Radio Białystok | Gość | dr Grzegorz Kucharewicz [wideo] - były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

14.02.2019, 07:57, akt. 11:04

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda
dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaproponowane rozwiązania mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Polega on na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego (np. z aptek) przez hurtownie farmaceutyczne, które odsprzedają je za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej (dotyczy to leków refundowanych).

Proceder ten powoduje braki leków na polskim rynku, a w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Dzięki nowym regulacjom zwiększy się nadzór nad rynkiem farmaceutycznym i zmniejszy nielegalny wywóz leków za granicę.

Projekt zakłada sprawniejsze przeprowadzenie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej dotyczącej dystrybucji produktów leczniczych. Chodzi o możliwość zarządzenia - przez osobę upoważnioną do dokonywania kontroli lub inspekcji - otwarcia obiektu, lokalu lub ich części oraz znajdujących się w nich schowków.

O tym procederze z byłym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorzem Kucharewiczem rozmawia Lech Pilarski.

(PAP)
Lech Pilarski: Jaki jest schemat tego przestępstwa?


dr Grzegorz Kucharewicz: Schemat jest znany od wielu, wielu lat. Po prostu leki są wywożone za granicę poprzez hurtownie farmaceutyczne. W tym procederze też uczestniczą apteki. Był tak zwany odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli leki trafiały z aptek do hurtowni, a z hurtowni z kolei za granicę.


Ale mamy do czynienia z podmiotami zarejestrowanymi, sprowadzamy leki, które powinny trafić do apteki. To jak hurtownia dostaje te leki i wysyła za granicę? I dlaczego za granicą jest drożej a w Polsce taniej?


Są dwa rynki w Europie - rynek, gdzie są wyższe ceny, to są stare państwa unijne, i gdzie są niższe ceny, czyli nowo wschodzące państwa, byłe państwa socjalistyczne. Na tym rynku przecież mamy zupełnie inny dochód i te leki są tańsze. Jest wykorzystywana różnica cenowa.


Leki trafiają do kraju, trafiają do aptek, trafiają do hurtowni, ale ktoś musi zabrać to albo z tych hurtowni, albo z tych aptek, przerzucić przez granicę, żeby uzyskać wyższą cenę. Nie da się tego skontrolować?


Wygląda na to że, nie. To są grupy przestępcze, które są bardzo dobrze, wręcz uważam perfekcyjnie zorganizowane. Przypominam, że u pana tutaj w radiu jestem kolejny raz. Przecież cały proceder zaczął się jeszcze powiedzmy ponad 10 lat temu. Ja jeszcze jako prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej postulowałem, żeby zamknąć ten proceder jeszcze w roku 2008 i kolejnych latach.


11 lat z tym walczymy?


To znaczy jako Izba, jako samorząd aptekarski nagłośniliśmy odpowiednio ten problem i poprzednia koalicja PO-PSL spowodowała ustawę antywywozową w 2015 roku, ale już wtedy mówiłem, że jest to ustawa dziurawa, że ona nie spełni swojej roli.

Mało tego, ta ustawa zmieniła sposób karania za nielegalny wywóz. Kiedyś to było pod karą dwóch lat z Kodeksu karnego, dwóch lat więzienia. Natomiast ta ustawa, która została wprowadzona w 2015 roku, zamieniła kary więzienia na kary administracyjne 500 tys. zł.


I się przestępcy rozmnożyli.


Mało tego, trzeba było wszystkie postępowania, które były prowadzone, po prostu umorzyć. A do dzisiaj jeszcze nikt nie dostał żadnej kary 500 tys. zł. Później oczywiście ten cały system był naprawiany, bo wprowadzono jeszcze system kontroli nad obrotem lekiem, elektroniczny system kontroli, aptekarze muszę zgłaszać braki, odmowy realizacji zamówień. My to zgłaszamy do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. To są ogromne ilości zgłoszeń.

Chcę powiedzieć, że pokłosiem tej ustawy też między innymi były listy, które minister zdrowia ma w obowiązku ogłaszać, na których to są leki, które są zabronione całkowicie wywozem za granicę. Ale niestety proceder kwitnie, jak wszyscy widzimy. Pacjenci niestety odchodzą od naszych okienek bez leków. My jako aptekarze mamy ogromny problem z nabyciem dla naszych pacjentów leków.

Problem jest taki, proszę zauważyć, że pierwsze listy miały gdzieś w granicach 180 pozycji i co 3 miesiące praktycznie rzecz biorąc dochodziły nowe pozycje, nowe leki. Dzisiaj mamy ich ponad 300, chyba 338 pozycji. Ostatnio doszły nowe pozycje. Cały czas widzimy, że te grupy, które znakomicie sobie radzą z wywozem, znalazły jakiś sposób na to.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?


Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.

Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok