Radio Białystok | Gość | dr Grzegorz Kucharewicz [wideo] - były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

14.02.2019, 07:57, akt. 11:04

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda
dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaproponowane rozwiązania mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Polega on na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego (np. z aptek) przez hurtownie farmaceutyczne, które odsprzedają je za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej (dotyczy to leków refundowanych).

Proceder ten powoduje braki leków na polskim rynku, a w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Dzięki nowym regulacjom zwiększy się nadzór nad rynkiem farmaceutycznym i zmniejszy nielegalny wywóz leków za granicę.

Projekt zakłada sprawniejsze przeprowadzenie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej dotyczącej dystrybucji produktów leczniczych. Chodzi o możliwość zarządzenia - przez osobę upoważnioną do dokonywania kontroli lub inspekcji - otwarcia obiektu, lokalu lub ich części oraz znajdujących się w nich schowków.

O tym procederze z byłym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski.

(PAP)
Lech Pilarski: Jaki jest schemat tego przestępstwa?


dr Grzegorz Kucharewicz: Schemat jest znany od wielu, wielu lat. Po prostu leki są wywożone za granicę poprzez hurtownie farmaceutyczne. W tym procederze też uczestniczą apteki. Był tak zwany odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli leki trafiały z aptek do hurtowni, a z hurtowni z kolei za granicę.


Ale mamy do czynienia z podmiotami zarejestrowanymi, sprowadzamy leki, które powinny trafić do apteki. To jak hurtownia dostaje te leki i wysyła za granicę? I dlaczego za granicą jest drożej a w Polsce taniej?


Są dwa rynki w Europie - rynek, gdzie są wyższe ceny, to są stare państwa unijne, i gdzie są niższe ceny, czyli nowo wschodzące państwa, byłe państwa socjalistyczne. Na tym rynku przecież mamy zupełnie inny dochód i te leki są tańsze. Jest wykorzystywana różnica cenowa.


Leki trafiają do kraju, trafiają do aptek, trafiają do hurtowni, ale ktoś musi zabrać to albo z tych hurtowni, albo z tych aptek, przerzucić przez granicę, żeby uzyskać wyższą cenę. Nie da się tego skontrolować?


Wygląda na to że, nie. To są grupy przestępcze, które są bardzo dobrze, wręcz uważam perfekcyjnie zorganizowane. Przypominam, że u pana tutaj w radiu jestem kolejny raz. Przecież cały proceder zaczął się jeszcze powiedzmy ponad 10 lat temu. Ja jeszcze jako prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej postulowałem, żeby zamknąć ten proceder jeszcze w roku 2008 i kolejnych latach.


11 lat z tym walczymy?


To znaczy jako Izba, jako samorząd aptekarski nagłośniliśmy odpowiednio ten problem i poprzednia koalicja PO-PSL spowodowała ustawę antywywozową w 2015 roku, ale już wtedy mówiłem, że jest to ustawa dziurawa, że ona nie spełni swojej roli.

Mało tego, ta ustawa zmieniła sposób karania za nielegalny wywóz. Kiedyś to było pod karą dwóch lat z Kodeksu karnego, dwóch lat więzienia. Natomiast ta ustawa, która została wprowadzona w 2015 roku, zamieniła kary więzienia na kary administracyjne 500 tys. zł.


I się przestępcy rozmnożyli.


Mało tego, trzeba było wszystkie postępowania, które były prowadzone, po prostu umorzyć. A do dzisiaj jeszcze nikt nie dostał żadnej kary 500 tys. zł. Później oczywiście ten cały system był naprawiany, bo wprowadzono jeszcze system kontroli nad obrotem lekiem, elektroniczny system kontroli, aptekarze muszę zgłaszać braki, odmowy realizacji zamówień. My to zgłaszamy do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. To są ogromne ilości zgłoszeń.

Chcę powiedzieć, że pokłosiem tej ustawy też między innymi były listy, które minister zdrowia ma w obowiązku ogłaszać, na których to są leki, które są zabronione całkowicie wywozem za granicę. Ale niestety proceder kwitnie, jak wszyscy widzimy. Pacjenci niestety odchodzą od naszych okienek bez leków. My jako aptekarze mamy ogromny problem z nabyciem dla naszych pacjentów leków.

Problem jest taki, proszę zauważyć, że pierwsze listy miały gdzieś w granicach 180 pozycji i co 3 miesiące praktycznie rzecz biorąc dochodziły nowe pozycje, nowe leki. Dzisiaj mamy ich ponad 300, chyba 338 pozycji. Ostatnio doszły nowe pozycje. Cały czas widzimy, że te grupy, które znakomicie sobie radzą z wywozem, znalazły jakiś sposób na to.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.


dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok