Radio Białystok | Gość | Mariusz Dąbrowski [wideo] - ekspert ws. gospodarek azjatyckich

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich

21.01.2019, 07:19, akt. 10:16

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda
Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Z Mariuszem Dąbrowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?" - pytanie z "Wesela" wciąż aktualne. Co się stanie, gdy Chiny pokonają gospodarczo USA? Takie pytania zadają sobie politycy, ekonomiści, politolodzy. Spróbujemy również odpowiedzieć na nie dzisiaj. Z ekspertem od gospodarek azjatyckich Mariuszem Dąbrowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: "Chińcyki trzymają się mocno?" Na to pytanie możemy twierdzące odpowiedzieć. Powyżej 100 lat.


Mariusz Dąbrowski: A może nawet - z wyjątkiem pewnego okresu historii - to nawet w tysiącach lat.


No właśnie. Jak to jest z tymi Chinami? Na którym miejscu teraz są? I co się stanie, jak Chiny przegonią gospodarkę Stanów Zjednoczonych?


Pod względem PKB w wartościach nominalnych Chiny są drugą gospodarką świata i moim zdaniem niedługo prześcigną Stany Zjednoczone. Ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę potencjał ludnościowy, czyli miliard prawie 400 milionów ludzi, to nie ma w tym nic dziwnego. Chiny generalnie przez większość historii były największą gospodarką świata.


Tylko dzielił nas mur.


Dzieliła nas przestrzeń między innymi. Ale gdybyśmy się cofnęli 200 lat, kiedy Europa nabierała tempa, kiedy cywilizacja Zachodu zaczęła dominować zdecydowanie na świecie, to Chiny były największą gospodarką. 200 lat temu miał jedną trzecią światowego PKB. Ale to nic jeszcze nie oznaczało, bo tak naprawdę Zachód był wtedy najsilniejszy.


Ale teraz Chiny przejmują tę pałeczkę. Co będzie, jak rzeczywiście dobiegną pierwsi do mety? Co to zmieni w polityce i gospodarce światowej?


To jest zasadnicze pytanie, czy Chiny będą liderem technologicznym, liderem, który będzie narzucał swoje idee światu. Wydaje się, że pod rządami Komunistycznej Partii Chin niekoniecznie. Czyli na razie sukces chiński opiera się na tym, że po prostu partia, która rządzi krajem, może sobie wybierać to, dzięki czemu Zachód odniósł wielki sukces, selektywnie. To jest dużo tańsze, bo lider zawsze popełnia błędy, a to jest bardzo kosztowne.

Więc pytanie, co się stanie, kiedy Chiny dojdą do ściany, kiedy będą musiały wyjść naprzód. Czy w ogóle partia komunistyczna tego chce? To jest pytanie zasadnicze. To, że będą największą gospodarką, to co do tego nie ma wątpliwości. Ale czy będą faktycznym liderem tak jak Zachód?


Ale biorąc liczbę na przykład naukowców, którzy pracują naukowo, pracują nad nowymi technologiami. Przecież niedawno umieścili swojego satelitę po ciemnej stronie Księżyca. To też o czymś świadczy, że technologicznie idą do przodu, cały czas do przodu. Czy z tego powodu już niedługo też nie przejmą tej pałeczki? Czyli liczba naukowców przełoży się na jakość i na postęp technologiczny.


No ale generalnie historia pokazuje, że ci, którzy są liderami, to są najczęściej społeczeństwa otwarte, więc tutaj może dojść do takiego paradoksu, że partia komunistyczna zacznie wykorzystywać te technologie do kontroli swojego społeczeństwa. A to akurat nie będzie sprzyjające środowisko do tego, żeby tworzyć innowacje dla świata. Więc dzisiaj możemy gdybać, ale chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.


Co oznacza ekspansja gospodarcza Chin dla Polski, na przykład dla Ściany Wschodniej?


Na razie nie widać specjalnie tej ekspansji w Polsce, zwłaszcza na wschód od Wisły. Gdybyśmy spojrzeli na strukturę inwestycji chińskich w Europie, to Chińczycy lokują tu poniżej 1 proc. swoich inwestycji.

Jeśli spojrzymy na strukturę inwestycji bezpośrednich skumulowanych do tej pory w Polsce, to też w zależności, czy licząc według metodologii NBP "kapitał nie ma narodowości", czy według badań pogłębionych OECD, gdzie kapitał ma narodowość, czyli kto za tymi inwestycjami z Luksemburga, Cypru faktycznie stoi, to w obu przypadkach chińskie inwestycje w Polsce to jest poniżej 1 proc, czyli to nie jest dużo. Chińczycy zdecydowanie więcej inwestują w Europie Zachodniej.


To jest miliard, dwa miliardy, poniżej miliarda?


To zależy jak liczyć, ale to jest poniżej miliarda, to jest kilkaset milionów w przedziale od 200 do 800 mln, dolarów oczywiście.


Ale i tak przejęli część naszych rodowych sreber. Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, branża mięsna, czyli Morliny, Berlinki i tym podobne też się okazuje, że mają chińską narodowość, jeśli chodzi o kapitał. Część cywilna Huty Stalowa Wola, czyli koparki, maszyny budowlane. A zatem widać, że oni inwestują w takich branżach, które są dominujące i znane były od wielu, wielu lat w naszym kraju.


Tak. Akurat Chińczycy, może powoli już to się zmienia, ale do tej pory nie byli na tym etapie rozwoju jak Japonia czy Korea Południowa, jeśli brać kraje z regionu Azji Wschodniej, kiedy to te kraje - właśnie Korea i Japonia - od podstaw budował inwestycje greenfield. Chińczycy się cały czas uczyli, woleli przejmować już dobrze zorganizowane firmy, przejmować technologie, więc tak naprawdę Chińczycy preferowali inwestycje typu brownfield, już te gotowce można powiedzieć.

Może to się z czasem zmieni. Niemniej tu jest właśnie największe zagrożenie. Przynajmniej tak to widzi Europa Zachodnia. A w Polsce już chyba nie ma specjalnie, czego przyjmować.


Że przyjmuje się te branże, które są dominujące.


Sektor chemiczny, spółki związane z wysokimi technologiami. Na przykład największy producent robotów przemysłowych w Niemczech - trzy lata temu firma KUKA została przejęta przez koncern chiński. I to jak gdyby otworzyło oczy Europejczykiem czy Niemcom.


Czy trzeba patrzeć chińczykom na ręce? Przykład ostatni z Huawei pokazuje, że trzeba, bo Huawei zainwestował w infrastrukturę telekomunikacyjną. To stacje nadajników, teletransmisja, itd. To oznacza, że mają wgląd praktycznie we wszystko, co się nadaje w przestrzeni.


Trzeba uważać, jak najbardziej. I ostatnia afera szpiegowska w Polsce pokazuje, że jest to zapewne problem. Niektórzy twierdzą, że Polska zrobiła to jako ukłon do Stanów Zjednoczonych, ale wydaje mi się, że skoro aresztowano też obywatela RP, więc ta sprawa była już rozpracowana dużo wcześniej. Być może brakowało wcześniej woli politycznej, bo to jednak wiadomo, że muszą być konsekwencje takiego ruchu. Więc gdy tylko nadarzyła się okazja, to podejrzewam, że polskie władze ogłosiły aresztowanie.


Jak w tym kontekście można ulokować nowy Jedwabny Szlak, który ma wielu zwolenników, także w naszym województwie?


Trzeba pamiętać, że ta inicjatywa to nie jest tak naprawdę nic nowego. To jest jak gdyby przypięcie marki "made in China" do tego, co już istnieje.


Może tchnąć rozwój naszego kraju, czy będzie nas rozwijała w kierunku kolonii?


Ja nie przeceniałbym tego projektu. Moim zdaniem, przynajmniej ta część lądowa, bo Jedwabny Szlak to część lądowa i morska, ta część lądowa niespecjalnie zagraża ani transportowi morskiemu, ani lotniczemu, więc nie sądzę, żeby to miało jakiś zdecydowany wpływ na rozwój Polski.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Iwona Łobasiuk, fot. Monika Kalicka

Iwona Łobasiuk

z Fundacji Kierunek Ultra
20.08.2019

Do 23 sierpnia trwają zapisy na Predathlon Turtul 2019 - zachęca do wzięcia udziału w biegu Iwona Łobasiuk

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.08.2019

Nasze podlaskie rolnictwo jest pewnym fenomenem na skalę ogólnokrajową - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

19.08.2019

O pracy dzielnicowych, ale też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa opowiadają mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski.


Szymon Hołownia, fot. Radek Nowacki

Szymon Hołownia

dziennikarz, pisarz i publicysta
19.08.2019

"W rolnictwie przemysłowym bardzo wyraźnie widać brak solidarności międzypokoleniowej. Dla naszych szyneczek, kurczaczków i różnych innych rzeczy zużywamy wodę i powietrze, które jest własnością naszych dzieci, wnuków i prawnuków, dla naszych dwóch sekund smaku" - mówi Szymon Hołownia.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, szef PiS w Podlaskiem
16.08.2019

- Wynik z 2015 r. to takie wymaganie minimum, czyli 8 mandatów - tak minister Piontkowski mówi o tegorocznych wyborach do Sejmu w Podlaskiem.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
15.08.2019

W najbliższą niedzielę (18.07) w Białymstoku odbędzie się koncert w ramach cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.


Piotr Jankowski i Maciej Marchel, fot. Marcin Mazewski

Maciej Marchel i Piotr Jankowski

młody bokser i jego trener
14.08.2019

Jego marzeniem jest młodzieżowe mistrzostwo, a później olimpijskie złoto.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - Fot. Robert Bońkowski

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.08.2019

Śpiewaczka, aktorka i reżyserka została nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck, fot. Monika Kalicka

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck

z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.08.2019

Podlascy terytorialsi z żołnierzami Gwardii Narodowej USA wspierali organizację Światowego Zlotu Harcerzy "24th World Scout Jamboree".


Julia Chmielecka, fot. Monika Kalicka

Julia Chmielecka

autorka książki "Internet złych rzeczy"
10.08.2019

"Wspaniale, że mamy Internet, że dzięki niemu możemy pewne rzeczy robić szybciej, że możemy się dowiadywać, szybciej komunikować i tak dalej, ale są też jego złe strony" - podkreśla Julia Chmielecka.

Feel, fot. Sylwia Krassowska

Zespół Feel

8.08.2019

Muzycy opowiadają o sentymencie do Polskiego Radia Białystok, o tym, co robią, gdy nie są w trasie i o… miłości do wędkarstwa.


Katarzyna Droga, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Droga

Pisarka, autorka książki "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie"
5.08.2019

Od poniedziałku (5.08) przez dwa tygodnie nadawane będą fragmenty książki Katarzyny Drogi "Hanka. Pierwsza opowieść o Ordonównie"

Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

aspiranci Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski
5.08.2019

O bezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą i pracy dzielnicowego w gminie Giby opowiadają aspiranci Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski.

Olga Gordiejew, Anna Jastrzębska i Edyta Wołosik, fot. Joanna Szubzda

Anna Jastrzębska

dyrektor Augustowskich Placówek Kultury
3.08.2019

"Augustów jest letnią stolicą naszego województwa, ale i letnią stolicą kultury" - mówi Anna Jastrzębska.


Tomasz Wachnowski i Adam Romanowicz, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wachnowski i Adam Romanowicz

muzycy
2.08.2019

Tomasz Wachnowski to polski muzyk, autor, kompozytor, aranżer, piosenkarz i producent muzyczny. Poezję śpiewaną tworzy od 35 lat.

Rafał Siwek, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Siwek

dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie
31.07.2019

"Z roku na rok, od 7 lat, ta impreza się rozkręca. W tym roku będzie około 560 kajaków" - mówi Rafał Siwek.

Maciej Syczewski, Aleksandra Szczurowska, zespół Surtaal Performing Art i Mirosław Szymański, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Syczewski, Aleksandra Szczurowska, zespół Surtaal Performing Art i Mirosław Szymański

uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Podlaskie Spotkania"
30.07.2019

Zespoły z najdalszych zakątków świata odwiedzą miejscowości z naszego regionu. W Brańsku rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok