Radio Białystok | Gość | Mariusz Obrycki - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

21.05.2019, 07:46, akt. 11:34

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Z Mariuszem Obryckim rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W związku z ogólnopolskim protestem fizjoterapeutów od kilku dni w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży sytuacja jest bardzo trudna.

Najpierw połowa z zatrudnionych tam fizjoterapeutów tego samego dnia oddawała krew i miała za to dzień wolny, potem przez kilka dni prowadzili tzw. strajk włoski, a teraz prawie wszyscy są na zwolnieniach lekarskich.

Z tym problemem musi zmierzyć się nowy dyrektor szpitala Mariusz Obrycki, który objął to stanowisko w połowie kwietnia. O tym, jak sobie w tej sytuacji radzi, ale też o innych problemach placówki z Mariuszem Obryckim rozmawia Adam Dąbrowski.Ada Dąbrowski: Minęło 40 dni od czasu, kiedy objął pan obowiązki. Jakie są wrażenia?


Mariusz Obrycki: Ogrom pracy, masa obowiązków, bardzo mało czasu. Nie zdradzę żadnej tajemnicy, jak powiem, że bardzo rzadko wychodzę o czasie. Dużo pracy.


Jest lepiej niż pan się spodziewał, czy gorzej?


Spodziewałem się, że będzie dużo pracy, aczkolwiek nie myślałem, że aż tak złożone i tak trudne zadania przyjdzie mi rozwiązywać już w pierwszych tygodniach.


Wchodząc, już pan na pewno widział plakaty. Protest jednej grupy zawodowej, protest drugiej grupy zawodowej, spór zbiorowy jeszcze z innymi.


Tak. Niestety, szpital jest w sporze zbiorowym z trzema związkami zawodowymi. Związki zawodowe pozwoliły mi zorientować się, dały mi czas na to, żeby zobaczyć, jak wygląda sytuacja danej grupy pracowników.

Jeden związek zawodowy - konkretnie chodzi o związek fizjoterapeutów - niestety tego czasu mi za dużo nie dał. Z pozostałymi dwoma związkami jesteśmy już umówieni na kolejne spotkania. Były już trzy spotkania ze związkami zawodowymi, z każdym ze związków zawodowych. Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, aczkolwiek widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i jak najbardziej uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.


Już wiemy, że do 23 maja na pewno rehabilitacji w szpitalu nie będzie. Co potem?


Rehabilitacja jest. Realizujemy część świadczeń, aczkolwiek jest z tym problem, nie ma co ukrywać. Staramy się zabezpieczyć kadry tak, aby zrekompensować pacjentom stratę, którą mogli mieć czy mieli w ubiegłym tygodniu. Postaramy się te zabiegi w jakiś sposób pacjentom wykonać. Szukamy nowych pracowników, którzy uzupełnią nasz zespół i postaramy się, żeby to było zrobione jak najmniejszym kosztem ze strony pacjentów.


Ale podobno oni wchodzą, patrzą na sprzęt i twierdzą, że nie bardzo znają taki nowoczesny.


Tak, tak jest. Można powiedzieć, że szpital w Łomży jest jednostką, która jest wyspecjalizowana w rehabilitacji. Sprzęt, który posiadamy, i specjaliści, którzy tu pracują, to jest naprawdę rzadkość w regionie. Złożoność problemów i udzielanie świadczeń w tym zakresie jest skomplikowane. Ale każdy zaczynał pracę i myślę, że po przeszkoleniu - mamy doświadczonych pracowników, którzy przeszkolą nowych - za dwa, trzy miesiące będziemy mieć naprawdę dobrą kadrę.


O ile z pracownikami drobne, ale problemy są, to chyba z inwestycjami nie ma. Wszedł pan w budowę.


To nie jest aż taka duża budowa. Oddział kardiologiczny jest już praktycznie oddany i wygląda to naprawdę profesjonalnie, nowocześnie. Już niedługo będziemy organizować otwarcie tego oddziału. W ubiegłym tygodniu udało nam się - tak uroczyście - otrzymać dotację z urzędu marszałkowskiego na zakup sprzętu do oddziału urologicznego. Kwota to 1,47 mln zł, tak więc dla nas jest to naprawdę znaczące wsparcie.


Przy okazji marszałek powiedział, że nie udało się pozyskać prawie 6 milionów.


Nie mówmy o tym, czego się nie udało. Miejmy nadzieję, że uda się wykorzystać te możliwości, które są w tej chwili i które w przyszłości nam przyjdzie wykorzystywać. Staramy się, szczególnie pracownicy szpitala, administracji. Zresztą nie tylko administracji, bo tak naprawdę to lekarze określają potrzeby a my je realizujemy najlepiej, jak potrafimy.

Mam nadzieję, że uda nam się wykorzystać te środki w większej ilości i może nie będziemy tak tracić tych pieniędzy.


Członkowie zarządu zachęcali, żeby składać projekty, szczególnie do Regionalnego Programu Operacyjnego, bo tam są duże pieniądze. Są już pomysły, na co można by było ściągnąć pieniądze do Łomży?


Oj tak. Potrzeby są ogromne. Chcielibyśmy wyremontować oddział laryngologiczny, wyremontować oddział urologiczny, onkologiczny. Tak więc potrzeb jest masa. Zastanawiamy się tylko, od którego zacząć.

Pracy nam nie zabraknie. A myślę, że jeśli uda nam się pozyskać te środki, to szpital będzie naprawdę korzystał ku uciesze pacjentów.


Mówiłem, że wchodzi pan w budowę, bo okazuje się, że kolejne oddziały czekają na swoją kolej.


Tak jest. Te oddziały czekają już naprawdę od paru ładnych lat na to, żeby coś się tam zadziało. Zobaczymy, jakie będą możliwości. Nie wszystko od nas zależy, ale mamy jakieś plany na to, żeby to zrealizować.


Od kwietnia uwolniono niektóre badania diagnostyczne. Czy macie jeszcze wolne moce, że tak nieładnie powiem, aby można było te kontrakty robić większe, ale nie ma na to pieniędzy?


To znaczy tak. Możemy robić więcej zabiegów, więcej świadczeń, tych, których płatnik już nie limituje. Problem jest jeden - niestety, ale kolejki, które tworzą się, powstają tak naprawdę dlatego, że czas który mamy, jest ograniczony.

Sprzęt niestety też wykorzystujemy na tyle, na ile możemy, ale też mamy plany na przykład na zwiększenie liczby zabiegów usunięcia zaćmy. Chcemy dokupić sprzęt, nawet z własnych środków, żebyśmy nie czekali już na rozstrzygnięcie jakichś konkursów czy pozyskiwanie środków z zewnątrz, żebyśmy mogli tę kolejkę zmniejszyć i wykorzystać maksymalnie potencjał.


Jakie jest największe marzenie dyrektora szpitala na 100 dni pracy?


Chciałbym mieć pracowników, którzy nie przychodzą z wnioskami o podwyżki. Chciałbym te podwyżki móc dać i nie zastanawiać się, kto jeszcze jutro do mnie przyjdzie.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.


Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.


Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.

Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.06.2019

"Pozycja Polski w Europie wynika z naszych relacji ze Stanami, im lepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi - tym wygodniej jest nam też poruszać się w strukturze polityki europejskiej"- mówi nasz gość.

Zespół Rytmy Czasu z Choroszczy, fot. Joanna Szubzda

Zespół "Rytmy czasu"

13.06.2019

Spotykają się, by wspólnie śpiewać i szlifować swoje talenty.


Artur Jankowski i Wojciech Hernik, fot. Joanna Szubzda

Artur Jankowski i Wojciech Hernik

organizatorzy Pikniku Militarnego
13.06.2019

- To są wrażenia, których przez komputer czy smartfon nie poczujemy. Na Pikniku Militarnym można się przekonać o tym, jak to wyglądało, można dotknąć, poczuć zapach spalin, poczuć jak drży ziemia.

Magdalena Misiejuk, fot. Marcin Gliński

Magdalena Misiejuk

powiatowy inspektor weterynarii w Białymstoku
13.06.2019

Pracownicy inspekcji weterynarii walczą o podwyżki. "Wyszli przed swoje inspektoraty, manifestując: zauważcie nas, jesteśmy w Polsce potrzebni, bo bez nas nie ma bezpiecznej żywności".

Jarosław Antoniuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Antoniuk

dyrektor Festiwalu WALIZKA w Łomży
12.06.2019

"Będzie to festiwal pełen niespodzianek i interesujący pod względem artystycznym. Jako organizatorzy bardzo się cieszymy, że możemy skompletować bardzo ciekawy zbiór wydarzeń artystycznych" - mówi Jarosław Antoniuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok