Radio Białystok | Gość | Jacek Żalek - poseł Porozumienia

Jacek Żalek

poseł Porozumienia

6.05.2020, 08:24, akt. 10:35

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda
Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Z Jackiem Żalkiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Ponownie zajmie się nią Sejm.

O tym z posłem Porozumienia Jackiem Żalkiem rozmawiał Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy w tym tygodniu Porozumienie przejdzie do historii jako polityczne nieporozumienie? 


Jacek Żalek: To się okaże. Mam nadzieję, że będzie na tyle dużo klasy politycznej, by w Porozumieniu znaleźć porozumienie i mówić jednym głosem, żeby to był głos, który będzie głosem w imieniu Polski, w imieniu bozu Zjednoczonej Prawicy i w imieniu jedności w naszym ugrupowaniu.


Jeszcze wczoraj, właściwie przedwczoraj, było wiadomo, że Jadwiga Emilewicz będzie za tą ustawą, a już dzisiaj dochodzą do nas informacje, że nie. A pan jak będzie głosowa? 


Tak jak głosowałem wcześniej, czyli za dopuszczeniem głosowania korespondencyjnego, które otwiera możliwość skorzystania z tego uprawnienia, jakie wynika z Konstytucji i które jest fundamentem demokracji, czyli możliwość oddania głosu na osobę, która zostaje głową państwa i to jeszcze w okresie największego kryzysu gospodarczego świata. Bo to jest sytuacja bez precedensu, gdzie pandemia i kryzys gospodarczy ma wymiar światowy, to jest sytuacja absolutnie bez precedensu. Dlatego potrzebujemy też rozwiązań, które są bezprecedensowe i umożliwiają w sposób bezpieczny skorzystanie z fundamentalnych praw konstytucyjnych, czyli możliwości oddania głosu.


Ale z tego wniosek, że na przykład Jarosław Gowin, Wojciech Maksymowicz, Andrzej Sośnierz nie podzielają pana argumentów, chcą przesunąć owe wybory, czyli uważają, że korespondencyjne głosowanie nie do końca jest demokratyczne. 


One są absolutnie demokratyczne, dlaczego miałyby być niedemokratyczne, skoro głosowali za tym kilka tygodni temu, żeby takie wybory przeprowadzić. Jeżeli otworzyliśmy taką możliwość dla seniorów w przekonaniu, że to jest ta grupa wysokiego ryzyka i trzeba stworzyć takie warunki bezpiecznego głosowania dla tych osób, okazało się, że te szacunki, że epidemia będzie trwała miesiąc, się nie sprawdziły, mieliśmy informacje i podejmowaliśmy decyzję w oparciu o ten model chiński, ale najprawdopodobniej ten model chiński po prostu był sfałszowany, mieliśmy sfałszowane informacje, Chińczycy nie podawali prawdy, i dlatego była potrzeba zmiany i dostosowania do tych warunków, które mamy.

Cały czas utrzymuje się pandemia, mało tego, eksperci mówią, że czeka nas druga fala na przełomie lata i jesieni, bo to jest wirus rotujący, w związku z tym my będziemy żyli w okresie dwóch lat prawdopodobnie z koniecznością przystosowania się do tego wirusa. Więc to nie tylko będziemy musieli zmienić prawo wyborcze, ale będziemy musieli zmienić prawdopodobnie nasze nawet zwyczaje, być może nie tylko naszą kulturę, gospodarkę, ale też i prawdopodobnie będzie konieczność głębokiej zmiany prawa tak, żeby dostosować te normy prawa do tych okoliczności. Ten wirus gnębi cały świat, nie tylko nas.

Ten pomysł głosowania korespondencyjnego został zaczerpnięty z awarii, z awarii na 3 dni przed wyborami zmieniono wstecz prawo, tak żeby można było przeprowadzić wybory. My zaczęliśmy ponad miesiąc temu, niestety opozycja postanowiła zbojkotować ten proces przystosowania prawa do tych warunków, jakie wiążą się z pandemią, nie wprowadzając żadnych poprawek, tylko odrzucając w całości projekt ustawy, co dowodzi, że nie było tam żadnej intencji, dobrej intencji, tylko zła wola, żeby uniemożliwić Polakom wybory.

Chciałbym zwrócić uwagę na najważniejszą rzecz - jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, czyli każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy. Co to oznacza - w Polsce mamy coroczne susze, coroczne powodzie, coroczne burze, pożary, inne nawałnice, teraz niestety pod pretekstem takich wydarzeń każda władza będzie mogła ogłosić stan wyjątkowy i przesunąć termin wyborów. To jest oczywiście zburzenie fundamentów gmachu demokracji, to jest wybicie zębów demokracji, bo my nie będziemy mieli żadnego instrumentu do tego, żeby ta kadencyjność, która gwarantowała to, że następuje zmiana warty, po prostu Polacy mają możliwość wypowiedzenia się w wyborach, takiej możliwości nie będzie, bo te wybory będą mogły być przesuwane w nieskończoność i to jest dzisiaj propozycja opozycji. 


To już wiemy. Co się stanie kiedy ta ustawa, w pana opinii oczywiście, przepadnie w sejmie? Jaki będzie dalszy kalendarz? Jaki będzie rozwój wydarzeń? 


To by oznaczało skazanie Polski na rząd mniejszościowy w okresie największego kryzysu gospodarczego i kryzysu związanego z epidemią, doszedłby kryzys polityczny. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji powołanie rządu mniejszościowego stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania i nie wyklucza wtedy konieczności przeprowadzenia wyborów, połączenia wyborów prezydenckich z parlamentarnymi. Oczywiście to pogłębi chaos, bo żaden rząd nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować w okresie kampanii wyborczej.

Rozumiem, że opozycja będzie dalej bojkotować wybory z uwagi na niskie poparcie w sondażach, będziemy mieć oczywiście trudną, niezrozumiałą sytuację, bo nie schodzi się z okrętu w sytuacji, w której wpływamy na wzburzone może. Podpisując umowę koalicyjną umawialiśmy się na dobre i na złe, czyli nie rezygnujemy z sytuacji kiedy musimy się zmierzyć z wyzwaniami związanymi z kryzysem. Moim zdaniem w Porozumieniu zdecydowana większość posłów jest za tym, aby kontynuować koalicję, bo to jest kwestia odpowiedzialności za Polskę już teraz. Jeżeli my nie będziemy w stanie wyłonić nie tylko głowy państwa, ale nie będziemy w stanie wyłonić większości parlamentarnej zdolnej do rządzenia, to pogrążymy się w głębokim chaosie, a to w sytuacji tego kryzysu jest bardzo niebezpieczne dla Polski. 


Sytuacja jest bardzo dramatyczna i nieprzewidywalna, będziemy śledzić oczywiście wszystkie te wydarzenia i zobaczymy jaki będzie rozwój wydarzeń, czy nastąpi tak jak pan przewiduje rozpad koalicji rządowej...


... ja mówiłem o konsekwencjach.


Ale jeśli w głosowaniu sejmowym nie będzie wsparcia w komplecie Porozumienia, to będzie następował chyba rozpad koalicji rządowej.


Ja mam nadzieję. 


Jakie ma pan przesłanki mówiące za tym, że Porozumienie jednak się porozumie i będzie wspólnie głosowało?

No chociażby takie, że prezes Gowin odwołuje się do republikańskiego etosu Porozumienia, a to oznacza przyjęcie zasad demokratycznych i uwzględnienia głosów większości parlamentarzystów. Będziemy przekonywać naszych kolegów do tego, żeby nasze uwzględnili nasze racje, w mojej ocenie te racje służą przede wszystkim interesowi polski, obozowi Zjednoczonej Prawicy i samemu Porozumieniu. W związku z tym, jeżeli to większość będzie podejmowała decyzje, pozostali koledzy zdecydują się poprzeć głos większości parlamentarzystów, to wtedy jestem przekonany, że koalicja będzie trwała, a Polska będzie miała stabilny rząd zdolny do rozwiązywania najtrudniejszych problemów związanych z nadchodzącym kryzysem gospodarczym.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok