Radio Białystok | Gość | dr Grzegorz Kucharewicz [wideo] - były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

14.02.2019, 07:57, akt. 11:04

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda
dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaproponowane rozwiązania mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Polega on na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego (np. z aptek) przez hurtownie farmaceutyczne, które odsprzedają je za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej (dotyczy to leków refundowanych).

Proceder ten powoduje braki leków na polskim rynku, a w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Dzięki nowym regulacjom zwiększy się nadzór nad rynkiem farmaceutycznym i zmniejszy nielegalny wywóz leków za granicę.

Projekt zakłada sprawniejsze przeprowadzenie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej dotyczącej dystrybucji produktów leczniczych. Chodzi o możliwość zarządzenia - przez osobę upoważnioną do dokonywania kontroli lub inspekcji - otwarcia obiektu, lokalu lub ich części oraz znajdujących się w nich schowków.

O tym procederze z byłym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski.

(PAP)
Lech Pilarski: Jaki jest schemat tego przestępstwa?


dr Grzegorz Kucharewicz: Schemat jest znany od wielu, wielu lat. Po prostu leki są wywożone za granicę poprzez hurtownie farmaceutyczne. W tym procederze też uczestniczą apteki. Był tak zwany odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli leki trafiały z aptek do hurtowni, a z hurtowni z kolei za granicę.


Ale mamy do czynienia z podmiotami zarejestrowanymi, sprowadzamy leki, które powinny trafić do apteki. To jak hurtownia dostaje te leki i wysyła za granicę? I dlaczego za granicą jest drożej a w Polsce taniej?


Są dwa rynki w Europie - rynek, gdzie są wyższe ceny, to są stare państwa unijne, i gdzie są niższe ceny, czyli nowo wschodzące państwa, byłe państwa socjalistyczne. Na tym rynku przecież mamy zupełnie inny dochód i te leki są tańsze. Jest wykorzystywana różnica cenowa.


Leki trafiają do kraju, trafiają do aptek, trafiają do hurtowni, ale ktoś musi zabrać to albo z tych hurtowni, albo z tych aptek, przerzucić przez granicę, żeby uzyskać wyższą cenę. Nie da się tego skontrolować?


Wygląda na to że, nie. To są grupy przestępcze, które są bardzo dobrze, wręcz uważam perfekcyjnie zorganizowane. Przypominam, że u pana tutaj w radiu jestem kolejny raz. Przecież cały proceder zaczął się jeszcze powiedzmy ponad 10 lat temu. Ja jeszcze jako prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej postulowałem, żeby zamknąć ten proceder jeszcze w roku 2008 i kolejnych latach.


11 lat z tym walczymy?


To znaczy jako Izba, jako samorząd aptekarski nagłośniliśmy odpowiednio ten problem i poprzednia koalicja PO-PSL spowodowała ustawę antywywozową w 2015 roku, ale już wtedy mówiłem, że jest to ustawa dziurawa, że ona nie spełni swojej roli.

Mało tego, ta ustawa zmieniła sposób karania za nielegalny wywóz. Kiedyś to było pod karą dwóch lat z Kodeksu karnego, dwóch lat więzienia. Natomiast ta ustawa, która została wprowadzona w 2015 roku, zamieniła kary więzienia na kary administracyjne 500 tys. zł.


I się przestępcy rozmnożyli.


Mało tego, trzeba było wszystkie postępowania, które były prowadzone, po prostu umorzyć. A do dzisiaj jeszcze nikt nie dostał żadnej kary 500 tys. zł. Później oczywiście ten cały system był naprawiany, bo wprowadzono jeszcze system kontroli nad obrotem lekiem, elektroniczny system kontroli, aptekarze muszę zgłaszać braki, odmowy realizacji zamówień. My to zgłaszamy do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. To są ogromne ilości zgłoszeń.

Chcę powiedzieć, że pokłosiem tej ustawy też między innymi były listy, które minister zdrowia ma w obowiązku ogłaszać, na których to są leki, które są zabronione całkowicie wywozem za granicę. Ale niestety proceder kwitnie, jak wszyscy widzimy. Pacjenci niestety odchodzą od naszych okienek bez leków. My jako aptekarze mamy ogromny problem z nabyciem dla naszych pacjentów leków.

Problem jest taki, proszę zauważyć, że pierwsze listy miały gdzieś w granicach 180 pozycji i co 3 miesiące praktycznie rzecz biorąc dochodziły nowe pozycje, nowe leki. Dzisiaj mamy ich ponad 300, chyba 338 pozycji. Ostatnio doszły nowe pozycje. Cały czas widzimy, że te grupy, które znakomicie sobie radzą z wywozem, znalazły jakiś sposób na to.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek

poeta
25.03.2019

- Powstaje w tej chwili coś, co można by było nazwać modą na poezję.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

25.03.2019

"W mojej ocenie służba w policji daje najszerszy wachlarz możliwości rozwoju zawodowego i połączenia pasji z pracą."

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej
25.03.2019

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.


Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Marta Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
24.03.2019

Dzień Lalkarzy o niespełna tydzień wyprzedza w kalendarzu Dzień Teatru. I też ma swoje przesłanie, które w tym roku przypomina o fundamentach współczesnego teatru formy. To: Tradycja, Talent, Wyobraźnia i Praca. Żadnej z tych cech nie brakuje Marcie Guśniowskiej - zawodowej baśniopisarce.

Koncert zespołu "Kwiat jabłoni" w Zmianie Klimatu, fot. Monika Kalicka

Kwiat Jabłoni - Kasia i Jacek Sienkiewiczowie

muzycy
23.03.2019

"Przekrój wiekowy jest bardzo duży. Na nasze koncerty przychodzą rodzice z dziećmi, licealiści, studenci, ale także osoby nawet 50+... i nasze babcie" - mówią artyści.


Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok