Radio Białystok | Gość | Karol Karski - europoseł

Karol Karski

europoseł

6.02.2020, 07:40, akt. 10:14

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda
Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Karolem Karskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polska po brexicie to piąte państwo pod względem ludności w Unii Europejskiej. Czy to oznacza wzrost naszego znaczenia?Jak wygląda pozycja Polski w Europie? O tym z europosłem prof. Karolem Karskim z PiS rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Wielka Brytania wyszła z Unii. Czy to oznacza na przykład wzrost znaczenia Polski, czy raczej utratę zdroworozsądkowego partnera, jeśli chodzi o realizację niektórych projektów unijnych?


Karol Karski: I tak, i tak. Mamy do czynienia z sytuacją, w której rzeczywiście Unia Europejska ma się nie najlepiej. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z tej organizacji międzynarodowej jest tylko jednym z elementów.

Zwróćmy uwagę na to, że szereg wysoko rozwiniętych państw zachodniej Europy, które do tej pory negocjowały przystąpienie do Unii, w ciągu ubiegłego roku zakończyły te negocjacje. Zakończyły oświadczeniem, że nie zamierzają nigdy w przyszłości do Unii Europejskiej przystąpić. Są to tak poważne państwa jak Szwajcaria, Norwegia, wcześniej Islandia.

Jedyne państwa, które w tej chwili aplikują do Unii, i to też bez szczególnego przekonania, to państwa Europy Wschodniej, państwa Kaukazu. Dla tych państw projekt ten jeszcze jest atrakcyjny.


Ale chyba tylko finansowo.


I to właśnie podkreślają władze tamtych państw. Póki dostają pieniądze, póty są zainteresowani. Aczkolwiek narzekają na ilość tych pieniędzy.


Czy podobnie jest z nami? Popatrzmy na spór o sądy - co będzie, jeśli Unia Europejska potraktuje nas z buta?


Myślę, że tak nie będzie. Mamy do czynienia z pewnym szumem informacyjnym. Natomiast na płaszczyźnie prawnej, płaszczyźnie faktycznej te sprawy są rozwiązywane na bieżąco. Mamy do czynienia z pewnym incydentami po stronie polskiego wymiaru sprawiedliwości, także z niekonstytucyjnym moim zdaniem orzeczeniem trzech Izb Sądu Najwyższego. Bardzo przykro było patrzeć na tę sytuację, kiedy Sąd Najwyższy wypowiada posłuszeństwo polskiemu prawu.

Uzasadnienie do tamtego orzeczenia pokazuje, że to ewenement w skali unijnej. Jest tam mowa o sytuacjach - zresztą bardzo instrumentalnie traktowanych - wyższości prawa unijnego nad prawem polskim, co nie jest akceptowane nigdzie, w żadnym państwie członkowskim.

Przypomnijmy sobie orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, który kilkukrotnie - w tym przy wyrażeniu zgody na ratyfikację traktatu z Maastricht, potem na ratyfikację traktatu z Lizbony - stwierdzał, że ratyfikacja ta jest możliwa tylko pod warunkiem utrzymania zasady, że prawo niemieckie...


Ale my tego nie mamy. Co będzie, jeżeli UE podzieli stanowisko Sądu Najwyższego?


Mamy. Co robi w tej chwili Unia? Przygląda się. Kiedy rozmawiam z kolegami z innych państw, to nie mogą się nadziwić, jak wielu przedstawicieli pochodzących z naszego kraju działa przeciwko własnemu państwu, jak zdradzają interesy Polski, jak na arenie międzynarodowej podważają pozycję Polski. To się nigdzie indziej nie zdarza.

Natomiast procedury te będą się toczyły, aczkolwiek wiemy, że są niekonkluzywne, że nie będzie żadnych sankcji wobec Polski. Wiadomo to od samego początku.


Dzisiaj pojawiła się w internecie taka informacja, że cała sprawa może zostać "zabezpieczona", żeby nie stosować tych przepisów. Jeśli się nie zastosujemy, to dziennie będziemy płacić 2 mln euro.


Jest jeden z takich powiedzmy ekspertów, który kiedyś był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Platformy Obywatelskiej - Polskiego Stronnictwa, który opowiada takie rzeczy. Zapewne również zachęca razem ze swoim środowiskiem do takiego działania. Jeśli miałoby ono miejsce, to będzie to po prostu działanie podżegania polskiej opozycji totalnej.

Natomiast nie sądzę, aby Unia Europejska zdecydowała się na taki krok, tym bardziej że sytuacja jest wyciszana.


Kiedy ta sprawa się skończy? Kiedy będziemy znali stanowisko UE i reakcję Polski?


Sprawa ta zawsze w jakiś sposób będzie się tliła, póki Platforma Obywatelska będzie funkcjonować. To jest sposób na ich istnienie. Ulica i zagranica. Ulica tej chwili nie, bo mamy taką pogodę, jaką mamy. Są to ludzie bardzo praktyczni - jak ma im na głowę pokapać, to nie będą się narażać na zniszczenie fryzur. W tej chwili eksploatowana jest opcja zagraniczna.

To się toczy od lat i zarówno mechanizm Unii Europejskiej, jak i polski rząd doskonale sobie z tym radzą.


Szefowie rządów mają dyskutować o kwestiach budżetowych UE. Czy wizyta prezydenta Macrona na początku tego tygodnia to większe pieniądze na rolnictwo a mniejsze na politykę spójności? Czy uda się osiągnąć balans i ocalić wydatki rolno-spójnościowe?


Pracujemy nad tym, aby budżet został zachowany w dotychczasowej wysokości mimo wystąpienia Wielkiej Brytanii, aby w niektórych elementach środki były większe. Jest to szczególnie ważne dla takich województw jak nasze podlaskie, ale także dla innych województw Ściany Wschodniej. Chodzi o znaczące środki na rozwój infrastruktury, na politykę rolną. To wszystko jest w tej chwili utrzymane w różnych wariantach budżetu.

Chodzi o to, aby politykę spójności i rolną zachować w dobrze przygotowanych w tej chwili projektach. Polska jest jednym z liderów tak zwanej grupy przyjaciół polityki spójności. Większość państw unijnych opowiada się za rozwiązaniami.

Prezydent Macron chciałby oczywiście, aby dla jego państwa pewne rozwiązania były korzystniejsze, ale to była raczej wizyta nie tyle dotycząca polityki unijnej, co polityki dwustronnej. Do Polski przyjechała ogromna, prawie 100-osobowa delegacja przedstawicieli różnych resortów pod przewodnictwem swojego prezydenta, w tym także resortów gospodarczych. Padały różnego rodzaju propozycje, niektóre z nich ciekawe.

Można odnieść wrażenie, że prezydent Macron przyjechał przeprosić się z Polską, w tym znaczeniu, że Francji zależy na dobrych stosunkach. Nam także. Podniesienie rangi dawno zarzuconego Trójkąta Weimarskiego. Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy w UE przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.


Jeżeli Unia będzie zajmowała się takimi propozycjami jak np. podatek od mięsa, to raczej będą kłopoty niż wspólne działanie.


Już mówiłem swego czasu, że kogo Pan Bóg chce pokarać, temu rozum odbiera. Jeżeli ktoś nie chce jeść mięsa, to jest jego wolny wybór, ale jeśli chce zmuszać czy nakłaniać do tego innych, to już są pewne problemy, które trzeba diagnozować.


Chyba także przeciwstawiać się i zajmować się na przykład zwalczaniem głodu na świecie, a nie kwestiami, czy ktoś będzie jadł mięso, czy nie. Takie zaglądanie do talerza nie ma sensu.


Oczywiście. Tym bardziej że w różnych państwach unijnych dziesiątki, setki ton mięsa z różnych zapasów przechowywanych na czas hipotetycznej wojny nie są zużywane, ale są niszczone. Nie są nigdzie wysyłane. Czas pomóc innym częściom świata, a nie ograniczać produkcję rolną.

To jest tak, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Nic się nie dzieje bez przyczyny. Producenci innych produktów żywnościowych niż mięso lobbują poprzez różnych aktywistów i różne NGO-sy, które przecież też się nie utrzymują z powietrza. Lobbują za tym, żeby ograniczyć spożycie mięsa, bo wtedy będzie wzrastało spożycie produktów żywnościowych niemięsnych.

Oczywiście dla rolnictwa to jest jakieś rozłożenie akcentów w różnych miejscach. Natomiast z punktu widzenia Polski ograniczenie produkcji mięsa nie jest korzystne, ponieważ jesteśmy bardzo dobrym, sprawnie działającym producentem wołowiny, wieprzowiny. Mamy tutaj duże osiągnięcia na polu eksportowym.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok