Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog

dr Maciej Białous

socjolog

13.11.2019, 08:25, akt. 09:18

"Trzeba przyznać, że można było spodziewać się być może większych tarć czy napięć już na początku, ale chyba z dwojga złego wolelibyśmy, żeby było zbyt spokojnie, niż zbyt nerwowo" - ocenia pierwsze posiedzenie Sejmu socjolog.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda
dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


12 listopada po raz pierwszy zebrał się parlament nowej kadencji. Poznaliśmy nazwiska marszałków Sejmu i Senatu. Jak będą wyglądały prace parlamentarzystów w najbliższych latach? M.in. o tym z socjologiem dr. Maciej Białousem z UwB rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Znamy już marszałków Sejmu i Senatu. Zacznijmy od Sejmu - tam bez zmian - to Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Choć wyjątkowe dość było samo głosowanie - poparła ją nawet opozycja, przynajmniej część opozycji - 314 posłów za, 11 przeciw, 134 wstrzymało się od głosu. "Takiego wyboru jeszcze nigdy nie było, jesteśmy pod wrażeniem poparcia dla pani marszałek" - tak stwierdził nawet marszałek senior Antoni Macierewicz.


dr Maciej Białous: Tak, natomiast Jarosław Kaczyński też stwierdził dosyć pewny siebie, że jest to koniec totalnej opozycji. No rzeczywiście, trzeba przyznać, że można było spodziewać się być może większych tarć czy napięć już na początku, ale chyba z dwojga złego wolelibyśmy, żeby było zbyt spokojnie, niż zbyt nerwowo. Także oczywiście to cieszy, ale nie wiadomo w jaki sposób to się przełoży na dalszą pracę Sejmu, ale miło, że w takiej sytuacji otwierającej posiedzenie nowej kadencji mamy rzeczywiście kurtuazję zachowaną po obu stronach sceny politycznej.


Słowo z opozycji - Władysław Kosiniak-Kamysz: "To dobry początek i szansa na powrót do dobrej dyskusji politycznej, z poszanowaniem przeciwników". Tu pytanie jest takie, czy to właśnie tylko ta polityczna kurtuazja na posiedzeniu, w którym nie zapadają żadne istotne decyzje, ani nie są przedstawiane żadne projekty ustaw, czy jednak to jest jakiś zwiastun zmiany w polskiej polityce?


Zmiany bym jakoś bardzo głębokiej się nie spodziewał, przynajmniej w najbliższym czasie. Pamiętajmy, że cały czas jeszcze nie skończył się taki maraton wyborów różnego rodzaju, który zaczął się w zeszłym roku, a skończy się tak naprawdę w przyszłym - wyborami prezydenckimi. I to też jest wydaje mi się nie bez znaczenia, na razie sondaże mówią, że Andrzej Duda jest faworytem, ale generalnie rzecz biorąc myśląc o zwycięstwie trzeba tam zgarnąć rzeczywiście poparcie większości społeczeństwa, więc być może w najbliższych miesiącach też będzie jakaś próba takiej gry politycznej, właśnie na zdobycie jak najszerszego elektoratu, a więc zamiast skłócania - sprawianie wrażenia bycia otwartym ze strony rządzących na inne propozycje, być może ta kurtuazja będzie takim językiem nadchodzących miesięcy, natomiast nie sądzę żeby to jakoś specjalnie wpłynęło na stan polityki w Polsce.


To warto odnotować orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na inauguracji IX kadencji Sejmu, zaapelował o to, by język debaty był językiem szacunku, a także o to by parlamentarzyści na koniec podali sobie rękę, mimo wszystkich różnic i podziałów. Czyli można już uznać, że jest to element kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy?


Myślę że tak, to zresztą jest nieprzypadkowe, jeżeli się zestawi właśnie to wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, które było bardzo takie koncyliacyjne właśnie z wystąpienie marszałka seniora Antoniego Macierewicza, które było w swojej retoryce właśnie o wiele bardziej powiedziałbym wojownicze może, czy w każdym razie trzymające się blisko takiego twardego nurtu prawicowego. Andrzej Duda jest już chyba w takim trybie przedwyborczym, chociaż oficjalnie kampania jeszcze nie ruszyła.


Czyli powrót do tej narracji z poprzedniej kampanii - Andrzej Duda prezydent wszystkich Polaków.


Wydaje się, że sprawdziło się raz, więc czemu miałoby się nie sprawdzić po raz kolejny? Poza tym tak jak powiedzieliśmy - wybory prezydenckie mają ten specyfikę, że trzeba grać o jak najszerszy elektorat. Na pewno też Andrzej Duda skądinąd ma predyspozycje do tego, żeby właśnie łączyć, jest raczej kojarzony z takimi pozytywnymi przekazami.


To do jakiego elektoratu mogły być skierowane te słowa orędzia prezydenta Andrzeja Dudy?


Mówimy o tym podawaniu sobie dłoni? Na pewno z jednej strony są to jakieś szpilki wbite w Platformę Obywatelską przede wszystkim, która sama siebie namaściła na bycie tym antyPiSem w ciągu ostatnich czterech lat, ale z drugiej strony wydaje mi się, że można to odczytywać jako odniesienie do tej nowej siły politycznej, która jest na prawo od PiS-u, czyli do Konfederacji, która wchodzi do Sejmu i tak naprawdę ona zaczęła już bardzo mocno swoją karierę od podgryzania właśnie PiS-u przede wszystkim i też to było widoczne bo to posłowie Konfederacji jako jedyni głosowali przeciwko wyborowi na stanowisko marszałek Sejmu pani Witek. Wydaje mi się, że tutaj otwiera się jakiś nowy front i być może ten apel o podawanie sobie dłoni, poszanowanie jest też skierowany do tej prawej strony sali sejmowej.


Przejdźmy teraz do Senatu - Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej został wybrany na marszałka Senatu X kadencji. Za jego kandydaturą opowiedziało się 51 senatorów, za kandydaturą zgłoszonego przez PiS Stanisława Karczewskiego - 48, 1 senator wstrzymał się od głosu. Widać zatem, że w Senacie jak na razie większość ma opozycja, ale układ sił jest bardzo wyrównany.


Tak, rzeczywiście też plotki i spekulacje ostatnich dni i tygodni - dużo mówiono na ten temat, czy rzeczywiście opozycja ma większość.


Było to przeciąganie liny.


Tak, jak zachowają się ci senatorowie niezależni, czy uda się PiS-owi kogoś wyciągnąć, znamy to z praktyki z paru ostatnich lat, że takie zjadanie przystawek, czy wciąganie mniejszych organizmów to jest typowe zachowanie też partii władzy, więc tutaj można było się tego spodziewać. 

Ostatecznie mamy takie wyniki, jakie mamy, to już zostało zasadzie odtrąbione też przez Platformę Obywatelską, przez Koalicję Obywatelska jako zwycięstwo swego rodzaju, ale po pierwsze pamiętajmy, że to jest znowu pierwsze posiedzenie i tak naprawdę nie wiadomo do końca jak dalej to będzie funkcjonowało, a tym bardziej, że część tych senatorów "opozycyjnych" nazwijmy to, wcale nie ukrywa też swoich konserwatywnych przekonań. Tak więc nie wiadomo do końca, jak oni będą zachowywać się w czasie pracy senackich i po drugie - jednak mimo wszystko wydaje mi się trochę z jednej strony rozumiem pewien entuzjazm związany z tym zwycięstwem, ale jednak jest to sytuacja trochę kuriozalna, bo umówmy się, że wybór marszałka Senatu nie jest w żaden sposób kluczową - dla systemu politycznego w Polsce - zmianą.


A myśli pan, że ten układ w Senacie pozostanie do końca kadencji?


To pewnie trochę będzie zależało od tego też co się będzie działo w Sejmie, jaki będzie wynik wyborów prezydenckich, jakie w ogóle będą nastroje. Mogę sobie wyobrazić zarówno taką sytuację, w której na przykład część senatorów niezależnych właśnie przechodzi na stronę PiS-u, żeby PiS osiągnął przewagę i usprawnił funkcjonowanie parlamentu, ale z drugiej strony, gdyby zdarzyła się zmiana nastrojów politycznych w Polsce, gdyby obóz rządzący zaczął się sypać z jakiegoś powodu - równie dobrze mogą być przejścia na drugą stronę. W takiej sytuacji, w której mniej więcej ten podział sił jest po równo, w zasadzie można sobie wyobrazić wszystkie scenariusze.To jeszcze chciałbym usłyszeć od pana kilka prognoz. Wspomnieliśmy o prezydencie Andrzeju Dudzie, jak pan uważa - jakich będzie mieć kontrkandydatów i który z tych potencjalnych kontrkandydatów ma największe szanse w rywalizacji z obecnym prezydentem?


Jest to tak trudne pytanie w środowy poranek, że zupełnie nie wiem co powiedzieć. Oczywiście karmi się nas już sondażami, coraz częściej jako taką osobę kandydującą jako przedstawiciela opozycji wskazuje się Władysława Kosiniaka-Kamysza, czy ostatnio mieliśmy tą bombę medialną z osobą Szymona Hołowni. 

No ale wydaje mi się tak naprawdę, że wszystkie te osoby z całym szacunkiem dla nich, nie są poważnym zagrożeniem dla Andrzeja Dudy i tak naprawdę po tym jak Donald Tusk zdecydował, że nie będzie startować w wyborach prezydenckich - ja nie widzę takiej osoby, która mogłaby że tak powiem z marszu stanąć jak równy z równym, bądź równa z równym z Andrzejem Dudą. Tak więc wydaje mi się, że jeżeli opozycja chciałaby poważnie traktować te wybory prezydenckie, to muszą bardzo szybko i bardzo mocno pracować nad wykreowaniem rozpoznawalności, popularności kandydata, bo w innym przypadku Andrzej Duda może mieć zwycięstwo - może nie w kieszeni - ale może być  bardzo poważnym faworytem. 


W pierwszej turze już?


Niewykluczone. 


Czy opozycja powinna wystawić jednego kandydata?


Wydaje mi się, że nie. Wyborom parlamentarnym dużo pomogło to, że jednak nie było jednego wielkiego bloku antypisowskiego, ponieważ umówmy się - to też jest ważne, żeby w polityce istniały różne nurty światopoglądowe, bo dzięki temu ten dyskurs publiczny jest bogatszy, jest bardziej demokratyczny. Rozumiem, że wybory prezydenckie rządzą się trochę innymi prawami, są trochę inne zasady, ale mimo wszystko wydaje mi się, że jeden kandydat który miałby walczyć z Andrzejem Dudą byłbym zbytnim zubożeniem, jeżeli chodzi o Polaków, o elektorat. Wydaje mi się, że zasługujemy na trochę większy wybór.


To jeszcze proszę o ostatnią prognozę - w ubiegłym tygodniu poznaliśmy kandydatów na ministrów, wśród nich jest pochodzący z naszego regionu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w tym tygodniu prawdopodobnie poznamy także wiceministrów. Czy spodziewa się pan zmian, jeżeli chodzi o podlaskich parlamentarzystów? Przypomnę -  wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji był Jarosław Zieliński, wiceministrem cyfryzacji był też Adam Andruszkiewicz.


Wydaje mi się, że ten kształt rządu, jaki został zaproponowany do tej pory w niewielkim stopniu różni się od składu osobowego w poprzedniej kadencji, więc raczej stawiałbym na ciągłość niż na zmianę. No i jeżeli nie ma jakichś bardzo zakulisowych gier i przepychanek o stanowiska, to myślę, że  duża szansa jest na to, że dalej ci posłowie z Ziemi Podlaskiej będą pełnić funkcje rządzie.


A jak będzie dowiemy się już wkrótce. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu
Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.


fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.


profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.


nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.


prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.


Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok