Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous [wideo] - socjolog z UwB

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB

4.09.2019, 08:00, akt. 11:13

- Myślę, że zażarta kampania może być między kandydatami z tych samych list.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda
dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

Z Maciejem Białousem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Komitety wyborcze i kandydaci do parlamentu zarejestrowani. Można zatem rozpocząć prawdziwą wyborczą walkę.

O kampanii wyborczej z dr. Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Walka będzie zażarta?


dr Maciej Białous: To się okaże. Na razie nic na to specjalnie nie wskazuje.


Sondaże pokazują, że wszystko jest "pozamiatane". Główni rozdający jeśli chodzi o opozycję i jeśli chodzi o stronę rządową okopali się na bardzo wysokich pozycjach i właściwie wszystko wiadomo.


I prawdopodobnie te przesunięcia nie mogą być zbyt duże, bo do wyborów nie ma już tak dużo czasu.

Natomiast myślę, że ta zażartość może być między kandydatami z tych samych list. Pamiętajmy o tym, że teraz są bardzo dużo apetyty przede wszystkim wśród PiS-u. Sondaże dają bardzo dobre wskaźniki w przeliczeniu na mandaty. Ale pytanie brzmi: kto te mandaty ostatecznie dostanie?


Do obsadzenia jest 14 mandatów poselskich - kandyduje 28 osób, także jest z kim walczyć.


Tak. I tak naprawdę wydaje się, że jeżeli chodzi o województwo podlaskie, to PiS może liczyć na 8-10 mandatów.


Nie weźmie wszystkiego?


Wszystkich 14? Myślę, że aż tak to nie. W tej kadencji ma chyba 8, prawda? Więc wynik ten będzie prawdopodobnie troszeczkę lepszy, ale bardzo ciekawe, kto się złapie na tę listę, a kto nie.


Jaki rezultat osiągnie opozycja, Koalicja Obywatelska?


Te sondaże, które były już robione dla naszego województwa, mówiły o trzech mandatach dla Koalicji i wydaje mi się, że jest to mniej więcej taki realny wyniki.

Tutaj też prawdopodobnie nic specjalnie niespodziewanego się nie wydarzy. To znaczy jest poseł Tyszkiewicz, który jest wyraźnym liderem, jedynką tej listy. Jest też dwóch panów o  znanych nazwiskach i też doświadczeniach politycznych - Truskolaski i Cimoszewicz. Wydaje się, że są to faworyci i nie sądzę, żeby coś bardzo niespodziewanego wynikło.


A tzw. polityczne ogony? Nie załapią się w ogóle w tym rozdaniu?


Nie wiem, kogo ma pan na myśli, mówiąc o ogonach. Natomiast wydaje się, że jeżeli chodzi o nasz region, to szansę na mandaty ma zarówno lewica - być może jeden mandat - i być może jeden mandat dla PSL-u łącznie z Kukizem. Chociaż z tego, co widziałem, to w naszym województwie Kukiz jest reprezentowany symbolicznie, ale myślę, że również ma szansę powalczyć o jeden mandat.

Wydaje się, że cztery siły polityczne mogą na coś liczyć, natomiast resztę - no cóż, możemy nazwać ogonami i one muszę bardzo mocno się starać, żeby cokolwiek ugrać.


Dziwna układanka jest w wyborach do Senatu.


Ma pan na myśli...


Takie zachowania polityczne, że niby nie tworzymy żadnego komitetu, ale nie będziemy się zwalczali, wystawiamy kandydata, którego będziemy wspólnie popierali. Jest to niewyraźne politycznie.


Myślę, że są to jeszcze ciągnące się od miesięcy echa polityki krajowej i trudności w dogadaniu się, w jakim kształcie ma startować opozycja. Czy priorytetem jest to, co lansowano przez ostatnie lata, czyli jak najszerszy prąd antyPiS-u, czy też jednak lepiej ruszać pod sztandarami bardziej ideowymi? I takie są skutki.

Wiadomo też, że wybory senackie nie od dzisiaj są traktowane trochę po macoszemu. Senat jest uważany za tę mniej ważną Izbę.


Chociaż pieniądze podobne.


Tak, więc oczywiście zawsze jest o co walczyć i o co grać, dlatego też mamy kandydatów, którzy pojawiają się na przykład wbrew rekomendacji partyjnej. Mam tu myśli senatora Dobrzyńskiego.


Wydawało się, że nie uda mu się zebrać podpisów, a jednak zarejestrował kandydaturę.


Cokolwiek by nie mówić o senatorze Dobrzyńskim, to jest to na pewno postać bardzo rozpoznawalna w regionie i doświadczona politycznie, toteż raczej nie było wielkim zaskoczeniem, że udało mu się zdobyć podpisy.

Ciekawe jest, jak będzie się tutaj rozwijać sytuacja, bo wydaje się, że jest to człowiek zdeterminowany i doświadczony politycznie, więc być może akurat ten front kampanii będzie bardziej interesujący.


Kornel Morawiecki w Suwałkach - czy to taka suwalska tradycja, że zawsze pojawiają się tam spadochroniarze albo ludzie przywiezieni w walizce?


No nie wiem czy tradycja, nie wiem, czy mieszkańcy Suwałk się nie obrażą...


Ale od 1989 roku pojawiali się tam kandydaci, którzy na co dzień z reguły rzadko bywali w tym mieście.


Zgadza się. I tym razem też tak mamy. Wiadomo, że Kornel Morawiecki jest bardzo znaną postacią, o wielkiej karcie opozycyjnej, historycznej. Ale można zastanawiać się, czy na pewno jest to najlepszy pomysł, żeby pojawiał się w Suwałkach, jakie są jego związki z Suwałkami, czy rzeczywiście będzie reprezentował później to miasto.


Są to takie antypody - Kornel Morawiecki jest z Wrocławia, będzie startował w Suwałkach.


Zobaczymy, czy Kornel Morawiecki będzie chciał w jakikolwiek sposób zaistnieć w regionie w czasie kampanii, czy ograniczy się to do wieszania plakatów i billboardów z jego wizerunkiem. Chciałoby się, żeby - jeżeli już tutaj startuje - to troszkę bardziej zainteresował się życiem regionu, ale też musimy poczekać, aż kampania się rozkręci w następnych tygodniach.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.

Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.


Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.

Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".


Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej
27.11.2019

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista
26.11.2019

Na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym podniósł 335 kg i zwyciężył w konkurencji martwego ciągu. - Myślę, że jeszcze poprawię ten wynik - mówi siłacz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok