Radio Białystok | Gość | Marek Zagórski [wideo] - minister cyfryzacji

Marek Zagórski [wideo]

minister cyfryzacji

16.04.2019, 07:49, akt. 11:22

W Białymstoku powstał Samsung Inkubator. Nowe laboratorium ma wspierać start-upy związane m.in. z ochroną zdrowia, ekologią czy edukacją.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda
Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Z Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mają tam powstawać innowacyjne projekty, które będą rozwiązywać problemy współczesnego świata. Białostocki Samsung Inkubator będzie oferował przestrzeń do pracy, zaplecze technologiczne i wsparcie ekspertów. Przewidziane są także cykl szkoleń biznesowych oraz dofinansowanie i promocja startupów.

O tym przedsięwzięciu z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Czym ma być Samsung Inkubator?


Marek Zagórski: Ma to być takie miejsce, przestrzeń w zasadzie, wsparcie dla wszelkiego typu inicjatyw, które mają mieć charakter start-upów. To bardzo pojemne określenie. Generalnie wszystkich inicjatyw, firm, pomysłów, którym patronować chce Samsung. I - co jest specyficzne - mają one w pierwszej kolejności koncentrować się na wszystkich celach, które wynikają z idei zrównoważonego rozwoju. Dzieje się to we współpracy z ONZ.

Jest to bardzo unikalne, dlatego że jeżeli tego typu projekty zrodziłyby się w głowach mieszkańców województwa podlaskiego, Białegostoku, to mają dzięki temu szansę na szybką ekspansję. Z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że mają globalnego partnera, jakim jest duża firma. Samsung ewentualnie takie rozwiązania może implementować w swoich systemach, w swoim biznesie. Ale także dlatego, że partnerem jest ONZ. To także jest istotne, dlatego że otwiera dobrą perspektywę na biznes, bo choć dotyczy celów społecznych, to one także są związane z biznesem.

Wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć jeden z polskich start-upów, który właśnie idzie tą ścieżką i już można powiedzieć, że odniósł sukces. Mam nadzieję, że tą ścieżką też pójdą inne start-upy, te, które tutaj w Białymstoku spróbują po pierwsze skorzystać z tej okazji, a dwa - przede wszystkim wniosą to, co jest największą wartością, ja to zawsze podkreślam, wartością i Polski, a w szczególności tej części Polski, a w szczególności Podlasia, czyli kreatywność.

Polska w ogóle w takim rankingu Creativity Class jest sklasyfikowana na jednym z najwyższych miejsc na świecie. Mówi się, że w Polsce 33 proc. społeczeństwa to jest społeczeństwo, które plasuje się w rozumieniu tej części kreatywnej. I to jest więcej niż w Stanach Zjednoczonych na przykład. Jedno z pierwszych miejsc w Europie.

Mamy potencjał i powinniśmy go wykorzystywać. Mamy dobrze wykształconych, młodych ludzi. Mamy dobre uczelnie tu na Podlasiu. Przede wszystkim Politechnika Białostocka - w obszarze nowoczesnych technologii jest naprawdę jedną z wiodących dobrych uczelni w Polsce. W związku z tym tworzymy warunki do tego, żeby tego typu inicjatywy się rozwijały.


Aby wzmacniać to, ministerstwo również uruchamia takie działanie, które ma polegać na rejestracji wszystkich inicjatyw w tej dziedzinie po to, żeby po pierwsze wiedzieć, a po drugie usprawnić komunikację pomiędzy ewentualnymi użytkownikami a wytwórcami tego rodzaju rozwiązań.


Jest kilka takich projektów. Bo mówimy z jednej strony o mapie innowacji, z drugiej strony chociażby o projekcie GovTech, który ma za zadanie zetknąć administrację właśnie z twórcami start-upów.

Program rozwoju i wsparcia innowacji został zapoczątkowany w 2016 roku różnymi inicjatywami, między innymi taką jak Start in Poland. Pozostał cały ekosystem wsparcia, również finansowego, a także mentorskiego, co jest bardzo istotne. W pierwszej kolejności program ten koncentrował się na biznesie. Teraz w ramach GovTech proponujemy otwarcie na innowacje w administracji i wierzymy w to, że przyspieszy to proces transformacji cyfrowej, informatyzacji administracji.


E-dowód już mamy. Co dalej, jeśli chodzi o cyfrową administrację?


Ostatni rok był rokiem przełomowym, ponieważ abyśmy mogli w ogóle mówić o administracji, o usługach, z których obywatele mogą korzystać, to musi być spełnionych kilka warunków. One są trochę w ramach takiego sprzężenia zwrotnego. Najpierw musimy mieć usługi, różne - począwszy od e-PIT-ów, a skończywszy na możliwości zgłaszania narodzin dziecka. Do tego potrzebne są środki identyfikacji, czyli potrzebni są klienci. Obecnie najbardziej popularny środek identyfikacji to profil zaufany. Jak go nie mieliśmy, to korzystanie z tych usług było słabe i nie zachęcało administracji do ich rozwoju. Dzisiaj mamy prawie 3,4 mln osób, które posiadają profil zaufany. W ciągu roku to przyrost prawie 2 miliony.


Ale w porównaniu do liczby kont w bankach, jest to wciąż mało.


Jeszcze tak, ale już kont na e-PUAP mamy 5,5 mln. Stworzyliśmy taki ekosystem cyfrowej tożsamości, co jest istotne, który pozwala tak naprawdę mówić o tym, że korzystamy z cyfrowej administracji, funkcjonujemy w cyfrowym świecie w pełni legalnie i bezpiecznie. Mamy profil zaufany, mamy dowód z warstwą elektroniczną i mamy aplikację mObywatel, która jest uzupełnieniem tego wszystkiego.

Do tego dojdą z czasem środki identyfikacji elektronicznej oferowane między innymi przez banki, a więc będziemy mieć za chwilę kilkanaście milionów Polaków, którzy będą mieli swoją cyfrową tożsamość - będą rozpoznawalni, bezpieczni w cyfrowym świecie. Będą mogli podpisywać się pod wszystkimi dokumentami, bo to już jest łatwe z profilem zaufanym.

Będziemy rozwijać stronę gov.pl, która jest dzisiaj już coraz nowocześniejsza, a za miesiąc będziemy mieli jej nową odsłonę. Zachęcam do korzystania z mObywatela - od 23 kwietnia na poczcie będzie można uwierzytelnić się smartfonem, nie trzeba będzie już mieć dowodu osobistego, żeby odebrać przesyłkę poleconą.

Zatem wszystkie te działania krok po kroku, coraz szybciej zbliżają nas do tego, żebyśmy mogli powiedzieć, że mamy e-administrację na poziomie, którego nie musimy się wstydzić i która cieszy się popularnością obywateli.

Przeciętnie jeszcze kilka miesięcy temu 3 osoby na sekundę podpisywały się profilem zaufanym. Pod koniec marca, w takim szczytowym momencie, 31 osób na sekundę podpisywało jakiś dokument - 10 razy więcej. Chociażby to pokazuje dynamikę. To jest też myślę dowód na to, że usługi te są przydatne, bo inaczej nie mielibyśmy chętnych do tego, żeby z nich korzystać.


W Polsce Wschodniej zainwestowano sporo w sieci szerokopasmowego internetu, które leżą odłogiem. Czy ministerstwo ma jakiś pomysł, żeby to uaktywnić i przede wszystkim pokryć białe plamy, jeśli chodzi o szybki, szerokopasmowy dostęp do internetu na przykład w województwie podlaskim?


Ma i realizuje. W ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa realizujemy inwestycje i wspieramy te realizowane przez operatorów telekomunikacyjnych. Akurat w województwie podlaskim w części są to lokalni operatorzy, którzy otrzymali dofinansowanie na zbudowanie sieci światłowodowej, która po pierwsze musi trafić do wszystkich szkół, które jeszcze tego światłowodu nie mają, i muszą podłączyć minimalną liczbę gospodarstw domowych zgodnie z wnioskiem. I to się dzieje. W skali całego kraju projekt ten jest wart, łącznie z inwestycjami operatorów, ponad 6,6 mld zł.

Przyłączymy bezpośrednio ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Jest taki efekt dodatkowy, który już mamy - to kolejny milion deklaracji własnych operatorów telekomunikacyjnych, więc w ciągu trzech lat 3 miliony gospodarstw domowych będą w zasięgu sieci światłowodowej, co jest bardzo istotne. Sieć OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, przyłączenie wszystkich szkół, powoduje też równomierne rozłożenie tej sieci w skali całego kraju, bo dociera do wszystkich miejscowości, gdzie szkoły funkcjonują, czyli tam, gdzie mamy rzeczywiście bardzo niską gęstość zaludnienia i gdzie tak z czysto biznesowego punktu widzenia realizacja tych inwestycji nie opłacałaby się.

Natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie tego, co było zrobione w poprzednich latach, czyli regionalnych sieci szerokopasmowych, prowadzimy rozmowy między innymi z zarządem województwa podlaskiego. Niedawno była taka inicjatywa marszałka Derehajły, żeby obniżyć stawki dla operatorów po to, żeby oni chętnie korzystali z tej infrastruktury. Prowadzimy rozmowy na temat tego, żeby te zasoby zintegrować, nie tylko w skali województwa, ale w skali całej Polski, żeby one po prostu pracowały.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
22.07.2019

"Prezydent miasta to urzędnik, który ma wykonywać prawo. Konstytucja, jak również prawo o zgromadzeniach, ale też wyroki sądów wyraźnie mówią i dają priorytet właśnie wolności zgromadzeń nawet wtedy, kiedy się nie zgadzamy z treściami, które tam są głoszone i nawet wtedy, kiedy są one przeciwko większości" - mówi prezydent Białegostoku.

Marek Gajewski, Agnieszka Łapińska, Tomasz Krupa i Michał Kościuczuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.07.2019

"Dla nas jest jeden najważniejszy priorytet - zdrowie i życie, reakcja na wszelkie rzeczy związane z łamaniem prawa, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie" - mówi rzecznik podlaskiej policji.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
22.07.2019

"Ciężko określić, co siedzi w głowie takiego człowieka, który chwyta kostkę brukową i rzuca nią w niewinnych ludzi. Pracujemy nad tym, żeby ustalić tożsamość wszystkich osób, które łamały prawo" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok