Radio Białystok | Gość | prof. Szczepan Piszczatowski - kierownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej

prof. Szczepan Piszczatowski

kierownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej

7.04.2020, 08:20, akt. 09:44

"Nie ma w takim zadaniu niczego nadzwyczajnego. Robimy takie rzeczy na co dzień. Specyfika wynikała raczej z faktu, że trzeba to było zrobić szybko" - mówi prof. Szczepan Piszczatowski o produkcji masek dla lekarzy.

Szczepan Piszczatowski
Szczepan Piszczatowski

Z profesorem Szczepanem Piszczatowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Maska do nurkowania jako wyposażenie ochronne dla personelu medycznego. To nie fantazja lecz potrzeba. Takie oczekiwania mają m.in. lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Rozwiązaniem tego problemu zajęli się naukowcy z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej. O tym z kierującym Instytutem profesorem Szczepanem Piszczatowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy to było skomplikowane zadanie inżynierskie? Zwykle tak bywa, że w momencie, kiedy coś potrzeba, błyskawicznie, to jesteśmy w tym dobrzy. 


prof. Szczepan Piszczatowski: Nie ma w takim zadaniu niczego nadzwyczajnego. Robimy takie rzeczy na co dzień. Specyfika wynikała raczej właśnie z faktu, że trzeba to było zrobić szybko. Tutaj wyraźnie chcę podkreślić, że te nasze prace są dziełem wszystkich pracowników Wydziału Mechanicznego, a nie tylko instytutu, którym kieruję, ponieważ w tego typu zadania włączają się również inni koledzy, którzy w naszym instytucie akurat nie są zatrudnieni.


Robicie nie tylko ten łącznik potrzebny do filtra, do respiratora... Może pan przybliży tę sytuację? Dlaczego maska do nurkowania jest możliwa do wykorzystania w szpitalu?


Maska do nurkowania stanowi tutaj pewien element zastępczy maski, która jest w stanie chronić twarz, w tym przypadku twarz lekarza po to, aby mógł on bezpośrednio zaizolować się i oddychać. W układzie, w którym normalnie dociera do nurka powietrze, wstawiony jest filtr, poprzez które filtrowane jest powietrze, którym oddycha osoba, która tej maski używa. Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealne - z takim rozwiązaniem, z takim pomysłem, przyszli do nas lekarze. Nasza rola polegała raczej tylko na dopasowaniu geometrycznemu i wydrukowaniu tych elementów, za co dziękujemy tutaj kolegom którzy się tym zajęli. To jest dosyć prosta sprawa.


Tutaj wykorzystaliście drukarkę 3D. Jak okazuje się - jest ona wszechstronna, bo nie tylko do produkcji tego łącznika wykorzystujecie tę drukarkę, ale także do wytwarzania przyłbic.


Przyłbice na drukarkach 3D dzisiaj drukują w Polsce wszyscy i chyba nie tylko w Polsce. Ostatnio widzieliśmy jak drukują nawet w Pałacu Prezydenckim. Niestety z naszego punktu widzenia tego typu produkcja wydawała się strasznie nieefektywna - to trwa bardzo długo. To było motywacją do tego, aby zmienić podejście do produkcji przyłbic i tutaj dokonaliśmy wyraźnych zmian, my te przyłbice produkujemy tylko w bardzo niewielkim stopniu przy użyciu drukarek, a reszta to ciężka, ręczna praca grupy naszych pracowników, którym serdecznie chcę podziękować za ten wysiłek.  


A wracając do tego łącznika do respiratorów - to musiało zostać sprawdzone czy przynosi odpowiednie efekty. Bo samo zaprojektowanie - jak pan powiedział - dosyć proste było, natomiast to musi jednak mimo wszystko spełniać swoje funkcje i chronić przede wszystkim zdrowie lekarza. 


Tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że to jest działalność, gdzie pewne ryzyko zawsze istnieje i to ryzyko bierze na siebie lekarz, który gotowy jest tego typu prowizoryczne rozwiązanie zastosować. Nie ma się co oszukiwać, to nie są rozwiązania, które są dzisiaj sprawdzone, pewne. Natomiast wobec braku innych rozwiązań szukamy takich, które się da zrobić szybko, tak, aby były dostępne na już.


Panie profesorze, ale wyciągając wnioski z tej całej koronawirusowej sytuacji - przygotowujecie się do bardzo już zaawansowanego projektu, czyli chcecie produkować czy przygotowywać ludzi do produkcji respiratorów. Okazuje się, że w naszym kraju nie ma takowych producentów i nie mają także wiedzy, którą można by wykorzystać przy produkcji tego typu urządzeń.


Tutaj pan redaktor porusza zupełnie inny temat, rzeczywiście on wymaga trochę głębszego przyjrzenia się. To prawda co pan redaktor powiedział, nasza sytuacja dzisiaj wygląda w ten sposób, że od strony naukowej, od strony przygotowania kadry, naszych absolwentów, personelu naukowego, jesteśmy dzisiaj w stanie zrobić bardzo dużo. Natomiast ta bardzo nowoczesna dyscyplina jaką jest właśnie inżynieria biomedyczna - jedna z najbardziej nośnych dyscyplin na świecie jeżeli chodzi o postęp, o rozwój - nie znajduje dzisiaj możliwości bezpośredniego przełożenia na produkcję, ponieważ rynek zdominowany jest przez duże koncerny światowe i nasze polskie firmy tak naprawdę w tym obszarze są na zupełnie innym poziomie rozwoju. Bardzo trudno jest dzisiaj wykonać w Polsce respirator. Na drodze stają na dodatek przepisy, bariery prawne, które musielibyśmy pokonać po to, aby taki respirator wprowadzić na rynek. Nasze prace, które podejmujemy, są na razie na etapie oceny możliwości, czy to, co z całą pewnością będziemy w stanie zbudować jako prototyp, będzie dało się w jakikolwiek sposób wykorzystać po to, aby ratować pacjentów.


Okazuje się, że jednak państwa powinny mieć takie niezbędne zakłady, które wytwarzają właśnie respiratory, odpowiednie leki i w tej dziedzinie, wracając do respiratorów, przy walce z koronawirusem jest to urządzenie niezbędne, które może zdecydować o tym czy na przykład zostanie zdezorganizowana służba zdrowia czy nie.


Tak, zdecydowanie i tutaj mamy duży problem. Tak jak powiedziałem, w pełni popieram to co pan redaktor powiedział - powinniśmy mieć możliwość produkowania tego typu urządzeń. Uważam, że w naszym regionie, w naszym województwie, inżynieria biomedyczna rozwija się już od kilkudziesięciu lat i moglibyśmy być takim miejscem, moglibyśmy być centrum kraju, gdzie tego typu produkcję się prowadzi, potrzeba tylko pewnych skoordynowanych działań po to, aby to co my na Politechnice próbujemy tworzyć już od wielu lat miało przełożenie na rzeczywistość gospodarczą, pewnego wsparcia, pewnej koordynacji ze strony władz, województwa i tutaj jesteśmy gotowi do tego typu rozmów. Natomiast oczywiście to są działania, które można prowadzić w normalnym trybie, teraz potrzebne są działania pewne, awaryjne i spróbujemy zrobić to, co z naszej strony jest możliwe. Jeżeli to będzie dało się wykorzystać, jesteśmy do dyspozycji. 


Na razie są to przyłbice, na razie są łączniki do masek, do nurkowania, ale na horyzoncie może być respirator, na horyzoncie może być ecmo czyli sztuczne płuco-serce.


To wszystko życie pokaże, jak długo to będzie trwało i na ile czas i okoliczności pozwolą nam na zrealizowanie tych wyzwań. Może lepiej byłoby gdyby nasze prowizoryczne rozwiązania nie były dzisiaj potrzebne, to by znaczyło, że ta epidemia nie rozwinęła się aż tak bardzo w naszym rejonie, w naszym kraju. Natomiast chcę wyraźnie podkreślić - jesteśmy w bliskim też kontakcie z wieloma firmami, z firmami, które działają w Klastrze Obróbki Metali, które również prowadzą działania, aby wspomagać szpitale. Praktycznie codziennie kontaktujemy się z przedstawicielami klastra i wymieniamy się informacjami co trzeba zrobić, jak to zrobić. Oczywiście to wszystko dzieje się na bieżąco, w trudnych warunkach, w trudnym czasie, więc te kontakty wymagają z naszej strony pewnej gotowości, pewnej zdolności do podejmowania szybkich decyzji, ale one są. I to stwarza nadzieję na to, że jeżeli będzie taka potrzeba, a powstanie tego typu konstrukcja, to pewnie znajdą się też firmy, które włączą się w to, aby wykonać tego typu urządzenia w praktyce, bo oczywiście Politechnika nie jest miejscem, które może produkować na wielką skalę tego typu urządzenia. My produkujemy u siebie przyłbice dużym wysiłkiem naszych pracowników, jeszcze raz chcę im serdecznie podziękować, natomiast większe projekty wymagałyby współpracy z wieloma firmami z otoczenia przemysłowego.


Mamy nadzieję, że ta wasza wiedza, doświadczenie wynikające z obecnej sytuacji, zostanie wykorzystane także przy wsparciu Państwa i wreszcie zostanie uruchomiona w Polsce produkcja niezbędnych urządzeń w leczeniu czy w innych działaniach antykryzysowych. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok