Radio Białystok | Gość | Karol Karski - europoseł

Karol Karski

europoseł

6.02.2020, 07:40, akt. 10:14

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda
Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Karolem Karskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polska po brexicie to piąte państwo pod względem ludności w Unii Europejskiej. Czy to oznacza wzrost naszego znaczenia?Jak wygląda pozycja Polski w Europie? O tym z europosłem prof. Karolem Karskim z PiS rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Wielka Brytania wyszła z Unii. Czy to oznacza na przykład wzrost znaczenia Polski, czy raczej utratę zdroworozsądkowego partnera, jeśli chodzi o realizację niektórych projektów unijnych?


Karol Karski: I tak, i tak. Mamy do czynienia z sytuacją, w której rzeczywiście Unia Europejska ma się nie najlepiej. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z tej organizacji międzynarodowej jest tylko jednym z elementów.

Zwróćmy uwagę na to, że szereg wysoko rozwiniętych państw zachodniej Europy, które do tej pory negocjowały przystąpienie do Unii, w ciągu ubiegłego roku zakończyły te negocjacje. Zakończyły oświadczeniem, że nie zamierzają nigdy w przyszłości do Unii Europejskiej przystąpić. Są to tak poważne państwa jak Szwajcaria, Norwegia, wcześniej Islandia.

Jedyne państwa, które w tej chwili aplikują do Unii, i to też bez szczególnego przekonania, to państwa Europy Wschodniej, państwa Kaukazu. Dla tych państw projekt ten jeszcze jest atrakcyjny.


Ale chyba tylko finansowo.


I to właśnie podkreślają władze tamtych państw. Póki dostają pieniądze, póty są zainteresowani. Aczkolwiek narzekają na ilość tych pieniędzy.


Czy podobnie jest z nami? Popatrzmy na spór o sądy - co będzie, jeśli Unia Europejska potraktuje nas z buta?


Myślę, że tak nie będzie. Mamy do czynienia z pewnym szumem informacyjnym. Natomiast na płaszczyźnie prawnej, płaszczyźnie faktycznej te sprawy są rozwiązywane na bieżąco. Mamy do czynienia z pewnym incydentami po stronie polskiego wymiaru sprawiedliwości, także z niekonstytucyjnym moim zdaniem orzeczeniem trzech Izb Sądu Najwyższego. Bardzo przykro było patrzeć na tę sytuację, kiedy Sąd Najwyższy wypowiada posłuszeństwo polskiemu prawu.

Uzasadnienie do tamtego orzeczenia pokazuje, że to ewenement w skali unijnej. Jest tam mowa o sytuacjach - zresztą bardzo instrumentalnie traktowanych - wyższości prawa unijnego nad prawem polskim, co nie jest akceptowane nigdzie, w żadnym państwie członkowskim.

Przypomnijmy sobie orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, który kilkukrotnie - w tym przy wyrażeniu zgody na ratyfikację traktatu z Maastricht, potem na ratyfikację traktatu z Lizbony - stwierdzał, że ratyfikacja ta jest możliwa tylko pod warunkiem utrzymania zasady, że prawo niemieckie...


Ale my tego nie mamy. Co będzie, jeżeli UE podzieli stanowisko Sądu Najwyższego?


Mamy. Co robi w tej chwili Unia? Przygląda się. Kiedy rozmawiam z kolegami z innych państw, to nie mogą się nadziwić, jak wielu przedstawicieli pochodzących z naszego kraju działa przeciwko własnemu państwu, jak zdradzają interesy Polski, jak na arenie międzynarodowej podważają pozycję Polski. To się nigdzie indziej nie zdarza.

Natomiast procedury te będą się toczyły, aczkolwiek wiemy, że są niekonkluzywne, że nie będzie żadnych sankcji wobec Polski. Wiadomo to od samego początku.


Dzisiaj pojawiła się w internecie taka informacja, że cała sprawa może zostać "zabezpieczona", żeby nie stosować tych przepisów. Jeśli się nie zastosujemy, to dziennie będziemy płacić 2 mln euro.


Jest jeden z takich powiedzmy ekspertów, który kiedyś był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Platformy Obywatelskiej - Polskiego Stronnictwa, który opowiada takie rzeczy. Zapewne również zachęca razem ze swoim środowiskiem do takiego działania. Jeśli miałoby ono miejsce, to będzie to po prostu działanie podżegania polskiej opozycji totalnej.

Natomiast nie sądzę, aby Unia Europejska zdecydowała się na taki krok, tym bardziej że sytuacja jest wyciszana.


Kiedy ta sprawa się skończy? Kiedy będziemy znali stanowisko UE i reakcję Polski?


Sprawa ta zawsze w jakiś sposób będzie się tliła, póki Platforma Obywatelska będzie funkcjonować. To jest sposób na ich istnienie. Ulica i zagranica. Ulica tej chwili nie, bo mamy taką pogodę, jaką mamy. Są to ludzie bardzo praktyczni - jak ma im na głowę pokapać, to nie będą się narażać na zniszczenie fryzur. W tej chwili eksploatowana jest opcja zagraniczna.

To się toczy od lat i zarówno mechanizm Unii Europejskiej, jak i polski rząd doskonale sobie z tym radzą.


Szefowie rządów mają dyskutować o kwestiach budżetowych UE. Czy wizyta prezydenta Macrona na początku tego tygodnia to większe pieniądze na rolnictwo a mniejsze na politykę spójności? Czy uda się osiągnąć balans i ocalić wydatki rolno-spójnościowe?


Pracujemy nad tym, aby budżet został zachowany w dotychczasowej wysokości mimo wystąpienia Wielkiej Brytanii, aby w niektórych elementach środki były większe. Jest to szczególnie ważne dla takich województw jak nasze podlaskie, ale także dla innych województw Ściany Wschodniej. Chodzi o znaczące środki na rozwój infrastruktury, na politykę rolną. To wszystko jest w tej chwili utrzymane w różnych wariantach budżetu.

Chodzi o to, aby politykę spójności i rolną zachować w dobrze przygotowanych w tej chwili projektach. Polska jest jednym z liderów tak zwanej grupy przyjaciół polityki spójności. Większość państw unijnych opowiada się za rozwiązaniami.

Prezydent Macron chciałby oczywiście, aby dla jego państwa pewne rozwiązania były korzystniejsze, ale to była raczej wizyta nie tyle dotycząca polityki unijnej, co polityki dwustronnej. Do Polski przyjechała ogromna, prawie 100-osobowa delegacja przedstawicieli różnych resortów pod przewodnictwem swojego prezydenta, w tym także resortów gospodarczych. Padały różnego rodzaju propozycje, niektóre z nich ciekawe.

Można odnieść wrażenie, że prezydent Macron przyjechał przeprosić się z Polską, w tym znaczeniu, że Francji zależy na dobrych stosunkach. Nam także. Podniesienie rangi dawno zarzuconego Trójkąta Weimarskiego. Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy w UE przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.


Jeżeli Unia będzie zajmowała się takimi propozycjami jak np. podatek od mięsa, to raczej będą kłopoty niż wspólne działanie.


Już mówiłem swego czasu, że kogo Pan Bóg chce pokarać, temu rozum odbiera. Jeżeli ktoś nie chce jeść mięsa, to jest jego wolny wybór, ale jeśli chce zmuszać czy nakłaniać do tego innych, to już są pewne problemy, które trzeba diagnozować.


Chyba także przeciwstawiać się i zajmować się na przykład zwalczaniem głodu na świecie, a nie kwestiami, czy ktoś będzie jadł mięso, czy nie. Takie zaglądanie do talerza nie ma sensu.


Oczywiście. Tym bardziej że w różnych państwach unijnych dziesiątki, setki ton mięsa z różnych zapasów przechowywanych na czas hipotetycznej wojny nie są zużywane, ale są niszczone. Nie są nigdzie wysyłane. Czas pomóc innym częściom świata, a nie ograniczać produkcję rolną.

To jest tak, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Nic się nie dzieje bez przyczyny. Producenci innych produktów żywnościowych niż mięso lobbują poprzez różnych aktywistów i różne NGO-sy, które przecież też się nie utrzymują z powietrza. Lobbują za tym, żeby ograniczyć spożycie mięsa, bo wtedy będzie wzrastało spożycie produktów żywnościowych niemięsnych.

Oczywiście dla rolnictwa to jest jakieś rozłożenie akcentów w różnych miejscach. Natomiast z punktu widzenia Polski ograniczenie produkcji mięsa nie jest korzystne, ponieważ jesteśmy bardzo dobrym, sprawnie działającym producentem wołowiny, wieprzowiny. Mamy tutaj duże osiągnięcia na polu eksportowym.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.


dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."


Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.


Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.


st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".

Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok