Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka [wideo] - rzeczniczka regionalna ZUS w Białymstoku

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzeczniczka regionalna ZUS w Białymstoku

22.01.2020, 08:31, akt. 09:42

"Płacenie niższych składek wiąże się ze wszystkimi świadczeniami niższymi, będzie mniejszy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, mniejsze świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, a w przyszłości niższa emerytura" - mówi Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 1 lutego 2020 r. będą obowiązywać nowe zasady korzystania z „małego ZUS plus”. Czy to oznacza, że na emeryturę będą mogły już oszczędzać nasze dzieci? O tym z rzeczniczką regionalną ZUS w Białymstoku Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Sprawa jest poważna, myślę tutaj obniżce ZUS-u dla tych, którzy - co robią, żeby mogli skorzystać z małego ZUS plus?


Katarzyna Krupicka: Ten plus, to tak naprawdę nie chodzi o dzieci, tylko chodzi o zwiększenie kwoty przychodu, którą mogą zarobić osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Mały ZUS wszedł 1 stycznia 2019 roku i tutaj mieliśmy troszeczkę inny sposób wyliczania podstawy wymiaru, od której potem odliczaliśmy składki. Z tego małego ZUS-u mogły skorzystać osoby, które prowadziły drobną działalność gospodarczą i ich przychód z ubiegłego roku nie przekraczał 63 tysięcy. Ta składka była obliczana i była o kilkaset złotych nawet mniejsza, niż te płacone od 60% przeciętnego wynagrodzenia. 


Czyli od takiej normalnej składki ZUS?


Którą płaci większość osób prowadzących działalność, jeżeli oczywiście nie korzysta ze składek preferencyjnych. Ten "plus" to jest zwiększenie kwoty przychodu, ta kwota przychodu będzie wynosiła od 1 lutego 120 tys. zł, a składka będzie z kolei wyliczana od dochodu. 


Czyli to oznacza, że będziemy musieli złożyć deklarację pokazując przychód, pokazując koszty i dopiero wtedy będziecie liczyć składkę?


To zależy od tego w jaki sposób opodatkowujemy swoją działalność. Możemy opodatkowywać w formie karty podatkowej, oczywiście korzystają z tego takie osoby, które opłacają podatek w formie karty podatkowej, ale nie korzystają z odliczenia od sprzedaży podatku VAT, może być to podatek zryczałtowany i mogą być to również zasady ogólne, czyli albo stopa procentowa, albo podatek liniowy. Tutaj mamy różnego rodzaju wyliczanie tego podatku. Jeżeli, dajmy na to opłacamy podatek w formie karty podatkowej, wówczas podajemy przychód i ten przychód mnożąc razy wskaźnik 0,5 otrzymujemy dochód. 


Czyli nie będzie tak klasycznie, że poniosłem takie koszty, przynoszę dochód i wtedy będą obliczać.


Tak będą obliczać dochód tylko i wyłącznie osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, a podatek zryczałtowany i karta podatkowa - oni mają troszeczkę prościej i na stronie eskladka.pl jest zainstalowany taki kalkulator, który już możemy sobie uruchomić, wybierając miesiąc luty możemy wstawić kwotę przychodu i automatycznie wybierając możliwość opodatkowania, czyli w jaki sposób płacimy podatek - albo nam się pojawia kwota dochodu, bądź też w przypadku zasady ogólnej musimy ją niestety wpisać.


Ten "plus" to jest duży zysk, jeśli chodzi o obniżkę składki?


Tak, jest to obniżka składki przede wszystkim wynosząca między 60% przeciętnego wynagrodzenia czyli tym normalnym ZUS-em, który płaciliśmy do tej pory, prawie 1500 zł, a tymi składkami preferencyjnymi, które są obliczane dla części osób, które prowadzą działalność i odprowadzają składkę od 30% minimalnego wynagrodzenia. Tamta składka z kolei od nowego roku będzie wynosiła troszeczkę ponad 600 zł, czyli między 600 a 1430 zł - taka może być rozpiętość dla każdego oczywiście indywidualna, bo podajemy swój i tylko swój przychód i kalkulator liczy podstawę wymiaru, z której potem wyliczamy składki dla każdego indywidualnie.


A pani założyła pewne dochody i wyliczyła ile można zyskać, to poproszę o jakieś kwoty.


Spróbowałam wyliczyć taką składkę dla osoby, która osiągnęła maksymalnie kwotę 120 tys. zł jest - przychód roczny, którego nie możemy przekroczyć w roku 2019, czyli w ubiegłym roku. I jeżeli taka osoba prowadząca działalność właśnie taki przychód osiągnie i założyłam, że będzie to karta podatkowa, czyli taki prosty sposób liczenia podatku, wówczas składka, którą będzie dana osoba musiała odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie mniejsza o prawie 230 zł miesięcznie. 


To przez rok wyjdzie ponad 2,5 tysiąca.


Oczywiście zakładamy, że taka osoba płaci również składkę chorobową i wszystkie pozostałe składki w normalnej wysokości.


Przypomnijmy - przychód 120 tys., mieszczę się w tych normach dla małego ZUS plus.


Tak, przy przychodzie 120 tys. zł, dochód automatycznie pojawia nam się w wysokości 60 tys. zł. Z kolei jeżeli wyliczymy, że osiągnęliśmy przychód w wysokości 100 tys. zł - również przy karcie podatkowej, bądź też przy ryczałcie - wówczas składka będzie mniejsza o ponad 300 zł.


Co teraz zrobić, żeby przejść do tego małego ZUS plus?


To wszystko zależy od tego, czy korzystaliśmy z małego ZUS-u, czy też nie korzystaliśmy. Przestanie on obowiązywać od 1 lutego. Jeżeli ktoś korzystał z małego ZUS-u, to tak naprawdę w lutym nie musi robić nic, bo automatycznie zostanie przeniesiony na mały ZUS plus. Jedyną rzeczą, którą będzie musiał zrobić, to na pewno złożyć deklarację z przychodem, dochodem i formą opodatkowania dopiero w marcu. Jeżeli nasze przychody były na tyle duże, że nie skorzystaliśmy ani w tym roku, ani w ubiegłym roku z małego ZUS-u wówczas musimy wyrejestrować się z aktualnej działalności, którą prowadzimy, czyli przeważnie jest to działalność o kodzie 0500 lub 0501 i zarejestrować się z nową formą działalności, czyli z kodem 0590, czyli przystępujemy do małego ZUS-u plus. I wówczas również w marcu składamy przychód za rok 2019.


To tyle dobrych wieści, ale przy każdych obniżkach składek na ZUS, musi paść to fundamentalne pytanie - a co z emeryturą, bo jak płacimy mniej, to logika podpowiada, że będziemy mieli później mniej emerytury.


Nie tylko emerytury. Musimy pamiętać o tym, że płacenie niższych składek wiąże się ze wszystkimi świadczeniami niższymi. Na bieżąco oczywiście będzie mniejszy zasiłek chorobowy, mniejszy zasiłek opiekuńczy, również mniejsze świadczenie rehabilitacyjne, w przypadku kobiet, które planują urodzenie dziecka - również mniejszy zasiłek macierzyński, a w przypadku emerytury - w przyszłości niższa emerytura, więc to zawsze jest nasz wybór. Jeżeli nasza działalność, którą prowadzimy faktycznie nie pozwala nam na płacenie takich normalnych składek, to możemy skorzystać z tego przywileju, ale nie musimy. 


Musimy mieć to na uwadze, że przez ten nasz wybór, możemy mieć niższe składki, chyba że rozkręcamy działalność i to jest nasza inwestycja można by tak powiedzieć, bo później będziemy płacili znacznie więcej.


To jest chyba najlepszy pomysł, żeby skorzystać z możliwości tego małego ZUS-u plus po to, żeby płacić niższe składki, a inwestować w rozkręcenie firmy, wówczas da to na pewno jakiś skutek i będziemy mogli przystąpić do normalnej wysokości składek. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński
Sandra Skiepko, Katarzyna Ostrowska i Edyta Wilczyńska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

24.02.2020

95 lat temu, żeby zostać policjantką trzeba było zobowiązać się, że przez 10 lat nie wyjdzie się za mąż. Przed jakimi wyzwaniami stoją policjantki w XXI wieku?

Robert Biedroń, fot. Monika Kalicka

Robert Biedroń [wideo]

kandydat Lewicy na prezydenta RP
24.02.2020

"Wybory prezydenckie w Polsce są najmniej przewidywalne i wszystko może się wydarzyć" - mówi Robert Biedroń.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku
21.02.2020

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
20.02.2020

- Ustawa nakłada bardzo rygorystyczne kary na tych producentów, którzy oznaczą swój produkt jako bez GMO, a nie będę w stanie tego udowodnić.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.

Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".


mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.


Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.

Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.


Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.


Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.

Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.


Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.

Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?


podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.


Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.


Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok