Radio Białystok | Gość | dr Wojciech Tarasiuk [wideo] - dyrektor PKO BP w Białymstoku

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku

14.03.2019, 08:02, akt. 13:41

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda
dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Wojciechem Tarasiukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


100 lat temu powstało PKO. Wówczas to była Pocztowa Kasa Oszczędności, dziś jest to PKO BP.

O historii i przyszłości tego banku z dyrektorem PKO BP w Białymstoku dr. Wojciechem Tarasiukiem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Bank PKO powstawała 100 lat temu, żeby gromadzić oszczędności Polaków, żeby uczyć Polaków oszczędzania. Nadal trzeba tego uczyć?


dr Wojciech Tarasiuk: Pocztowa Kasa Oszczędności powstawała po to, aby zmobilizować te środki, które są rozproszone po okresie wojen i zaborów, żeby zbudować też polski system finansowy i system gromadzenia oszczędności, które mogłyby później służyć oczywiście inwestowaniu.

Czy dzisiaj trzeba uczyć oszczędności? Myślę, że nie. Dzisiaj oszczędności rosną nam bardzo dynamicznie i szybko. Oczywiście w stosunku do krajów najbardziej rozwiniętych ciągle jest taki niedostatek. No ale cóż się dziwić, jeżeli myśmy nie odziedziczyli przez wieki swoich majątków. Te depozyty czy ten majątek nie przechodzi z pokolenia na pokolenie.


Bardzo często traciliśmy go. Mój dziadek zgromadził pieniądze, ale zmienił się ustrój i do widzenia.


Dokładnie tak. Wobec powyższego wierzę w to, że za 100 kolejnych, za 200 lat będziemy dopiero odbudowywać takie pozycje w stosunku do dochodu narodowego, które są adekwatne dla krajów zachodnich. Ale dzisiaj nie jest źle.


Dzisiaj mamy za dużo oszczędności, w sensie, że za dużo jest depozytów w bankach i nie ma gdzie inwestować?


Można by zaryzykować pewno taką tezę. Mianowicie, że w polskim systemie bankowym w tej chwili nie brakuje depozytów, ale raczej takich pomysłów inwestycyjnych, czyli polskie banki byłyby w stanie sfinansować w zasadzie wszystkie pomysły, które się rodzą a ich trochę nie ma.

Gdyby oczywiście popyt na kredyty, czyli na te pomysły biznesowe, wzrósł, to wtedy zaczęlibyśmy się zastanawiać. Stąd również dzisiaj takie długoterminowe myślenia o stopie oszczędzania w postaci tych funduszy, rodzących się nowych rozwiązań emerytalnych. To jest myślenie o przyszłości.

Dzisiaj sytuacja jest dość stabilna, bezpieczna. Nie mamy problemów ze sfinansowaniem kredytów.


Czekamy na dobry pomysł biznesowy. Na przykład lot na Marsa, gdyby miał się zwrócić i dać dobry dochód, to byście zainwestowali?


Podejrzewam, że w przypadku banków lot na Marsa byłby trudny do sfinansowania, bo to są takie pomysły, które związane są z bardzo wysokim ryzykiem.


A gdyby je zredukować?


No gdyby je zredukować, pewnie tak. Natomiast banki są predysponowane do tego, żeby realizować pomysły, które są już dobrze ustrukturyzowane. Natomiast te najbardziej szalone, te związane z pierwszym wejściem na rynek, to, co się nazywa startupem, to jest jednak domena kapitału prywatnego. On tu jest lepiej predestynowany do tego, żeby finansować takie przedsięwzięcia. My musimy po drugiej stronie, panie redaktorze, o czym pan mówił, zadbać o bezpieczeństwo tych depozytów.


Poprzednio gromadzono po to, żeby inwestować. Między innymi mówi się, że PKO swoje środki zainwestowało w Gdynię, czyli w duże projekty infrastrukturalne. Teraz też mamy potrzeby infrastrukturalne.


Dokładnie tak. Myślę, że założyciele banku by się zdziwili naszą skalą oraz tym, co teraz robimy. Prezes zarządu pan Zbigniew Jagiełło mówi, że my jesteśmy teraz w szczytowej formie. Rozwijamy się jak młodzieniec. Osiągamy wyniki jak zawodowy sportowiec. W testach wydolnościowych systemu europejskiego zajęliśmy pierwsze miejsce, jesteśmy najbardziej bezpiecznym bankiem.

Wobec tego można powiedzieć, że pod tym względem oraz w tym kontekście historycznym nasza misja się nie zmieniłem. Wspieramy rozwój Polski i Polaków - kiedyś Gdynię, kiedyś Centralny Okręg Przemysłowy, a dzisiaj na przykład tworzymy polską chmurę wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, aby wejść w nowy świat technologiczny i zastąpić te różnego typu centra obliczeniowe, które są w Polsce - zarówno w sferze administracji publicznej, jak i w sferze prywatnej, wierząc, że na podstawie polskich regulacji znacząco przyśpieszy cyfryzację Polski.


Czyli wchodzimy w technologie.


Zdecydowanie. Dzisiaj bankowość to jest technologia. Oczywiście to zależy od autentycznych potrzeb naszych klientów. A proszę sobie wyobrazić, że około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej w telefonie. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

W całym kraju jest bodaj około 11 milionów użytkowników bankowości mobilnej. I to jest pewien trend, który się ujawnił. On wynika z rosnących potrzeb.


I możliwości sprzętu przede wszystkim...


Sprzętu, ale też w jakiejś mierze my kreujemy takie rozwiązania. Nie wiem, czy panu rektorowi znane jest rozwiązanie BLIK. To jest system rozliczeń, przede wszystkim płatności w internecie. On stał się podstawą, pewnym standardem w Polsce. Wszystkie banki do nas do tego dołączyły.

Platforma bankowa umożliwia wejście do profilu zaufanego, czyli jest to przyśpieszenie zdolności administracji cyfrowej poprzez logowanie się poprzez systemy bankowe. Są to rozwiązania, które integrują świat biznesu i rozwiązań prywatnych. I wierzę, że to jest ten kierunek, do którego musimy się dostosować. Ale też my tworzymy nowe rozwiązania, jesteśmy takim liderem transformacji cyfrowej.


Czyli technologia. Musimy tę infrastrukturę rozbudować, aby w każdym miejscu, w każdym punkcie naszego kraju udało się skorzystać choćby z tej bankowości mobilnej, bo są takie miejsca, gdzie jeszcze z tego nie można skorzystać.


No tak. Ale tutaj my już nie wchodzimy w ten obszar. To jest obszar jednak sieci szkieletowych.


Ale być może wy wymusicie właśnie tak duże inwestycje?


Myślę, że nie my tylko 10 milionów klientów, których mamy, którzy powiedzą: okej, dobrze, dajcie nam te rozwiązania, bo my od strony technologicznej w domu już mamy ten telefon, mamy dostęp do aplikacji, ale się okazuje, że w jakimś tam miejscu być może ona jest jeszcze ciągle niedostępna.

To jest bardzo ciekawy świat konkurencji pomiędzy sektorem bankowym a tymi największymi gigantami technologicznymi, którzy również myślą o tym, jak przejąć sferę usług bankowych.


Czyli uruchomić swoje banki.


Bankowość bym powiedział. Jest taka teza, która mówi, że w przyszłości ostanie się bankowość, ale banki czy instytucje, które świadczą te usługi, będą musiały zmienić swoją strukturę, swoją natura. I my z nimi konkurujemy. Jesteśmy do tego przygotowani. Jak 100 lat temu byliśmy w jakiejś mierze przygotowani, te pokolenia bankowców były przygotowane do tego, żeby ponieść ten trud odbudowy kraju...


Chociaż było to karkołomne przedsięwzięcie. Mówiliśmy, że będziemy oszczędzać złotówki a tej złotówki jeszcze nie było. Była tylko na papierze.


Marka, rubel gdzieś tam się pojawia. To trzeba było scalić. To było wielkie przedsięwzięcie od zera.


Teraz technologiczne wyzwania.


Dzisiaj jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, ale to jest technologiczne wyzwanie, wobec tego dzisiaj bankowcy to są też informatycy i technologowie.


Krótko na zakończenie. Zapowiadają kryzys. W pana opinii będzie?


Myślę, że z kryzysami w gospodarce wolnorynkowej jest tak, że one kiedyś nastąpią. Tylko nikt nie wie kiedy. I przeważnie te prognozy, które dotyczą momentu, w którym miałyby się pojawić, się nie spełniają. Zatem dzisiaj przewidywanie jakichś scenariuszy negatywnych jest co najmniej wątpliwe. Raczej należy spodziewać się pewnego spowolnienia w stosunku do lat poprzednich.

No ale jeżeli mówimy, że polski PKB miałby się rozwijać około 4 proc. lekko poniżej, to chyba jest bardzo dobry wynik i tutaj chyba się nic złego nie stanie.

Większość prognoz mówi, że będzie lekkie spowolnienie gospodarcze na świecie w wyniku wojen handlowych, ale nikt nie wie, nikt nie jest w stanie przewidzieć skali tego spowolnienia i chyba takiej takiej skali w najbliższych kwartałach nie należy się spodziewać.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

Minął rok od wprowadzenia Konstytucji Biznesu, która miała uregulować na nowo polską przedsiębiorczość. Czy coś się zmieniło w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.


Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok