Radio Białystok | Gość | dr Marzena Juczewska [wideo] - zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ

18.09.2019, 08:30, akt. 14:53

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.

Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka
Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

Z Marzeną Juczewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ponad 80% dzieciaków ma próchnicę. To wynik słabej opieki stomatologicznej. O tym z zastępcą dyrektora d/s medycznych Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - dr Marzeną Juczewską rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Pani doktor przepisy weszły w życie, ale jak to wszystko będzie zorganizowane, bo wszyscy zachodzą w głowę, jak tę opiekę stomatologiczną, którą uchwalono, że będzie w szkołach zamierzacie zorganizować?


dr Marzena Juczewska: Konieczność to jest bezsprzecznie zrobienia przynajmniej pierwszego kroku w kierunku poprawy uzębienia u dzieci. Wszyscy wiemy, że próchnica jest klęską, ponad 80% dzieci ma próchnicę, nawet 90 w niektórych przedziałach wiekowych. Zaniedbania są wieloletnie, wyprowadzenie gabinetów stomatologicznych ze szkół, to już dziesiątki lat temu, opieka prywatna stomatologiczna, czyli z naszych kieszeni wydawane globalnie 12 miliardów rocznie - to są ogromne kwoty, nie spowodowały, że ta poprawa nastąpiła również w stanie zdrowotnym jamy ustnej. Także krok ze strony państwa, ze strony ustawodawcy jest właściwy, natomiast realizacja rzeczywiście przysparza wiele trudności.


Będziemy budowali gabinety stomatologiczne w szkołach, tak jak to było kiedyś, zanim je zlikwidowano, czy będzie jakiś inny system?


Myślę, że gabinet w każdej szkole to jest już taka idea bliska marzeniom, bo obliczono, że 100 tys. zł to jest koszt organizacji jednego gabinetu. Takich szkół w samym mieście Białystok jest 67, natomiast opieka nad dzieckiem może być dokonana w sposób taki, w okresie przejściowym, przez każdego stomatologa, który podejmie się takiej pracy. 


Ale takich ambitnych nie ma. Jeśli szkoła ma 1200 uczniów, to wyobraźmy sobie, ile tych gabinetów musiałoby obok szkoły wypączkować.


To jest problem logistyczny, oczywiście. Te wszystkie dzieci nie musiałyby pójść w jednym tygodniu do stomatologa, tak jak dentobus jeden ogarnie swoją opieką całe województwo i wiecie państwo, że jeździ od ubiegłego czerwca skutecznie i w tej chwili też będzie taką doraźną pomocą w sytuacjach organizacyjnie sprawnych, natomiast jeśli chodzi o opiekę spoza szkół kierowaną na uczniów, to tutaj liczymy na dobrą wolę i empatię, i poczucie misji stomatologów. Bo jeśli przeliczamy ekonomicznie, co się opłaca, to oczywiście, że nie opłaca się leczyć dzieci w warunkach państwowej opieki, a dużo lepiej jest wykonywać prywatnie protezy zębowe dla dorosłych.


Nie ma czemu się dziwić, rachunek ekonomiczny jest rachunkiem ekonomicznym, no ale jak pani powiedziała - ta misja powinna nas skłonić do tego, żeby zapanować nad naszymi zębami. Przypomnę - druga liczba - ponad 90% 64-latków i starszych - nie ma własnych zębów. Nie można tego tolerować. 


To są nawyki sprzed wielu lat i na pewno łatwiej mimo wszystko jest zorganizować cokolwiek prawnie czy fizycznie niż mentalność zmienić obywateli. 


Do tego jeszcze wrócimy za chwilę, ale wracając do gabinetów stomatologicznych -  kiedy ta sieć zostanie uruchomiona, kiedy pojawią się pierwsze gabinety dentystyczne, kiedy uczniowie będą mogli skorzystać?


Reprezentuję stronę płatnika, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia. Czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dotyczącą opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki. Problem jest w nastawieniu stomatologów i w zaangażowaniu dyrektorów szkół.


Ale może za mało płacicie? 


Każda stawka to jest za mało. My dopiero zaczynamy tę pracę, jeszcze się nikt nie zgłosił, nie mamy informacji co jest za mało. Po prostu na razie wydaje się tak, jak przekazuje tę informację prezes stowarzyszenia lekarzy stomatologów, że leczenie dzieci to jest wyzwanie, to jest bardzo trudne podejście, to są inne procedury i chociaż każdy stomatolog ma prawo takie leczenie wykonywać, czy nawet w profilaktykę - to nikt nie kwapi się do tego po prostu.


Pozostaje nam zachęcać stomatologów, żeby się podjęli tej misji, bo musimy zwalczyć ową próchnicę wśród dzieci.


Musimy zacząć od dzieci, żeby potem ci 64-latkowie i plus mieli własne zęby, tak jak na całym świecie.


Zatem mamy wytyczony cel. I kolejny cel, jaki się pojawia to e-recepta. Wszystko zostało zorganizowane, nawet w swoim smartfonie mam e-receptę, ale jeszcze nikt mi takiej e-recepty nie wystawił.


Od stycznia będzie to obowiązkiem każdego lekarza. E-recepta to są same plusy, o tym szeroko media się rozpisywał i wiele było na ten temat danych, bo i recepta jest dłużej ważna, i nie musimy zostawić jej w aptece, i każdy lek można osobno z tej apteki odbierać, i można przedłużać ważność - wszystko jest lepiej.


Wszystko można, tylko znowu nikt nie chce, albo chce ale dosyć opornie.


Myślę, że to jest mentalność nasza polska, że lepiej żeby było jak jest, nawet jeżeli jest źle i ponarzekać, niż zmieniać. Jeżeli się już zmieni - wtedy zmienia się bardzo szybko, bo naród nasz jest inteligentny.


To widać po liczbach, mniej więcej na początku tego roku około 30 000 e-recept, teraz już ponad 200 000, czyli sześciokrotnie wzrosło to, czyli jak ktoś spróbował, to już później do tradycyjnych nie chce wracać.


To jest właśnie tylko ten problem, żeby spróbować. Również liczba lekarzy, którzy zajęli się pisaniem e-recept, które to pisanie okazało się dużo szybsze niż na papierze - to w tej chwili jest liczbą ponad 400 lekarzy, a jeszcze w marcu było ich tylko kilkudziesięciu.


Czyli musimy tutaj popychać, zachęcać do tego, za chwilę będą te przepisy obowiązywały wszystkich, a zatem teraz jeszcze mamy okres na przećwiczenie całej sprawy.


To jest taki okres kiedy można, a nie jest to obowiązkiem. Z jednej strony lubimy jak nie musimy, a możemy, a z drugiej strony - dobrze jest jak jest. Także to są właśnie te wszystkie mentalne problemy, z którymi się borykamy i ustawy oczywiście od razu oprotestowywane, że nie są realnie możliwe do wdrożenia, to są te pierwsze kroki, które robimy w kierunku zmiany mentalności na bardziej nowoczesną.


Czy jest jakiś przepis, który może spowodować, że ja zachęcę lekarza, żeby mi wystawił tę e-receptę? 


Oczywiście nie ma takiego przepisu, w myśl którego musi lekarz to zrobić, natomiast jeśli ma program i ma komputer, to oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań i sama świadomość, że będzie miał większe zaufanie pacjenta, jeśli będzie lekarzem nowoczesnym i posługującym się systemem informatycznym, to myślę że wystarczy.


Jeśli nie uda się w ten sposób przekonać lekarza, będziemy musieli poczekać do stycznia, bo od stycznia e-recepty będą już obowiązkowe.
| red: mak, rbon
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.

Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.


Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."


Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.


prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...

mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".


Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.

Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.

prof. Robert Ciborowski

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2019

- Weźmy najlepsze czasopismo na świecie. Publikujemy tam artykuł. Ile osób go przeczyta? Z 10 pewnie, razem z edytorem. Natomiast jak opublikujemy artykuł na portalu społecznościowym, to przeczyta go 10 tys. I co jest bardziej wartościowe?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok