Radio Białystok | Gość | prof. Dariusz Kiełczewski [wideo] - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku

16.09.2019, 08:26, akt. 10:58

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda
prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Dariuszem Kiełczewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O płacy minimalnej z prof. Dariuszem Kiełczewskim z Uniwersytetu w  Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Podnosić płacę minimalną?


prof. Dariusz Kiełczewski: Wydaje mi się, że jest to przesądzone, bo już teraz wszystkie partie ścigają się nie tylko w tym, że podniosą płacę minimalną, ale też w skali podnoszenia tej płacy. Właściwie to przez cały czas po 1989 roku płaca minimalna była podnoszona.


Ale jeszcze 10-12 lat temu była na wysokości 1300 zł.


Tak, tylko że obecnie rządząca partia zapowiadała, że jeśli dojdzie do władzy, będzie stosować rozwiązania keynesowskie, będzie dawać ludziom pieniądze, żeby pobudzić wzrost gospodarczy poprzez wzrost konsumpcji.


PiS przećwiczył to, bo 12 lat temu, kiedy był przy władzy, obniżył podatki w dużej skali grupie dosyć bogatych Polaków i nie przełożyło się to na rozwój gospodarczy, nie przełożyło się to na wzrost inwestycji i tak dalej. Teraz daje pieniądze najuboższym i konsumpcja rośnie.


Mam trochę inne zdanie na ten temat. Zaraz potem był bardzo głęboki kryzys gospodarczy i praktycznie wszystkie kraje Unii Europejskiej były na minusie, a my zostaliśmy na plusie, właśnie dlatego, że ludzie dostali więcej pieniędzy i więcej konsumowali.


Ale ci najubożsi dostali relatywnie mniej niż ci najbogatsi. Nawet 10 razy mniej. I to się nie przełożyło na tak duży skok popytowy jak teraz, kiedy się podnosi płace dosyć wysoko i radykalne.


Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem dlatego, że PiS trafnie rozpoznał, w którą stronę te pieniądze skierować. Bo osoby, które już są zamożne, można powiedzieć, że nasyciły się już w dobra konsumpcyjne.

Na przykład z perspektywy polityki społecznej w roku 2012-2013 ubóstwo było bardzo mocno widoczne.


Spotykaliśmy się wielokrotnie w tym studiu i narzekaliśmy na rosnący prekariat, czyli grupę osób, która ciężko pracuję, ale brakuje jej pieniędzy, by przeżyć od pierwszego do pierwszego.


Teraz się ta sytuacja poprawiła i dlatego wydaje mi się, że elementem tego wzrostu gospodarczego, który mamy, jest właśnie to, że ci najubożsi zaczęli nabywać artykuły pierwszej potrzeby w większej ilości niż kiedyś.


Skok dochodowy najbardziej widoczny jest na wysypisku śmieci. Tyle starych pralek, starych lodówek, starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych nie widziałem jeszcze na wysypisku. Co oznacza, że technologicznie zmieniamy epokę.


No tak. Regularnie, co jakiś czas wymieniany jest cały sprzęt gospodarstwa domowego, bo się starzeje. Poza tym jeżeli ludzie mają wyższe dochody, to mogą wziąć na raty poszczególne sprzęty. Zaczynają też bardziej odważnie korzystać z usług - na przykład jeżdżą na wakacje, a wcześniej nie jeździli, czy częściej chodzą do restauracji.


Czy trend podnoszenia płacy minimalnej będzie utrzymany?


Trend podnoszenia płacy minimalnej będzie utrzymany na pewno. Płaca minimalna rośnie właściwie wszędzie. Natomiast cały problem nie tkwi w płacy minimalnej i w jej podnoszeniu, ile w tempie i skali tego podnoszenia. Chodzi po prostu o to, żeby nie przegrzać koniunktury, że to musi być skorelowane ze wzrostem wydajności pracy, ze wzrostem gospodarczym, bo jeżeli pójdziemy za daleko, to te podwyżki, te pieniądze zamienią się w papierki.


Czyli wzrośnie inflacja.


Tak. I na przykład kwota 4 tys. zł, o której mówi jedna z partii, jest moim zdaniem wzięta z sufitu jako przynęta.

Poza tym wzrost płacy minimalnej jest w tej chwili troszkę wymuszony. Co się dzieje na rynku? Wskaźnik inflacji tego nie pokazują, dlatego że relatywnie potaniała na przykład żywność importowana albo szybko i stale tanieje telekomunikacja - telefony komórkowe, internet są o wiele tańsze niż były. I to obniża inflację. Ale bardzo mocno wzrosły ceny żywności, wzrosły ceny leków, wzrastają ceny usług medycznych, bo służba zdrowia jest w kryzysie.

Chodzi o to, że płaca minimalna - tutaj się chyba przyznają do tego politycy - ona goni te wzrosty, które są niezależne od polityki, bo nagły wzrost ceny żywności w Polsce jest powodowany względami klimatycznymi, nieurodzajem.


Gdybyśmy nie podnosili płacy minimalnej, gdybyśmy ciągle utrzymywali tę tendencję, że mamy niskie płace i w związku z tym wygrywamy konkurencję międzynarodową, to też na dłuższą metę nie da się tego utrzymać.


Ale u nas w dalszym ciągu są relatywnie niskie płace.

Poza tym jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej pod względem udziału wynagrodzeń w PKB. To oznacza, że pracownicy zarabiają za mało w stosunku do większości krajów Unii Europejskiej i tutaj lekkie podniesienie płacy minimalnej ze społecznego punktu widzenia wydaje się logiczne.

Chociaż pociąga to za sobą wiele pułapek, bo na przykład już program 500 plus spowodował wzrost roszczeń płacowych. Coraz trudniej znaleźć pracowników.


Ale trudniej już było od dłuższego czasu, ze względu na to, że sporo ludzi wyemigrowało, sporo ludzi jednak postanowiło się zająć rodziną, bo są dodatki socjalne.


Wycofało się z rynku pracy.


Ludzie nie chcą wykonywać najgorszych czynności za relatywnie niskie pieniądze.


I płaca minimalna można powiedzieć idzie w ślad za tym trendem. Natomiast chcę jeszcze powiedzieć taką rzecz - wzrost płacy minimalnej spowoduje zapewne to, że od razu zażądają podwyżek pracownicy sfery budżetowej, bo okaże się, że jak ci najsłabiej zarabiający zbliżą się do tych lepiej zarabiających, to ci drudzy zwykle odbierają to jako obniżenie poziomu ich dobrobytu i domagają się podwyżek. "Dlaczego ktoś dostał podwyżki a my nie? To jest niesprawiedliwe".

I to ryzyko istnieje. Na przykład przerabiano to na Węgrzech - kiedyś socjalistyczny rząd mocno podniósł płacę minimalną i się zaczął bardzo głęboki kryzys gospodarczy. Nie mówiąc już o tym, że na przykład - ale to już ekstremalny przypadek - w Wenezueli Chavez błyskawicznie podniósł płace i w tej chwili mamy kompletny chaos. Ale myślę, że nam to nie grozi.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok