadnicze. To, że będą największą gospodarką, to co do tego nie ma wątpliwości. Ale czy będą faktycznym liderem tak jak Zachód?


Ale biorąc liczbę na przykład naukowców, którzy pracują naukowo, pracują nad nowymi technologiami. Przecież niedawno umieścili swojego satelitę po ciemnej stronie Księżyca. To też o czymś świadczy, że technologicznie idą do przodu, cały czas do przodu. Czy z tego powodu już niedługo też nie przejmą tej pałeczki? Czyli liczba naukowców przełoży się na jakość i na postęp technologiczny.


No ale generalnie historia pokazuje, że ci, którzy są liderami, to są najczęściej społeczeństwa otwarte, więc tutaj może dojść do takiego paradoksu, że partia komunistyczna zacznie wykorzystywać te technologie do kontroli swojego społeczeństwa. A to akurat nie będzie sprzyjające środowisko do tego, żeby tworzyć innowacje dla świata. Więc dzisiaj możemy gdybać, ale chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.


Co oznacza ekspansja gospodarcza Chin dla Polski, na przykład dla Ściany Wschodniej?


Na razie nie widać specjalnie tej ekspansji w Polsce, zwłaszcza na wschód od Wisły. Gdybyśmy spojrzeli na strukturę inwestycji chińskich w Europie, to Chińczycy lokują tu poniżej 1 proc. swoich inwestycji.

Jeśli spojrzymy na strukturę inwestycji bezpośrednich skumulowanych do tej pory w Polsce, to też w zależności, czy licząc według metodologii NBP "kapitał nie ma narodowości", czy według badań pogłębionych OECD, gdzie kapitał ma narodowość, czyli kto za tymi inwestycjami z Luksemburga, Cypru faktycznie stoi, to w obu przypadkach chińskie inwestycje w Polsce to jest poniżej 1 proc, czyli to nie jest dużo. Chińczycy zdecydowanie więcej inwestują w Europie Zachodniej.


To jest miliard, dwa miliardy, poniżej miliarda?


To zależy jak liczyć, ale to jest poniżej miliarda, to jest kilkaset milionów w przedziale od 200 do 800 mln, dolarów oczywiście.


Ale i tak przejęli część naszych rodowych sreber. Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, branża mięsna, czyli Morliny, Berlinki i tym podobne też się okazuje, że mają chińską narodowość, jeśli chodzi o kapitał. Część cywilna Huty Stalowa Wola, czyli koparki, maszyny budowlane. A zatem widać, że oni inwestują w takich branżach, które są dominujące i znane były od wielu, wielu lat w naszym kraju.


Tak. Akurat Chińczycy, może powoli już to się zmienia, ale do tej pory nie byli na tym etapie rozwoju jak Japonia czy Korea Południowa, jeśli brać kraje z regionu Azji Wschodniej, kiedy to te kraje - właśnie Korea i Japonia - od podstaw budował inwestycje greenfield. Chińczycy się cały czas uczyli, woleli przejmować już dobrze zorganizowane firmy, przejmować technologie, więc tak naprawdę Chińczycy preferowali inwestycje typu brownfield, już te gotowce można powiedzieć.

Może to się z czasem zmieni. Niemniej tu jest właśnie największe zagrożenie. Przynajmniej tak to widzi Europa Zachodnia. A w Polsce już chyba nie ma specjalnie, czego przyjmować.


Że przyjmuje się te branże, które są dominujące.


Sektor chemiczny, spółki związane z wysokimi technologiami. Na przykład największy producent robotów przemysłowych w Niemczech - trzy lata temu firma KUKA została przejęta przez koncern chiński. I to jak gdyby otworzyło oczy Europejczykiem czy Niemcom.


Czy trzeba patrzeć chińczykom na ręce? Przykład ostatni z Huawei pokazuje, że trzeba, bo Huawei zainwestował w infrastrukturę telekomunikacyjną. To stacje nadajników, teletransmisja, itd. To oznacza, że mają wgląd praktycznie we wszystko, co się nadaje w przestrzeni.


Trzeba uważać, jak najbardziej. I ostatnia afera szpiegowska w Polsce pokazuje, że jest to zapewne problem. Niektórzy twierdzą, że Polska zrobiła to jako ukłon do Stanów Zjednoczonych, ale wydaje mi się, że skoro aresztowano też obywatela RP, więc ta sprawa była już rozpracowana dużo wcześniej. Być może brakowało wcześniej woli politycznej, bo to jednak wiadomo, że muszą być konsekwencje takiego ruchu. Więc gdy tylko nadarzyła się okazja, to podejrzewam, że polskie władze ogłosiły aresztowanie.


Jak w tym kontekście można ulokować nowy Jedwabny Szlak, który ma wielu zwolenników, także w naszym województwie?


Trzeba pamiętać, że ta inicjatywa to nie jest tak naprawdę nic nowego. To jest jak gdyby przypięcie marki "made in China" do tego, co już istnieje.


Może tchnąć rozwój naszego kraju, czy będzie nas rozwijała w kierunku kolonii?


Ja nie przeceniałbym tego projektu. Moim zdaniem, przynajmniej ta część lądowa, bo Jedwabny Szlak to część lądowa i morska, ta część lądowa niespecjalnie zagraża ani transportowi morskiemu, ani lotniczemu, więc nie sądzę, żeby to miało jakiś zdecydowany wpływ na rozwój Polski.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Adam Kownacki spotkał się z sympatykami w Łomży - Fot. Adam Janczewski

Adam Kownacki

pochodzący z Łomży bokser wagi ciężkiej
22.02.2019

"Pierwszych sześc miesięcy było ciężko, ale później się zakochałem w boksie" - opowiada nasz gość.

prof. Robert Ciborowski, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
22.02.2019

"Projekt mamy, miejsce mamy najlepsze chyba w Białymstoku, jakie jest możliwe i myślę, że w przeciągu 2-2,5 roku ta biblioteka z planetarium powstanie".

Konrad Szamryk, fot. Dominika Dębska

dr Konrad Szamryk

językoznawca
21.02.2019

"To nie tylko poloniści, to nie tylko dziennikarze, to nie tylko osoby z wykształceniem filologicznym muszą posługiwać się poprawną polszczyzną."


Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok