Radio Białystok | Gość | Bogdan Kalicki [wideo] - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

19.02.2020, 08:31, akt. 09:04

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka
Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Z Bogdanem Kalickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Brakuje lekarzy w pogotowiu. Nie ma chętnych mimo, że poszukiwani są od kilku lat. O tym z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdanem Kalickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Dużo lekarzy brakuje? 


Bogdan Kalicki: Dla pełnego zabezpieczenia naszych potrzeb potrzebujemy powiedzmy około 3, 4 etatów.


3 - 4 to niedużo w stosunku do liczby pracujących.


Tak, dlatego też oceniam, że nie jest jakaś się duża skala problemu, bo lekarze których zatrudniamy, to w zdecydowanej większości osoby zatrudnione na tak zwanych kontraktach. I dlatego posługuje się etatem przeliczeniowym, dlatego że lekarze biorą bardzo różne ilości dyżurów, są tacy którzy biorą 10-20 dyżurów, a są tacy, którzy biorą tylko dwa lub trzy.


Czyli dorabiają?


Tak, są to w zdecydowanej większości lekarze pracujący w szpitalach. Także etat przeliczeniowy nie przekłada się w prosty sposób na osoby.


Czyli sądzić należy, że nie ma to wpływu na funkcjonowanie pogotowia?


Ma niewielki wpływ, dlatego że po pierwsze mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, tutaj musimy dużo wysiłku włożyć, żeby przy tej grupie lekarzy, z którymi posiadamy umowy, żeby namówić ich na większą liczbę dyżurów. Ponadto w przypadkach losowych, takich jak chociażby choroby, czy też inne zdarzenia, które uniemożliwiają wykonywanie pracy u nas, mamy problemy, żeby w zamian za tą osobę, która nie może przyjść na dyżur, żeby zabezpieczyć.


To ilu w ogóle pracuje lekarzy w pogotowiu i do czego oni są potrzebni, bo niedawno mówiło się, że w karetkach pracują głównie ratownicy medyczni, w związku z tym już tak dużo lekarzy w porównaniu do poprzednich lat nie trzeba.


Tak też jest rzeczywiście. Mamy w systemie ratownictwa medycznego 81 umów kontraktowych, czyli 81 lekarzy ma zawarte z nami umowy i obsadzają oni 10 karetek specjalistycznych, natomiast poza tym mamy także 24 karetki podstawowe. 


Także z tego widać, że zdecydowana większość świadczeń udzielana jest przez karetki podstawowe, czyli ratowników medycznych.


Ratownicy oraz pielęgniarki systemu. Także biorąc pod uwagę liczbę wyjazdów też zdecydowana większość świadczeń jest udzielana przez zespoły podstawowe.


Powiedział pan, że od kilku lat brakuje, to co się stało, że raptem zabrakło tych specjalistów?


Jeśli chodzi przynajmniej o ratownictwo medyczne to jedną z takich zmian, które mocno nam utrudnia życie była zmiana sposobu kształcenia lekarzy. Weźmy chociażby lekarzy internistów - kiedyś jak były to specjalizacje dwustopniowe, mogli w systemie pracować lekarze po drugim roku specjalizacji z interny. Potem, gdy zmienił się tryb specjalizacji i była ona robiona blokowo, bez tego etapu pośredniego, na przykład ktoś zdecydował się na kardiologię, nie musi już robić interny, a następnie nadspecjalizacji w postaci kardiologii, tylko realizując blok internistyczny, blok z innej dziedziny medycznej, aż do uzyskania specjalizacji z kardiologii. I niestety przepisy w ratownictwie za tą zmianą nie poszły i ci którzy mogli jeszcze kilka lat temu po drugim roku interny już jeździć w systemie, potem nie mogli przez wiele lat.


Czyli ktoś wykazał się drobnym brakiem wyobraźni?


Konsekwencje tej zmiany nie zostały w porę zauważone. To się zmieniło, bodajże w ubiegłym roku, kiedy znowu przywrócono możliwość dyżurowania lekarzom po module internistycznym, natomiast ten stan trwał kilka lat i ci ludzie już gdzieś się ulokowali i stąd też możliwość ich odzyskania z powrotem na dyżury w ratownictwie jest minimalna. 


To pokazuje jak biurokracja, która zrobi raz błąd chce się z tego wycofać, to później jest wielki kłopot z tym.


I to był problem.


To co zrobić, żeby tych lekarzy przyciągnąć? Za mało pani im płaci, złe warunki pan oferuje, bonusów nie ma?


Wydaje mi się, że stawki które my proponujemy są na zbliżonym poziomie w stosunku do tego, co oferują szpitale. Dlatego tak jak wcześniej mówiłem są to lekarze, którzy pracują gdzieś w szpitalach czy w Białymstoku, czy w pobliskich miejscowościach także. Obejmujemy obszar całego byłego województwa białostockiego, także te wszystkie powiaty, które wchodzą w skład byłego województwa są zabezpieczone przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.


Powiedział pan, że płace są na zbliżonym poziomie, to dlaczego tych ludzi nie ma, dlaczego się nie zgłaszają? Za ciężka robota?


Praca niewątpliwie jest ciężka i nieprzyjemna, momentami także niebezpieczna, ale jest to problem raczej ogólny, dlatego że po prostu lekarzy jest zbyt mało. Nie sądzę żeby na terenie województwa podlaskiego była jakakolwiek jednostka, która nie poszukuje, nie potrzebuje lekarzy.


Z SOR-em w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nie wygrała pan płacowo?


No nie sądzę. Staramy się, ale...


Wysoki poziom został wyznaczony jeśli chodzi o medyków i wszystkie instytucje będą musiały też w jakiś sposób to skonsumować, ale z drugiej strony - tutaj pozwolę sobie na delikatną sugestie - polegającą na tym, że skoro stać nas na zapłacenie takich wielkich pieniędzy piłkarzom, urzędnikom na stanowiskach w spółkach i tym podobne funkcje spełniających, to dla ludzi ratujących życie i nasze zdrowie raczej te pieniądze powinny się znaleźć. Nie wiem czy pan podziela moją opinię.


W całej rozciągłości podpisuję się pod tą opinią obiema rękoma. 


Co zrobić żeby ci lekarze jednak się znaleźli, żeby nie trzeba było łapać się w lewą ręką za prawe ucho, żeby ułożyć grafik dyżurów.


Między nimi dlatego kiedy po styczniu zrobiliśmy pełną analizę tego, co się dzieje mocno zintensyfikowaliśmy poszukiwania lekarzy, też żeby dotrzeć z tą informacją do szerszej grupy, stąd między innymi moja obecność w tym studiu.


Poszukujemy po prostu lekarza, bo w pogotowiu muszą odpowiedni ludzie jeździć zapewniając nam bezpieczeństwo.


Mamy jeszcze o tyle bezpieczną sytuację, że w dużej mierze te wszystkie zadania mogą spełnić ratownicy oraz pielęgniarki systemu. Naprawdę dobrze wyszkolony, posiadający pewne doświadczenie ratownik - jest to zawód dedykowany właśnie do stanów zagrożenia życia, czy też bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego, jest w stanie udzielić tej pierwszej pomocy przedszpitalnej kwalifikowanej na wysokim poziomie.


Mimo, że tak się starają, to jednak szukamy lekarzy, bo pewne rzeczy muszą oni jednak robić i przyłączamy się tutaj do waszych poszukiwań, żeby odpowiedni ludzie się znaleźli, żeby karetki mogły bez problemów wyjeżdżać w razie czego do wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
27.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak o przygotowaniu Podlasia do koronawirusa [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK
4.03.2020

"Białystok jest szczęśliwy miastem, bo ma olbrzymi szpital, oddziały zakaźne są zlokalizowane w oddzielnym szpitalu, a jednocześnie są powiązane z dużym szpitalem uniwersyteckim. To jest w porównaniu z innymi miastami niezwykle komfortowa sytuacja" - mówi prof. Flisiak.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

mikrobiolog z Wydziału Biologii UwB
4.03.2020

"Należało się tego spodziewać, że i do nas koronawirus prędzej czy później dotrze. I to nie jest informacja, która powinna nas specjalnie przerazić" - mówi dr Bartoszewicz.

Bartosz Bida, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Bida

piłkarz Jagiellonii Białystok
3.03.2020

"Trudno powiedzieć co się dzieje teraz w lidze. Jesteśmy dobrym zespołem, z dobrym trenerem, nie wiem dlaczego nam się nie układa" - mówi Bartosz Bida.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok