Radio Białystok | Gość | Marek Zagórski [wideo] - minister cyfryzacji

Marek Zagórski [wideo]

minister cyfryzacji

16.04.2019, 07:49, akt. 11:22

W Białymstoku powstał Samsung Inkubator. Nowe laboratorium ma wspierać start-upy związane m.in. z ochroną zdrowia, ekologią czy edukacją.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda
Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Z Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mają tam powstawać innowacyjne projekty, które będą rozwiązywać problemy współczesnego świata. Białostocki Samsung Inkubator będzie oferował przestrzeń do pracy, zaplecze technologiczne i wsparcie ekspertów. Przewidziane są także cykl szkoleń biznesowych oraz dofinansowanie i promocja startupów.

O tym przedsięwzięciu z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Czym ma być Samsung Inkubator?


Marek Zagórski: Ma to być takie miejsce, przestrzeń w zasadzie, wsparcie dla wszelkiego typu inicjatyw, które mają mieć charakter start-upów. To bardzo pojemne określenie. Generalnie wszystkich inicjatyw, firm, pomysłów, którym patronować chce Samsung. I - co jest specyficzne - mają one w pierwszej kolejności koncentrować się na wszystkich celach, które wynikają z idei zrównoważonego rozwoju. Dzieje się to we współpracy z ONZ.

Jest to bardzo unikalne, dlatego że jeżeli tego typu projekty zrodziłyby się w głowach mieszkańców województwa podlaskiego, Białegostoku, to mają dzięki temu szansę na szybką ekspansję. Z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że mają globalnego partnera, jakim jest duża firma. Samsung ewentualnie takie rozwiązania może implementować w swoich systemach, w swoim biznesie. Ale także dlatego, że partnerem jest ONZ. To także jest istotne, dlatego że otwiera dobrą perspektywę na biznes, bo choć dotyczy celów społecznych, to one także są związane z biznesem.

Wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć jeden z polskich start-upów, który właśnie idzie tą ścieżką i już można powiedzieć, że odniósł sukces. Mam nadzieję, że tą ścieżką też pójdą inne start-upy, te, które tutaj w Białymstoku spróbują po pierwsze skorzystać z tej okazji, a dwa - przede wszystkim wniosą to, co jest największą wartością, ja to zawsze podkreślam, wartością i Polski, a w szczególności tej części Polski, a w szczególności Podlasia, czyli kreatywność.

Polska w ogóle w takim rankingu Creativity Class jest sklasyfikowana na jednym z najwyższych miejsc na świecie. Mówi się, że w Polsce 33 proc. społeczeństwa to jest społeczeństwo, które plasuje się w rozumieniu tej części kreatywnej. I to jest więcej niż w Stanach Zjednoczonych na przykład. Jedno z pierwszych miejsc w Europie.

Mamy potencjał i powinniśmy go wykorzystywać. Mamy dobrze wykształconych, młodych ludzi. Mamy dobre uczelnie tu na Podlasiu. Przede wszystkim Politechnika Białostocka - w obszarze nowoczesnych technologii jest naprawdę jedną z wiodących dobrych uczelni w Polsce. W związku z tym tworzymy warunki do tego, żeby tego typu inicjatywy się rozwijały.


Aby wzmacniać to, ministerstwo również uruchamia takie działanie, które ma polegać na rejestracji wszystkich inicjatyw w tej dziedzinie po to, żeby po pierwsze wiedzieć, a po drugie usprawnić komunikację pomiędzy ewentualnymi użytkownikami a wytwórcami tego rodzaju rozwiązań.


Jest kilka takich projektów. Bo mówimy z jednej strony o mapie innowacji, z drugiej strony chociażby o projekcie GovTech, który ma za zadanie zetknąć administrację właśnie z twórcami start-upów.

Program rozwoju i wsparcia innowacji został zapoczątkowany w 2016 roku różnymi inicjatywami, między innymi taką jak Start in Poland. Pozostał cały ekosystem wsparcia, również finansowego, a także mentorskiego, co jest bardzo istotne. W pierwszej kolejności program ten koncentrował się na biznesie. Teraz w ramach GovTech proponujemy otwarcie na innowacje w administracji i wierzymy w to, że przyspieszy to proces transformacji cyfrowej, informatyzacji administracji.


E-dowód już mamy. Co dalej, jeśli chodzi o cyfrową administrację?


Ostatni rok był rokiem przełomowym, ponieważ abyśmy mogli w ogóle mówić o administracji, o usługach, z których obywatele mogą korzystać, to musi być spełnionych kilka warunków. One są trochę w ramach takiego sprzężenia zwrotnego. Najpierw musimy mieć usługi, różne - począwszy od e-PIT-ów, a skończywszy na możliwości zgłaszania narodzin dziecka. Do tego potrzebne są środki identyfikacji, czyli potrzebni są klienci. Obecnie najbardziej popularny środek identyfikacji to profil zaufany. Jak go nie mieliśmy, to korzystanie z tych usług było słabe i nie zachęcało administracji do ich rozwoju. Dzisiaj mamy prawie 3,4 mln osób, które posiadają profil zaufany. W ciągu roku to przyrost prawie 2 miliony.


Ale w porównaniu do liczby kont w bankach, jest to wciąż mało.


Jeszcze tak, ale już kont na e-PUAP mamy 5,5 mln. Stworzyliśmy taki ekosystem cyfrowej tożsamości, co jest istotne, który pozwala tak naprawdę mówić o tym, że korzystamy z cyfrowej administracji, funkcjonujemy w cyfrowym świecie w pełni legalnie i bezpiecznie. Mamy profil zaufany, mamy dowód z warstwą elektroniczną i mamy aplikację mObywatel, która jest uzupełnieniem tego wszystkiego.

Do tego dojdą z czasem środki identyfikacji elektronicznej oferowane między innymi przez banki, a więc będziemy mieć za chwilę kilkanaście milionów Polaków, którzy będą mieli swoją cyfrową tożsamość - będą rozpoznawalni, bezpieczni w cyfrowym świecie. Będą mogli podpisywać się pod wszystkimi dokumentami, bo to już jest łatwe z profilem zaufanym.

Będziemy rozwijać stronę gov.pl, która jest dzisiaj już coraz nowocześniejsza, a za miesiąc będziemy mieli jej nową odsłonę. Zachęcam do korzystania z mObywatela - od 23 kwietnia na poczcie będzie można uwierzytelnić się smartfonem, nie trzeba będzie już mieć dowodu osobistego, żeby odebrać przesyłkę poleconą.

Zatem wszystkie te działania krok po kroku, coraz szybciej zbliżają nas do tego, żebyśmy mogli powiedzieć, że mamy e-administrację na poziomie, którego nie musimy się wstydzić i która cieszy się popularnością obywateli.

Przeciętnie jeszcze kilka miesięcy temu 3 osoby na sekundę podpisywały się profilem zaufanym. Pod koniec marca, w takim szczytowym momencie, 31 osób na sekundę podpisywało jakiś dokument - 10 razy więcej. Chociażby to pokazuje dynamikę. To jest też myślę dowód na to, że usługi te są przydatne, bo inaczej nie mielibyśmy chętnych do tego, żeby z nich korzystać.


W Polsce Wschodniej zainwestowano sporo w sieci szerokopasmowego internetu, które leżą odłogiem. Czy ministerstwo ma jakiś pomysł, żeby to uaktywnić i przede wszystkim pokryć białe plamy, jeśli chodzi o szybki, szerokopasmowy dostęp do internetu na przykład w województwie podlaskim?


Ma i realizuje. W ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa realizujemy inwestycje i wspieramy te realizowane przez operatorów telekomunikacyjnych. Akurat w województwie podlaskim w części są to lokalni operatorzy, którzy otrzymali dofinansowanie na zbudowanie sieci światłowodowej, która po pierwsze musi trafić do wszystkich szkół, które jeszcze tego światłowodu nie mają, i muszą podłączyć minimalną liczbę gospodarstw domowych zgodnie z wnioskiem. I to się dzieje. W skali całego kraju projekt ten jest wart, łącznie z inwestycjami operatorów, ponad 6,6 mld zł.

Przyłączymy bezpośrednio ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Jest taki efekt dodatkowy, który już mamy - to kolejny milion deklaracji własnych operatorów telekomunikacyjnych, więc w ciągu trzech lat 3 miliony gospodarstw domowych będą w zasięgu sieci światłowodowej, co jest bardzo istotne. Sieć OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, przyłączenie wszystkich szkół, powoduje też równomierne rozłożenie tej sieci w skali całego kraju, bo dociera do wszystkich miejscowości, gdzie szkoły funkcjonują, czyli tam, gdzie mamy rzeczywiście bardzo niską gęstość zaludnienia i gdzie tak z czysto biznesowego punktu widzenia realizacja tych inwestycji nie opłacałaby się.

Natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie tego, co było zrobione w poprzednich latach, czyli regionalnych sieci szerokopasmowych, prowadzimy rozmowy między innymi z zarządem województwa podlaskiego. Niedawno była taka inicjatywa marszałka Derehajły, żeby obniżyć stawki dla operatorów po to, żeby oni chętnie korzystali z tej infrastruktury. Prowadzimy rozmowy na temat tego, żeby te zasoby zintegrować, nie tylko w skali województwa, ale w skali całej Polski, żeby one po prostu pracowały.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

- Chodzi m.in. o to, żebyśmy jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany.

Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.


Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok