Radio Białystok | Gość | Jarosław Sadowski [wideo] - wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

31.01.2020, 08:27

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka
Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Z Jarosławem Sadowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Parlament Europejski zaakceptował umowę brexitową. Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego. Co to oznacza dla Polaków na Wyspach? – między innymi o tym z wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosławem Sadowskim rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Czy Polacy w Wielkiej Brytanii powinni już powoli pakować walizki i szukać pracy w Polsce?


Jarosław Sadowski: Myślę, że mają jeszcze czas na podjęcie decyzji i teraz wszystko wskazuje na to, że nie mamy tutaj do czynienia ani z masowymi powrotami, ani też z jakimiś takimi informacjami, które by wskazywały na to, że możemy się tych powrotów spodziewać w takiej dużej liczbie w najbliższym czasie.


To z czym wiąże się Brexit dla polskich pracowników na Wyspach, jeżeli chodzi o kwestie formalne, kwestie prawne?


Jeżeli chodzi o kwestie prawne to na szczęście od 1 lutego, można powiedzieć, nie zmienia się nic. Wchodzimy w tak zwany okres przejściowy, który ma trwać do końca roku i to jest 11 miesięcy, w ciągu których jest zachowany status quo, jeżeli chodzi o swobody obowiązujące do tej pory, między innymi swobodę przepływu osób, nic się tutaj nie zmienia, jeżeli chodzi o zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii i podejmowania tam pracy. 

Natomiast jest to czas, w którym tak naprawdę muszą wyklarować się zasady, w oparciu o które obywatele Unii Europejskiej będą funkcjonowali na obszarze Wielkiej Brytanii i vice versa, bo tutaj też pamiętajmy o tym, że jest taka opcja, że ten okres może być wydłużony, co jest w tym momencie może mało prawdopodobne, aczkolwiek taka furtka też została pozostawiona.


Co po tym okresie przejściowym, to za chwilę. Pozwoli pan, że posłuchamy - zapytałem panią Paulinę, białostoczankę, które od kilku lat mieszka w Londynie, czy tamtejsza Polonia obawia się Brexitu i jak wygląda sytuacja z formalnościami. Posłuchajmy.


Żeby tutaj zostać to trzeba zaaplikować o settlement status, to jest taki status stałego pobytu, ja o to zaaplikowałam, to jest bardzo szybko, bo tylko wpisujesz numer ubezpieczeniowy, na parę pytań odpowiadasz i za parę dni ci wysyłają ten status stałego pobytu. 


Na pierwszy rzut oka formalności wydają się dość proste.


Formalności wydają się dość proste, jednak bazując właśnie na danych brytyjskiego urzędu statystycznego, można powiedzieć, że jeżeli chodzi o Polaków to sytuacja też jest dosyć ciekawa. Jeżeli chodzi o osoby, które właśnie wystąpiły o legalizację swojego statusu, możemy wyczytać informację, że to jest ponad 2,5 miliona osób, z czego niespełna 500 tys. to są Polacy. Te 500 tysięcy musimy odnieść do liczby 832 tys. obywateli Polski, którzy zgodnie z danymi brytyjskimi przebywali w Wielkiej Brytanii na koniec 2018 roku. Co to oznacza? Przynajmniej 1/3 jeszcze tej decyzji nie podjęła. Czyli gros - 500 tys. (zgodnie z danymi brytyjskimi) to są osoby, które już ten status zalegalizowały.


Te osoby, które złożyły wniosek o pobyt stały, nie oznacza też, że one nie wrócą.


I tutaj trzeba jeszcze pod uwagę, że z tego co wiemy istnieją tam 2 formy, jeśli chodzi o legalizację statusu, czyli możliwość uzyskania tego statusu stałego, jeżeli dana osoba jest w stanie wykazać się pięcioletnim okresem pobytu, natomiast pozostałe osoby mogą występować o taki tymczasowy status. No i teraz właśnie pytanie, jak będzie wyglądała sytuacja prawna tych osób po już takim definitywny wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie część tych osób ten pięcioletni okres, czyli to prawo do aplikowania o ten stały status w tym właśnie okresie przejściowym nabędzie, czyli tutaj wszystko na to wskazuje, że najbliższy czas pokaże, jak to będzie wyglądało. 


Czy myśli pan, że jakieś znaczenie ma w pozostaniu na Wyspach czy też nie pozostaniu to jaką profesje się wykonuje, czy jest się pracownikiem wykwalifikowanym, czy nie?


Ja bym zaryzykował tutaj stwierdzenie, że dotyczy to wszystkich profesji. Jeżeli chodzi o taki normalny ruch ofert z Wielkiej Brytanii, bo jako Wojewódzki Urząd Pracy uczestniczymy w takiej europejskiej sieci publicznych służb zatrudnienia i teraz widzimy, że z jednej strony wyhamowało zainteresowanie Brytyjczyków składaniem takich ofert do Polski, z drugiej strony z naszej strony nie ma takiego zainteresowania. Wiadomo, że ta sytuacja musi się w jakimś tam czasie wyklarować i trudno podejmować decyzje o migracji w tym momencie. Natomiast myślę, że dotyczy to wszystkich profesji.


A jak pan myśli, co z Polakami po Brexicie, którzy będą chcieli jechać na Wyspy do pracy, czy oni mogą mieć większy problem niż teraz z dostaniem pracy?


Niestety musimy poczekać, bo11 miesięcy tego okresu przejściowego, to jest właśnie czas na wypracowanie tych reguł. Jeżeli się okaże, że jednak jest "twardy" Breksit, to migracja na Wyspy Brytyjskie może być znacznie utrudniona.


Pojawiają się pewne zapowiedzi brytyjskich polityków, że będą przyjmować na Wyspy przede wszystkim naukowców, ekspertów, chodzi przede wszystkim o osoby związane z naukami ścisłymi.


Myślę, że to jest pewien mechanizm, który jest stosowany przez wszystkie państwa. Tak samo jak Polska, w tych przypadkach kiedy cudzoziemcy chcący podjąć tutaj zatrudnienie muszą uzyskać pozwolenie na pracę, to też są w pierwszej kolejności doceniani ci, którzy posiadają bardziej poszukiwane kwalifikacje.


Skupiamy się na migracji tylko w jedną stronę, ale posłuchajmy jeszcze jednego spostrzeżenia pani Pauliny.


Słyszałam w wiadomościach, że tylko jakieś 40% Europejczyków o ten status stałego pobytu zaaplikowało. Podobno jest powód tego, że oni nie planują, żeby zostać tak długo. Dużo ludzi planuje wracać. Mi się wydaje, że ci co planują wracać, to zawsze mieli tę myśl, że kiedyś wrócą, ale nic tak naprawdę ich nie popychało, żeby wrócić. A teraz ten Brexit to jest pretekst. 


Brexit to pretekst, do tego żeby wrócić. W jaki sposób Wojewódzki Urząd Pracy przygotowuje się na ewentualne powroty Polaków z zagranicy?


Nie to, że się przygotowujemy, a jesteśmy przygotowani, bo już od jakiegoś czasu zależy nam na tym, żeby Polacy jednak wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o taką funkcję informacyjną od jakiegoś czasu uczestniczymy w takich działaniach informacyjnych, służymy pomocą wszystkim osobom, które są zainteresowane, rozważają decyzję o powrotach. 

Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, doradcy zawodowi są w stanie rozwiać dylematy, które mogą się tutaj pojawić. Też zachęcamy osoby, które rozważają powrót do Polski, nie chodzi tutaj tylko o Wielką Brytanię, do korzystania z takiej strony www.powroty.gov.pl, myślę że to jest takie kompendium wiedzy, jeżeli chodzi o te kroki, które należy poczynić, żeby odnaleźć się tutaj w naszej rzeczywistości.


Czy podlaski rynek pracy, pańskim zdaniem, jest dla Polaków, którzy od kilku, być może od kilkunastu lat zarabiają w funtach, atrakcyjnym miejscem do pracy? 


Z informacji, które do mnie docierają, nasz rynek jest jak najbardziej atrakcyjny. Jeżeli spojrzymy na taką grupę zawodową, szeroko ją określę - budowlańcy - patrząc na to, co się dzieje na naszym rynku budowlanym, na zapotrzebowanie na profesje związane z wykańczanie wnętrz i tak dalej - to tutaj okazuje się, że polski rynek potrafi być często bardziej atrakcyjny niż rynek brytyjski.

| red: mak, rbon
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
27.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak o przygotowaniu Podlasia do koronawirusa [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK
4.03.2020

"Białystok jest szczęśliwy miastem, bo ma olbrzymi szpital, oddziały zakaźne są zlokalizowane w oddzielnym szpitalu, a jednocześnie są powiązane z dużym szpitalem uniwersyteckim. To jest w porównaniu z innymi miastami niezwykle komfortowa sytuacja" - mówi prof. Flisiak.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

mikrobiolog z Wydziału Biologii UwB
4.03.2020

"Należało się tego spodziewać, że i do nas koronawirus prędzej czy później dotrze. I to nie jest informacja, która powinna nas specjalnie przerazić" - mówi dr Bartoszewicz.

Bartosz Bida, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Bida

piłkarz Jagiellonii Białystok
3.03.2020

"Trudno powiedzieć co się dzieje teraz w lidze. Jesteśmy dobrym zespołem, z dobrym trenerem, nie wiem dlaczego nam się nie układa" - mówi Bartosz Bida.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok