Radio Białystok | Gość | prof. Henryk Wnorowski [wideo] - ekonomista z UwB

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB

24.01.2019, 09:09, akt. 10:20

"Gdyby spojrzeć zupełnie obiektywnie - to jest całkiem dobry budżet" - mówi nasz gość.

Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka
Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka

Z prof. Henrykiem Wnorowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nad budżetem na 2019 rok pracują senatorowie, wcześniej rządowy projekt zatwierdzili posłowie. O projekcie budżetu państwa z ekonomistą prof. Henrykiem Wnorowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: W wielu państwach debata budżetowa rozpala widownię, publiczność, a u nas odbywa się tak jakoś boczkiem, boczkiem, cicho, cicho. 


prof. Henryk Wnorowski: Wydaje się, że były nawet takie próby rozpalenia emocji, ale zdaje się że rząd i ugrupowanie rządzące nie pozwoliły się wciągnąć w taką dyskusję i wygląda na to, że w sejmie tak było, że wszystkie propozycje poprawek zostały odrzucone.


Teraz senatorowie zgłosili już sto poprawek do budżetu. 


Najprawdopodobniej będzie podobny los, bo z drugiej strony gdyby tak spojrzeć zupełnie obiektywnie, przyłożyć jakieś logiczne kryteria czyli jakieś odniesienie w stosunku do niedawnego okresu, minionych lat, to trzeba powiedzieć, że to jest całkiem dobry budżet. Oczywiście zawsze można poprawiać, ale myślę, że trzeba na niego spojrzeć nie przez pryzmat rozwiązania idealnego, ale takiego które skrojonego na dziś i zostawiającego pewne rezerwy na rok wyborczy. 


Ale no właśnie ten zarzut na dziś powtarza wielu ekonomistów, wielu ekspertów, że na przykład mamy bardzo dobre momenty, od pięciu miesięcy nasze PKB rośnie o 5%, nie robimy, nie spłacamy długów, nie próbujemy czynić jakichś rezerw na trudne czasy, tylko zadłużamy się. No bo przy tych dobrych wynikach w budżecie zadłużenie na 2019 to prawie 30 miliardów złotych.


To wszystko prawda, panie redaktorze. Mnie, może dlatego że ja mam - tak ciągle uważam - bardzo dobrą pamięć, trochę drażni to, że takie opinie wygłaszają ci, którzy 6-7 lat temu w ogóle nie bili, nie trąbili wtedy, powinni byli trąbić na alarm, co się dzieje. 


Kiedy byliśmy zieloną wyspą.


Dokładnie. Natomiast dzisiaj musimy mieć świadomość, że jesteśmy w określonej sytuacji i ta sytuacja jako zaszłość, jako skutki minionego okresu, nie będę określał jak minionego, jest ciągle mało komfortowa oczywiście.


Poza tym rząd wykreował nową rzeczywistość. Z większych nieco wydatków socjalnych, walkę z tą sferą ubóstwa, no trudno się z tego wycofać, a poza tym rosną i ambicje i dodatkowe pola są odkrywane.


Ja powiem tak, że nawet takie stwierdzenie, że trudno się z tego wycofać, to może nawet ono jest niewłaściwe, bo nie ma w ogóle takiego zamierzenia i nie trzeba się z tego wycofać. Tak jak na początku podejmując takie decyzje i wprowadzając to, być może były to dosyć odważne decyzje, to dzisiaj upewniliśmy się, już nie teoretycznie, bo w zasadzie mogliśmy to przewidywać, ale dzisiaj już w praktyce widzimy, że to w Polsce zadziałało, że ta nasza wysoka skłonność do konsumpcji ciągle jest aktualna i te wydatki socjalne natychmiast stają się elementem zagregowanego popytu i pobudzenia koniunktury i to jest ciągle koń pociągowy, powiedzmy że numer 1 naszej gospodarki. Czyli wygląda to dobrze, natomiast my ciągle w tym plecaku mamy bardzo dużo balastu.


Na przykład jakiego?


No balastu w postaci zadłużenia, co prawda kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że nasze zadłużenie, dług publiczny w stosunku do PKB zmniejszył się w trzecim kwartale 2018 w stosunku do drugiego kwartału, było to aż o 1 punkt procentowy.


Ale to kwartał do kwartału, mogą być zabiegi, sztuczki jakieś.


Dokładnie, wiemy co się stało. Zresztą prawdę mówiąc, to nie było jakieś wielkie osiągnięcie, bo większość krajów w Unii Europejskiej osiągnęła takie zmniejszenie długu publicznego, ale zdaje się, że nikomu nie udało się zmniejszyć tego długu w wartościach nominalnych.


W tych państwach, które najbardziej tego potrzebują.


Te, które najbardziej potrzebują, jeszcze się pogłębiają, więc sytuacja jest poważna u nas także. Natomiast już w takich ocenach budżetowych na tyle od dawna, że to już jest wpisana nawet w podręcznikach, wcale nie najnowszych z finansów publicznych, jest taka specyfika, taka uroda naszego budżetu, sprowadzająca się do tego, że mamy tam ponad 3/4 tak zwanych wydatków sztywnych, więc tak naprawdę na mądrość, na geniusz, na jakieś zabiegi, na zarządzanie finansami publicznymi zostaje mniej niż jedna czwarta.


Ale właśnie, czy tutaj nie pójść w taką uliczkę, polegająca na przykład na tym, że nie będziemy zwiększać wydatków socjalnych, wspierać jakichś grupy społeczeństwa, tylko na przykład zejdziemy z opodatkowania, zwiększymy na przykład kwotę wolną od podatku, no bo ona od wielu, wielu lat rośnie tak sobie, nie nadąża za inflacją, nie nadąża za potrzebami.


Absolutnie pan redaktor ma rację, gdyby sprawa dotyczyła jakiegoś seminarium naukowego, to my być może nawet we dwóch wzięli kartkę i to wszystko rozrysowali. 

Natomiast wydaje się, że w rzeczywistości jest to trochę trudniej, chociaż wszystko wskazuje na to, że jest już determinacja rządu, determinacja premiera, żeby takie kroki zacząć czynić.

Ale znowu - nieszczęście czy szczęście, że mamy rok wyborczy i trzeba być tutaj ostrożnym. Na pewno w tym roku mimo, że w budżecie się nie pojawiła zapowiedź tego, ale no powiedziałem na pewno i się nie wycofuję z tego - w trakcie kampanii wyborczej pojawi się, czy wróci pomysł obniżenia wspomnianej przez pana redaktora kwoty wolnej i taki nazwijmy to w cudzysłowie "prezent", to oczywiście nie jest żaden prezent, no bo to znowu będzie miało swoje konsekwencje i liczymy na to, że pozytywne. 

Pojawi się i to będzie chyba jeden z większych benefitów tego roku, który będziemy konsumowali, mówię będziemy - w sensie obywatele będą konsumowali od roku 2020.


Czyli rząd przygotował dobry budżet na rok wyborczy - podsumowując. 


Jest to konserwatywny budżet, dosyć bezpieczny, założenia przyjęte są dosyć ostrożne i wydaje się, że... ja osobiście liczę na to, oczywiście wszyscy zapowiadają i trzeba się z tym liczyć, że osłabienie koniunktury kiedyś przyjdzie, ale mi się wydaje, że jeszcze perspektywa roku 19, 20 jest raczej bezpieczna i to założenie o wzroście gospodarczym 3,8% jest bardzo bezpieczne. Tam pewnie będzie parę punktów powyżej, być może też zdarzy się nieco wyższa inflacja, więc zaplanowane dochody będą...


Na tyle bezpieczne, żeby wszystkie obietnice wyborcze sfinansować, tak?


Tak uważam, bo tych parę obietnic jest gdzieś już tam myślę w zeszycie zapisanych, natomiast jeszcze parę się pojawi, no bo ludzie mają pomysły. A zresztą jeśli się popatrzy na drugą stronę, czyli na opozycję, to opozycja ma całe mnóstwo różnych pomysłów związanych z wydawaniem pieniędzy. Pewnie na niektóre trzeba będzie odpowiedzieć. Zresztą od pewnego czasu toczy się taka, to życie społeczno-gospodarcze przebiega w niezbyt dobrą stronę moim zdaniem. Mam na myśli takie negocjacje płacowe ministrów przed kamerami. Nigdy nie jest dobrze, jeśli ministrowie będą ustalali politykę płac w różnych sektorach, no to przez to to się nakręca, więc trzeba mieć trochę pieniędzy schowanych, bo nie wiadomo na co przyjdzie się jeszcze zgodzić.


Jak te negocjacje publiczne o pensjach wypadną.


Dokładnie.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
St. sierż. Łukasz Gocłowski, sierż. Izabela Kłosowska, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

22.04.2019

Czy w Lany Poniedziałek możemy bezkarnie lać wodę na innych?

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
19.04.2019

"Potrzeba odnowy Kościoła, potrzeba odnowy wszystkich kapłanów, potrzeba przede wszystkim świętości kapłanów" - mówi arcybiskup Tadeusz Wojda

Katarzyna Zarzecka, fot. Monika Kalicka

mł. asp. Katarzyna Zarzecka

oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku
19.04.2019

Okres przedświątecznych zakupów to także czas zwiększonej aktywności kieszonkowców - przypominają podlascy policjanci.


Julita Charytoniuk, fot. Monika Kalicka

Julita Charytoniuk

etnografka
19.04.2019

"Wielki Post jest momentem zadumy i ludzie chcą go spędzać ze sobą, chcą się modlić, dzielić tym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa w grupie. Tak dzieje się na wsiach" - mówi etnografka.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
18.04.2019

"Wyniki kontroli NIK są w niektórych przypadkach złe, w niektórych bardzo złe, w niektórych zatrważająco złe" - mówi nasz gość.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
17.04.2019

"W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne".


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
16.04.2019

- To kolejny skrawek świata, który na naszych oczach przepada - mówi ksiądz Gwiazdowski o pożarze średniowiecznej katedry Notre Dame w Paryżu.

ks. Jan Wierzbicki, foto: Monika Kalicka

ks. Jan Wierzbicki

proboszcz parafii św. Wojciecha w Białymstoku
16.04.2019

"Gdy patrzyłem wczoraj na płonącą katedrę Notre Dame w Paryżu, wszystko we mnie odżyło, nie mogłem zasnąć - 15 września 2013 roku doszło do pożaru naszego kościoła św. Wojciecha w Białymstoku" - mówi ks. Jan Wierzbicki.


Radosław Krupiński i Michał Heller, fot. Joanna Szubzda

Radosław Krupiński i Michał Heller

16.04.2019

Opera w Białymstoku zaprasza na spotkanie z językiem fotografii wypracowanym przez 30 lat przez członków suwalskiej grupy PAcamera Club.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski [wideo]

minister cyfryzacji
16.04.2019

W Białymstoku powstał Samsung Inkubator. Nowe laboratorium ma wspierać start-upy związane m.in. z ochroną zdrowia, ekologią czy edukacją.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Grzegorz Paprotny i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

15.04.2019

Jak zachować bezpieczeństwo podczas prac polowych? "Po pierwsze, całkowity brak alkoholu. Druga sprawa to niedopuszczanie dzieci do wykonywania jakichkolwiek prac niebezpiecznych oraz obsługiwania maszyn i urządzeń".


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy [wideo]

redaktor naczelna Telewizji Biełsat
15.04.2019

- Rosja nie musi wkraczać na Białoruś. Wystarczy, że będą rynkowe ceny światowe na surowce energetyczne, do tego zamknie się rynki zbytu i granice wobec białoruskich towarów rolno-spożywczych. I tak trzy do pięciu miesięcy i Białoruś już będzie leżeć.

Chris Carter, fot. Monika Kalicka

Chris Carter [wideo]

pisarz, muzyk
14.04.2019

Nigdy nie chciałem być pisarzem, w szkole nie napisałem nawet krótkiego wypracowania. Pisarzem zostałem przez przypadek - mówi Chris Carter, który zadebiutował jako pisarz po 40-tce.

Mariusz Szczygieł, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Szczygieł [wideo]

dziennikarz, reportażysta, pisarz
14.04.2019

Dlaczego w reportażu nie powinno być zbyt dużo przymiotników, za to czasowników jak najwięcej?


Spotkanie z Marcinem Wichą, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Wicha

pisarz
14.04.2019

Książki są pamiątką, śladem i też chyba sposobem, żeby odtworzyć o czym ktoś myślał, co go interesowało, odpowiedzi na jakie pytania szukał - mówi Marcin Wicha.

Wojciech Chmielarz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Chmielarz [wideo]

pisarz, dziennikarz
14.04.2019

Zdobył wiele wyróżnień i nagród, uprawia gatunek, który w tej chwili stał się bardzo intrygującym i ciekawym, czyli kryminał. Kiedyś czytany był po cichu, a teraz wstyd nie znać Chmielarza, Miłoszewskiego albo Mroza.

Grzegorz Kasdepke, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kasdepke

autor książek dla dzieci
12.04.2019

2 miesiące temu dowiedziałem się czegoś, co rzeczywiście wprawiło mnie w euforię, moją mamę także, otrzymam najważniejsze polskie odznaczenie i moim zdaniem chyba najważniejsze na świecie - Order Uśmiechu.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok