Radio Białystok | Gość | Mieczysław Pugawko [wideo] - prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego w Białymstoku

Mieczysław Pugawko [wideo]

prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego w Białymstoku

11.12.2019, 09:37, akt. 16:10

- Preferujemy lokalnych producentów, preferujemy ekologię, warzywa, owoce, wiemy, od kogo, kto jest producentem, jak przebiegała uprawa.

Mieczysław Pugawko, fot. Joanna Szubzda
Mieczysław Pugawko, fot. Joanna Szubzda

Z Mieczysławem Pugawko rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W środę, 11 grudnia uroczyste otwarcie nowej hali Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego przy ul. Andersa w Białymstoku. Ma około 3 tys. metrów kwadratowych  powierzchni.Zobacz zdjęcia nowej hali Podlaskiego Centrum Rolno-TowarowegoZ prezesem Centrum Mieczysławem Pugawko rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Kiedyś był taki pomysł, żeby zatrudnić tu saperów, ale na szczęście się nie udało. Teraz będą handlowcy, rolnicy, będziemy mogli kupić różne towary.


Mieczysław Pugawko: Muszę powiedzieć, że akurat dykteryjki związanej z saperami nie znam. Natomiast wiem doskonale, że przez wiele, wiele lat spółka przymierzała się do tego, aby również ten teren, na którym się w tej chwili znajdujemy, przystosować do handlu. Mieliśmy tutaj do czynienia z już kilkunastoletnią konstrukcją. Teraz mamy centrum rolno-spożywcze, na którym jest bardzo szeroki asortyment wszelkich towarów, których potrzebujemy na co dzień. I nie tylko.


Dokonuje się w nas taka zmiana, że chcemy kupić coś świeżego, coś bezpośrednio z pola, dlatego kontakt z dostawcą jest dla kupujących dosyć istotny. Stąd nowa hala i rozbudowa Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego.


Dokładnie tak. Wychodzimy z założenia, że przede wszystkim naszym argumentem i siłą miejsca przy Andersa 40 jest różnorodność towarów. Tutaj nie ma jednego dostawcy, nie ma takiego asortymentu, że mamy np. 3 metry bieżące danego towaru jak w hipermarkecie, dlatego że u nas tych metrów bieżących jest może ze 100 dla danego asortymentu.

Prosta sprawa - jeżeli chcemy kupić na przykład ziemniaki, to nie jest to kwestia wyboru pomiędzy woreczkiem 2- albo 3-kilogramowym mytych albo niemytych, tylko mamy co najmniej kilkudziesięciu różnych dostawców, do których trzeba przyjść, porozmawiać i zapytać - jeżeli ziemniaki mają być do gotowania, to takie, jeżeli na kopytka, to inny rodzaj, a jeżeli na babkę ziemniaczaną, to jeszcze inne. Tu wszyscy dokładnie wiedzą, czym handlują, i chętnie doradzą.


Okazuje się, że musimy zrobić coś, żeby rolnicy mogli powiększać swoje dochody, nie dostarczając do hurtowni, do hipermarketów, ale bezpośrednio na rynek. Stworzenie takiej możliwości jest dosyć istotne dla gospodarzy.


Oczywiście. Między innymi właśnie dlatego takie miejsce jest. Skupia ono różnego rodzaju dostawców. Są to często firmy, które już funkcjonują na rynku kilkadziesiąt lat. Ale są to również indywidualni rolnicy, którzy tutaj przyjeżdżają i często sezonowo sprzedają swoje artykuły. Mogą to robić zarówno poprzez sprzedaż bezpośrednio na placu, jak i też wynajmując miejsce w pawilonach czy na hali. To wszystko zależy od tego, kto na jaką skalę prowadzi swój handel.


Ile kosztowała hala i jaka jest powierzchnia?


Koszt inwestycji sięga ponad 9 milionów złotych. To rzeczywiście duże pieniądze, ale na szczęście mamy banki, które pomagają, oceniają biznes i pomagają w sfinansowaniu takich inwestycji.

Jeśli chodzi o specyfikację tej hali, to jest to po pierwsze obiekt, który jest do tego rodzaju działalności przeznaczony. Wcześniejsze obiekty były adaptowane, potem powstawały pawilony handlowe, które są tutaj na placu. Ale ten obiekt jest u nas jedynym, który jest zaprojektowany od samego początku jako budynek przystosowany do handlu, podzielony na poszczególne boksy, których jest 45.

Łącznie powierzchnia hali sięga ponad 3 tys. m kwadratowych. Powierzchnia sprzedażowa to około 2,3 tys. m, jeżeli dobrze pamiętam. Pozostają korytarze, kwestia zaopatrzenia, część techniczna, niezbędne sanitariaty - oddzielnie dla kupujących, oddzielnie dla pracujących, i tak dalej.

W hali jest ciepło. Oczywiście nie będzie tak jak w galeriach, ale jest to też troszkę inny obiekt. To, co nas natomiast łączy z galeriami, to wiaty na wózki. Do nas przyjeżdża się nie tylko po kilogram. Bardzo często widzimy, jak ludzie korzystają z wózków i odjeżdżają z pełnymi bagażnikami.


Można także tu zaopatrzyć się pół hurtowo. Wszystkie lokalne ryneczki biorą stąd towar, po to, żeby sprzedać go gdzieś w centrum miasta.


Tak, oczywiście. Poza tym część naszych najemców na przestrzeni lat wyrosła na - można powiedzieć - potentatów w swoich branżach i z tego, co wiemy, to czasami podjeżdżają tu tiry i potem rozwożą towar po różnych szkołach, urzędach, tam, gdzie mają wygrywane przetargi na dostawę.


To kolejny krok w kierunku tego, by kupować towary, które są uprawianie, hodowane w promieniu 100 km od miejsca, gdzie mieszkamy. Taka tendencja powoduje, że jesteśmy bardziej związani z rynkiem lokalnym.


Oczywiście. Preferujemy lokalnych producentów, preferujemy warzywa, owoce między innymi takie, które są tutaj uprawiane, potem u nas sprzedawane, wiemy, kto jest producentem, jak przebiegała uprawa.

Stawiamy też bardzo na ekologię. Na nowej hali będą specjalne stoiska, na których ta ekologia będzie na pierwszym miejscu.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Rafał Gąsowski, fot. Joanna Szubzda

Rafał Gąsowski

aktor Teatru Wierszalin
21.01.2020

- To nie jest tak, że miłość to jest chemia czy instynkt. To nieprawda. Miłość to jest połączenie dusz tak naprawdę. To jest metafizyka.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ
21.01.2020

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

mł. asp. Marta Gawieńczyk, Urszula Telicka-Hajduk, podkom. Mirosław Klimuk i sierż. sztab. Paweł Mierzwiński, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

20.01.2020

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, dlatego przypominamy o akcji "Bezpieczny senior".


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.


dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok