Radio Białystok | Gość | Marek Zagórski [wideo] - minister cyfryzacji

Marek Zagórski [wideo]

minister cyfryzacji

16.04.2019, 07:49, akt. 11:22

W Białymstoku powstał Samsung Inkubator. Nowe laboratorium ma wspierać start-upy związane m.in. z ochroną zdrowia, ekologią czy edukacją.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda
Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Z Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mają tam powstawać innowacyjne projekty, które będą rozwiązywać problemy współczesnego świata. Białostocki Samsung Inkubator będzie oferował przestrzeń do pracy, zaplecze technologiczne i wsparcie ekspertów. Przewidziane są także cykl szkoleń biznesowych oraz dofinansowanie i promocja startupów.

O tym przedsięwzięciu z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Czym ma być Samsung Inkubator?


Marek Zagórski: Ma to być takie miejsce, przestrzeń w zasadzie, wsparcie dla wszelkiego typu inicjatyw, które mają mieć charakter start-upów. To bardzo pojemne określenie. Generalnie wszystkich inicjatyw, firm, pomysłów, którym patronować chce Samsung. I - co jest specyficzne - mają one w pierwszej kolejności koncentrować się na wszystkich celach, które wynikają z idei zrównoważonego rozwoju. Dzieje się to we współpracy z ONZ.

Jest to bardzo unikalne, dlatego że jeżeli tego typu projekty zrodziłyby się w głowach mieszkańców województwa podlaskiego, Białegostoku, to mają dzięki temu szansę na szybką ekspansję. Z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że mają globalnego partnera, jakim jest duża firma. Samsung ewentualnie takie rozwiązania może implementować w swoich systemach, w swoim biznesie. Ale także dlatego, że partnerem jest ONZ. To także jest istotne, dlatego że otwiera dobrą perspektywę na biznes, bo choć dotyczy celów społecznych, to one także są związane z biznesem.

Wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć jeden z polskich start-upów, który właśnie idzie tą ścieżką i już można powiedzieć, że odniósł sukces. Mam nadzieję, że tą ścieżką też pójdą inne start-upy, te, które tutaj w Białymstoku spróbują po pierwsze skorzystać z tej okazji, a dwa - przede wszystkim wniosą to, co jest największą wartością, ja to zawsze podkreślam, wartością i Polski, a w szczególności tej części Polski, a w szczególności Podlasia, czyli kreatywność.

Polska w ogóle w takim rankingu Creativity Class jest sklasyfikowana na jednym z najwyższych miejsc na świecie. Mówi się, że w Polsce 33 proc. społeczeństwa to jest społeczeństwo, które plasuje się w rozumieniu tej części kreatywnej. I to jest więcej niż w Stanach Zjednoczonych na przykład. Jedno z pierwszych miejsc w Europie.

Mamy potencjał i powinniśmy go wykorzystywać. Mamy dobrze wykształconych, młodych ludzi. Mamy dobre uczelnie tu na Podlasiu. Przede wszystkim Politechnika Białostocka - w obszarze nowoczesnych technologii jest naprawdę jedną z wiodących dobrych uczelni w Polsce. W związku z tym tworzymy warunki do tego, żeby tego typu inicjatywy się rozwijały.


Aby wzmacniać to, ministerstwo również uruchamia takie działanie, które ma polegać na rejestracji wszystkich inicjatyw w tej dziedzinie po to, żeby po pierwsze wiedzieć, a po drugie usprawnić komunikację pomiędzy ewentualnymi użytkownikami a wytwórcami tego rodzaju rozwiązań.


Jest kilka takich projektów. Bo mówimy z jednej strony o mapie innowacji, z drugiej strony chociażby o projekcie GovTech, który ma za zadanie zetknąć administrację właśnie z twórcami start-upów.

Program rozwoju i wsparcia innowacji został zapoczątkowany w 2016 roku różnymi inicjatywami, między innymi taką jak Start in Poland. Pozostał cały ekosystem wsparcia, również finansowego, a także mentorskiego, co jest bardzo istotne. W pierwszej kolejności program ten koncentrował się na biznesie. Teraz w ramach GovTech proponujemy otwarcie na innowacje w administracji i wierzymy w to, że przyspieszy to proces transformacji cyfrowej, informatyzacji administracji.


E-dowód już mamy. Co dalej, jeśli chodzi o cyfrową administrację?


Ostatni rok był rokiem przełomowym, ponieważ abyśmy mogli w ogóle mówić o administracji, o usługach, z których obywatele mogą korzystać, to musi być spełnionych kilka warunków. One są trochę w ramach takiego sprzężenia zwrotnego. Najpierw musimy mieć usługi, różne - począwszy od e-PIT-ów, a skończywszy na możliwości zgłaszania narodzin dziecka. Do tego potrzebne są środki identyfikacji, czyli potrzebni są klienci. Obecnie najbardziej popularny środek identyfikacji to profil zaufany. Jak go nie mieliśmy, to korzystanie z tych usług było słabe i nie zachęcało administracji do ich rozwoju. Dzisiaj mamy prawie 3,4 mln osób, które posiadają profil zaufany. W ciągu roku to przyrost prawie 2 miliony.


Ale w porównaniu do liczby kont w bankach, jest to wciąż mało.


Jeszcze tak, ale już kont na e-PUAP mamy 5,5 mln. Stworzyliśmy taki ekosystem cyfrowej tożsamości, co jest istotne, który pozwala tak naprawdę mówić o tym, że korzystamy z cyfrowej administracji, funkcjonujemy w cyfrowym świecie w pełni legalnie i bezpiecznie. Mamy profil zaufany, mamy dowód z warstwą elektroniczną i mamy aplikację mObywatel, która jest uzupełnieniem tego wszystkiego.

Do tego dojdą z czasem środki identyfikacji elektronicznej oferowane między innymi przez banki, a więc będziemy mieć za chwilę kilkanaście milionów Polaków, którzy będą mieli swoją cyfrową tożsamość - będą rozpoznawalni, bezpieczni w cyfrowym świecie. Będą mogli podpisywać się pod wszystkimi dokumentami, bo to już jest łatwe z profilem zaufanym.

Będziemy rozwijać stronę gov.pl, która jest dzisiaj już coraz nowocześniejsza, a za miesiąc będziemy mieli jej nową odsłonę. Zachęcam do korzystania z mObywatela - od 23 kwietnia na poczcie będzie można uwierzytelnić się smartfonem, nie trzeba będzie już mieć dowodu osobistego, żeby odebrać przesyłkę poleconą.

Zatem wszystkie te działania krok po kroku, coraz szybciej zbliżają nas do tego, żebyśmy mogli powiedzieć, że mamy e-administrację na poziomie, którego nie musimy się wstydzić i która cieszy się popularnością obywateli.

Przeciętnie jeszcze kilka miesięcy temu 3 osoby na sekundę podpisywały się profilem zaufanym. Pod koniec marca, w takim szczytowym momencie, 31 osób na sekundę podpisywało jakiś dokument - 10 razy więcej. Chociażby to pokazuje dynamikę. To jest też myślę dowód na to, że usługi te są przydatne, bo inaczej nie mielibyśmy chętnych do tego, żeby z nich korzystać.


W Polsce Wschodniej zainwestowano sporo w sieci szerokopasmowego internetu, które leżą odłogiem. Czy ministerstwo ma jakiś pomysł, żeby to uaktywnić i przede wszystkim pokryć białe plamy, jeśli chodzi o szybki, szerokopasmowy dostęp do internetu na przykład w województwie podlaskim?


Ma i realizuje. W ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa realizujemy inwestycje i wspieramy te realizowane przez operatorów telekomunikacyjnych. Akurat w województwie podlaskim w części są to lokalni operatorzy, którzy otrzymali dofinansowanie na zbudowanie sieci światłowodowej, która po pierwsze musi trafić do wszystkich szkół, które jeszcze tego światłowodu nie mają, i muszą podłączyć minimalną liczbę gospodarstw domowych zgodnie z wnioskiem. I to się dzieje. W skali całego kraju projekt ten jest wart, łącznie z inwestycjami operatorów, ponad 6,6 mld zł.

Przyłączymy bezpośrednio ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Jest taki efekt dodatkowy, który już mamy - to kolejny milion deklaracji własnych operatorów telekomunikacyjnych, więc w ciągu trzech lat 3 miliony gospodarstw domowych będą w zasięgu sieci światłowodowej, co jest bardzo istotne. Sieć OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, przyłączenie wszystkich szkół, powoduje też równomierne rozłożenie tej sieci w skali całego kraju, bo dociera do wszystkich miejscowości, gdzie szkoły funkcjonują, czyli tam, gdzie mamy rzeczywiście bardzo niską gęstość zaludnienia i gdzie tak z czysto biznesowego punktu widzenia realizacja tych inwestycji nie opłacałaby się.

Natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie tego, co było zrobione w poprzednich latach, czyli regionalnych sieci szerokopasmowych, prowadzimy rozmowy między innymi z zarządem województwa podlaskiego. Niedawno była taka inicjatywa marszałka Derehajły, żeby obniżyć stawki dla operatorów po to, żeby oni chętnie korzystali z tej infrastruktury. Prowadzimy rozmowy na temat tego, żeby te zasoby zintegrować, nie tylko w skali województwa, ale w skali całej Polski, żeby one po prostu pracowały.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok