Radio Białystok | Gość | dr Grzegorz Kucharewicz [wideo] - były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

14.02.2019, 07:57, akt. 11:04

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda
dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaproponowane rozwiązania mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Polega on na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego (np. z aptek) przez hurtownie farmaceutyczne, które odsprzedają je za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej (dotyczy to leków refundowanych).

Proceder ten powoduje braki leków na polskim rynku, a w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Dzięki nowym regulacjom zwiększy się nadzór nad rynkiem farmaceutycznym i zmniejszy nielegalny wywóz leków za granicę.

Projekt zakłada sprawniejsze przeprowadzenie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej dotyczącej dystrybucji produktów leczniczych. Chodzi o możliwość zarządzenia - przez osobę upoważnioną do dokonywania kontroli lub inspekcji - otwarcia obiektu, lokalu lub ich części oraz znajdujących się w nich schowków.

O tym procederze z byłym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski.

(PAP)
Lech Pilarski: Jaki jest schemat tego przestępstwa?


dr Grzegorz Kucharewicz: Schemat jest znany od wielu, wielu lat. Po prostu leki są wywożone za granicę poprzez hurtownie farmaceutyczne. W tym procederze też uczestniczą apteki. Był tak zwany odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli leki trafiały z aptek do hurtowni, a z hurtowni z kolei za granicę.


Ale mamy do czynienia z podmiotami zarejestrowanymi, sprowadzamy leki, które powinny trafić do apteki. To jak hurtownia dostaje te leki i wysyła za granicę? I dlaczego za granicą jest drożej a w Polsce taniej?


Są dwa rynki w Europie - rynek, gdzie są wyższe ceny, to są stare państwa unijne, i gdzie są niższe ceny, czyli nowo wschodzące państwa, byłe państwa socjalistyczne. Na tym rynku przecież mamy zupełnie inny dochód i te leki są tańsze. Jest wykorzystywana różnica cenowa.


Leki trafiają do kraju, trafiają do aptek, trafiają do hurtowni, ale ktoś musi zabrać to albo z tych hurtowni, albo z tych aptek, przerzucić przez granicę, żeby uzyskać wyższą cenę. Nie da się tego skontrolować?


Wygląda na to że, nie. To są grupy przestępcze, które są bardzo dobrze, wręcz uważam perfekcyjnie zorganizowane. Przypominam, że u pana tutaj w radiu jestem kolejny raz. Przecież cały proceder zaczął się jeszcze powiedzmy ponad 10 lat temu. Ja jeszcze jako prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej postulowałem, żeby zamknąć ten proceder jeszcze w roku 2008 i kolejnych latach.


11 lat z tym walczymy?


To znaczy jako Izba, jako samorząd aptekarski nagłośniliśmy odpowiednio ten problem i poprzednia koalicja PO-PSL spowodowała ustawę antywywozową w 2015 roku, ale już wtedy mówiłem, że jest to ustawa dziurawa, że ona nie spełni swojej roli.

Mało tego, ta ustawa zmieniła sposób karania za nielegalny wywóz. Kiedyś to było pod karą dwóch lat z Kodeksu karnego, dwóch lat więzienia. Natomiast ta ustawa, która została wprowadzona w 2015 roku, zamieniła kary więzienia na kary administracyjne 500 tys. zł.


I się przestępcy rozmnożyli.


Mało tego, trzeba było wszystkie postępowania, które były prowadzone, po prostu umorzyć. A do dzisiaj jeszcze nikt nie dostał żadnej kary 500 tys. zł. Później oczywiście ten cały system był naprawiany, bo wprowadzono jeszcze system kontroli nad obrotem lekiem, elektroniczny system kontroli, aptekarze muszę zgłaszać braki, odmowy realizacji zamówień. My to zgłaszamy do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. To są ogromne ilości zgłoszeń.

Chcę powiedzieć, że pokłosiem tej ustawy też między innymi były listy, które minister zdrowia ma w obowiązku ogłaszać, na których to są leki, które są zabronione całkowicie wywozem za granicę. Ale niestety proceder kwitnie, jak wszyscy widzimy. Pacjenci niestety odchodzą od naszych okienek bez leków. My jako aptekarze mamy ogromny problem z nabyciem dla naszych pacjentów leków.

Problem jest taki, proszę zauważyć, że pierwsze listy miały gdzieś w granicach 180 pozycji i co 3 miesiące praktycznie rzecz biorąc dochodziły nowe pozycje, nowe leki. Dzisiaj mamy ich ponad 300, chyba 338 pozycji. Ostatnio doszły nowe pozycje. Cały czas widzimy, że te grupy, które znakomicie sobie radzą z wywozem, znalazły jakiś sposób na to.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
Adrian Łabanowski, fot. Marcin Gliński

Adrian Łabanowski

z zespołu No Logo
16.11.2019

Zespół No Logo wystąpi w niedzielę (24.11) o 18:00 w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski [wideo]

dziennikarze Radia Białystok
15.11.2019

Jeśli muzyka jest dla Was wszystkim, to zgłaszajcie się do nas. Rozpoczynamy nowy konkurs muzyczny - Niebieski Mikrofon!

Alicja Telatycka, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Alicja Telatycka

aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku
15.11.2019

- Przyjechałam tu oczarowana publicznością - mówi o Białymstoku aktorka.


Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Mariusz Gromko [wideo]

senator
15.11.2019

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Franciszek Utko, fot. Monika Kalicka

Franciszek Utko

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.11.2019

"Teatr jest wszystkim. Robię to, co lubię i jeszcze mi płacą - to jakbym nie pracował w ogóle. To jest zawód bardzo piękny, wspaniały, a zarazem najgorszy jaki może być" - mówi Franciszek Utko.

Katarzyna Deszcz i Andrzej Sadowski, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Deszcz i Andrzej Sadowski

reżyserka i scenograf
14.11.2019

"Przewidzieliśmy takie fragmenty spektaklu, w których scenografia będzie w pewien sposób wirowała po scenie, zmieniała swoje położenie" - mówi scenograf Andrzej Sadowski.


Piotr Półtorak, fot. Joanna Szubzda

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego
14.11.2019

"Nie preferuję takiego typu teatru z gwiazdami, uważam że trzeba budować swój zespół i teatr jest silny zespołem swoim, a nie wypożyczonym" - mówi Piotr Półtorak.

Andrzej Redwans, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Andrzej Redwans

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
13.11.2019

"Ja się lubiłem bawić komedią, ale to pod warunkiem, że następowało porozumienie z reżyserem i zespołem, że próbujemy się bawić. Bo jeśli próbujemy to grać, to komedii się nie da ugrać" - wspomina aktor.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog
13.11.2019

"Trzeba przyznać, że można było spodziewać się być może większych tarć czy napięć już na początku, ale chyba z dwojga złego wolelibyśmy, żeby było zbyt spokojnie, niż zbyt nerwowo" - ocenia pierwsze posiedzenie Sejmu socjolog.


Grzegorz Uzdański, fot. Jakub Celej, źródło: Grupa Wydawnicza Foksal

Grzegorz Uzdański

poeta, prozaik, wokalista
12.11.2019

- Wydaje mi się, że książki pisane monologami wewnętrznymi bardziej oddają subiektywność. Forma ta jest bardzo intymna, jesteśmy w głowie konkretnej postaci. A ta intymność z kolei bardzo mi pasowała do tematu.

prof. Cezary Kuklo, fot. Joanna Szubzda

Prof. Cezary Kuklo

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
12.11.2019

Prof. Cezary Kuklo - historyk z Uniwersytetu w Białymstoku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

Danuta Kierklo, fot. Joanna Szuzbda

Danuta Kierklo

aktorka związana z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku
12.11.2019

- Na pewno zmieniły się czasy, w ogóle zmieniło się pojęcie aktorstwa. W tej chwili mówi się o gwiazdach, gwiazdeczkach. Ja uważam, że gwiazdą bywa się od czasu do czasu, a aktorem się jest.


Michał Jackowski, fot. Joanna Szubzda

Michał Jackowski

artysta rzeźbiarz
12.11.2019

- Ludzie mówili, że nie chcą wychodzić, niektórzy byli bardzo wzruszeni. To chyba marzenie każdego artysty, żeby tak dotrzeć do serca drugiego człowieka.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej, szef PiS w Podlaskiem
12.11.2019

- Sami nauczyciele, związkowcy, rodzice zwracają uwagę, że obecny awans zawodowy ma charakter mocno biurokratyczny, bardziej promuje czas pracy a nie to, co rzeczywiście nauczyciel robi na lekcjach, jaka jest jakość jego pracy. I to trzeba zmienić.

Małgorzata Trojanowska, Elżbieta Czech, Grzegorz Ciulkin, fot. Wojciech Szubzda

Małgorzata Trojanowska, Elżbieta Czech i Grzegorz Ciulkin

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
11.11.2019

Studenci Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku zapraszają na koncert "Śpiewajmy Polsce..."


Martyna Zaniewska i Marek Cichucki - fot. Robert Bońkowski

Martyna Zaniewska i Marek Cichucki

Z Teatru Dramatycznego w Białymstoku
10.11.2019

- To jest tydzień wyjątkowy, przede wszystkim ze względu na to, że mamy w teatrze premierę, która jest wydarzeniem nietypowym jeśli chodzi o scenę teatralną, ponieważ w tym spektaklu będzie można obejrzeć cały zespół aktorski - mówi Martyna Zaniewska.

Krzysztof i Piotr z białostockiego zespołu SamoHa

Piotr Maksim i Krzysztof Matosek

z białostockiej formacji SamoHa
9.11.2019

Gośćmi Marcina Kozłowskiego w Rokowirówce byli muzycy zespołu SamoHa.

Adam Jankowski, fot. Monika Kalicka

Adam Jankowski

z drużyny Rugby Białystok
8.11.2019

"Rozwój rugby na Podlasiu jest bardzo dynamiczny, w tym sezonie awansowaliśmy do pierwszej ligi i tak dobrze nam idzie, że zajmujemy aktualnie pierwsze miejsce po pierwszej rundzie" - mówi Adam Jankowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok