Radio Białystok | Gość | Bogusław Cebulski [wideo] - z Rady Działalności Pożytku Publicznego

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego

6.12.2019, 07:36, akt. 10:22

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda
Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Z Bogusławem Cebulskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Podlaskiem działa ponad 270 organizacji  pożytku publicznego, w całym kraju - prawie 9 tysięcy. Możemy im podarować 1 procent naszego podatku, ale też darowizny, które można odliczyć od podatku.

O tych organizacjach z członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego Bogusławem Cebulskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jest jeszcze druga sfera działalności organizacji pozarządowych - jest to tzw. działalność pożytku publicznego. W kraju mamy 150 tys. takich organizacji.


Bogusław Cebulski: Zgadza się. Jest to olbrzymia rzesza ludzi działających właśnie poza pożytkiem publicznym, poza tym statusem.


Organizacja pożytku publicznego jest to taka instytucja, która musi mieć dokładną księgowość, musi być zarejestrowana w KRS, składa sprawozdania. A są stowarzyszenia lokalne, które nie muszą robić takich rzeczy.


Nie muszą. One działają na podstawie statutu, obowiązują je trochę inne przepisy, jeśli chodzi np. o rozliczenia formalno-prawne i finansowe. Ale te organizacje działają. Jest ich cała masa. 150 tys. - już sama liczba świadczy o tym, że jest to olbrzymia rzesza zaangażowanych ludzi.


Jeżeli porównamy to do Białegostoku, to mniej więcej połowa mieszkańców byłaby w tych organizacjach, gdyby każdy był w jednej.


Oczywiście, tak to by wyglądało. A skąd moja obecność w Białymstoku? Wczoraj odbyło się posiedzenie wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. To taki organ szczebla regionalnego. Natomiast ja jestem członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest to Rada Krajowa. Członkiem tej rady jest również przedstawiciel Podlasia - pan Paweł Backiel, który też razem ze mną zasiada w zespole, którym ja kieruję. Jest to zespół do spraw komunikacji społecznej.


Czyli różnego rodzaju marketingowe pociągnięcia, które mają promować wolontariat, zakładanie organizacji pozarządowych.


Rolą krajowej RDPP jest opieka nad działalnością wszystkich organizacji. Obejmujemy nie tylko sam pożytek publiczny. Rozszerzyliśmy naszą działalność na wszystkie organizacje. Nasza rola polega na tym, że szukamy pewnych dobrych rozwiązań dla pracy organizacji. Chodzi o prawo. Skracamy nieraz drogę po dotacje. Ostatnio nawet zmieniliśmy formy składania ofert, skróciliśmy drogę dokumentacji. Wyrzucamy nieraz jakieś zbędne dokumenty, które na przykład się powielają. Pomagamy organizacjom w usprawnieniu tej formuły, ale też pomagamy na przykład w pozyskiwaniu finansów.


Skąd organizacje pożytku publicznego mogą czerpać pieniądze poza własnymi?


Organizacje pożytku publicznego mogą pozyskiwać pieniądze z tak zwanego 1 proc. z odpisu od podatku dochodowego. Wiele organizacji bazuje na tym. Tylko jest tu pewien szkopuł, ponieważ w założeniu ten jeden procent miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wszystko wykręciło w drugą stronę. I teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różnego rodzaju fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje. Mają zaplecze, prawników, finansistów, itd. Oprócz tego, że w wielkim procencie korzystają z tego 1  proc., to do tego przygotowują jeszcze super wnioski o pozyskanie różnych dotacji z innych źródeł.


Jak wesprzeć te organizacje działalności pożytku publicznego, które nie korzystają z 1 proc.? Gdzie są pieniądze?


Są różnego rodzaju możliwości i środki do pozyskania. Też dzięki naszej Radzie powstał Narodowy Instytut Wolności, który przygotował wiele programów, z których można skorzystać. Aktualnie są dwa takie programy - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) i Program Rozwoju Organizacji  Obywatelskich (PROO). W sumie do pozyskania jest kilkaset milionów. Jest tam również np. zasilanie polskiego harcerstwa i taki fundusz Solidarności czy fundusz wspierający małe organizacje. Na przykład w ramach funduszu PROO są małe granty, nieraz do 10 tys.


Można oczywiście również korzystać z tak zwanych pieniędzy resortowych. Na przykład jest spore wsparcie dla organizacji działających na wsi.


Tak. Na przykład ostatnio uruchomiono fundusz dla Kół Gospodyń Wiejskich czy dla OSP. Na ostatnim posiedzeniu podjęliśmy uchwałę o powołaniu funduszu dla organizacji zajmujących się sprawami patriotyzmu, mateczników patriotyzmu i kultury ludowej. Fundusz ten został umiejscowiony w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, który ostatnio powstał przy Ministerstwie Rolnictwa. Tam też będzie można skorzystać z pewnych środków.


Ile potrzeba pieniędzy, aby polskie społeczeństwo było dobrze obywatelsko zorganizowane?


Trudno jest to określić. Na pewno kilka miliardów.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Rafał Gąsowski, fot. Joanna Szubzda

Rafał Gąsowski

aktor Teatru Wierszalin
21.01.2020

- To nie jest tak, że miłość to jest chemia czy instynkt. To nieprawda. Miłość to jest połączenie dusz tak naprawdę. To jest metafizyka.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ
21.01.2020

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

mł. asp. Marta Gawieńczyk, Urszula Telicka-Hajduk, podkom. Mirosław Klimuk i sierż. sztab. Paweł Mierzwiński, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

20.01.2020

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, dlatego przypominamy o akcji "Bezpieczny senior".


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.


dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok