Radio Białystok | Gość | Piotr Idzikowski - regionalny ekspert ds. PPK Polskiego Funduszu Rozwoju

Piotr Idzikowski

regionalny ekspert ds. PPK Polskiego Funduszu Rozwoju

9.12.2019, 08:20, akt. 10:40

- Pracownicze Plany Kapitałowe to tak naprawdę pierwszy program, który nas Polaków ma nauczyć długoterminowego oszczędzania. Jako społeczeństwo nie mamy jeszcze takiego doświadczenia, więc jest to dla nas nauka.

Piotr Idzikowski, fot. Joanna Szubzda
Piotr Idzikowski, fot. Joanna Szubzda

Z Piotrem Idzikowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pracownicze Plany Kapitałowe w nowym roku będą obejmowały coraz większą liczbę pracowników. Przed nami zatem decyzje, czy uczestniczyć w PPK, czy też się wycofać.

O długofalowym oszczędzaniu na emeryturę z regionalnym ekspertem ds. PPK Polskiego Funduszu Rozwoju Piotrem Idzikowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Pracownicze Plany Kapitałowe nie są tak popularne, jak wprowadzający przepisy w życie się spodziewali. Dlaczego?


Piotr Idzikowski: Jesteśmy dopiero po pierwszym etapie pierwszej części pracodawców - tych, którzy zatrudniają powyżej 250 pracowników. Przed nami kolejne wyzwanie największej grupy pracodawców - jest to około 20 tys. I tu jest nasza duża rola z tym, aby dotrzeć z informacją do pracownika.


Wracając do tych dużych zakładów - dlaczego tam nie udało się przekonać wszystkich pracowników?


Wynika to pewnie z kilku powodów. Pierwszym może być partycypacja w innych systemach emerytalnych jak IKE, IKZE  cz Pracownicze Plany Emerytalne. Dzisiaj jest ona na poziomie około 20-25 proc.

To też może wynikać z lekkiej obawy, bo mówimy cały czas o tym, co się dzieje z ZUS-em, co się dzieje w OFE. Jest to tak naprawdę pierwszy program, który nas Polaków ma nauczyć długoterminowego oszczędzania. Jako społeczeństwo nie mamy jeszcze takiego doświadczenia w długoterminowym oszczędzaniu, więc jest to dla nas nauka. Oczywiście będzie ona przychodziła z czasem, więc partycypacja na dzisiejszym poziomie tych pierwszych firm jest naprawdę na bardzo wysokim i zadowalającym poziomie.

Oczywiście im dłużej program ten będzie dostępny dla Polaków, tym podejrzewam, a raczej jestem przekonany, że będzie znajdował zaufanie u osób nowo przystępujących.


Każdy będzie musiał należeć do PPK?


PPK jest dobrowolnym systemem oszczędzania. Nie ma obligatoryjności. Jest to dobra wola uczestnika. Ale jednak ten program jest dedykowany w 100 proc. dla pracownika. To on ma prawa, a pracodawca obowiązki, więc z samego uczestniczenia w tym programie ma się korzyści - praktycznie ponad 70 proc. całej zgromadzonej kwoty to dopłaty zarówno ze strony państwa, jak i pracodawcy. Samo uczestniczenie w tym programie, samo zapisanie się do programu już jest korzyścią dla pracownika.


Czy nie będzie tak jak z OFE, że ktoś kiedyś powie: to nie były twoje pieniądze, to są nasze pieniądze, czyli państwa?


Jest to całkiem niezależny, w żaden sposób niepowiązany z żadnym systemem program - z żadnym programem ZUS-u, OFE czy jakimkolwiek innym. Jest to program mówiący o tym, że są to w pełni, w 100 proc. prywatne środki, do których w każdej chwili pracownik ma dostęp.

To jest jeden z takich programów, które dzisiaj czy w Europie, czy w krajach OECD już istnieją i na tego typu programach społeczeństwa tych krajów opierają swoje emerytury. Nasz system został oparty w całości na takim samym programie, jaki działa w Anglii i Nowej Zelandii, gdzie partycypacja w jednym przypadku wynosi ponad 84 proc. a w przypadku Nowej Zelandii ponad 78 proc. Te programy już działają tam ponad dekadę, już zaczęły się wypłaty. Jest to całkiem prywatny system niemający powiązania z żadnym innym, na żadnym innym się nieopierający i od żadnego innego niezależny.


Gros pieniędzy, które będziemy mieli w PPK, pochodzi z naszej pensji.


Tak, dokładnie. To są nasze własne, prywatne oszczędności. I tak, jak mówiłem na wstępie, jest to generalnie program mający nas Polaków nauczyć długoterminowego oszczędzania, tej zamiany stopy krótkoterminowych oszczędności w długie, bo tylko długi czas oszczędzania powoduje odpowiednio wysoką stopę zwrotu.


Są to kwoty, którymi będziemy mogli później dysponować.


Tak. Program został tak ustawiony, że przy partycypacji państwa oraz pracodawcy kwota ta nam praktycznie cały czas rośnie, a jednak obliguje nas do tego, żeby gdzieś partycypować z własnych oszczędności, z naszych prywatnych środków, które będą zabezpieczeniem nie tylko w trakcie trwania programu, bo mamy możliwość korzystania w każdej chwili w określonych sytuacjach życiowych z tego programu, ale przede wszystkim będą zabezpieczeniem na emeryturze.

Co jest ważne, wchodząc do programu w późnym wieku, oczywiście nie będzie to jakaś bardzo wysoka emerytura, ale zobaczmy, że będzie to dodatek do naszej potencjalnej emerytury, a dla osób młodszych, będzie to już naprawdę dość wysokie zasilenie tego comiesięcznego rachunku, którym będą mogli dysponować, jeśli chodzi o wydatki.


Już dzisiaj eksperci szacują, że jeśli młody człowiek wchodzący w życie zawodowe będzie przechodził w wieku 65 lat na emeryturę, to tak zwana stopa zastąpienia, czyli ten fragment ostatniej pensji, którą otrzymamy w emeryturze, będzie się wahała tylko od 20 do 40 proc., czyli całą resztę będziemy musieli "dooszczędzić".


To jest właśnie bardziej odpowiedź na naszą sytuację demograficzną, bo tak naprawdę mamy coraz większą liczbę emerytów, a coraz mniej osób w wieku produkcyjnym. Dzisiaj to cztery osoby w wieku produkcyjnym muszą wypracować świadczenie jednego emeryta. I to, co pan przed chwilą powiedział, że pierwsze świadczenie emerytalne osoby, która dzisiaj wchodzi na rynek pracy, będzie wynosiło w granicach 25-30 proc. jego ostatniego wynagrodzenia. To jest właśnie odpowiedź na to, że my Polacy musimy dzisiaj nauczyć się długoterminowego oszczędzania i tu jest odpowiedzią program Pracowniczych Planów Kapitałowych, żebyśmy też mieli swoje niezależne środki wynikające z naszych własnych oszczędności.

To pierwszy tego typu program - można powiedzieć innowacyjny, jeśli chodzi o polskie warunki - który jest odpowiedzią na taką sytuację, którą mamy dzisiaj w kraju. Sam program wynika też z naszej demografii, bo dzisiaj to już nie jest nawet ta naturalna stopa zastąpienia, że na dwójkę rodziców przypada dwójka dzieci, ale jest to już poniżej 1,47, czyli coraz mniej osób w wieku produkcyjnym, coraz mniej osób, które są w stanie wypracować składki.

Niestety, taki mamy system. Tutaj nie można źle mówić o ZUS-ie. Po prostu ZUS jest naszą umową społeczną, która przy obecnych warunkach demograficznych nie znajduje zastosowania.


A rodziców i dziadków trzeba utrzymać.


Dokładnie. Jest to - można powiedzieć - wręcz ustawowy obowiązek dzieci, bo to na nas, na młodszym pokoleniu będzie ta odpowiedzialność utrzymania osób w wieku emerytalnym, jeżeli nie będą wydolni finansowo.


Jeśli mam teraz 60 i więcej lat, to warto mi wchodzić do PPK?


Każdy rok oszczędzania są to dodatkowe środki. Oczywiście, dla osób, które późno z wiekiem będę wchodziły do tego programu, uzbierana kwota może nie będzie stanowiła jakiegoś olbrzymiego zabezpieczenia, ale z drugiej strony, z racji tego, że oszczędzam, że jednak mam jakieś zgromadzone środki przy takiej partycypacji ze strony zarówno państwa, jak i pracodawcy, ta kwota mi się praktycznie podwaja. Więc pytanie: mieć więcej czy nie mieć wcale? Sami możecie sobie na to pytanie odpowiedzieć.

Ja osobiście wolę mieć zgromadzone środki, chociażby w mniejszej postaci, niż nie mieć ich w ogóle.


A zatem czytajmy, przygotowujemy się, bo wcześniej czy później będziemy musieli podjąć decyzję, czy będziemy wchodzić do PPK.


Zapraszam wszystkich państwa na bardzo rozbudowaną i profesjonalnie przygotowaną stronę internetową mojeppk.pl. Znajdziecie tam państwo wszystkie informacje zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Są też tam informacje w postaci trudnych pytań opracowanych przez dział redakcji portalu. Są tam wszystkie pytania i odpowiedzi, które mogą się nasunąć.

Zachęcam także do skorzystania z najwyżej ocenianego narzędzia, jakim jest kalkulator PPK. Możemy sobie zrobić różne symulacje naszego wynagrodzenia, wieku, do którego będziemy w PPK, i sytuacji finansowej na koniec, żebyśmy zobaczyli już tutaj na wstępie, ile będziemy mieli zgromadzonych środków po roku, po dwóch, po pięciu, czy po takim okresie, jaki nam został do emerytury.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew
Bartosz Szutkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.


Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.


Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.


Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.


Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.


foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.


Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.


Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.

Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.


mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.

Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.

foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.

Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.


Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.

Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok