Radio Białystok | Gość | mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo] - rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

12.02.2019, 07:58, akt. 10:18

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda
mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

Z mjr Katarzyną Zdanowicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Straż Graniczna przypomina, że podróżni powinni w tym czasie pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów - paszportu lub dowodu osobistego. Informuje ponadto, że granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

13-14 lutego w Warszawie odbędzie się spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone. Obecność potwierdzili m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, przedstawiciele państw europejskich i krajów regionu Zatoki Perskiej.

(PAP)
Lech Pilarski: Rozstawiliście już zapory, zamknęliście Polskę przed wjazdem cudzoziemców?


mjr Katarzyna Zdanowicz: No nie, granica jest przejezdna. Tylko trzeba pamiętać o tym, że można ją przekroczyć właśnie od 10 do 16 lutego w wyznaczonych miejscach. Reguluje to rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W naszym województwie na granicy polsko-litewskiej mamy takich miejsc, punktów 12. Na pewno jest to byłe przejście graniczne w Budzisku, w Ogrodnikach czy Trakiszki. Też inne miejscowości, ale zachęcam do zapoznania się z rozporządzeniem - tam jest dokładnie to rozpisane.


Wszyscy, którzy mieszkają przy granicy, mają np. las po drugiej stronie nie mogą tam wjechać leśnym duktem?


Nie, to już będzie przekroczenie granicy wbrew przepisom, więc trzeba pamiętać o tym, że za to są wysokie kary. Mamy 12 miejsc do przekraczania granicy. Tymczasowe przywrócenie kontroli nie trwa długo, jak wspomnieliśmy od 10 do 16 lutego.

Mieliśmy z tym już do czynienia, to nie jest nowość. Pamiętajmy też, że Straż Graniczna kontroluje tylko osoby, które wjeżdżają do naszego kraju. Chodzi tutaj o zapewnienie bezpieczeństwa.


Czyli jak zapomnieliśmy dowodu, to możemy spokojnie wyjechać?


Jeżeli chodzi o obywateli Polski, to w ogóle nie powinniśmy się niczym przejmować. Natomiast osoby wjeżdżające do Polski mogą być zatrzymane, poddane kontroli, sprawdzeniu dokumentów. Trzeba pamiętać o tych dokumentach, trzeba sprawdzić, czy są ważne, bo możemy wyciągać konsekwencje z tego powodu.


Na czym polega kontrola tymczasowa? Bo nie ma już infrastruktury a przychodzi taki rozkaz: macie zabezpieczyć granicę wewnętrzną.


Mamy do tego swoje narzędzia. Do przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej upoważnia nas kodeks graniczny Schengen, korzystaliśmy z tego wielokrotnie. To już po raz piąty Straż Graniczna tymczasowo kontroluje granice właśnie wewnętrzne UE. Tak samo moi koledzy z południa czy z zachodu pełnią kontrole graniczne - tam są również na wjazd do Polski kontrolowane samochody.

Kontrola jest wyrywkowa, tak jak mówiłam, czyli funkcjonariusze typują na podstawie analiz, na podstawie współpracy z innymi służbami, również międzynarodowymi, jaki samochód skontrolować.

Tak jak mówiłam, robiliśmy to wielokrotnie. Mamy do tego narzędzia.


Są jakieś posterunki, zapory?


Mamy schengenbusy - są to specjalne, mobilne samochody wyposażone w bazy teleinformatyczne, w sprzęt, który pozwala sprawdzić, czy dana osoba jest pożądana, czy niepożądane, czy figuruje w systemach.

Nawet jak rozpoczęliśmy kontrolę w niedzielę, to już zatrzymaliśmy osobę, która chciała wyjechać właśnie przez Budzisko do naszego kraju, a nie miała przy sobie dokumentów, które uprawniają do tego. Był to obywatel Mołdowy. Dostał zobowiązanie do opuszczenia naszego kraju. Także jak widać, jest to skuteczne narzędzie.

Oprócz schengenbusów, którymi się posługujemy, mamy też takie kontenery przewoźne, w których odbywa się sprawdzenie dokumentów.


Przypomnijmy, że to jest tylko 12 przejść.


Do 16 lutego trzeba pamiętać o tym, że granicę polsko-litewską możemy przekroczyć w 12  wyznaczonych punktach. Te punkty - tak jak mówiłam - są dostępne w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozporządzenie jest na naszej stronie internetowej. Można wejść, zapoznać się, przeczytać, żeby mieć pewność, gdzie tę granicę przekraczać.

Nie widzę tutaj żadnych obaw i podstaw do niepokojenia się, bo jest to czynność, którą wielokrotnie żeśmy robili.


Przed laty, pamiętam, długo się czekało na kontrolę. Teraz też tak jest?


Na granicy polsko-litewskiej nie, na granicy polsko-białoruskiej czasami bywa, że samochody ciężarowe oczekują w kolejkach. Natomiast ruch odbywa się płynnie i na bieżąco.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Grzegorz Ginszt, Aleksandra Drężek, Gabriela Grusza i Elżbieta Lichanów, fot. Joanna Szubzda

Aleksandra Drężek, Grzegorz Ginszt, Gabriela Grusza i Elżbieta Lichanów

24.05.2019

- Konkurs Miss i Mister Podlasia to już nie tylko docenienie czyjejś urody, ale jest to naprawdę okno na świat - mówi organizatorka Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
24.05.2019

Unia Europejska głosuje. W piątek (24.05) europosłów wybierają Czesi i Irlandczycy. My - w niedzielę. Jakie znaczenie mają eurowybory?

Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

- Chodzi m.in. o to, żebyśmy jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany.


Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.


Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.

Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.


Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok