Radio Białystok | Gość | Dr Mariola Fotin-Mleczek - mikrobiolożka

Dr Mariola Fotin-Mleczek

mikrobiolożka

6.04.2020, 07:42, akt. 09:58

"Szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana przez zwierzęta. To nam pokazuje, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Według naszych planów i starań mamy zamiar rozpocząć badania na ludziach na koniec czerwca, początek lipca" - mówi Dr Mariola Fotin-Mleczek.

Dr Mariola Fotin-Mleczek, fot. CureVac
Dr Mariola Fotin-Mleczek, fot. CureVac

Z dr Mariolą Fotin-Mleczek rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Naukowcy z wielu laboratoriów poszukują szczepionki na koronawirusa. To może powstrzymać rozprzestrzenianie się tego patogenu. Wynalezienie szczepionki pomogło przed laty np. w całkowitym zwalczeniu ospy. O badaniach prowadzonych w Niemczech w firmie CureVac z dr Mariolą Fotin-Mleczek rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jest pani teraz najbardziej popularną Polką w Niemczech, można tak powiedzieć.


Dr Mariola Fotin-Mleczek: Tak, do tego przyczyniają się media, które ściśle obserwują naszą pracę, postępy, a my rozumiemy też to zainteresowanie, bo jest duże zapotrzebowanie, także staramy się w ramach możliwości obsługiwać media.


Pracuje pani, pani zespół, nad swego rodzaju szczepionką. Substancją, która ma nas uodpornić na koronawirusa. 


Prace nad szczepionką rozpoczęły się już w styczniu, po tym, jak dotarła do nas informacja na temat materiału genetycznego wirusa. W tym momencie zaczęliśmy prace i plany jak właśnie przygotować taką szczepionkę, by ją jak najszybciej przygotować do badań na ludziach. 


Szczepionka na przykład przeciwko ospie prawdziwej to był taki patogen uzyskany od chorych. Natomiast wy pracujecie nad szczepionką, która jest jakby nowej generacji - nie zawiera substancji pozyskanej od chorego, który ozdrowiał, tylko pracujecie nad innym sposobem działania na ludzki organizm. 


Tak właśnie. Nasza technologia opiera się na informacji. I nośnikiem takiej informacji, czyli jak należy budować różne białka w naszym organizmie, takim naturalnym nośnikiem tej informacji jest kwas rybonukleinowy (Messenger RNA). I to jest właśnie ta cząsteczka, którą my wykorzystujemy w naszej technologii. I w związku z tym my nie potrzebujemy żadnego materiału pochodzącego z wirusa, wystarcza nam jedynie informacja genetyczna na temat budowy właśnie tego białka. Tę informację my kodujemy na tej cząsteczce kwasu rybonukleinowego. Tutaj można to porównać prawie do klocków Lego, gdzie mamy cztery kolory, cztery takie klocki, i w zależności od tego w jakiej kolejności są te klocki poukładane zawsze budujemy nową budowlę i to jest właśnie dokładnie to co ma miejsce tutaj w przypadku tej szczepionki, że my podajemy tę informację, te 4 takie klocki w takiej kolejności, żeby nasze komórki w momencie kiedy dostaną tę informację, stworzyły właśnie białko, które pochodzi z koronawirusa, a już potem masz układ immunologiczny sobie bardzo dobrze daje radę, bo w momencie, kiedy to białko się pojawi, jest ono rozpoznawane jako białko obce i nasz układ odpornościowy reaguje na to produkcją przeciwciał, które neutralizują wirusa.


Dlaczego to jest tak trudne? Przytaczałem tutaj ospę prawdziwą, tam było około 200 tysięcy tych zasad, które wchodzą w skład DNA, w przypadku koronawirusa to jest około 30 tysięcy. Czyli jest duża różnica, ale jakbyśmy te 30 tysięcy byśmy wrzucili do wielkiego komputera to dosyć łatwo powinna powstać substancja, która reagowałaby z naszym organizmem.


W przypadku koronawirusa nasza przewaga polega na tym, że my wiemy, które białko jest tym białkiem kluczowym. My nie potrzebujemy zajmować się innymi białkami, tylko kierować cały wysiłek na to białko. Jak obserwuje się również inne technologie, również nie wykorzystują całego wirusa, tylko pewne jego elementy, to wszyscy zgodnie kierują całe starania na to białko. Dlatego, że my mamy już dużo informacji na temat wirusów, które są bardzo podobne czy nawet z tej samej rodziny i mechanizm atakowania komórek ludzkich w przypadku tego wirusa jest bardzo podobny, czyli my wiemy, które białko należy zneutralizować. To czasami w przypadku innych patogenów nie jest tak jednoznaczne i trzeba powiedzieć, że te nowe technologie zajmujące się informacją, one właściwie w ostatnich latach się rozwinęły, że można je stosować, gdyż są na tyle efektywne. Wcześniej jednak te wyniki były słabsze i trzeba było poprawić technologię, by można było ją teraz wykorzystywać.


To dlaczego nad tą szczepionką trzeba tak długo pracować, skoro już wiecie jaki to mechanizm, jakie to białko? Dlaczego tak długo będziemy czekać na wyniki waszej pracy?

 

Jeżeli się porównuje do czasu, który jest potrzebny na przygotowanie szczepionek w takich normalnych warunkach, bez pośpiechu, to jest to czas znacznie dłuższy. Mi się wydaje, że tutaj wyniki są rekordowe. Co kosztuje też dużo czasu i co u nas, w naszej sytuacji przebiega równolegle do tych badań szczepionki na zwierzętach, to jest przygotowanie linii produkcyjnej, produkcja wystarczającej ilości tej szczepionki, bo oczywiście chodzi nam nie tylko o to, by rozpocząć badania i przygotować szczepionkę dla małej grupy, żeby wykazać jej bezpieczeństwo i efektywność, tylko w momencie, kiedy ta szczepionka pokaże na ludziach, że działa, jest bezpieczna i efektywna, możemy bez żadnego opóźnienia, niemal natychmiast przejść do dużych badań fazy drugiej i materiał, który do takich badań jest potrzebny, on jest produkowany już teraz. Czyli tutaj mamy niesamowitą przewagę nad innymi też technologiami, gdzie przygotowanie milionów dawek takich szczepień trwa znacznie dłużej. Tu trzeba patrzeć w całym kontekście - kiedy mamy pierwszą informację na temat wirusa, kiedy możemy rozpocząć badania, jak długo nam to zajmie, żeby przygotować szczepionkę dla milionów - tutaj ten czas jest rekordowy.

 

Jeśli weźmiemy kwestię związaną na przykład z penicyliną, to odkryto ją w 1928 roku, ale dopiero w latach 40. pojawiły się lekarstwa, czyli antybiotyk do zastosowania, czyli tego czasu było wtedy znacznie więcej, choć również była wojna. Tutaj, kiedy pani przewiduje, kiedy nastąpi ten moment, że będziemy mogli powiedzieć "osiągnęliśmy sukces, badania przyniosły spodziewane efekty i ruszamy z produkcją"?


Produkcja już teraz biegnie, my już teraz przygotowujemy materiał dla badań na ludziach. Wyniki dochodzące do nas z laboratoriów z badań na zwierzętach są niesamowicie obiecujące. Poziomu przeciwciał, które udaje nam się wywołać, uzyskać u zwierząt już po jednej dawce, bardzo małej dawce, jest bardzo wysoki, szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana przez zwierzęta, czyli to nam pokazuje, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze i według naszych planów, według naszych starań mamy zamiar rozpocząć badania na ludziach na koniec czerwca, początek lipca. 


Jak duży zespół pracuje? Mówi się, że badania, badania, badania, ale tu okazuje się, że równolegle pracujecie nad całą linią technologiczną, produkcyjną i jest ten zespół badawczy.


Bardzo ciężko jest określić ile jest osób w to zaangażowanych, ponieważ są to różne działy. Jest dział naukowy, który bada szczepionkę na zwierzętach, są koledzy z produkcji, którzy już teraz produkują, jest dział odpowiedzialny za konsultację i przygotowania materiałów dla urzędów regulacyjnych, czyli jest to kilkadziesiąt osób, które są niesamowicie zaangażowane i przez weekendy i późnymi wieczorami, które starają się naprawdę może i ten czas jeszcze skrócić troszeczkę, zobaczyć gdzie możemy jeszcze przyspieszyć. Także jest to bardzo ekscytujące zadanie i wyzwanie dla dużej ilości osób w firmie.


Pani doktor, jak się robi karierę w Niemczech?


Ja zawsze mówię, ja nie robiłam nigdy świadomie, że tak powiem kariery, staram się zawsze wypełniać te zadania jak najlepiej, nauka była zawsze moją pasją i tak nawet z perspektywy czasu, jak się odwracam za siebie, to tak trudno jest rozpoznać, w którym momencie, jak do tego doszło. Na pewno jest tak, że ja jestem z firmą związana już od 14 lat, czyli firma w momencie kiedy ja do niej dołączyłam miała kilkunastu pracowników. Ja wtedy byłam odpowiedzialna za dział naukowy, który składał się z dwóch osób - ze mnie i z asystentki. W momencie, kiedy firma rosła, a teraz mamy koło 450 pracowników, to siłą rzeczy, w jakiś sposób naturalny moja odpowiedzialność też wzrastała, aż właśnie do tej funkcji w zarządzie firmy.


Trzymamy kciuki, żeby badania nad szczepionką rosły jak na drożdżach tak jak firma i żeby przyniosły jak najszybciej efekty, bo to będzie ważna rzecz nie tylko dla firmy, ale także dla wszystkich ludzi, którzy walczą teraz z koronawirusem.


Oczywiście, to jest dla nas największą motywacją, żeby właśnie jak najszybciej tę szczepionkę przygotować, żeby można było dla wielu osób ją zaoferować, żeby ona też przede wszystkim była bezpieczna. Wiemy, że są czasami różne skutki uboczne, takie szybkie przygotowywanie ma pewne swoje ryzyko, dlatego nasza strategia polega na tym, by nie omijać tych badań na zwierzętach, tylko iść drogą tradycyjną, wypróbować i z tych różnych kandydatów na szczepionki wybrać najlepszą.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok