Radio Białystok | Gość | Kazimierz Kuberski - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Kazimierz Kuberski

wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

26.02.2020, 07:45, akt. 10:47

- Starania o seniorów, a szczególnie wydawane środki finansowe będą musiały być coraz większe i to nasza nieunikniona przyszłość.

Kazimierz Kuberski, fot. Monika Kalicka
Kazimierz Kuberski, fot. Monika Kalicka

Z Kazimierzem Kuberskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Międzypokoleniowym Dniu aktywności, zorganizowanym w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, wzięli udział przede wszystkim seniorzy, ale także przedszkolaki i młodzież. Spotkanie ma zachęcić seniorów do aktywności oraz pokazać im, że są potrzebni w społeczeństwie.

O tym z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierzem Kuberskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przed nami perspektywa starzenia się społeczeństwa. Jak przygotowuje się do tego państwo?


Kazimierz Kuberski: To prawda. Starzejemy się i będziemy się starzeć coraz bardziej. Musimy już teraz podejmować działania w tym kierunku. Oczywiście cały czas pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, ale na razie skupiamy się na wsparciu i opiece nad seniorami, którzy w tej chwili są osobami starszymi i często potrzebują pomocy od państwa, od samorządu.

Staramy się zapewnić szeroki wachlarz usług dla seniorów. Są trzy płaszczyzny, w których wsparcie kierowane przez rząd, przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest przygotowywane i wdrażane - często z samorządami, głównie gminnymi, ale także z organizacjami pozarządowymi.

Pierwszy filar to bezpieczeństwo finansowe. Sytuacja finansowa emerytów jest znana. Było z tym stosunkowo słabo. Staramy się to zrekompensować i podnosić świadczenia. Po pierwsze jest waloryzacja, która odbędzie się już niedługo. Obejmie wszystkich emerytów - to prawie 10 milionów osób. Wyniesie 3,56 proc., ale osoby, które mają najniższe świadczenia - takich jest około 5 milionów - otrzymają te świadczenia w minimalnej wysokości 70 zł.


To połowa wszystkich emerytów. To pokazuje skalę oczekiwań społecznych.


Dlatego chcemy podnosić świadczenia najuboższym emerytom stosunkowo wyżej niż tym, którzy mają świadczenia wyższe.

Druga drugi instrument to 13. emerytura, która od 2020 r. będzie świadczeniem stałym przyznawanym raz w roku. W tym roku będzie wypłacana w kwietniu. Obejmie również wszystkich emerytów. Wyniesie 1200 zł. Nie trzeba tu wykonywać żadnych działań. Emeryci otrzymają te świadczenia tak jak otrzymują comiesięczną emeryturę.

To jest właśnie kwestia podnoszenia bezpieczeństwa finansowego. Można jeszcze wspomnieć o obniżce podatku PIT o 1 proc. To mniejsze kwoty, ale w przypadku tych 5 milionów najsłabiej uposażonych emerytów i rencistów to 240 zł rocznie.


Jaka jest druga płaszczyzna?


To wsparcie społeczne. Mam na myśli to, że emeryci, którzy często są jeszcze w bardzo dobrej i dobrej formie fizycznej, chcą być aktywni, ale czasami nie mają miejsca, żeby tę aktywność realizować. Często są osobami samotnymi i chcą wyjść z domu, chcą się spotykać z osobami w podobnym wieku, w podobnej sytuacji życiowej.


Jak wskazują psycholodzy geriatrzy, to wychodzenie z domu powinno być wzmacniane ze względu na to, że odcinanie się od otoczenia jest niebezpieczne dla samych emerytów.


To prawda. I tutaj również mamy ofertę. To program "Senior plus", czyli program budowy domów i klubów dla seniorów, w których mogą oni realizować swoje pasje, zainteresowania, uprawiać aktywność fizyczną, gdzie po prostu będą razem.

Program się rozwija, sprawdza się bardzo dobrze, też w województwie podlaskim. W 2015 roku powstały dwa takie obiekty, a już w ostatniej edycji 19. To pokazuje skalę wzrostu, skalę zainteresowania i potrzeb.

Drugi element to program ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych). Tutaj dofinansowujemy programy realizowane przez organizacje pozarządowe, których statutowym zadaniem jest właśnie prowadzenie działalności kulturalnej, społecznej, turystycznej dla osób starszych.

Trzecia płaszczyzna to pomoc i wsparcie osobom najstarszym, które często potrzebują opieki w codziennym życiu. Tu jest program "Posiłek w domu i w szkole". Osoby, które nie są do końca samodzielne, mogą taki posiłek otrzymać do domu, jeżeli nie są w stanie same go przygotowywać, lub otrzymać środki finansowe na zakup produktów do posiłku.

Ale jest też program "Opieka 75+". Małe gminy, do 60 tys. mieszkańców, mogą wystąpić do nas o środki na zapewnienie opieki dla osób powyżej 75 lat i niesamodzielnych. Dofinansowujemy do 50 proc. kosztów takich usług opiekuńczych.


W 2030 roku w Białymstoku 1/3 mieszkańców miasta to będą emeryci. To oznacza, że powinniśmy przygotować nie tylko dzienne domy pomocy, ale też odpowiedni system mieszkań ze wsparciem, z opieką socjalną i lekarską psychologiczną. Niektóre miasta zaczynają się do tego przygotowywać, ale większość nie zdaje sobie sprawy, że skala wyzwania jest ogromna. Mamy 10 lat na przygotowanie się, bo później może być za późno.


To prawda. Te działania trzeba już podejmować i rzeczywiście niektóre samorządy szybciej zrozumiały i zidentyfikował ten problem i przygotowują się do tego.

Byłem ostatnio w Opolu, które jako jedno z czterech miast w Polsce otrzymało, zdaje od WHO, tytuł miasta przyjaznego seniorom. Rzeczywiście te programy są już tam rozbudowane. A jest to też miasto, które bardzo się starzeje, chyba jedno z miast z największym odsetkiem osób starszych. Samorząd, korzystając także ze środków Ministerstwa Rodziny, skupia się na prowadzeniu szerokiej polityki - od dostępności, bo osoba starsza, niepełnosprawna napotyka na bariery w mobilności, w transporcie miejskim czy budynkach użyteczności publicznej. Ale też powstają właśnie te centra aktywności kulturalnej, społecznej.

Musimy mieć coraz większą świadomość i naprawdę każde miasto, każdy samorząd musi się do tego przygotowywać. My oczywiście nie pozostanie też bierni i będziemy opracowywać kolejne instrumenty.


W miastach jeszcze da się stworzyć odpowiedni system, natomiast jak to robić w gminach wiejskich, małych miasteczka, które np. opróżniła emigracja i zostali tam w większości starsi ludzie?


To niezła sztuka, ale się udaje. W zeszłą sobotę byłem na otwarciu klubu seniora w jednej z miejscowości w województwie podlaskim.

Na takich obszarach wiejskich, mniej zurbanizowanych jest problem z transportem - dotarciem do ośrodka zdrowia, na rehabilitację, do apteki czy nawet do urzędu. Linie autobusowe są w tej chwili ograniczone, więc jest potrzeba takiego bardziej zindywidualizowanego transportu. I właśnie województwo podlaskie będzie uczestnikiem programu pilotażowego, w którym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego chcemy wdrożyć program taksówki społecznej, świadczenia usług transportowych dla takich osób.


Jednym słowem zaczynamy dostrzegać ten problem. Musimy zrozumieć, że czas jest nieubłagany.


I te starania, a szczególnie wydawane środki finansowe będą musiały być coraz większe i to nasza nieunikniona przyszłość.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.


fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.


dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."


Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.


Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.


st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".

Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok