Radio Białystok | Gość | Andrzej Łoban [wideo] - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Andrzej Łoban [wideo]

z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

3.09.2019, 08:33, akt. 10:38

Do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł – o dotację w takiej wysokości będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe w rządowym programie "Mój Prąd".

Andrzej Łoban, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Łoban, fot. Sylwia Krassowska

Z Andrzejem Łobanem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ruszył program "Mój prąd". Można składać wnioski na instalację fotowoltaiczną. Jest na to miliard złotych. O tym programie z doradcą energetycznym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzejem Łobanem rozmawiał Lech Pilarski.Lech Pilarski: Co prawda słońca dzisiaj nie ma, głupio rozmawiać o ogniwach fotowoltaicznych, ale niezależnie od tego czy słońce jest czy nie, instalacja jak tylko słoneczko wyjdzie gdzieś tam nad chmurami się włącza.


Andrzej Łoban: Dokładnie tak jest. Mamy piękny przykład odnawialnego źródła energii, przemianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną.


I niezależnie od tego czy jest pochmurnie czy nie, chodzi o to, żeby było tylko światło słoneczne.


Dokładnie. Zachmurzenie na pewno powoduje zmniejszenie tej produkcji, ale instalacja w małym procencie jeszcze będzie nam tam pracować.


To wracając teraz do tego programu "Mój prąd" - kto może skorzystać z tego programu, jakie to są pieniądze?


Program "Mój prąd" to program Ministerstwa Energii przy współpracy Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i skierowany jest do osób fizycznych, produkujących energię elektryczną na własne potrzeby w gospodarstwie domowym.


Nie do tych, którzy już mają, tylko do tych, którzy chcą zainstalować ogniwo.


Dokładnie. Zgodnie z zasadami programu dofinansowaniu podlegają inwestycje, które nie zostały zakończone przed dniem ogłoszenia naboru, czyli taka instalacja nie została podłączona do sieci elektroenergetycznej.


A taką cezurą czasową to jest 30 sierpnia, bo wtedy rozpoczął się nabór wniosków.


Tak, nabór rozpoczął się 30 sierpnia, jeżeli ktoś po 30 sierpnia podłączył tę instalację fotowoltaiczną do sieci, natomiast koszty tej instalacji poniósł po 23 lipca, może przygotowywać wniosek i składać go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Moment kiedy zacznie się już obrabianie tego wniosku i kiedy warto składać tenże wniosek, to kiedy następuje?


Żeby złożyć już sam wniosek o dofinansowanie, nasza instalacja musi już funkcjonować, czyli musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że zakłady energetyczne zamontował nam licznik dwukierunkowy. Wtedy wypełniamy wniosek, dołączamy załączniki w postaci faktury, dowodu zapłaty, zaświadczenia z zakładu o podłączeniu instalacji i taki wniosek albo osobiście składamy do Narodowego Funduszu albo przesyłamy go pocztą lub kurierem.


Skomplikowany to wniosek?


Sam wniosek nie jest skomplikowany, jak państwo sami sobie zobaczycie. Zawsze zachęcam przy jakimkolwiek dofinansowaniu zapoznać się ze szczegółami programu, pobrać wniosek, jest on prosty, dwie strony do wypełnienia, nie jest to nic nadzwyczaj skomplikowanego.


Zatem możemy ten wniosek już sobie podejrzeć, zobaczyć jakie ewentualnie dokumenty warto przygotować, żeby móc korzystać z tejże dotacji. Jakie pieniądze wchodzą w rachubę?


Oczywiście jeżeli chodzi o rodzaj inwestycji finansowanych z tego programu, są to mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie jakie możemy uzyskać w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych jednak nie więcej niż 5000 zł.


5000 zł to dużo jeśli chodzi o wartości instalacji?


To zależy o jakiej wielkości instalacji mówimy, ale średnio patrząc dla instalacji takich 2 kW to może być i 50% kosztów tej inwestycji. Natomiast jeżeli patrzymy na taki typowy domek mieszkalny to tam najczęściej mówimy o instalacjach 3,5 - 4 kW, gdzie koszt instalacji jest rzędu 21 - 25 tys. zł.


Czyli mniej więcej do jednej piątej inwestycji. Ale jest tam drobny kruczek.


Tak, od 1 stycznia działa ulga termomodernizacyjna i koszty po pomniejszeniu tej dotacji możemy odliczać z ulgi termomodernizacyjnej.


Czyli ta instalacja fotowoltaiczna jest traktowana jako swego rodzaju termomodernizacja domu.


Dokładnie, ta ulga modernizacyjna mówi jak gdyby o wszelkich inwestycjach służących poprawie efektywności energetycznej istniejących budynków mieszkalnych.


Czyli, że jak mamy już poniesione koszty, uruchomiliśmy te instalacje, skorzystaliśmy z tej dotacji, to przez parę lat możemy odliczać z tej ulgi.


Szczegóły samego działania ulgi termomodernizacyjnej ma urząd skarbowy i tam zachęcam o zasięganie informacji.


... i wtedy będziemy wiedzieli jakiego rodzaju koszty są do odliczenia. Jeśli mamy dwa domy, bo zdarza się tak, to możemy skorzystać z tej z tego programu "Mój prąd" na te dwa domy, czyli zbudować dwie niezależne instalacje? 


Jeżeli mamy dwie odrębne umowy z zakładem energetycznym, to jak najbardziej możemy wtedy złożyć kolejny wniosek na ten drugi budynek w ramach programu priorytetowego.


Nie ma takiej możliwości, że mamy instalacje na jednym domu, płacimy za dwa domy, próbujemy skompensować te wydatki, bo wyprodukowaliśmy energię, tam nie zużyliśmy, to w drugim domu może część tej energii zużyjemy.


Jeżeli te dwa domy są podłączone do jednego licznika, to takiej możliwości nie będziemy mieli. Trzeba tutaj podkreślić, że w programie "Mój prąd" nie podlegają dofinansowaniu inwestycje, które by polegały na przykład na zwiększeniu mocy już istniejących instalacji, czyli dołożeniu przysłowiowych kilku paneli, żeby zwiększyć moc, to takie inwestycje też nie są dofinansowane w ramach programu.


Czyli nowe instalacje, nowe inwestycje są dofinansowane, nie już istniejące. 


Po szczegóły odsyłamy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, tam znajdują się wszystkie dokumenty, regulamin, program priorytetowy oraz wzory dokumentów jakie należy złożyć do Narodowego Funduszu.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Natalia Sakowicz, fot. Monika Kalicka

Natalia Sakowicz

aktorka
19.09.2019

"Czuję, że jestem niezależna i materiał, który robię, to co chcę powiedzieć ze sceny - zależy ode mnie. Taką drogę wybrałam i tak też widzę swoją przyszłość" - mówi Natalia Sakowicz.

Andrzej Garlicki, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Garlicki

zastępca prezydenta Łomży
19.09.2019

"Rząd przygotował wiele rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne - odczuwamy to już np. w postaci preferencji dla miast tracących swoje funkcje" - mówi Andrzej Garlicki.

Evgen Malinowski, fot. Monika Kalicka

Evgen Malinowski

syberyjski bard
18.09.2019

Miałem 25 lat jak wyjechałem z Rosji i 25 lat minęło odkąd przyjechałem do Polski. To nabiera szczególnego znaczenia i dlatego właśnie ta płyta "Jedno serce - dwie Ojczyzny" - równo pół na pół zostałem podzielony czasem pomiędzy Syberią a Polską" - mówi Evgen Malinowski.


Łukasz Szczepański, fot. Monika Kalicka

Łukasz Szczepański

organizator wystawy WNĘTRZA/ZEWNĘTRZA.BIAŁYSTOK.
18.09.2019

"Weronikę Kocewiak zaciekawił Białystok i postanowiła zrobić o Białymstoku wystawę" - mówi Łukasz Szczepański.

Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ
18.09.2019

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.

sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?


prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.


Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.

Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok