Radio Białystok | Gość | mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo] - rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

12.02.2019, 07:58, akt. 10:18

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda
mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

Z mjr Katarzyną Zdanowicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Straż Graniczna przypomina, że podróżni powinni w tym czasie pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów - paszportu lub dowodu osobistego. Informuje ponadto, że granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

13-14 lutego w Warszawie odbędzie się spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone. Obecność potwierdzili m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, przedstawiciele państw europejskich i krajów regionu Zatoki Perskiej.

(PAP)
Lech Pilarski: Rozstawiliście już zapory, zamknęliście Polskę przed wjazdem cudzoziemców?


mjr Katarzyna Zdanowicz: No nie, granica jest przejezdna. Tylko trzeba pamiętać o tym, że można ją przekroczyć właśnie od 10 do 16 lutego w wyznaczonych miejscach. Reguluje to rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W naszym województwie na granicy polsko-litewskiej mamy takich miejsc, punktów 12. Na pewno jest to byłe przejście graniczne w Budzisku, w Ogrodnikach czy Trakiszki. Też inne miejscowości, ale zachęcam do zapoznania się z rozporządzeniem - tam jest dokładnie to rozpisane.


Wszyscy, którzy mieszkają przy granicy, mają np. las po drugiej stronie nie mogą tam wjechać leśnym duktem?


Nie, to już będzie przekroczenie granicy wbrew przepisom, więc trzeba pamiętać o tym, że za to są wysokie kary. Mamy 12 miejsc do przekraczania granicy. Tymczasowe przywrócenie kontroli nie trwa długo, jak wspomnieliśmy od 10 do 16 lutego.

Mieliśmy z tym już do czynienia, to nie jest nowość. Pamiętajmy też, że Straż Graniczna kontroluje tylko osoby, które wjeżdżają do naszego kraju. Chodzi tutaj o zapewnienie bezpieczeństwa.


Czyli jak zapomnieliśmy dowodu, to możemy spokojnie wyjechać?


Jeżeli chodzi o obywateli Polski, to w ogóle nie powinniśmy się niczym przejmować. Natomiast osoby wjeżdżające do Polski mogą być zatrzymane, poddane kontroli, sprawdzeniu dokumentów. Trzeba pamiętać o tych dokumentach, trzeba sprawdzić, czy są ważne, bo możemy wyciągać konsekwencje z tego powodu.


Na czym polega kontrola tymczasowa? Bo nie ma już infrastruktury a przychodzi taki rozkaz: macie zabezpieczyć granicę wewnętrzną.


Mamy do tego swoje narzędzia. Do przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej upoważnia nas kodeks graniczny Schengen, korzystaliśmy z tego wielokrotnie. To już po raz piąty Straż Graniczna tymczasowo kontroluje granice właśnie wewnętrzne UE. Tak samo moi koledzy z południa czy z zachodu pełnią kontrole graniczne - tam są również na wjazd do Polski kontrolowane samochody.

Kontrola jest wyrywkowa, tak jak mówiłam, czyli funkcjonariusze typują na podstawie analiz, na podstawie współpracy z innymi służbami, również międzynarodowymi, jaki samochód skontrolować.

Tak jak mówiłam, robiliśmy to wielokrotnie. Mamy do tego narzędzia.


Są jakieś posterunki, zapory?


Mamy schengenbusy - są to specjalne, mobilne samochody wyposażone w bazy teleinformatyczne, w sprzęt, który pozwala sprawdzić, czy dana osoba jest pożądana, czy niepożądane, czy figuruje w systemach.

Nawet jak rozpoczęliśmy kontrolę w niedzielę, to już zatrzymaliśmy osobę, która chciała wyjechać właśnie przez Budzisko do naszego kraju, a nie miała przy sobie dokumentów, które uprawniają do tego. Był to obywatel Mołdowy. Dostał zobowiązanie do opuszczenia naszego kraju. Także jak widać, jest to skuteczne narzędzie.

Oprócz schengenbusów, którymi się posługujemy, mamy też takie kontenery przewoźne, w których odbywa się sprawdzenie dokumentów.


Przypomnijmy, że to jest tylko 12 przejść.


Do 16 lutego trzeba pamiętać o tym, że granicę polsko-litewską możemy przekroczyć w 12  wyznaczonych punktach. Te punkty - tak jak mówiłam - są dostępne w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozporządzenie jest na naszej stronie internetowej. Można wejść, zapoznać się, przeczytać, żeby mieć pewność, gdzie tę granicę przekraczać.

Nie widzę tutaj żadnych obaw i podstaw do niepokojenia się, bo jest to czynność, którą wielokrotnie żeśmy robili.


Przed laty, pamiętam, długo się czekało na kontrolę. Teraz też tak jest?


Na granicy polsko-litewskiej nie, na granicy polsko-białoruskiej czasami bywa, że samochody ciężarowe oczekują w kolejkach. Natomiast ruch odbywa się płynnie i na bieżąco.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
22.07.2019

"Prezydent miasta to urzędnik, który ma wykonywać prawo. Konstytucja, jak również prawo o zgromadzeniach, ale też wyroki sądów wyraźnie mówią i dają priorytet właśnie wolności zgromadzeń nawet wtedy, kiedy się nie zgadzamy z treściami, które tam są głoszone i nawet wtedy, kiedy są one przeciwko większości" - mówi prezydent Białegostoku.

Marek Gajewski, Agnieszka Łapińska, Tomasz Krupa i Michał Kościuczuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.07.2019

"Dla nas jest jeden najważniejszy priorytet - zdrowie i życie, reakcja na wszelkie rzeczy związane z łamaniem prawa, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie" - mówi rzecznik podlaskiej policji.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
22.07.2019

"Ciężko określić, co siedzi w głowie takiego człowieka, który chwyta kostkę brukową i rzuca nią w niewinnych ludzi. Pracujemy nad tym, żeby ustalić tożsamość wszystkich osób, które łamały prawo" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok