Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog

dr Maciej Białous

socjolog

13.11.2019, 08:25, akt. 09:18

"Trzeba przyznać, że można było spodziewać się być może większych tarć czy napięć już na początku, ale chyba z dwojga złego wolelibyśmy, żeby było zbyt spokojnie, niż zbyt nerwowo" - ocenia pierwsze posiedzenie Sejmu socjolog.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda
dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


12 listopada po raz pierwszy zebrał się parlament nowej kadencji. Poznaliśmy nazwiska marszałków Sejmu i Senatu. Jak będą wyglądały prace parlamentarzystów w najbliższych latach? M.in. o tym z socjologiem dr. Maciej Białousem z UwB rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Znamy już marszałków Sejmu i Senatu. Zacznijmy od Sejmu - tam bez zmian - to Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Choć wyjątkowe dość było samo głosowanie - poparła ją nawet opozycja, przynajmniej część opozycji - 314 posłów za, 11 przeciw, 134 wstrzymało się od głosu. "Takiego wyboru jeszcze nigdy nie było, jesteśmy pod wrażeniem poparcia dla pani marszałek" - tak stwierdził nawet marszałek senior Antoni Macierewicz.


dr Maciej Białous: Tak, natomiast Jarosław Kaczyński też stwierdził dosyć pewny siebie, że jest to koniec totalnej opozycji. No rzeczywiście, trzeba przyznać, że można było spodziewać się być może większych tarć czy napięć już na początku, ale chyba z dwojga złego wolelibyśmy, żeby było zbyt spokojnie, niż zbyt nerwowo. Także oczywiście to cieszy, ale nie wiadomo w jaki sposób to się przełoży na dalszą pracę Sejmu, ale miło, że w takiej sytuacji otwierającej posiedzenie nowej kadencji mamy rzeczywiście kurtuazję zachowaną po obu stronach sceny politycznej.


Słowo z opozycji - Władysław Kosiniak-Kamysz: "To dobry początek i szansa na powrót do dobrej dyskusji politycznej, z poszanowaniem przeciwników". Tu pytanie jest takie, czy to właśnie tylko ta polityczna kurtuazja na posiedzeniu, w którym nie zapadają żadne istotne decyzje, ani nie są przedstawiane żadne projekty ustaw, czy jednak to jest jakiś zwiastun zmiany w polskiej polityce?


Zmiany bym jakoś bardzo głębokiej się nie spodziewał, przynajmniej w najbliższym czasie. Pamiętajmy, że cały czas jeszcze nie skończył się taki maraton wyborów różnego rodzaju, który zaczął się w zeszłym roku, a skończy się tak naprawdę w przyszłym - wyborami prezydenckimi. I to też jest wydaje mi się nie bez znaczenia, na razie sondaże mówią, że Andrzej Duda jest faworytem, ale generalnie rzecz biorąc myśląc o zwycięstwie trzeba tam zgarnąć rzeczywiście poparcie większości społeczeństwa, więc być może w najbliższych miesiącach też będzie jakaś próba takiej gry politycznej, właśnie na zdobycie jak najszerszego elektoratu, a więc zamiast skłócania - sprawianie wrażenia bycia otwartym ze strony rządzących na inne propozycje, być może ta kurtuazja będzie takim językiem nadchodzących miesięcy, natomiast nie sądzę żeby to jakoś specjalnie wpłynęło na stan polityki w Polsce.


To warto odnotować orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na inauguracji IX kadencji Sejmu, zaapelował o to, by język debaty był językiem szacunku, a także o to by parlamentarzyści na koniec podali sobie rękę, mimo wszystkich różnic i podziałów. Czyli można już uznać, że jest to element kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy?


Myślę że tak, to zresztą jest nieprzypadkowe, jeżeli się zestawi właśnie to wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, które było bardzo takie koncyliacyjne właśnie z wystąpienie marszałka seniora Antoniego Macierewicza, które było w swojej retoryce właśnie o wiele bardziej powiedziałbym wojownicze może, czy w każdym razie trzymające się blisko takiego twardego nurtu prawicowego. Andrzej Duda jest już chyba w takim trybie przedwyborczym, chociaż oficjalnie kampania jeszcze nie ruszyła.


Czyli powrót do tej narracji z poprzedniej kampanii - Andrzej Duda prezydent wszystkich Polaków.


Wydaje się, że sprawdziło się raz, więc czemu miałoby się nie sprawdzić po raz kolejny? Poza tym tak jak powiedzieliśmy - wybory prezydenckie mają ten specyfikę, że trzeba grać o jak najszerszy elektorat. Na pewno też Andrzej Duda skądinąd ma predyspozycje do tego, żeby właśnie łączyć, jest raczej kojarzony z takimi pozytywnymi przekazami.


To do jakiego elektoratu mogły być skierowane te słowa orędzia prezydenta Andrzeja Dudy?


Mówimy o tym podawaniu sobie dłoni? Na pewno z jednej strony są to jakieś szpilki wbite w Platformę Obywatelską przede wszystkim, która sama siebie namaściła na bycie tym antyPiSem w ciągu ostatnich czterech lat, ale z drugiej strony wydaje mi się, że można to odczytywać jako odniesienie do tej nowej siły politycznej, która jest na prawo od PiS-u, czyli do Konfederacji, która wchodzi do Sejmu i tak naprawdę ona zaczęła już bardzo mocno swoją karierę od podgryzania właśnie PiS-u przede wszystkim i też to było widoczne bo to posłowie Konfederacji jako jedyni głosowali przeciwko wyborowi na stanowisko marszałek Sejmu pani Witek. Wydaje mi się, że tutaj otwiera się jakiś nowy front i być może ten apel o podawanie sobie dłoni, poszanowanie jest też skierowany do tej prawej strony sali sejmowej.


Przejdźmy teraz do Senatu - Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej został wybrany na marszałka Senatu X kadencji. Za jego kandydaturą opowiedziało się 51 senatorów, za kandydaturą zgłoszonego przez PiS Stanisława Karczewskiego - 48, 1 senator wstrzymał się od głosu. Widać zatem, że w Senacie jak na razie większość ma opozycja, ale układ sił jest bardzo wyrównany.


Tak, rzeczywiście też plotki i spekulacje ostatnich dni i tygodni - dużo mówiono na ten temat, czy rzeczywiście opozycja ma większość.


Było to przeciąganie liny.


Tak, jak zachowają się ci senatorowie niezależni, czy uda się PiS-owi kogoś wyciągnąć, znamy to z praktyki z paru ostatnich lat, że takie zjadanie przystawek, czy wciąganie mniejszych organizmów to jest typowe zachowanie też partii władzy, więc tutaj można było się tego spodziewać. 

Ostatecznie mamy takie wyniki, jakie mamy, to już zostało zasadzie odtrąbione też przez Platformę Obywatelską, przez Koalicję Obywatelska jako zwycięstwo swego rodzaju, ale po pierwsze pamiętajmy, że to jest znowu pierwsze posiedzenie i tak naprawdę nie wiadomo do końca jak dalej to będzie funkcjonowało, a tym bardziej, że część tych senatorów "opozycyjnych" nazwijmy to, wcale nie ukrywa też swoich konserwatywnych przekonań. Tak więc nie wiadomo do końca, jak oni będą zachowywać się w czasie pracy senackich i po drugie - jednak mimo wszystko wydaje mi się trochę z jednej strony rozumiem pewien entuzjazm związany z tym zwycięstwem, ale jednak jest to sytuacja trochę kuriozalna, bo umówmy się, że wybór marszałka Senatu nie jest w żaden sposób kluczową - dla systemu politycznego w Polsce - zmianą.


A myśli pan, że ten układ w Senacie pozostanie do końca kadencji?


To pewnie trochę będzie zależało od tego też co się będzie działo w Sejmie, jaki będzie wynik wyborów prezydenckich, jakie w ogóle będą nastroje. Mogę sobie wyobrazić zarówno taką sytuację, w której na przykład część senatorów niezależnych właśnie przechodzi na stronę PiS-u, żeby PiS osiągnął przewagę i usprawnił funkcjonowanie parlamentu, ale z drugiej strony, gdyby zdarzyła się zmiana nastrojów politycznych w Polsce, gdyby obóz rządzący zaczął się sypać z jakiegoś powodu - równie dobrze mogą być przejścia na drugą stronę. W takiej sytuacji, w której mniej więcej ten podział sił jest po równo, w zasadzie można sobie wyobrazić wszystkie scenariusze.To jeszcze chciałbym usłyszeć od pana kilka prognoz. Wspomnieliśmy o prezydencie Andrzeju Dudzie, jak pan uważa - jakich będzie mieć kontrkandydatów i który z tych potencjalnych kontrkandydatów ma największe szanse w rywalizacji z obecnym prezydentem?


Jest to tak trudne pytanie w środowy poranek, że zupełnie nie wiem co powiedzieć. Oczywiście karmi się nas już sondażami, coraz częściej jako taką osobę kandydującą jako przedstawiciela opozycji wskazuje się Władysława Kosiniaka-Kamysza, czy ostatnio mieliśmy tą bombę medialną z osobą Szymona Hołowni. 

No ale wydaje mi się tak naprawdę, że wszystkie te osoby z całym szacunkiem dla nich, nie są poważnym zagrożeniem dla Andrzeja Dudy i tak naprawdę po tym jak Donald Tusk zdecydował, że nie będzie startować w wyborach prezydenckich - ja nie widzę takiej osoby, która mogłaby że tak powiem z marszu stanąć jak równy z równym, bądź równa z równym z Andrzejem Dudą. Tak więc wydaje mi się, że jeżeli opozycja chciałaby poważnie traktować te wybory prezydenckie, to muszą bardzo szybko i bardzo mocno pracować nad wykreowaniem rozpoznawalności, popularności kandydata, bo w innym przypadku Andrzej Duda może mieć zwycięstwo - może nie w kieszeni - ale może być  bardzo poważnym faworytem. 


W pierwszej turze już?


Niewykluczone. 


Czy opozycja powinna wystawić jednego kandydata?


Wydaje mi się, że nie. Wyborom parlamentarnym dużo pomogło to, że jednak nie było jednego wielkiego bloku antypisowskiego, ponieważ umówmy się - to też jest ważne, żeby w polityce istniały różne nurty światopoglądowe, bo dzięki temu ten dyskurs publiczny jest bogatszy, jest bardziej demokratyczny. Rozumiem, że wybory prezydenckie rządzą się trochę innymi prawami, są trochę inne zasady, ale mimo wszystko wydaje mi się, że jeden kandydat który miałby walczyć z Andrzejem Dudą byłbym zbytnim zubożeniem, jeżeli chodzi o Polaków, o elektorat. Wydaje mi się, że zasługujemy na trochę większy wybór.


To jeszcze proszę o ostatnią prognozę - w ubiegłym tygodniu poznaliśmy kandydatów na ministrów, wśród nich jest pochodzący z naszego regionu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w tym tygodniu prawdopodobnie poznamy także wiceministrów. Czy spodziewa się pan zmian, jeżeli chodzi o podlaskich parlamentarzystów? Przypomnę -  wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji był Jarosław Zieliński, wiceministrem cyfryzacji był też Adam Andruszkiewicz.


Wydaje mi się, że ten kształt rządu, jaki został zaproponowany do tej pory w niewielkim stopniu różni się od składu osobowego w poprzedniej kadencji, więc raczej stawiałbym na ciągłość niż na zmianę. No i jeżeli nie ma jakichś bardzo zakulisowych gier i przepychanek o stanowiska, to myślę, że  duża szansa jest na to, że dalej ci posłowie z Ziemi Podlaskiej będą pełnić funkcje rządzie.


A jak będzie dowiemy się już wkrótce. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Mieczysław Pugawko, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Pugawko [wideo]

prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego w Białymstoku
11.12.2019

- Preferujemy lokalnych producentów, preferujemy ekologię, warzywa, owoce, wiemy, od kogo, kto jest producentem, jak przebiegała uprawa.

Dariusz Latarowski

burmistrz Grajewa
11.12.2019

"Budżet jest skomplikowany. Jest to budżet, który będzie dążył do rozwoju - 18 mln skierowane na inwestycje, ale jednocześnie będzie trochę oszczędzał" - mówi Dariusz Latarowski.

prof. Tadeusz Popławski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Tadeusz Popławski

z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
10.12.2019

"Szymon Hołownia jest ciekawym człowiekiem, to na pewno wybitna osobowość, a osobowości w polityce są mile widziane, aczkolwiek nie zawsze są sytuowane w centrum sceny politycznej" - mówi prof. Tadeusz Popławski.


fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot

były trener Jagiellonii Białystok
9.12.2019

Piłkarskie porzekadło mówi, że "trener jest tak dobry jak ostatni mecz jego drużyny". Gorzko przekonał się o tym Ireneusz Mamrot. Po 2 porażkach z rzędu musiał rozstać się z Jagiellonią Białystok.

Janusz Korwin-Mikke, fot. Marcin Gliński

Janusz Korwin-Mikke

poseł, przewodniczący partii Korwin
9.12.2019

Jego główny postulat to większa swoboda gospodarcza i obywatelska. Przewodniczący partii Korwin - poseł Janusz Korwin-Mikke, choć do prawyborów Konfederacji nie jest przekonany, zdecydował się wziąć w nich udział.

kom. Kamil Sorko i sierż. Piotr Gałażyn fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.12.2019

- Dużo jest przypadków, gdzie policjanci zatrzymują osoby, które faktycznie próbują przekupić ich podczas kontroli. Są kierowcy, którzy żyją w przekonaniu, że w ten sposób można uniknąć mandatu. Niestety konsekwencje tego są bardzo złe, ponieważ popełniają przestępstwo.


Piotr Idzikowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Idzikowski

regionalny ekspert ds. PPK Polskiego Funduszu Rozwoju
9.12.2019

- Pracownicze Plany Kapitałowe to tak naprawdę pierwszy program, który nas Polaków ma nauczyć długoterminowego oszczędzania. Jako społeczeństwo nie mamy jeszcze takiego doświadczenia, więc jest to dla nas nauka.

Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.


Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok