Radio Białystok | Gość | prof. Henryk Wnorowski [wideo] - ekonomista z UwB

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB

24.01.2019, 09:09, akt. 10:20

"Gdyby spojrzeć zupełnie obiektywnie - to jest całkiem dobry budżet" - mówi nasz gość.

Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka
Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka

Z prof. Henrykiem Wnorowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nad budżetem na 2019 rok pracują senatorowie, wcześniej rządowy projekt zatwierdzili posłowie. O projekcie budżetu państwa z ekonomistą prof. Henrykiem Wnorowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: W wielu państwach debata budżetowa rozpala widownię, publiczność, a u nas odbywa się tak jakoś boczkiem, boczkiem, cicho, cicho. 


prof. Henryk Wnorowski: Wydaje się, że były nawet takie próby rozpalenia emocji, ale zdaje się że rząd i ugrupowanie rządzące nie pozwoliły się wciągnąć w taką dyskusję i wygląda na to, że w sejmie tak było, że wszystkie propozycje poprawek zostały odrzucone.


Teraz senatorowie zgłosili już sto poprawek do budżetu. 


Najprawdopodobniej będzie podobny los, bo z drugiej strony gdyby tak spojrzeć zupełnie obiektywnie, przyłożyć jakieś logiczne kryteria czyli jakieś odniesienie w stosunku do niedawnego okresu, minionych lat, to trzeba powiedzieć, że to jest całkiem dobry budżet. Oczywiście zawsze można poprawiać, ale myślę, że trzeba na niego spojrzeć nie przez pryzmat rozwiązania idealnego, ale takiego które skrojonego na dziś i zostawiającego pewne rezerwy na rok wyborczy. 


Ale no właśnie ten zarzut na dziś powtarza wielu ekonomistów, wielu ekspertów, że na przykład mamy bardzo dobre momenty, od pięciu miesięcy nasze PKB rośnie o 5%, nie robimy, nie spłacamy długów, nie próbujemy czynić jakichś rezerw na trudne czasy, tylko zadłużamy się. No bo przy tych dobrych wynikach w budżecie zadłużenie na 2019 to prawie 30 miliardów złotych.


To wszystko prawda, panie redaktorze. Mnie, może dlatego że ja mam - tak ciągle uważam - bardzo dobrą pamięć, trochę drażni to, że takie opinie wygłaszają ci, którzy 6-7 lat temu w ogóle nie bili, nie trąbili wtedy, powinni byli trąbić na alarm, co się dzieje. 


Kiedy byliśmy zieloną wyspą.


Dokładnie. Natomiast dzisiaj musimy mieć świadomość, że jesteśmy w określonej sytuacji i ta sytuacja jako zaszłość, jako skutki minionego okresu, nie będę określał jak minionego, jest ciągle mało komfortowa oczywiście.


Poza tym rząd wykreował nową rzeczywistość. Z większych nieco wydatków socjalnych, walkę z tą sferą ubóstwa, no trudno się z tego wycofać, a poza tym rosną i ambicje i dodatkowe pola są odkrywane.


Ja powiem tak, że nawet takie stwierdzenie, że trudno się z tego wycofać, to może nawet ono jest niewłaściwe, bo nie ma w ogóle takiego zamierzenia i nie trzeba się z tego wycofać. Tak jak na początku podejmując takie decyzje i wprowadzając to, być może były to dosyć odważne decyzje, to dzisiaj upewniliśmy się, już nie teoretycznie, bo w zasadzie mogliśmy to przewidywać, ale dzisiaj już w praktyce widzimy, że to w Polsce zadziałało, że ta nasza wysoka skłonność do konsumpcji ciągle jest aktualna i te wydatki socjalne natychmiast stają się elementem zagregowanego popytu i pobudzenia koniunktury i to jest ciągle koń pociągowy, powiedzmy że numer 1 naszej gospodarki. Czyli wygląda to dobrze, natomiast my ciągle w tym plecaku mamy bardzo dużo balastu.


Na przykład jakiego?


No balastu w postaci zadłużenia, co prawda kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że nasze zadłużenie, dług publiczny w stosunku do PKB zmniejszył się w trzecim kwartale 2018 w stosunku do drugiego kwartału, było to aż o 1 punkt procentowy.


Ale to kwartał do kwartału, mogą być zabiegi, sztuczki jakieś.


Dokładnie, wiemy co się stało. Zresztą prawdę mówiąc, to nie było jakieś wielkie osiągnięcie, bo większość krajów w Unii Europejskiej osiągnęła takie zmniejszenie długu publicznego, ale zdaje się, że nikomu nie udało się zmniejszyć tego długu w wartościach nominalnych.


W tych państwach, które najbardziej tego potrzebują.


Te, które najbardziej potrzebują, jeszcze się pogłębiają, więc sytuacja jest poważna u nas także. Natomiast już w takich ocenach budżetowych na tyle od dawna, że to już jest wpisana nawet w podręcznikach, wcale nie najnowszych z finansów publicznych, jest taka specyfika, taka uroda naszego budżetu, sprowadzająca się do tego, że mamy tam ponad 3/4 tak zwanych wydatków sztywnych, więc tak naprawdę na mądrość, na geniusz, na jakieś zabiegi, na zarządzanie finansami publicznymi zostaje mniej niż jedna czwarta.


Ale właśnie, czy tutaj nie pójść w taką uliczkę, polegająca na przykład na tym, że nie będziemy zwiększać wydatków socjalnych, wspierać jakichś grupy społeczeństwa, tylko na przykład zejdziemy z opodatkowania, zwiększymy na przykład kwotę wolną od podatku, no bo ona od wielu, wielu lat rośnie tak sobie, nie nadąża za inflacją, nie nadąża za potrzebami.


Absolutnie pan redaktor ma rację, gdyby sprawa dotyczyła jakiegoś seminarium naukowego, to my być może nawet we dwóch wzięli kartkę i to wszystko rozrysowali. 

Natomiast wydaje się, że w rzeczywistości jest to trochę trudniej, chociaż wszystko wskazuje na to, że jest już determinacja rządu, determinacja premiera, żeby takie kroki zacząć czynić.

Ale znowu - nieszczęście czy szczęście, że mamy rok wyborczy i trzeba być tutaj ostrożnym. Na pewno w tym roku mimo, że w budżecie się nie pojawiła zapowiedź tego, ale no powiedziałem na pewno i się nie wycofuję z tego - w trakcie kampanii wyborczej pojawi się, czy wróci pomysł obniżenia wspomnianej przez pana redaktora kwoty wolnej i taki nazwijmy to w cudzysłowie "prezent", to oczywiście nie jest żaden prezent, no bo to znowu będzie miało swoje konsekwencje i liczymy na to, że pozytywne. 

Pojawi się i to będzie chyba jeden z większych benefitów tego roku, który będziemy konsumowali, mówię będziemy - w sensie obywatele będą konsumowali od roku 2020.


Czyli rząd przygotował dobry budżet na rok wyborczy - podsumowując. 


Jest to konserwatywny budżet, dosyć bezpieczny, założenia przyjęte są dosyć ostrożne i wydaje się, że... ja osobiście liczę na to, oczywiście wszyscy zapowiadają i trzeba się z tym liczyć, że osłabienie koniunktury kiedyś przyjdzie, ale mi się wydaje, że jeszcze perspektywa roku 19, 20 jest raczej bezpieczna i to założenie o wzroście gospodarczym 3,8% jest bardzo bezpieczne. Tam pewnie będzie parę punktów powyżej, być może też zdarzy się nieco wyższa inflacja, więc zaplanowane dochody będą...


Na tyle bezpieczne, żeby wszystkie obietnice wyborcze sfinansować, tak?


Tak uważam, bo tych parę obietnic jest gdzieś już tam myślę w zeszycie zapisanych, natomiast jeszcze parę się pojawi, no bo ludzie mają pomysły. A zresztą jeśli się popatrzy na drugą stronę, czyli na opozycję, to opozycja ma całe mnóstwo różnych pomysłów związanych z wydawaniem pieniędzy. Pewnie na niektóre trzeba będzie odpowiedzieć. Zresztą od pewnego czasu toczy się taka, to życie społeczno-gospodarcze przebiega w niezbyt dobrą stronę moim zdaniem. Mam na myśli takie negocjacje płacowe ministrów przed kamerami. Nigdy nie jest dobrze, jeśli ministrowie będą ustalali politykę płac w różnych sektorach, no to przez to to się nakręca, więc trzeba mieć trochę pieniędzy schowanych, bo nie wiadomo na co przyjdzie się jeszcze zgodzić.


Jak te negocjacje publiczne o pensjach wypadną.


Dokładnie.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok