Radio Białystok | Gość | Mariusz Obrycki - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

21.05.2019, 07:46, akt. 11:34

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Z Mariuszem Obryckim rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W związku z ogólnopolskim protestem fizjoterapeutów od kilku dni w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży sytuacja jest bardzo trudna.

Najpierw połowa z zatrudnionych tam fizjoterapeutów tego samego dnia oddawała krew i miała za to dzień wolny, potem przez kilka dni prowadzili tzw. strajk włoski, a teraz prawie wszyscy są na zwolnieniach lekarskich.

Z tym problemem musi zmierzyć się nowy dyrektor szpitala Mariusz Obrycki, który objął to stanowisko w połowie kwietnia. O tym, jak sobie w tej sytuacji radzi, ale też o innych problemach placówki z Mariuszem Obryckim rozmawia Adam Dąbrowski.Ada Dąbrowski: Minęło 40 dni od czasu, kiedy objął pan obowiązki. Jakie są wrażenia?


Mariusz Obrycki: Ogrom pracy, masa obowiązków, bardzo mało czasu. Nie zdradzę żadnej tajemnicy, jak powiem, że bardzo rzadko wychodzę o czasie. Dużo pracy.


Jest lepiej niż pan się spodziewał, czy gorzej?


Spodziewałem się, że będzie dużo pracy, aczkolwiek nie myślałem, że aż tak złożone i tak trudne zadania przyjdzie mi rozwiązywać już w pierwszych tygodniach.


Wchodząc, już pan na pewno widział plakaty. Protest jednej grupy zawodowej, protest drugiej grupy zawodowej, spór zbiorowy jeszcze z innymi.


Tak. Niestety, szpital jest w sporze zbiorowym z trzema związkami zawodowymi. Związki zawodowe pozwoliły mi zorientować się, dały mi czas na to, żeby zobaczyć, jak wygląda sytuacja danej grupy pracowników.

Jeden związek zawodowy - konkretnie chodzi o związek fizjoterapeutów - niestety tego czasu mi za dużo nie dał. Z pozostałymi dwoma związkami jesteśmy już umówieni na kolejne spotkania. Były już trzy spotkania ze związkami zawodowymi, z każdym ze związków zawodowych. Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, aczkolwiek widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i jak najbardziej uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.


Już wiemy, że do 23 maja na pewno rehabilitacji w szpitalu nie będzie. Co potem?


Rehabilitacja jest. Realizujemy część świadczeń, aczkolwiek jest z tym problem, nie ma co ukrywać. Staramy się zabezpieczyć kadry tak, aby zrekompensować pacjentom stratę, którą mogli mieć czy mieli w ubiegłym tygodniu. Postaramy się te zabiegi w jakiś sposób pacjentom wykonać. Szukamy nowych pracowników, którzy uzupełnią nasz zespół i postaramy się, żeby to było zrobione jak najmniejszym kosztem ze strony pacjentów.


Ale podobno oni wchodzą, patrzą na sprzęt i twierdzą, że nie bardzo znają taki nowoczesny.


Tak, tak jest. Można powiedzieć, że szpital w Łomży jest jednostką, która jest wyspecjalizowana w rehabilitacji. Sprzęt, który posiadamy, i specjaliści, którzy tu pracują, to jest naprawdę rzadkość w regionie. Złożoność problemów i udzielanie świadczeń w tym zakresie jest skomplikowane. Ale każdy zaczynał pracę i myślę, że po przeszkoleniu - mamy doświadczonych pracowników, którzy przeszkolą nowych - za dwa, trzy miesiące będziemy mieć naprawdę dobrą kadrę.


O ile z pracownikami drobne, ale problemy są, to chyba z inwestycjami nie ma. Wszedł pan w budowę.


To nie jest aż taka duża budowa. Oddział kardiologiczny jest już praktycznie oddany i wygląda to naprawdę profesjonalnie, nowocześnie. Już niedługo będziemy organizować otwarcie tego oddziału. W ubiegłym tygodniu udało nam się - tak uroczyście - otrzymać dotację z urzędu marszałkowskiego na zakup sprzętu do oddziału urologicznego. Kwota to 1,47 mln zł, tak więc dla nas jest to naprawdę znaczące wsparcie.


Przy okazji marszałek powiedział, że nie udało się pozyskać prawie 6 milionów.


Nie mówmy o tym, czego się nie udało. Miejmy nadzieję, że uda się wykorzystać te możliwości, które są w tej chwili i które w przyszłości nam przyjdzie wykorzystywać. Staramy się, szczególnie pracownicy szpitala, administracji. Zresztą nie tylko administracji, bo tak naprawdę to lekarze określają potrzeby a my je realizujemy najlepiej, jak potrafimy.

Mam nadzieję, że uda nam się wykorzystać te środki w większej ilości i może nie będziemy tak tracić tych pieniędzy.


Członkowie zarządu zachęcali, żeby składać projekty, szczególnie do Regionalnego Programu Operacyjnego, bo tam są duże pieniądze. Są już pomysły, na co można by było ściągnąć pieniądze do Łomży?


Oj tak. Potrzeby są ogromne. Chcielibyśmy wyremontować oddział laryngologiczny, wyremontować oddział urologiczny, onkologiczny. Tak więc potrzeb jest masa. Zastanawiamy się tylko, od którego zacząć.

Pracy nam nie zabraknie. A myślę, że jeśli uda nam się pozyskać te środki, to szpital będzie naprawdę korzystał ku uciesze pacjentów.


Mówiłem, że wchodzi pan w budowę, bo okazuje się, że kolejne oddziały czekają na swoją kolej.


Tak jest. Te oddziały czekają już naprawdę od paru ładnych lat na to, żeby coś się tam zadziało. Zobaczymy, jakie będą możliwości. Nie wszystko od nas zależy, ale mamy jakieś plany na to, żeby to zrealizować.


Od kwietnia uwolniono niektóre badania diagnostyczne. Czy macie jeszcze wolne moce, że tak nieładnie powiem, aby można było te kontrakty robić większe, ale nie ma na to pieniędzy?


To znaczy tak. Możemy robić więcej zabiegów, więcej świadczeń, tych, których płatnik już nie limituje. Problem jest jeden - niestety, ale kolejki, które tworzą się, powstają tak naprawdę dlatego, że czas który mamy, jest ograniczony.

Sprzęt niestety też wykorzystujemy na tyle, na ile możemy, ale też mamy plany na przykład na zwiększenie liczby zabiegów usunięcia zaćmy. Chcemy dokupić sprzęt, nawet z własnych środków, żebyśmy nie czekali już na rozstrzygnięcie jakichś konkursów czy pozyskiwanie środków z zewnątrz, żebyśmy mogli tę kolejkę zmniejszyć i wykorzystać maksymalnie potencjał.


Jakie jest największe marzenie dyrektora szpitala na 100 dni pracy?


Chciałbym mieć pracowników, którzy nie przychodzą z wnioskami o podwyżki. Chciałbym te podwyżki móc dać i nie zastanawiać się, kto jeszcze jutro do mnie przyjdzie.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.


sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.


prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.

Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.


Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.


Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.

Czesław Michniewicz, fot. Monika Kalicka

Czesław Michniewicz [wideo]

selekcjoner piłkarskiej reprezentacji do lat 21
10.09.2019

"Udało się przyjechać do Białegostoku mając 3 punkty na koncie, marzymy o tym, żeby wygrać kolejne spotkanie i w spokoju przygotować się do kolejnych meczów" - mówi Czesław Michniewicz.

Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
9.09.2019

- Nie czuję się ani zdegradowany, ani odsunięty, pozostaję pierwszym zastępcą ministra - mówi Jarosław Zieliński.


Magda Jakubowska i Maria Doroszczyk, fot. Monika Kalicka

Magda Jakubowska i Maria Doroszczyk

stylistka i druga wicemiss nastolatek
9.09.2019

"Zdobyłam tytuł I wicemiss Podlasia Nastolatek 2019 i poszłam za ciosem - pomyślałam, że pojadę do Warszawy na casting Miss Polski 2019" - mówi Maria Doroszczyk.

Paweł Rudnicki i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

9.09.2019

Procedura Niebieskiej karty - co oznacza, w jakich sytuacjach się ją stosuje?

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
9.09.2019

"Zwracali się do nas pracownicy instytucji kultury podległych pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, że od 5-6 lat nie dostali podwyżek. Daliśmy słowo, że takie podwyżki będą i teraz to już jest na sejmiku. Takie podwyżki tym pracownikom się należą" - mówi marszałek Kosicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok