Radio Białystok | Gość | Łukasz Szumowski - minister zdrowia

Łukasz Szumowski

minister zdrowia

9.05.2019, 08:07, akt. 12:49

- Fizjoterapeutów pracujących na etacie w Polsce jest około 4,7 tys. osób, a wszystkich zawodów, np. różnych techników, w polskim systemie ochrony zdrowia jest około 27 tys., więc tutaj musimy rozmawiać z całą grupą osób.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski
Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski

Z Łukaszem Szumowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Białymstoku, że w maju będą się odbywać kolejne spotkania z fizjoterapeutami, którzy domagają się podwyżek płac.

Łukasz Szumowski przypomniał, że fizjoterapeuci stanowią grupę ok. 4,7 tys. osób z ok. 27 tys. innych pracowników, techników i diagnostów w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Stwierdził, że nie jest możliwie wyznaczenie kwoty na podwyżki dla fizjoterapeutów.

Minister zaznaczył, że to, co może robić ministerstwo, to "poprawiać  finanse" z wyraźnym wskazaniem, że dotyczy to tzw. zawodów nieregulowanych. Ocenił, że "faktycznie" potrzebują one wsparcia.

Minister odwiedził stolicę Podlasia przy okazji debaty z cyklu "Wszystko  dla zdrowia" na Uniwersytecie Medycznym. To szósta z takich  ogólnopolskich debat inicjowanych przez ministra zdrowia. Ich celem jest  wypracowanie w szerokiej dyskusji kierunków i rozwiązań w ochronie  zdrowia na następne lata. Debata na Uniwersytecie Medycznym była  poświęcona innowacjom w medycynie, ich efektywności, ale też  finansowaniu.

(PAP)


Lech Pilarski: Czy nie jest to denerwujące, że wszędzie gdzie się nie obejrzeć, chcą pieniędzy? Fizjoterapeuci rozpoczynają protesty, szpitale powiatowe chcą więcej pieniędzy, bo zaczyna ich brakować, muszą ograniczać liczbę łóżek, i tak dalej.


Łukasz Szumowski: Nie, oczywiście tutaj nie ma miejsca na żadne nerwy, dlatego że często są to grupy, które naprawdę potrzebują wsparcia. I tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że fizjoterapeuci są niezwykle istotnym elementem zespołów diagnostycznych, terapii.

Ale pamiętajmy, że fizjoterapeutów pracujących na etacie w Polsce jest około 4,7 tys. osób, a wszystkich zawodów, np. różnych techników - czy elektroradiologii, czy diagnostów, czy techników farmaceutycznych, czy techników dentystycznych - jest około 27 tys. w polskim systemie ochrony zdrowia, więc tutaj musimy rozmawiać z całą grupą osób. Są równie ważne, bo pamiętajmy, że bez techników elektroradiologii żadna tomografia, rezonans czy zdjęcie rentgenowskie się nie odbędzie.


Czy będą zatem rozmowy w sprawie podwyżek z fizjoterapeutami, czy raczej ze wszystkimi przedstawicielami tych zawodów?


My rozmawiamy ze wszystkimi interesariuszami na zespole trójstronnym i oczywiście takie rozmowy będą jeszcze w maju. Między innymi to, co obiecywałem wszystkim grupom techników, czyli wzrost wyceny świadczeń, wyraźnie mówiąc, że pieniądze oznaczone niemożliwe są dla całej tej grupy. W związku z tym mówimy o tym, że my jako ministerstwo pośrednio a bezpośrednio NFZ czujemy się w obowiązku, żeby zwiększyć nakłady. A już rolą pracodawcy, czyli dyrektora, jest to, żeby te nakłady dać w formie lepszego wynagrodzenia tym grupą, które nie zostały centralnie uregulowane, czyli pielęgniarkom, lekarzom i ratownikom.


W środowisku medycznym mamy wyraźny podział; lekarze, pielęgniarki zarabiają w miarę, lekarze - niektórzy przynajmniej - bardzo dobrze, a pozostałe zawody są na granicy przetrwania. Utrzymanie tak dużych dysproporcji na dłuższą metę jest niemożliwe.


Oczywiście. Stąd te 680 milionów, które przekazaliśmy. Ale jeżeli do tego dołożymy jeszcze nielimitowane świadczenia w tomografii, w rezonansie, jeżeli do tego dołożymy zapłaty nadwykonań, to są to jeszcze większe pieniądze. A w uzasadnieniu zarządzenia prezesa NFZ jest wyraźnie powiedziane, że te 680 milionów powinno pójść również na poprawę warunków pracy i płacy dla tych nieuregulowanych odrębnymi regulacjami zawodów.


Jeśli chodzi o kolejki do lekarzy, to Koalicja Europejska wystąpiła w Białymstoku w sobotę z wyraźnymi sugestiami co do terminów oczekiwania na określone nawet świadczenia. To dni, godziny - na przykład na SOR to tylko 60 minut. Czy  jest możliwe osiągnięcie w warunkach polskich tego rodzaju limitów czasowych?


Wspomniał pan SOR-y - nie wiem skąd koledzy z Koalicji wzięli akurat 60 minut, ale to nie w warunkach polskich, ale w jakichkolwiek warunkach jest niemożliwe do osiągnięcia, bo to zaprzecza idei triage'u. Jeżeli mówimy o 60 minutach dla wszystkich, to znaczy, że pacjenci nie będą podzieleni na tych najbardziej pilnych, na mniej pilnych, na tych bardzo mało pilnych, a wszędzie na świecie tak jest.

Przypominam, że w Wielkiej  Brytanii 10 lat zajęło dojście z kilkunastu do kilku godzin oczekiwania. W związku z tym myślę, że tutaj albo gdzieś kolegom pomyliły się dane, albo nie do końca padły takie cyfry, jakie są realne na świecie.


Czyli z punktu widzenia metody raczej jest to nie do osiągnięcia, można jedynie usprawniać obsługę poszczególnych przypadków?


Z punktu widzenia metody w ogóle jest niewskazane, żeby każdy pacjent czekał 60 minut, bo niektórzy muszą czekać jedną minutę i nie mogą czekać dłużej, inni mogą czekać 5 minut i też nie dłużej. W związku z tym mówienie o 60 minutach jest troszkę mówieniem o żelaznym wilku.

Proszę zresztą zapytać ekspertów, którzy się tym zajmują, jak to wygląda na świecie, w krajach, gdzie system ochrony zdrowia jest najlepiej rozwinięty, gdzie oczywiście na czerwonej linii pacjent w ogóle nie powinien czekać, na pomarańczowej linii powinien czekać krótko, ale na zielonej i niebieskiej czeka się wszędzie na świecie. W związku z tym powinniśmy mówić o konkretach, o naprawdę rzetelnych danych, a nie o prezentach od Świętego Mikołaja.


Obserwuję reformy w służbie zdrowia od wielu lat, od momentu, kiedy zrobiono te podstawowe, czyli w 1999 r. Mija już 20 lat i ciągle dokładamy pieniądze. Reforma zaczynała się od 30 miliardów. Teraz eksperci szacują, że w systemie jest od 100 do 140 miliardów złotych, jeśli wliczymy pieniądze prywatne pacjentów. Ile potrzeba pieniędzy, żeby wszystko było szybko i sprawnie?


Na pewno nieskończona ilość byłaby najlepsza, ale jeżeli mamy mówić już poważnie, to ustawa 6 proc. mówi o tym, że do 2024 roku będziemy mieli o 60 miliardów więcej - i mówię tylko o sektorze publicznym - niż mamy w roku 2019. To jest ogromna liczba. W tej chwili mamy 97,5 miliarda, czyli tak naprawdę nakłady wzrosną o 2/3 tej kwoty. I Bogu dzięki, i bardzo dobrze.

Oczywiście te 6 proc. to nie jest ostateczna wartość, bo wiemy, że w niektórych krajach jest to i 17 proc. PKB. Aczkolwiek powinniśmy mówić o tym, jak szybko zwiększamy w Polsce nakłady. To jest najważniejsze. Bo to, że one powinny być większe, to jest bezdyskusyjne. Choćby po to, żebyśmy mieli w ogóle kadry medyczne - mówimy o płacach. Inwestycje w płace są niezwykle ważne po to, żeby w ogóle system funkcjonował. Bo w przeciwnym wypadku za chwilę nie mielibyśmy pielęgniarek i lekarzy.

W tej chwili liczba i pielęgniarek, i lekarzy rośnie. W związku z tym cieszymy się, że dobrze zainwestowaliśmy pieniądze po to, żeby polski pacjent miał u kogo się leczyć, u kogo się diagnozować i przez kogo być pielęgnowanym.

Natomiast rosną koszty nowych technologii. Co chwilę pojawiają się nowe formy terapii. Są one niezwykle drogie. Jeżeli chcemy, żeby polscy pacjenci mieli do nich dostęp, to nakłady muszą być większe.


No właśnie. Była o tym mowa na konferencji w Białymstoku. Pierwsze jaskółki są, także u nas w mieście - zaczął tu funkcjonować pierwszy robot da Vinci, pierwszy po tej stronie Wisły. To obrazuje ten przypływ technologiczny, który musi opanować służbę zdrowia.


Tak, ale musimy zawsze pamiętać o racjonalności wydawania publicznych środków. Jeżeli pomyślimy o tym, że najpowszechniejszą płacą w Polsce jest chyba 2,8 tys. brutto, to znaczy, że koszty terapii w porównaniu do przychodów najczęściej zarabiającego Polaka są gigantyczne. Operacja tradycyjna może kosztować 6 tys., robotem może kosztować i 20 tys. a poprawa jakości może być kilkuprocentowa. Czy powinniśmy w to inwestować? Pewnie tak, ale kiedy, w jaki sposób, w jakim procencie to jest do dyskusji.

Jest to niezwykle istotne, że ocena zasadności wydawania publicznych pieniędzy, bo to są pieniądze Polaków, to nie są pieniądze ani dyrektorów, ani NFZ-u, ani ministra, powinny być wydawane bardzo racjonalnie, w taki sposób, żeby największą korzyść miał pacjent. I to każdy pacjent, czyli nie tylko najlepsze usługi dla jednego pacjenta, ale najwięcej usług dla największej grupy pacjentów.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew
prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.


Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok