Radio Białystok | Gość | Krzysztof Jurgiel - przyszły europoseł

Krzysztof Jurgiel

przyszły europoseł

28.05.2019, 08:32, akt. 09:55

"W swojej tej pracy pięcioletniej będę chciał pokazać, że nie zawiodłem zaufania, że podejmowane działania i zadania będą służyły naszemu regionowi".

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wyniki niedzielnych wyborów zmienią sporo w polityce europejskiej. Będą miały też wpływ na sytuację w Polsce. Dzisiaj podsumowujemy je wraz z posłem Krzysztofem Jurgielem, z którym rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: To już pan wybrał? Będzie się pan podpisywał w Brukseli przez Y czy przez J, czy będzie Jurgiel czy Yurgiel?


Krzysztof Jurgiel: Chciałem podziękować mieszkańcom naszego województwa, warmińsko-mazurskiego za oddane głosy, za poparcie. W swojej tej pracy pięcioletniej będę chciał pokazać, że nie zawiodłem zaufania, że podejmowane działania i zadania będą służyły naszemu regionowi.


Jurgiel czy Yurgiel?


No, to już myślę, że jestem zwolennikiem, żeby jednak w języku polskim takie rzeczy wypisywać.


A już wybrał pan miejsce, gdzie będzie grał w piłkę, czy założycie klub w Parlamencie Europejskim? No bo napastnik jest, a pan w jakiej roli wystąpi?


Byłem prezydentem, czy przewodniczącym sejmiku, czy w sejmie, to zawsze organizowaliśmy się, ci co grali w piłkę kiedyś zawodowo. Coraz trudniej mi przychodzi grać, bo te nogi szczególnie, ale myślę, że tam jakaś grupa pewnie się znajdzie, chociaż nie wiem czy funkcjonuje tego typu działalność, ale uważam, że piłka też zbliża ludzi, pewne środowisko się tworzy, można też porozmawiać o różnych sprawach.


Takie lobby piłkarskie powstanie w Europarlamencie?


No, będę chciał zainicjować taką drużynę, ale nie wiem jak to dokładnie, bo dzisiaj nie jestem zorientowany, jak to strukturach. W sejmie na przykład to jest zespół piłkarski taki założony, są władze wybrane, są mecze, graliśmy mecze międzypaństwowe, kiedyś w Białymstoku z Litwą 1:1, pamiętam z parlamentem Litwy. To jest takie uzupełnienie tej podstawowej działalności.


To polecamy klub w Brukseli taki - królewski Léopold FC, bo pan kiedyś grywał w Lamparcie Dobrzyniewo.


No kiedyś rozpoczynałem jako trampkarz w Jagiellonii, potem Juvenia - to jest ten klub, który myślę że miał spore osiągnięcia, w szkole średniej i potem AZS Warszawa i Lampart. DO LZS też cały czas należałem, ale tak grać to tylko do wieku 30 lat.


To tyle sportu w tej polityce. Jak pan podsumuje swoją kampanię, bo trochę pan narzekał, że za mało wsparcia, że musiał pan sam przełamywać wszystko, że na płocie z panem prezesem pan nie zawisł na plakacie wyborczym.


Nigdy nie narzekam, to już była moja dziesiąta kampania centralna, 8 było pozytywnych wyników, a tutaj...


To jak nie narzekał pan, to się żachnął się chociaż.


Nie panie redaktorze, niech pan tego tak nie ocenia, po prostu wyraziłem swoją opinię. To już nie żadne żachnięcie się, naprawdę niech pan poważnie mnie traktuje.


Bardzo poważnie traktuję, tylko pytam.


Używa pan takich stwierdzeń, które nie są... naprawdę przepraszam pana, ja nie żachnąłem się, tylko oceniłem sytuację i miałem prawo powiedzieć to, co myślę, to nie jest żachnięcie.


A na czym to polegało, dlaczego doszło do tego?


Do niczego nie doszło panie redaktorze, tylko jeśli jest kampania, prowadziłem tą kampanię, spotykałem się z mieszkańcami i tylko powiedziałem, że inni mieli możliwość zdobycia głosu w inny sposób. 


I to się przełożyło na wynik. Jeśli chodzi o politykę to w Brukseli powiedział pan, że będzie się zajmował rolnictwem, rolnictwem i jeszcze raz rolnictwem.


Nie jest to do końca prawda panie redaktorze, mówiłem jasno - polityka spójności, rolnictwo, finanse, perspektywa finansowa, główne moje jakby takie działania będą dotyczyły pakietu legislacyjnego polityki spójności, wspólnej polityki rolnej, ram finansowych, ale liczę na ten program dla Polski Wschodniej, który założenia ogłosiłem podczas kampanii wyborczej. Tam jest 7 obszarów i musimy w ramach tych obszarów wpisać do pakietów legislacyjnych te cele, które będą realizowane w województwie naszym, warmińsko-mazurskim i to jest moje zadanie, żeby tak tam tworzyć prawo, przy współpracy oczywiście z rządem, bo rząd jest tutaj jakby głównym koordynatorem tej polityki rozwojowej, mam już to doświadczenie, bo jako minister współpracowałem z parlamentarzystami z komisji polityki spójności, komisji rolnictwa, także mi to przyjdzie szybciej jakby zapoznanie się z tym, szybciej mogę pracować i swoje opinie przedstawiać.


Ale pytanie czy uda się przekonać pozostałych parlamentarzystów europejskich na to, żeby utworzyć ten program dla Polski wschodniej, znaczy utrzymać, bo przecież on cały czas jest, a z tym mogą być kłopoty - jak pan podejrzewa?


Kłopoty są, trzeba je rozwiązywać. Pan minister Kwieciński będąc w Perlejewie, jak rozpoczynaliśmy sprawy związane z budową mostu na rzece Bug powiedział, że rząd tutaj zdecydowanie chce tego programu i inicjatorem takich działań jest rząd, a skoro na razie jest - myślę, że po jesiennych wyborach wszystko na to wskazuje, że będzie dalej Prawa i Sprawiedliwości, to ten program dla Polski wschodniej będzie przygotowany i myślę, że też da się przekonać komisję. 

Widzimy, że rozwój Polski północno-wschodniej musi zostać przyśpieszony, społeczno-gospodarczy, musi mieć te wyrównanie do pozostałych części kraju. Przez 3 lata ten rząd, przyśpieszył infrastrukturę, ta infrastruktura musi przyspieszona, Białystok, województwo musi mieć dostęp do reszty świata, bo będą tędy przebiegały te korytarze międzynarodowe już budowane, także przed nami tutaj myślę, przed województwem przyszłość, a rolą posłów jest kierowanie tak, aby prawo tak było stanowione, żeby te inwestycje mogły być realizowane w ramach perspektywy finansowej następnej.


Ale rysują się problemy na przykład z droga S16, sporo już protestów było, ekologów, mieszkańców Mazur, Warmii, także ekologów z okolic Goniądza, którzy nie za bardzo zgadzają się na budowę tego rodzaju szlaków drogowych.


To jest kompetencja rządu, ministra transportu i myślę tak powinien prowadzić negocjacje, żeby jednak udało się lokalizację najbardziej korzystną dla lokalnej społeczności przeprowadzić. Tutaj poseł parlamentu nie jest od tego, żeby to robić, natomiast żeby zapewnić ewentualnie finansowanie w ramach środków budżetu perspektywy 2021-2027.


Teraz przed panem Bruksela i co - przenosi się pan, czy będzie dojeżdżał, jak to będzie wyglądało, jeśli chodzi o funkcjonowanie w Parlamencie Europejskim?


Myślę, że to jest podobnie, jak w parlamencie polskim. 50% czasu spędza się w Brukseli, 50% w okręgu naszym, będę chciał spotykać się w różnych miejscach rozpoczynając od miast wojewódzkich, potem miasta te subregionalne i te problemy poznawać bieżąco w relacji z władzami. 

Zresztą chcę tutaj też założyć taki zespół do spraw Polski wschodniej programowy wspólnie z samorządami, bo w 2006 roku rozpocząłem ten program, zgłosiłem go do dokumentów rządowych z panią minister świętej pamięci Gęsicką i czuję dalej, że to jest potrzebne i chciałbym żeby było w tej perspektywie więcej środków w ramach tego programu. 

My kiedyś planowaliśmy 6 prawie miliardów, było w każdej perspektywie po 2,5 około, także zobaczymy. Myślę, że znajdziemy poparcie w rządzie -  mówię o województwie, samorząd województwa jest za tym, samorządy na pewno też lokalne, bo te zadania, które mają realizowane, to dotyczą przede wszystkim społeczności lokalnych.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.


Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.


Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.


Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.


fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.


Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok