Radio Białystok | Gość | mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo] - rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

12.02.2019, 07:58, akt. 10:18

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda
mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

Z mjr Katarzyną Zdanowicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Straż Graniczna przypomina, że podróżni powinni w tym czasie pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów - paszportu lub dowodu osobistego. Informuje ponadto, że granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

13-14 lutego w Warszawie odbędzie się spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone. Obecność potwierdzili m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, przedstawiciele państw europejskich i krajów regionu Zatoki Perskiej.

(PAP)
Lech Pilarski: Rozstawiliście już zapory, zamknęliście Polskę przed wjazdem cudzoziemców?


mjr Katarzyna Zdanowicz: No nie, granica jest przejezdna. Tylko trzeba pamiętać o tym, że można ją przekroczyć właśnie od 10 do 16 lutego w wyznaczonych miejscach. Reguluje to rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W naszym województwie na granicy polsko-litewskiej mamy takich miejsc, punktów 12. Na pewno jest to byłe przejście graniczne w Budzisku, w Ogrodnikach czy Trakiszki. Też inne miejscowości, ale zachęcam do zapoznania się z rozporządzeniem - tam jest dokładnie to rozpisane.


Wszyscy, którzy mieszkają przy granicy, mają np. las po drugiej stronie nie mogą tam wjechać leśnym duktem?


Nie, to już będzie przekroczenie granicy wbrew przepisom, więc trzeba pamiętać o tym, że za to są wysokie kary. Mamy 12 miejsc do przekraczania granicy. Tymczasowe przywrócenie kontroli nie trwa długo, jak wspomnieliśmy od 10 do 16 lutego.

Mieliśmy z tym już do czynienia, to nie jest nowość. Pamiętajmy też, że Straż Graniczna kontroluje tylko osoby, które wjeżdżają do naszego kraju. Chodzi tutaj o zapewnienie bezpieczeństwa.


Czyli jak zapomnieliśmy dowodu, to możemy spokojnie wyjechać?


Jeżeli chodzi o obywateli Polski, to w ogóle nie powinniśmy się niczym przejmować. Natomiast osoby wjeżdżające do Polski mogą być zatrzymane, poddane kontroli, sprawdzeniu dokumentów. Trzeba pamiętać o tych dokumentach, trzeba sprawdzić, czy są ważne, bo możemy wyciągać konsekwencje z tego powodu.


Na czym polega kontrola tymczasowa? Bo nie ma już infrastruktury a przychodzi taki rozkaz: macie zabezpieczyć granicę wewnętrzną.


Mamy do tego swoje narzędzia. Do przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej upoważnia nas kodeks graniczny Schengen, korzystaliśmy z tego wielokrotnie. To już po raz piąty Straż Graniczna tymczasowo kontroluje granice właśnie wewnętrzne UE. Tak samo moi koledzy z południa czy z zachodu pełnią kontrole graniczne - tam są również na wjazd do Polski kontrolowane samochody.

Kontrola jest wyrywkowa, tak jak mówiłam, czyli funkcjonariusze typują na podstawie analiz, na podstawie współpracy z innymi służbami, również międzynarodowymi, jaki samochód skontrolować.

Tak jak mówiłam, robiliśmy to wielokrotnie. Mamy do tego narzędzia.


Są jakieś posterunki, zapory?


Mamy schengenbusy - są to specjalne, mobilne samochody wyposażone w bazy teleinformatyczne, w sprzęt, który pozwala sprawdzić, czy dana osoba jest pożądana, czy niepożądane, czy figuruje w systemach.

Nawet jak rozpoczęliśmy kontrolę w niedzielę, to już zatrzymaliśmy osobę, która chciała wyjechać właśnie przez Budzisko do naszego kraju, a nie miała przy sobie dokumentów, które uprawniają do tego. Był to obywatel Mołdowy. Dostał zobowiązanie do opuszczenia naszego kraju. Także jak widać, jest to skuteczne narzędzie.

Oprócz schengenbusów, którymi się posługujemy, mamy też takie kontenery przewoźne, w których odbywa się sprawdzenie dokumentów.


Przypomnijmy, że to jest tylko 12 przejść.


Do 16 lutego trzeba pamiętać o tym, że granicę polsko-litewską możemy przekroczyć w 12  wyznaczonych punktach. Te punkty - tak jak mówiłam - są dostępne w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozporządzenie jest na naszej stronie internetowej. Można wejść, zapoznać się, przeczytać, żeby mieć pewność, gdzie tę granicę przekraczać.

Nie widzę tutaj żadnych obaw i podstaw do niepokojenia się, bo jest to czynność, którą wielokrotnie żeśmy robili.


Przed laty, pamiętam, długo się czekało na kontrolę. Teraz też tak jest?


Na granicy polsko-litewskiej nie, na granicy polsko-białoruskiej czasami bywa, że samochody ciężarowe oczekują w kolejkach. Natomiast ruch odbywa się płynnie i na bieżąco.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek

poeta
25.03.2019

- Powstaje w tej chwili coś, co można by było nazwać modą na poezję.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

25.03.2019

"W mojej ocenie służba w policji daje najszerszy wachlarz możliwości rozwoju zawodowego i połączenia pasji z pracą."

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej
25.03.2019

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.


Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Marta Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
24.03.2019

Dzień Lalkarzy o niespełna tydzień wyprzedza w kalendarzu Dzień Teatru. I też ma swoje przesłanie, które w tym roku przypomina o fundamentach współczesnego teatru formy. To: Tradycja, Talent, Wyobraźnia i Praca. Żadnej z tych cech nie brakuje Marcie Guśniowskiej - zawodowej baśniopisarce.

Koncert zespołu "Kwiat jabłoni" w Zmianie Klimatu, fot. Monika Kalicka

Kwiat Jabłoni - Kasia i Jacek Sienkiewiczowie

muzycy
23.03.2019

"Przekrój wiekowy jest bardzo duży. Na nasze koncerty przychodzą rodzice z dziećmi, licealiści, studenci, ale także osoby nawet 50+... i nasze babcie" - mówią artyści.


Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok