Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk [wideo] - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk [wideo]

z Politechniki Białostockiej

23.01.2019, 07:57, akt. 10:01

- Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


2019 ma być rokiem prosumentów, czyli odbiorców, którzy sami wytwarzają prąd na swoje potrzeby - zapowiada minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Taka produkcja prądu ma ograniczyć energetyczne wydatki gospodarstw domowych i jeszcze podreperowywać nasze budżety. Czy jest to możliwe? O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Mróz za oknem. Tej nocy będzie jeszcze większy. Każdy zagląda do swojego portfela i czuje, jak pieniądze mu błyskawicznie uciekają, bo trzeba podgrzać wszystko a to kosztuje.


prof. Piotr Banaszuk: To prawda. Rachunki są spore. Rachunki za energię, rachunki za paliwa. Wszyscy szukamy jakichś rozwiązań, które pozwoliłyby trochę na energii zaoszczędzić. Nie ma wątpliwości, że sam pomysł prosumenckości - zobaczymy, jak będzie zrealizowany - sprzyja takiemu kierunkowy, takiej koncepcji.


Spróbujmy wyjaśnić to pojęcie "prosument".


Prosument, czyli producent i konsument. Sądzę, że państwo o tym słyszeli, ale są takie informacje, które należy powtarzać w zasadzie co miesiąc - tak jak informacje o robieniu makowca przed każdymi świętami.

Prosument to producent i konsument, czyli człowiek, który wytwarza energię i jednocześnie znaczną jej część konsumuje, zużywa - na razie w swoim gospodarstwie domowym, ale mam nadzieję, że w przyszłości możliwości prosumenckie będą także rozciągnięte na przedsiębiorców, na jednostki samorządu terytorialnego, bo tam drzemie potężny potencjał prosumencki.


Ostatnio otrzymał pan rachunek za energię elektryczną, bo wiem, że ma pan instalację fotowoltaiczną. Na niej się skupmy.


Tak, 2018 to był znakomity rok. Znaczy, jeżeli pomyślimy sobie teraz o prosumentach takich, jakimi mogą być posiadacze domów jednorodzinnych, czyli ludzie, którzy zainstalują sobie na dachu, być może w przyszłości także - jeśli przepisy podatkowe będą łaskawsze - i w ogrodzie albo gdzieś na gruncie, panele fotowoltaiczne i zaczną wytwarzać prąd, który potem wędruje do sieci, a potem go sobie odbieramy, oczywiście po potrąceniu pewnej kwoty, która musi być. Skorzystamy z sieci, w związku z tym operator sieci jest zobowiązany do dbania o to, żeby wszystko zamykało się w jakichś sensownych ramach finansowych.

Za to płacimy jakąś pulą energii, której nie otrzymamy z powrotem, za darmo oczywiście. Natomiast generalnie to jest bardzo dobrze. Jeżeli tylko dobrze zwymiarujemy taką instalację, może okazać się, że oszczędzamy naprawdę pokaźne kwoty.

W moim przypadku opłaty sprowadziły się już wyłącznie do tych stałych pozycji na liście takich jak opłata sieciowa, jak abonament, jakieś drobiazgi, czyli generalnie 90 zł w skali półrocza. To są naprawdę pokaźne oszczędności. Myślę, że to około 2000-24000 zł w skali roku.

Oczywiście trudno mówić tutaj o takich czystych oszczędnościach, bo ekonomista się uśmiechnie, jak będzie o tym słyszał. Bo przecież wcześniej trzeba było wyłożyć potężne pieniądze, żeby zbudować tę instalację, więc w gruncie rzeczy to one się pojawią dopiero, kiedy mi się ta instalacja spłaci. A to trochę jednak potrwa, bo instalacje nie są tanie.

Ministerstwo zapowiadało, że tanieją i że ostatnich kilka lat przyniosło kilkudzisięcioprocentowe zmniejszenie cen, ale to nie jest tak słodko w dalszym ciągu i trzeba liczyć się jednak, jeśli myślimy o jakichś sensownych rozwiązaniach technicznych i dobrej jakości sprzęcie, że trzeba za to zapłacić.


Gdybyśmy wzięli fundusze europejskie, gdybyśmy trochę wzięli z budżetu państwa, gdybyśmy wzięli z zaoszczędzenia podatków, czyli odpisali sobie z naszego podatku dochodowego, to moglibyśmy znacznie obniżyć koszty takich instalacji.


Tak jest. I to jest właśnie zadanie dla rządu na najbliższy czas. To znaczy tak skonfigurowanie tego systemu prosumenckiego, żeby można było ludzi wesprzeć na etapie inwestycyjnym.

Wiadomą sprawą jest, że nie każdy ma ochotę wydawać takie środki. Natomiast jeśli już ma, to myśli sobie, jaki jest cel inwestowania na kilkanaście lat i czekanie na zwrot. To jest najczęściej 10-12 lat, kwestia jakości instalacji. Ale dla wielu prosumentów jest to trudne i żeby ułatwić tę decyzję, ułatwić start bez wątpienia trzeba będzie ludzi wspierać. A potem to już tylko sukcesy i pełnia szczęścia.


Czyli namawiamy wszystkich do tego, żeby jednak przekierowywać te fundusze, wspierać mieszkańców, tworzyć programy nie tylko na wsi, nie tylko w małych miasteczkach, ale także w dużych miastach, żeby instalacje fotowoltaiczne powstawały.


Zdecydowanie. Na razie mamy niezły układ prawny. To znaczy prosument, osoba fizyczna w zasadzie nie ponosi wielu opłat, korzysta z energii, nie musi się martwić. Wystarczy zgłosić to wszystko tylko do operatora i tak dalej. Wszystko generalnie wygląda prosto, ale może być jeszcze lepiej.

Można  byłoby włączyć w tę grupę szczęśliwców dodatkowe jednostki, dodatkowe podmioty. Ciągle się mówi o przedsiębiorcach. Bo cały smak i całe piękno polega na systemie upustów - to znaczy coś oddajemy do sieci, potem coś bierzemy z sieci. Najważniejsze, żeby to, co oddaliśmy, jakoś się zbilansowało z tym, co pobraliśmy. Oczywiście po potraceniach. Natomiast gdyby to było tylko produkowanie na własne potrzeby a następnie oddawanie nadwyżek ot tak sobie, z których nie mamy żadnych profitów, to to by nie było to.

Stąd włączamy nowe jednostki, włączamy nowych graczy na rynek. I zdaje się, że jest ku temu już pewien przymus, ponieważ nowelizacja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, w skrócie Red II, ona już pozwala na tego typu ruch. Ona mówi o wspólnotach prosumenckich, ona mówi o jakiejś wymianie energii pomiędzy członkami grupy, społeczności, która zawiązuje się w celu wytwarzania i wspólnego zużywania energii. Czyli zupełnie inny świat, zupełnie inne sieciowanie, zupełnie inne możliwości zaopatrywania się.


Wszelki  szeregówki, nawet bloki wspólnotowe - to wszystko można podłączyć i stworzą sieć prosumencką, zainstalować ogniwa na dachach i spokojnie żyć.


To jest troszeczkę bardziej skomplikowane, bo musimy jeszcze wyobrazić sobie, że ktoś musi troszczyć się o sieć dystrybucyjną, która w tej chwili należy do operatora. A co będzie potem? No więc trzeba jeszcze rozwiązać wiele kwestii technicznych, prawnych.


Na razie musimy budować tę podstawową rzecz, czyli same ogniwa fotowoltaiczne.


Do końca czerwca 2021 roku zapisy dyrektywy powinny być już wdrożone do prawa krajowego krajów członkowskich. Po prostu będziemy mieli te rzeczy. No chyba, że zdecydujemy się płacić kary, co też jest jakimś rozwiązaniem.


Tylko czy to ma sens?


Nie, nie. Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Iwona Łobasiuk, fot. Monika Kalicka

Iwona Łobasiuk

z Fundacji Kierunek Ultra
20.08.2019

Do 23 sierpnia trwają zapisy na Predathlon Turtul 2019 - zachęca do wzięcia udziału w biegu Iwona Łobasiuk

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.08.2019

Nasze podlaskie rolnictwo jest pewnym fenomenem na skalę ogólnokrajową - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

19.08.2019

O pracy dzielnicowych, ale też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa opowiadają mł. asp. Emilia Kuprewicz i st. sierż. Krzysztof Trzonkowski.


Szymon Hołownia, fot. Radek Nowacki

Szymon Hołownia

dziennikarz, pisarz i publicysta
19.08.2019

"W rolnictwie przemysłowym bardzo wyraźnie widać brak solidarności międzypokoleniowej. Dla naszych szyneczek, kurczaczków i różnych innych rzeczy zużywamy wodę i powietrze, które jest własnością naszych dzieci, wnuków i prawnuków, dla naszych dwóch sekund smaku" - mówi Szymon Hołownia.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, szef PiS w Podlaskiem
16.08.2019

- Wynik z 2015 r. to takie wymaganie minimum, czyli 8 mandatów - tak minister Piontkowski mówi o tegorocznych wyborach do Sejmu w Podlaskiem.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
15.08.2019

W najbliższą niedzielę (18.07) w Białymstoku odbędzie się koncert w ramach cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.


Piotr Jankowski i Maciej Marchel, fot. Marcin Mazewski

Maciej Marchel i Piotr Jankowski

młody bokser i jego trener
14.08.2019

Jego marzeniem jest młodzieżowe mistrzostwo, a później olimpijskie złoto.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - Fot. Robert Bońkowski

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.08.2019

Śpiewaczka, aktorka i reżyserka została nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck, fot. Monika Kalicka

szer. Beata Leszczyńska i szer. Mariusz Beck

z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.08.2019

Podlascy terytorialsi z żołnierzami Gwardii Narodowej USA wspierali organizację Światowego Zlotu Harcerzy "24th World Scout Jamboree".


Julia Chmielecka, fot. Monika Kalicka

Julia Chmielecka

autorka książki "Internet złych rzeczy"
10.08.2019

"Wspaniale, że mamy Internet, że dzięki niemu możemy pewne rzeczy robić szybciej, że możemy się dowiadywać, szybciej komunikować i tak dalej, ale są też jego złe strony" - podkreśla Julia Chmielecka.

Feel, fot. Sylwia Krassowska

Zespół Feel

8.08.2019

Muzycy opowiadają o sentymencie do Polskiego Radia Białystok, o tym, co robią, gdy nie są w trasie i o… miłości do wędkarstwa.


Katarzyna Droga, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Droga

Pisarka, autorka książki "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie"
5.08.2019

Od poniedziałku (5.08) przez dwa tygodnie nadawane będą fragmenty książki Katarzyny Drogi "Hanka. Pierwsza opowieść o Ordonównie"

Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

aspiranci Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski
5.08.2019

O bezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą i pracy dzielnicowego w gminie Giby opowiadają aspiranci Paweł Sobol i Wojciech Kosikowski.

Olga Gordiejew, Anna Jastrzębska i Edyta Wołosik, fot. Joanna Szubzda

Anna Jastrzębska

dyrektor Augustowskich Placówek Kultury
3.08.2019

"Augustów jest letnią stolicą naszego województwa, ale i letnią stolicą kultury" - mówi Anna Jastrzębska.


Tomasz Wachnowski i Adam Romanowicz, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wachnowski i Adam Romanowicz

muzycy
2.08.2019

Tomasz Wachnowski to polski muzyk, autor, kompozytor, aranżer, piosenkarz i producent muzyczny. Poezję śpiewaną tworzy od 35 lat.

Rafał Siwek, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Siwek

dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie
31.07.2019

"Z roku na rok, od 7 lat, ta impreza się rozkręca. W tym roku będzie około 560 kajaków" - mówi Rafał Siwek.

Maciej Syczewski, Aleksandra Szczurowska, zespół Surtaal Performing Art i Mirosław Szymański, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Syczewski, Aleksandra Szczurowska, zespół Surtaal Performing Art i Mirosław Szymański

uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Podlaskie Spotkania"
30.07.2019

Zespoły z najdalszych zakątków świata odwiedzą miejscowości z naszego regionu. W Brańsku rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok