Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk [wideo] - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk [wideo]

z Politechniki Białostockiej

23.01.2019, 07:57, akt. 10:01

- Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


2019 ma być rokiem prosumentów, czyli odbiorców, którzy sami wytwarzają prąd na swoje potrzeby - zapowiada minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Taka produkcja prądu ma ograniczyć energetyczne wydatki gospodarstw domowych i jeszcze podreperowywać nasze budżety. Czy jest to możliwe? O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Mróz za oknem. Tej nocy będzie jeszcze większy. Każdy zagląda do swojego portfela i czuje, jak pieniądze mu błyskawicznie uciekają, bo trzeba podgrzać wszystko a to kosztuje.


prof. Piotr Banaszuk: To prawda. Rachunki są spore. Rachunki za energię, rachunki za paliwa. Wszyscy szukamy jakichś rozwiązań, które pozwoliłyby trochę na energii zaoszczędzić. Nie ma wątpliwości, że sam pomysł prosumenckości - zobaczymy, jak będzie zrealizowany - sprzyja takiemu kierunkowy, takiej koncepcji.


Spróbujmy wyjaśnić to pojęcie "prosument".


Prosument, czyli producent i konsument. Sądzę, że państwo o tym słyszeli, ale są takie informacje, które należy powtarzać w zasadzie co miesiąc - tak jak informacje o robieniu makowca przed każdymi świętami.

Prosument to producent i konsument, czyli człowiek, który wytwarza energię i jednocześnie znaczną jej część konsumuje, zużywa - na razie w swoim gospodarstwie domowym, ale mam nadzieję, że w przyszłości możliwości prosumenckie będą także rozciągnięte na przedsiębiorców, na jednostki samorządu terytorialnego, bo tam drzemie potężny potencjał prosumencki.


Ostatnio otrzymał pan rachunek za energię elektryczną, bo wiem, że ma pan instalację fotowoltaiczną. Na niej się skupmy.


Tak, 2018 to był znakomity rok. Znaczy, jeżeli pomyślimy sobie teraz o prosumentach takich, jakimi mogą być posiadacze domów jednorodzinnych, czyli ludzie, którzy zainstalują sobie na dachu, być może w przyszłości także - jeśli przepisy podatkowe będą łaskawsze - i w ogrodzie albo gdzieś na gruncie, panele fotowoltaiczne i zaczną wytwarzać prąd, który potem wędruje do sieci, a potem go sobie odbieramy, oczywiście po potrąceniu pewnej kwoty, która musi być. Skorzystamy z sieci, w związku z tym operator sieci jest zobowiązany do dbania o to, żeby wszystko zamykało się w jakichś sensownych ramach finansowych.

Za to płacimy jakąś pulą energii, której nie otrzymamy z powrotem, za darmo oczywiście. Natomiast generalnie to jest bardzo dobrze. Jeżeli tylko dobrze zwymiarujemy taką instalację, może okazać się, że oszczędzamy naprawdę pokaźne kwoty.

W moim przypadku opłaty sprowadziły się już wyłącznie do tych stałych pozycji na liście takich jak opłata sieciowa, jak abonament, jakieś drobiazgi, czyli generalnie 90 zł w skali półrocza. To są naprawdę pokaźne oszczędności. Myślę, że to około 2000-24000 zł w skali roku.

Oczywiście trudno mówić tutaj o takich czystych oszczędnościach, bo ekonomista się uśmiechnie, jak będzie o tym słyszał. Bo przecież wcześniej trzeba było wyłożyć potężne pieniądze, żeby zbudować tę instalację, więc w gruncie rzeczy to one się pojawią dopiero, kiedy mi się ta instalacja spłaci. A to trochę jednak potrwa, bo instalacje nie są tanie.

Ministerstwo zapowiadało, że tanieją i że ostatnich kilka lat przyniosło kilkudzisięcioprocentowe zmniejszenie cen, ale to nie jest tak słodko w dalszym ciągu i trzeba liczyć się jednak, jeśli myślimy o jakichś sensownych rozwiązaniach technicznych i dobrej jakości sprzęcie, że trzeba za to zapłacić.


Gdybyśmy wzięli fundusze europejskie, gdybyśmy trochę wzięli z budżetu państwa, gdybyśmy wzięli z zaoszczędzenia podatków, czyli odpisali sobie z naszego podatku dochodowego, to moglibyśmy znacznie obniżyć koszty takich instalacji.


Tak jest. I to jest właśnie zadanie dla rządu na najbliższy czas. To znaczy tak skonfigurowanie tego systemu prosumenckiego, żeby można było ludzi wesprzeć na etapie inwestycyjnym.

Wiadomą sprawą jest, że nie każdy ma ochotę wydawać takie środki. Natomiast jeśli już ma, to myśli sobie, jaki jest cel inwestowania na kilkanaście lat i czekanie na zwrot. To jest najczęściej 10-12 lat, kwestia jakości instalacji. Ale dla wielu prosumentów jest to trudne i żeby ułatwić tę decyzję, ułatwić start bez wątpienia trzeba będzie ludzi wspierać. A potem to już tylko sukcesy i pełnia szczęścia.


Czyli namawiamy wszystkich do tego, żeby jednak przekierowywać te fundusze, wspierać mieszkańców, tworzyć programy nie tylko na wsi, nie tylko w małych miasteczkach, ale także w dużych miastach, żeby instalacje fotowoltaiczne powstawały.


Zdecydowanie. Na razie mamy niezły układ prawny. To znaczy prosument, osoba fizyczna w zasadzie nie ponosi wielu opłat, korzysta z energii, nie musi się martwić. Wystarczy zgłosić to wszystko tylko do operatora i tak dalej. Wszystko generalnie wygląda prosto, ale może być jeszcze lepiej.

Można  byłoby włączyć w tę grupę szczęśliwców dodatkowe jednostki, dodatkowe podmioty. Ciągle się mówi o przedsiębiorcach. Bo cały smak i całe piękno polega na systemie upustów - to znaczy coś oddajemy do sieci, potem coś bierzemy z sieci. Najważniejsze, żeby to, co oddaliśmy, jakoś się zbilansowało z tym, co pobraliśmy. Oczywiście po potraceniach. Natomiast gdyby to było tylko produkowanie na własne potrzeby a następnie oddawanie nadwyżek ot tak sobie, z których nie mamy żadnych profitów, to to by nie było to.

Stąd włączamy nowe jednostki, włączamy nowych graczy na rynek. I zdaje się, że jest ku temu już pewien przymus, ponieważ nowelizacja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, w skrócie Red II, ona już pozwala na tego typu ruch. Ona mówi o wspólnotach prosumenckich, ona mówi o jakiejś wymianie energii pomiędzy członkami grupy, społeczności, która zawiązuje się w celu wytwarzania i wspólnego zużywania energii. Czyli zupełnie inny świat, zupełnie inne sieciowanie, zupełnie inne możliwości zaopatrywania się.


Wszelki  szeregówki, nawet bloki wspólnotowe - to wszystko można podłączyć i stworzą sieć prosumencką, zainstalować ogniwa na dachach i spokojnie żyć.


To jest troszeczkę bardziej skomplikowane, bo musimy jeszcze wyobrazić sobie, że ktoś musi troszczyć się o sieć dystrybucyjną, która w tej chwili należy do operatora. A co będzie potem? No więc trzeba jeszcze rozwiązać wiele kwestii technicznych, prawnych.


Na razie musimy budować tę podstawową rzecz, czyli same ogniwa fotowoltaiczne.


Do końca czerwca 2021 roku zapisy dyrektywy powinny być już wdrożone do prawa krajowego krajów członkowskich. Po prostu będziemy mieli te rzeczy. No chyba, że zdecydujemy się płacić kary, co też jest jakimś rozwiązaniem.


Tylko czy to ma sens?


Nie, nie. Róbmy tę prosumenckość, bo to dopiero ma sens, to jest dopiero cały smak, kiedy człowiek zobaczy rachunek za energię 89 zł za 6 miesięcy.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Justyna Sawczuk, fot. Monika Kalicka

Justyna Sawczuk

rzecznik Książnicy Podlaskiej
25.04.2019

"Mamy nadzieję, że wśród osób, które dostaną od nas książkę, znajdą się tacy, którzy jednak w końcu chwycą bakcyla czytelnictwa i nas odwiedzą" - mówi Justyna Sawczuk.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska [wideo]

szefowa oświatowej Solidarności na Podlasiu
25.04.2019

"Chcemy więcej pieniędzy, ale nie kosztem degradacji zawodu i nie kosztem uczniów" - mówi Agnieszka Rzeszewska.

Adam Harry, fot. Sylwia Krassowska

Adam Hary

z klubu motocyklowego No Name MC Poland
24.04.2019

Wystawa zabytkowych jednośladów, nauka udzielania pierwszej pomocy, koncerty oraz wielka parada motocyklowa ulicami miasta - to wszystko w najbliższą sobotę podczas 21. edycji MotoSerca w Białymstoku.


Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski

Jan Miłosz Zarzycki

dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
24.04.2019

"Stanisława Moniuszkę można określić w jakimś sensie kompozytorem zapomnianym. Przy okazji Roku Moniuszki przypominamy sobie właśnie o tym, jak płodnym był twórcą, jak wiele utworów napisał" - mówi Jan Miłosz Zarzycki.

Jarosław Krawczyk, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Krawczyk [wideo]

rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
24.04.2019

Weekend majowy coraz bliżej. Leśnicy apelują o rozważne zachowanie w lesie podczas wypoczynku, by nie doszło do kolejnych pożarów.

Agnieszka Kaniewska, źródło: archiwum prywatne

Agnieszka Kaniewska

koordynatorka zbiórki na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku
23.04.2019

Kościół w syberyjskim Białymstoku będzie w tym roku odbudowany. Dzięki wsparciu z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę - ogłosiła we wtorek (23.04) Agnieszka Kaniewska, koordynatorka tej zbiórki.


Marcin Janoszuk, fot. Monika Kalicka

Marcin Janoszuk

z Politechniki Warszawskiej
23.04.2019

"W tych zawodach, jako koło, bierzemy udział od 30 lat, mamy duże doświadczenie, potrafimy zbudować samolot, który jest najlżejszy i który ma najlepsze osiągi" - mówi Marcin Janoszuk.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
23.04.2019

"Muzyka baroku to moment takiego szczytu, jeżeli chodzi o kompozycje w nurcie muzyki poważnej, to takie wielkie połączenie i muzykalności, i wrażliwości muzycznej, ale też samego intelektu" - mówi Anna Moniuszko.

Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka

dr Oksana Voytyuk [wideo]

z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB
23.04.2019

"Zełenski jest dobrym aktorem, dobrym showmanem, ale w ogóle nie ma pojęcia co to jest polityka" - ocenia dr Oksana Voytyuk.


St. sierż. Łukasz Gocłowski, sierż. Izabela Kłosowska, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

22.04.2019

Czy w Lany Poniedziałek możemy bezkarnie lać wodę na innych?

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
19.04.2019

"Potrzeba odnowy Kościoła, potrzeba odnowy wszystkich kapłanów, potrzeba przede wszystkim świętości kapłanów" - mówi arcybiskup Tadeusz Wojda

Katarzyna Zarzecka, fot. Monika Kalicka

mł. asp. Katarzyna Zarzecka

oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku
19.04.2019

Okres przedświątecznych zakupów to także czas zwiększonej aktywności kieszonkowców - przypominają podlascy policjanci.


Julita Charytoniuk, fot. Monika Kalicka

Julita Charytoniuk

etnografka
19.04.2019

"Wielki Post jest momentem zadumy i ludzie chcą go spędzać ze sobą, chcą się modlić, dzielić tym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa w grupie. Tak dzieje się na wsiach" - mówi etnografka.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
18.04.2019

"Wyniki kontroli NIK są w niektórych przypadkach złe, w niektórych bardzo złe, w niektórych zatrważająco złe" - mówi nasz gość.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
17.04.2019

"W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne".


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
16.04.2019

- To kolejny skrawek świata, który na naszych oczach przepada - mówi ksiądz Gwiazdowski o pożarze średniowiecznej katedry Notre Dame w Paryżu.

ks. Jan Wierzbicki, foto: Monika Kalicka

ks. Jan Wierzbicki

proboszcz parafii św. Wojciecha w Białymstoku
16.04.2019

"Gdy patrzyłem wczoraj na płonącą katedrę Notre Dame w Paryżu, wszystko we mnie odżyło, nie mogłem zasnąć - 15 września 2013 roku doszło do pożaru naszego kościoła św. Wojciecha w Białymstoku" - mówi ks. Jan Wierzbicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok