Radio Białystok | Gość | dr Wojciech Tarasiuk [wideo] - dyrektor PKO BP w Białymstoku

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku

14.03.2019, 08:02, akt. 13:41

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda
dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Wojciechem Tarasiukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


100 lat temu powstało PKO. Wówczas to była Pocztowa Kasa Oszczędności, dziś jest to PKO BP.

O historii i przyszłości tego banku z dyrektorem PKO BP w Białymstoku dr. Wojciechem Tarasiukiem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Bank PKO powstawała 100 lat temu, żeby gromadzić oszczędności Polaków, żeby uczyć Polaków oszczędzania. Nadal trzeba tego uczyć?


dr Wojciech Tarasiuk: Pocztowa Kasa Oszczędności powstawała po to, aby zmobilizować te środki, które są rozproszone po okresie wojen i zaborów, żeby zbudować też polski system finansowy i system gromadzenia oszczędności, które mogłyby później służyć oczywiście inwestowaniu.

Czy dzisiaj trzeba uczyć oszczędności? Myślę, że nie. Dzisiaj oszczędności rosną nam bardzo dynamicznie i szybko. Oczywiście w stosunku do krajów najbardziej rozwiniętych ciągle jest taki niedostatek. No ale cóż się dziwić, jeżeli myśmy nie odziedziczyli przez wieki swoich majątków. Te depozyty czy ten majątek nie przechodzi z pokolenia na pokolenie.


Bardzo często traciliśmy go. Mój dziadek zgromadził pieniądze, ale zmienił się ustrój i do widzenia.


Dokładnie tak. Wobec powyższego wierzę w to, że za 100 kolejnych, za 200 lat będziemy dopiero odbudowywać takie pozycje w stosunku do dochodu narodowego, które są adekwatne dla krajów zachodnich. Ale dzisiaj nie jest źle.


Dzisiaj mamy za dużo oszczędności, w sensie, że za dużo jest depozytów w bankach i nie ma gdzie inwestować?


Można by zaryzykować pewno taką tezę. Mianowicie, że w polskim systemie bankowym w tej chwili nie brakuje depozytów, ale raczej takich pomysłów inwestycyjnych, czyli polskie banki byłyby w stanie sfinansować w zasadzie wszystkie pomysły, które się rodzą a ich trochę nie ma.

Gdyby oczywiście popyt na kredyty, czyli na te pomysły biznesowe, wzrósł, to wtedy zaczęlibyśmy się zastanawiać. Stąd również dzisiaj takie długoterminowe myślenia o stopie oszczędzania w postaci tych funduszy, rodzących się nowych rozwiązań emerytalnych. To jest myślenie o przyszłości.

Dzisiaj sytuacja jest dość stabilna, bezpieczna. Nie mamy problemów ze sfinansowaniem kredytów.


Czekamy na dobry pomysł biznesowy. Na przykład lot na Marsa, gdyby miał się zwrócić i dać dobry dochód, to byście zainwestowali?


Podejrzewam, że w przypadku banków lot na Marsa byłby trudny do sfinansowania, bo to są takie pomysły, które związane są z bardzo wysokim ryzykiem.


A gdyby je zredukować?


No gdyby je zredukować, pewnie tak. Natomiast banki są predysponowane do tego, żeby realizować pomysły, które są już dobrze ustrukturyzowane. Natomiast te najbardziej szalone, te związane z pierwszym wejściem na rynek, to, co się nazywa startupem, to jest jednak domena kapitału prywatnego. On tu jest lepiej predestynowany do tego, żeby finansować takie przedsięwzięcia. My musimy po drugiej stronie, panie redaktorze, o czym pan mówił, zadbać o bezpieczeństwo tych depozytów.


Poprzednio gromadzono po to, żeby inwestować. Między innymi mówi się, że PKO swoje środki zainwestowało w Gdynię, czyli w duże projekty infrastrukturalne. Teraz też mamy potrzeby infrastrukturalne.


Dokładnie tak. Myślę, że założyciele banku by się zdziwili naszą skalą oraz tym, co teraz robimy. Prezes zarządu pan Zbigniew Jagiełło mówi, że my jesteśmy teraz w szczytowej formie. Rozwijamy się jak młodzieniec. Osiągamy wyniki jak zawodowy sportowiec. W testach wydolnościowych systemu europejskiego zajęliśmy pierwsze miejsce, jesteśmy najbardziej bezpiecznym bankiem.

Wobec tego można powiedzieć, że pod tym względem oraz w tym kontekście historycznym nasza misja się nie zmieniłem. Wspieramy rozwój Polski i Polaków - kiedyś Gdynię, kiedyś Centralny Okręg Przemysłowy, a dzisiaj na przykład tworzymy polską chmurę wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, aby wejść w nowy świat technologiczny i zastąpić te różnego typu centra obliczeniowe, które są w Polsce - zarówno w sferze administracji publicznej, jak i w sferze prywatnej, wierząc, że na podstawie polskich regulacji znacząco przyśpieszy cyfryzację Polski.


Czyli wchodzimy w technologie.


Zdecydowanie. Dzisiaj bankowość to jest technologia. Oczywiście to zależy od autentycznych potrzeb naszych klientów. A proszę sobie wyobrazić, że około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej w telefonie. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

W całym kraju jest bodaj około 11 milionów użytkowników bankowości mobilnej. I to jest pewien trend, który się ujawnił. On wynika z rosnących potrzeb.


I możliwości sprzętu przede wszystkim...


Sprzętu, ale też w jakiejś mierze my kreujemy takie rozwiązania. Nie wiem, czy panu rektorowi znane jest rozwiązanie BLIK. To jest system rozliczeń, przede wszystkim płatności w internecie. On stał się podstawą, pewnym standardem w Polsce. Wszystkie banki do nas do tego dołączyły.

Platforma bankowa umożliwia wejście do profilu zaufanego, czyli jest to przyśpieszenie zdolności administracji cyfrowej poprzez logowanie się poprzez systemy bankowe. Są to rozwiązania, które integrują świat biznesu i rozwiązań prywatnych. I wierzę, że to jest ten kierunek, do którego musimy się dostosować. Ale też my tworzymy nowe rozwiązania, jesteśmy takim liderem transformacji cyfrowej.


Czyli technologia. Musimy tę infrastrukturę rozbudować, aby w każdym miejscu, w każdym punkcie naszego kraju udało się skorzystać choćby z tej bankowości mobilnej, bo są takie miejsca, gdzie jeszcze z tego nie można skorzystać.


No tak. Ale tutaj my już nie wchodzimy w ten obszar. To jest obszar jednak sieci szkieletowych.


Ale być może wy wymusicie właśnie tak duże inwestycje?


Myślę, że nie my tylko 10 milionów klientów, których mamy, którzy powiedzą: okej, dobrze, dajcie nam te rozwiązania, bo my od strony technologicznej w domu już mamy ten telefon, mamy dostęp do aplikacji, ale się okazuje, że w jakimś tam miejscu być może ona jest jeszcze ciągle niedostępna.

To jest bardzo ciekawy świat konkurencji pomiędzy sektorem bankowym a tymi największymi gigantami technologicznymi, którzy również myślą o tym, jak przejąć sferę usług bankowych.


Czyli uruchomić swoje banki.


Bankowość bym powiedział. Jest taka teza, która mówi, że w przyszłości ostanie się bankowość, ale banki czy instytucje, które świadczą te usługi, będą musiały zmienić swoją strukturę, swoją natura. I my z nimi konkurujemy. Jesteśmy do tego przygotowani. Jak 100 lat temu byliśmy w jakiejś mierze przygotowani, te pokolenia bankowców były przygotowane do tego, żeby ponieść ten trud odbudowy kraju...


Chociaż było to karkołomne przedsięwzięcie. Mówiliśmy, że będziemy oszczędzać złotówki a tej złotówki jeszcze nie było. Była tylko na papierze.


Marka, rubel gdzieś tam się pojawia. To trzeba było scalić. To było wielkie przedsięwzięcie od zera.


Teraz technologiczne wyzwania.


Dzisiaj jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, ale to jest technologiczne wyzwanie, wobec tego dzisiaj bankowcy to są też informatycy i technologowie.


Krótko na zakończenie. Zapowiadają kryzys. W pana opinii będzie?


Myślę, że z kryzysami w gospodarce wolnorynkowej jest tak, że one kiedyś nastąpią. Tylko nikt nie wie kiedy. I przeważnie te prognozy, które dotyczą momentu, w którym miałyby się pojawić, się nie spełniają. Zatem dzisiaj przewidywanie jakichś scenariuszy negatywnych jest co najmniej wątpliwe. Raczej należy spodziewać się pewnego spowolnienia w stosunku do lat poprzednich.

No ale jeżeli mówimy, że polski PKB miałby się rozwijać około 4 proc. lekko poniżej, to chyba jest bardzo dobry wynik i tutaj chyba się nic złego nie stanie.

Większość prognoz mówi, że będzie lekkie spowolnienie gospodarcze na świecie w wyniku wojen handlowych, ale nikt nie wie, nikt nie jest w stanie przewidzieć skali tego spowolnienia i chyba takiej takiej skali w najbliższych kwartałach nie należy się spodziewać.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.


Maciej Cylwik i Albert Żukowski, fot. Joanna Szuzbda

Maciej Cylwik i Albert Żukowski

z The Bumpers
15.03.2019

Od kiedy grają, zawsze na wieczór św. Patryka mają koncert. Zespół The Bumpers wystąpi w sobotę w białostockiej Zmianie Klimatu - transmisja na naszej antenie.

Maciej Bukłaga, fot. Joanna Szubzda

Maciej Bukłaga

z grupy improwizacyjnej Luźny Mankiet
15.03.2019

- Na 45. Trójzębie Komediowym zagramy kilka improwizowanych scenek w oparciu o sugestie publiczności. Będzie też kabaret z krwi i kości Kałasznikof.

Rafał Rudnicki, fot. Joanna Szubzda

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2019

- Nie dziwię się, że nauczyciele protestują. Oczywiście, zawsze tutaj poszkodowanymi będą dzieci, młodzież i dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie sztabu, żeby te negatywne skutki starać się minimalizować w Białymstoku.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
14.03.2019

- Dzisiaj bankowość to jest technologia. (...) Około miliona naszych klientów korzysta tylko i wyłącznie z bankowości mobilnej. Już nie przychodzi w ogóle do banku.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku
13.03.2019

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Martyna Łyko, fot. Monika Kalicka

Martyna Łyko

reżyserka teatralna i operowa
13.03.2019

"Przeczytałam tę książkę i absolutnie złapał mnie za serce język tego autora" - mówi o powieści, na podstawie której postała sztuka - reżyserka Martyna Łyko.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2019

"Rosja widać, że rozgrywa świetnie nie tylko na zasadzie lokalnych jakichś problemów, ale ingeruje w procesy wyborcze, procesy demokratyczne i to jest prawdziwa dzisiaj zmora NATO" - ocenia nasz gość.

Krzysztof Deoniziak, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Deoniziak

z Instytutu Biologii UwB
12.03.2019

"Podczas łapania ptaków najważniejsze jest ich bezpieczeństwo, robimy wszystko, żeby ptaki miały jak najmniej stresu. Podczas obrączkowania ptaki dziobią, drapią, ale to pozwala nam obserwować ich wędrówkę" - mówi nasz gość.

Izabela Dąbrowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Dąbrowska [zdjęcia]

aktorka filmowa i teatralna
11.03.2019

Pochodzi z Białegostoku. Popularność przyniosła jej rola Pani Basi, sekretarki prezesa w miniserialu komediowym "Ucho Prezesa".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok