Radio Białystok | Gość | prof. Henryk Wnorowski [wideo] - ekonomista z UwB

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB

24.01.2019, 09:09, akt. 10:20

"Gdyby spojrzeć zupełnie obiektywnie - to jest całkiem dobry budżet" - mówi nasz gość.

Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka
Henryk Wnorowski, fot. Monika Kalicka

Z prof. Henrykiem Wnorowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nad budżetem na 2019 rok pracują senatorowie, wcześniej rządowy projekt zatwierdzili posłowie. O projekcie budżetu państwa z ekonomistą prof. Henrykiem Wnorowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: W wielu państwach debata budżetowa rozpala widownię, publiczność, a u nas odbywa się tak jakoś boczkiem, boczkiem, cicho, cicho. 


prof. Henryk Wnorowski: Wydaje się, że były nawet takie próby rozpalenia emocji, ale zdaje się że rząd i ugrupowanie rządzące nie pozwoliły się wciągnąć w taką dyskusję i wygląda na to, że w sejmie tak było, że wszystkie propozycje poprawek zostały odrzucone.


Teraz senatorowie zgłosili już sto poprawek do budżetu. 


Najprawdopodobniej będzie podobny los, bo z drugiej strony gdyby tak spojrzeć zupełnie obiektywnie, przyłożyć jakieś logiczne kryteria czyli jakieś odniesienie w stosunku do niedawnego okresu, minionych lat, to trzeba powiedzieć, że to jest całkiem dobry budżet. Oczywiście zawsze można poprawiać, ale myślę, że trzeba na niego spojrzeć nie przez pryzmat rozwiązania idealnego, ale takiego które skrojonego na dziś i zostawiającego pewne rezerwy na rok wyborczy. 


Ale no właśnie ten zarzut na dziś powtarza wielu ekonomistów, wielu ekspertów, że na przykład mamy bardzo dobre momenty, od pięciu miesięcy nasze PKB rośnie o 5%, nie robimy, nie spłacamy długów, nie próbujemy czynić jakichś rezerw na trudne czasy, tylko zadłużamy się. No bo przy tych dobrych wynikach w budżecie zadłużenie na 2019 to prawie 30 miliardów złotych.


To wszystko prawda, panie redaktorze. Mnie, może dlatego że ja mam - tak ciągle uważam - bardzo dobrą pamięć, trochę drażni to, że takie opinie wygłaszają ci, którzy 6-7 lat temu w ogóle nie bili, nie trąbili wtedy, powinni byli trąbić na alarm, co się dzieje. 


Kiedy byliśmy zieloną wyspą.


Dokładnie. Natomiast dzisiaj musimy mieć świadomość, że jesteśmy w określonej sytuacji i ta sytuacja jako zaszłość, jako skutki minionego okresu, nie będę określał jak minionego, jest ciągle mało komfortowa oczywiście.


Poza tym rząd wykreował nową rzeczywistość. Z większych nieco wydatków socjalnych, walkę z tą sferą ubóstwa, no trudno się z tego wycofać, a poza tym rosną i ambicje i dodatkowe pola są odkrywane.


Ja powiem tak, że nawet takie stwierdzenie, że trudno się z tego wycofać, to może nawet ono jest niewłaściwe, bo nie ma w ogóle takiego zamierzenia i nie trzeba się z tego wycofać. Tak jak na początku podejmując takie decyzje i wprowadzając to, być może były to dosyć odważne decyzje, to dzisiaj upewniliśmy się, już nie teoretycznie, bo w zasadzie mogliśmy to przewidywać, ale dzisiaj już w praktyce widzimy, że to w Polsce zadziałało, że ta nasza wysoka skłonność do konsumpcji ciągle jest aktualna i te wydatki socjalne natychmiast stają się elementem zagregowanego popytu i pobudzenia koniunktury i to jest ciągle koń pociągowy, powiedzmy że numer 1 naszej gospodarki. Czyli wygląda to dobrze, natomiast my ciągle w tym plecaku mamy bardzo dużo balastu.


Na przykład jakiego?


No balastu w postaci zadłużenia, co prawda kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że nasze zadłużenie, dług publiczny w stosunku do PKB zmniejszył się w trzecim kwartale 2018 w stosunku do drugiego kwartału, było to aż o 1 punkt procentowy.


Ale to kwartał do kwartału, mogą być zabiegi, sztuczki jakieś.


Dokładnie, wiemy co się stało. Zresztą prawdę mówiąc, to nie było jakieś wielkie osiągnięcie, bo większość krajów w Unii Europejskiej osiągnęła takie zmniejszenie długu publicznego, ale zdaje się, że nikomu nie udało się zmniejszyć tego długu w wartościach nominalnych.


W tych państwach, które najbardziej tego potrzebują.


Te, które najbardziej potrzebują, jeszcze się pogłębiają, więc sytuacja jest poważna u nas także. Natomiast już w takich ocenach budżetowych na tyle od dawna, że to już jest wpisana nawet w podręcznikach, wcale nie najnowszych z finansów publicznych, jest taka specyfika, taka uroda naszego budżetu, sprowadzająca się do tego, że mamy tam ponad 3/4 tak zwanych wydatków sztywnych, więc tak naprawdę na mądrość, na geniusz, na jakieś zabiegi, na zarządzanie finansami publicznymi zostaje mniej niż jedna czwarta.


Ale właśnie, czy tutaj nie pójść w taką uliczkę, polegająca na przykład na tym, że nie będziemy zwiększać wydatków socjalnych, wspierać jakichś grupy społeczeństwa, tylko na przykład zejdziemy z opodatkowania, zwiększymy na przykład kwotę wolną od podatku, no bo ona od wielu, wielu lat rośnie tak sobie, nie nadąża za inflacją, nie nadąża za potrzebami.


Absolutnie pan redaktor ma rację, gdyby sprawa dotyczyła jakiegoś seminarium naukowego, to my być może nawet we dwóch wzięli kartkę i to wszystko rozrysowali. 

Natomiast wydaje się, że w rzeczywistości jest to trochę trudniej, chociaż wszystko wskazuje na to, że jest już determinacja rządu, determinacja premiera, żeby takie kroki zacząć czynić.

Ale znowu - nieszczęście czy szczęście, że mamy rok wyborczy i trzeba być tutaj ostrożnym. Na pewno w tym roku mimo, że w budżecie się nie pojawiła zapowiedź tego, ale no powiedziałem na pewno i się nie wycofuję z tego - w trakcie kampanii wyborczej pojawi się, czy wróci pomysł obniżenia wspomnianej przez pana redaktora kwoty wolnej i taki nazwijmy to w cudzysłowie "prezent", to oczywiście nie jest żaden prezent, no bo to znowu będzie miało swoje konsekwencje i liczymy na to, że pozytywne. 

Pojawi się i to będzie chyba jeden z większych benefitów tego roku, który będziemy konsumowali, mówię będziemy - w sensie obywatele będą konsumowali od roku 2020.


Czyli rząd przygotował dobry budżet na rok wyborczy - podsumowując. 


Jest to konserwatywny budżet, dosyć bezpieczny, założenia przyjęte są dosyć ostrożne i wydaje się, że... ja osobiście liczę na to, oczywiście wszyscy zapowiadają i trzeba się z tym liczyć, że osłabienie koniunktury kiedyś przyjdzie, ale mi się wydaje, że jeszcze perspektywa roku 19, 20 jest raczej bezpieczna i to założenie o wzroście gospodarczym 3,8% jest bardzo bezpieczne. Tam pewnie będzie parę punktów powyżej, być może też zdarzy się nieco wyższa inflacja, więc zaplanowane dochody będą...


Na tyle bezpieczne, żeby wszystkie obietnice wyborcze sfinansować, tak?


Tak uważam, bo tych parę obietnic jest gdzieś już tam myślę w zeszycie zapisanych, natomiast jeszcze parę się pojawi, no bo ludzie mają pomysły. A zresztą jeśli się popatrzy na drugą stronę, czyli na opozycję, to opozycja ma całe mnóstwo różnych pomysłów związanych z wydawaniem pieniędzy. Pewnie na niektóre trzeba będzie odpowiedzieć. Zresztą od pewnego czasu toczy się taka, to życie społeczno-gospodarcze przebiega w niezbyt dobrą stronę moim zdaniem. Mam na myśli takie negocjacje płacowe ministrów przed kamerami. Nigdy nie jest dobrze, jeśli ministrowie będą ustalali politykę płac w różnych sektorach, no to przez to to się nakręca, więc trzeba mieć trochę pieniędzy schowanych, bo nie wiadomo na co przyjdzie się jeszcze zgodzić.


Jak te negocjacje publiczne o pensjach wypadną.


Dokładnie.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister spraw wewnętrznych
11.02.2019

- Mogę tylko przeprosić za to, co działo się w sejmiku, chociaż to nie ja powinienem przepraszać - mówi Jarosław Zieliński.

Tomasz Jakimiuk, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Jakimiuk

podróżnik
11.02.2019

Znany podróżnik z Siemiatycz tym razem wybiera się do Afryki.

asp. sztab. Jan Bachmura i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

11.02.2019

- Ważne, żeby na 112 nie dzwonić z katarem, itp. Blokując numer alarmowy, możemy uniemożliwić komuś, znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu, kontakt z operatorem.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok