Radio Białystok | Gość | Andrzej Łoban [wideo] - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Andrzej Łoban [wideo]

z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

3.09.2019, 08:33, akt. 10:38

Do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł – o dotację w takiej wysokości będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe w rządowym programie "Mój Prąd".

Andrzej Łoban, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Łoban, fot. Sylwia Krassowska

Z Andrzejem Łobanem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ruszył program "Mój prąd". Można składać wnioski na instalację fotowoltaiczną. Jest na to miliard złotych. O tym programie z doradcą energetycznym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzejem Łobanem rozmawiał Lech Pilarski.Lech Pilarski: Co prawda słońca dzisiaj nie ma, głupio rozmawiać o ogniwach fotowoltaicznych, ale niezależnie od tego czy słońce jest czy nie, instalacja jak tylko słoneczko wyjdzie gdzieś tam nad chmurami się włącza.


Andrzej Łoban: Dokładnie tak jest. Mamy piękny przykład odnawialnego źródła energii, przemianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną.


I niezależnie od tego czy jest pochmurnie czy nie, chodzi o to, żeby było tylko światło słoneczne.


Dokładnie. Zachmurzenie na pewno powoduje zmniejszenie tej produkcji, ale instalacja w małym procencie jeszcze będzie nam tam pracować.


To wracając teraz do tego programu "Mój prąd" - kto może skorzystać z tego programu, jakie to są pieniądze?


Program "Mój prąd" to program Ministerstwa Energii przy współpracy Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i skierowany jest do osób fizycznych, produkujących energię elektryczną na własne potrzeby w gospodarstwie domowym.


Nie do tych, którzy już mają, tylko do tych, którzy chcą zainstalować ogniwo.


Dokładnie. Zgodnie z zasadami programu dofinansowaniu podlegają inwestycje, które nie zostały zakończone przed dniem ogłoszenia naboru, czyli taka instalacja nie została podłączona do sieci elektroenergetycznej.


A taką cezurą czasową to jest 30 sierpnia, bo wtedy rozpoczął się nabór wniosków.


Tak, nabór rozpoczął się 30 sierpnia, jeżeli ktoś po 30 sierpnia podłączył tę instalację fotowoltaiczną do sieci, natomiast koszty tej instalacji poniósł po 23 lipca, może przygotowywać wniosek i składać go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Moment kiedy zacznie się już obrabianie tego wniosku i kiedy warto składać tenże wniosek, to kiedy następuje?


Żeby złożyć już sam wniosek o dofinansowanie, nasza instalacja musi już funkcjonować, czyli musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że zakłady energetyczne zamontował nam licznik dwukierunkowy. Wtedy wypełniamy wniosek, dołączamy załączniki w postaci faktury, dowodu zapłaty, zaświadczenia z zakładu o podłączeniu instalacji i taki wniosek albo osobiście składamy do Narodowego Funduszu albo przesyłamy go pocztą lub kurierem.


Skomplikowany to wniosek?


Sam wniosek nie jest skomplikowany, jak państwo sami sobie zobaczycie. Zawsze zachęcam przy jakimkolwiek dofinansowaniu zapoznać się ze szczegółami programu, pobrać wniosek, jest on prosty, dwie strony do wypełnienia, nie jest to nic nadzwyczaj skomplikowanego.


Zatem możemy ten wniosek już sobie podejrzeć, zobaczyć jakie ewentualnie dokumenty warto przygotować, żeby móc korzystać z tejże dotacji. Jakie pieniądze wchodzą w rachubę?


Oczywiście jeżeli chodzi o rodzaj inwestycji finansowanych z tego programu, są to mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie jakie możemy uzyskać w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych jednak nie więcej niż 5000 zł.


5000 zł to dużo jeśli chodzi o wartości instalacji?


To zależy o jakiej wielkości instalacji mówimy, ale średnio patrząc dla instalacji takich 2 kW to może być i 50% kosztów tej inwestycji. Natomiast jeżeli patrzymy na taki typowy domek mieszkalny to tam najczęściej mówimy o instalacjach 3,5 - 4 kW, gdzie koszt instalacji jest rzędu 21 - 25 tys. zł.


Czyli mniej więcej do jednej piątej inwestycji. Ale jest tam drobny kruczek.


Tak, od 1 stycznia działa ulga termomodernizacyjna i koszty po pomniejszeniu tej dotacji możemy odliczać z ulgi termomodernizacyjnej.


Czyli ta instalacja fotowoltaiczna jest traktowana jako swego rodzaju termomodernizacja domu.


Dokładnie, ta ulga modernizacyjna mówi jak gdyby o wszelkich inwestycjach służących poprawie efektywności energetycznej istniejących budynków mieszkalnych.


Czyli, że jak mamy już poniesione koszty, uruchomiliśmy te instalacje, skorzystaliśmy z tej dotacji, to przez parę lat możemy odliczać z tej ulgi.


Szczegóły samego działania ulgi termomodernizacyjnej ma urząd skarbowy i tam zachęcam o zasięganie informacji.


... i wtedy będziemy wiedzieli jakiego rodzaju koszty są do odliczenia. Jeśli mamy dwa domy, bo zdarza się tak, to możemy skorzystać z tej z tego programu "Mój prąd" na te dwa domy, czyli zbudować dwie niezależne instalacje? 


Jeżeli mamy dwie odrębne umowy z zakładem energetycznym, to jak najbardziej możemy wtedy złożyć kolejny wniosek na ten drugi budynek w ramach programu priorytetowego.


Nie ma takiej możliwości, że mamy instalacje na jednym domu, płacimy za dwa domy, próbujemy skompensować te wydatki, bo wyprodukowaliśmy energię, tam nie zużyliśmy, to w drugim domu może część tej energii zużyjemy.


Jeżeli te dwa domy są podłączone do jednego licznika, to takiej możliwości nie będziemy mieli. Trzeba tutaj podkreślić, że w programie "Mój prąd" nie podlegają dofinansowaniu inwestycje, które by polegały na przykład na zwiększeniu mocy już istniejących instalacji, czyli dołożeniu przysłowiowych kilku paneli, żeby zwiększyć moc, to takie inwestycje też nie są dofinansowane w ramach programu.


Czyli nowe instalacje, nowe inwestycje są dofinansowane, nie już istniejące. 


Po szczegóły odsyłamy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, tam znajdują się wszystkie dokumenty, regulamin, program priorytetowy oraz wzory dokumentów jakie należy złożyć do Narodowego Funduszu.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.

Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.


Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.

Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".


Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej
27.11.2019

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista
26.11.2019

Na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym podniósł 335 kg i zwyciężył w konkurencji martwego ciągu. - Myślę, że jeszcze poprawię ten wynik - mówi siłacz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok