Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk [wideo] - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk [wideo]

z Politechniki Białostockiej

23.01.2019, 07:57, akt. 10:01

- Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


2019 ma być rokiem prosumentów, czyli odbiorców, którzy sami wytwarzają prąd na swoje potrzeby - zapowiada minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Taka produkcja prądu ma ograniczyć energetyczne wydatki gospodarstw domowych i jeszcze podreperowywać nasze budżety. Czy jest to możliwe? O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Mróz za oknem. Tej nocy będzie jeszcze większy. Każdy zagląda do swojego portfela i czuje, jak pieniądze mu błyskawicznie uciekają, bo trzeba podgrzać wszystko a to kosztuje.


prof. Piotr Banaszuk: To prawda. Rachunki są spore. Rachunki za energię, rachunki za paliwa. Wszyscy szukamy jakichś rozwiązań, które pozwoliłyby trochę na energii zaoszczędzić. Nie ma wątpliwości, że sam pomysł prosumenckości - zobaczymy, jak będzie zrealizowany - sprzyja takiemu kierunkowy, takiej koncepcji.


Spróbujmy wyjaśnić to pojęcie "prosument".


Prosument, czyli producent i konsument. Sądzę, że państwo o tym słyszeli, ale są takie informacje, które należy powtarzać w zasadzie co miesiąc - tak jak informacje o robieniu makowca przed każdymi świętami.

Prosument to producent i konsument, czyli człowiek, który wytwarza energię i jednocześnie znaczną jej część konsumuje, zużywa - na razie w swoim gospodarstwie domowym, ale mam nadzieję, że w przyszłości możliwości prosumenckie będą także rozciągnięte na przedsiębiorców, na jednostki samorządu terytorialnego, bo tam drzemie potężny potencjał prosumencki.


Ostatnio otrzymał pan rachunek za energię elektryczną, bo wiem, że ma pan instalację fotowoltaiczną. Na niej się skupmy.


Tak, 2018 to był znakomity rok. Znaczy, jeżeli pomyślimy sobie teraz o prosumentach takich, jakimi mogą być posiadacze domów jednorodzinnych, czyli ludzie, którzy zainstalują sobie na dachu, być może w przyszłości także - jeśli przepisy podatkowe będą łaskawsze - i w ogrodzie albo gdzieś na gruncie, panele fotowoltaiczne i zaczną wytwarzać prąd, który potem wędruje do sieci, a potem go sobie odbieramy, oczywiście po potrąceniu pewnej kwoty, która musi być. Skorzystamy z sieci, w związku z tym operator sieci jest zobowiązany do dbania o to, żeby wszystko zamykało się w jakichś sensownych ramach finansowych.

Za to płacimy jakąś pulą energii, której nie otrzymamy z powrotem, za darmo oczywiście. Natomiast generalnie to jest bardzo dobrze. Jeżeli tylko dobrze zwymiarujemy taką instalację, może okazać się, że oszczędzamy naprawdę pokaźne kwoty.

W moim przypadku opłaty sprowadziły się już wyłącznie do tych stałych pozycji na liście takich jak opłata sieciowa, jak abonament, jakieś drobiazgi, czyli generalnie 90 zł w skali półrocza. To są naprawdę pokaźne oszczędności. Myślę, że to około 2000-24000 zł w skali roku.

Oczywiście trudno mówić tutaj o takich czystych oszczędnościach, bo ekonomista się uśmiechnie, jak będzie o tym słyszał. Bo przecież wcześniej trzeba było wyłożyć potężne pieniądze, żeby zbudować tę instalację, więc w gruncie rzeczy to one się pojawią dopiero, kiedy mi się ta instalacja spłaci. A to trochę jednak potrwa, bo instalacje nie są tanie.

Ministerstwo zapowiadało, że tanieją i że ostatnich kilka lat przyniosło kilkudzisięcioprocentowe zmniejszenie cen, ale to nie jest tak słodko w dalszym ciągu i trzeba liczyć się jednak, jeśli myślimy o jakichś sensownych rozwiązaniach technicznych i dobrej jakości sprzęcie, że trzeba za to zapłacić.


Gdybyśmy wzięli fundusze europejskie, gdybyśmy trochę wzięli z budżetu państwa, gdybyśmy wzięli z zaoszczędzenia podatków, czyli odpisali sobie z naszego podatku dochodowego, to moglibyśmy znacznie obniżyć koszty takich instalacji.


Tak jest. I to jest właśnie zadanie dla rządu na najbliższy czas. To znaczy tak skonfigurowanie tego systemu prosumenckiego, żeby można było ludzi wesprzeć na etapie inwestycyjnym.

Wiadomą sprawą jest, że nie każdy ma ochotę wydawać takie środki. Natomiast jeśli już ma, to myśli sobie, jaki jest cel inwestowania na kilkanaście lat i czekanie na zwrot. To jest najczęściej 10-12 lat, kwestia jakości instalacji. Ale dla wielu prosumentów jest to trudne i żeby ułatwić tę decyzję, ułatwić start bez wątpienia trzeba będzie ludzi wspierać. A potem to już tylko sukcesy i pełnia szczęścia.


Czyli namawiamy wszystkich do tego, żeby jednak przekierowywać te fundusze, wspierać mieszkańców, tworzyć programy nie tylko na wsi, nie tylko w małych miasteczkach, ale także w dużych miastach, żeby instalacje fotowoltaiczne powstawały.


Zdecydowanie. Na razie mamy niezły układ prawny. To znaczy prosument, osoba fizyczna w zasadzie nie ponosi wielu opłat, korzysta z energii, nie musi się martwić. Wystarczy zgłosić to wszystko tylko do operatora i tak dalej. Wszystko generalnie wygląda prosto, ale może być jeszcze lepiej.

Można  byłoby włączyć w tę grupę szczęśliwców dodatkowe jednostki, dodatkowe podmioty. Ciągle się mówi o przedsiębiorcach. Bo cały smak i całe piękno polega na systemie upustów - to znaczy coś oddajemy do sieci, potem coś bierzemy z sieci. Najważniejsze, żeby to, co oddaliśmy, jakoś się zbilansowało z tym, co pobraliśmy. Oczywiście po potraceniach. Natomiast gdyby to było tylko produkowanie na własne potrzeby a następnie oddawanie nadwyżek ot tak sobie, z których nie mamy żadnych profitów, to to by nie było to.

Stąd włączamy nowe jednostki, włączamy nowych graczy na rynek. I zdaje się, że jest ku temu już pewien przymus, ponieważ nowelizacja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, w skrócie Red II, ona już pozwala na tego typu ruch. Ona mówi o wspólnotach prosumenckich, ona mówi o jakiejś wymianie energii pomiędzy członkami grupy, społeczności, która zawiązuje się w celu wytwarzania i wspólnego zużywania energii. Czyli zupełnie inny świat, zupełnie inne sieciowanie, zupełnie inne możliwości zaopatrywania się.


Wszelki  szeregówki, nawet bloki wspólnotowe - to wszystko można podłączyć i stworzą sieć prosumencką, zainstalować ogniwa na dachach i spokojnie żyć.


To jest troszeczkę bardziej skomplikowane, bo musimy jeszcze wyobrazić sobie, że ktoś musi troszczyć się o sieć dystrybucyjną, która w tej chwili należy do operatora. A co będzie potem? No więc trzeba jeszcze rozwiązać wiele kwestii technicznych, prawnych.


Na razie musimy budować tę podstawową rzecz, czyli same ogniwa fotowoltaiczne.


Do końca czerwca 2021 roku zapisy dyrektywy powinny być już wdrożone do prawa krajowego krajów członkowskich. Po prostu będziemy mieli te rzeczy. No chyba, że zdecydujemy się płacić kary, co też jest jakimś rozwiązaniem.


Tylko czy to ma sens?


Nie, nie. Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Adam Kownacki spotkał się z sympatykami w Łomży - Fot. Adam Janczewski

Adam Kownacki

pochodzący z Łomży bokser wagi ciężkiej
22.02.2019

"Pierwszych sześc miesięcy było ciężko, ale później się zakochałem w boksie" - opowiada nasz gość.

prof. Robert Ciborowski, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
22.02.2019

"Projekt mamy, miejsce mamy najlepsze chyba w Białymstoku, jakie jest możliwe i myślę, że w przeciągu 2-2,5 roku ta biblioteka z planetarium powstanie".

Konrad Szamryk, fot. Dominika Dębska

dr Konrad Szamryk

językoznawca
21.02.2019

"To nie tylko poloniści, to nie tylko dziennikarze, to nie tylko osoby z wykształceniem filologicznym muszą posługiwać się poprawną polszczyzną."


Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok