Radio Białystok | Gość | Jacek Żalek - poseł Porozumienia

Jacek Żalek

poseł Porozumienia

6.05.2020, 08:24, akt. 10:35

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda
Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Z Jackiem Żalkiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Ponownie zajmie się nią Sejm.

O tym z posłem Porozumienia Jackiem Żalkiem rozmawiał Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy w tym tygodniu Porozumienie przejdzie do historii jako polityczne nieporozumienie? 


Jacek Żalek: To się okaże. Mam nadzieję, że będzie na tyle dużo klasy politycznej, by w Porozumieniu znaleźć porozumienie i mówić jednym głosem, żeby to był głos, który będzie głosem w imieniu Polski, w imieniu bozu Zjednoczonej Prawicy i w imieniu jedności w naszym ugrupowaniu.


Jeszcze wczoraj, właściwie przedwczoraj, było wiadomo, że Jadwiga Emilewicz będzie za tą ustawą, a już dzisiaj dochodzą do nas informacje, że nie. A pan jak będzie głosowa? 


Tak jak głosowałem wcześniej, czyli za dopuszczeniem głosowania korespondencyjnego, które otwiera możliwość skorzystania z tego uprawnienia, jakie wynika z Konstytucji i które jest fundamentem demokracji, czyli możliwość oddania głosu na osobę, która zostaje głową państwa i to jeszcze w okresie największego kryzysu gospodarczego świata. Bo to jest sytuacja bez precedensu, gdzie pandemia i kryzys gospodarczy ma wymiar światowy, to jest sytuacja absolutnie bez precedensu. Dlatego potrzebujemy też rozwiązań, które są bezprecedensowe i umożliwiają w sposób bezpieczny skorzystanie z fundamentalnych praw konstytucyjnych, czyli możliwości oddania głosu.


Ale z tego wniosek, że na przykład Jarosław Gowin, Wojciech Maksymowicz, Andrzej Sośnierz nie podzielają pana argumentów, chcą przesunąć owe wybory, czyli uważają, że korespondencyjne głosowanie nie do końca jest demokratyczne. 


One są absolutnie demokratyczne, dlaczego miałyby być niedemokratyczne, skoro głosowali za tym kilka tygodni temu, żeby takie wybory przeprowadzić. Jeżeli otworzyliśmy taką możliwość dla seniorów w przekonaniu, że to jest ta grupa wysokiego ryzyka i trzeba stworzyć takie warunki bezpiecznego głosowania dla tych osób, okazało się, że te szacunki, że epidemia będzie trwała miesiąc, się nie sprawdziły, mieliśmy informacje i podejmowaliśmy decyzję w oparciu o ten model chiński, ale najprawdopodobniej ten model chiński po prostu był sfałszowany, mieliśmy sfałszowane informacje, Chińczycy nie podawali prawdy, i dlatego była potrzeba zmiany i dostosowania do tych warunków, które mamy.

Cały czas utrzymuje się pandemia, mało tego, eksperci mówią, że czeka nas druga fala na przełomie lata i jesieni, bo to jest wirus rotujący, w związku z tym my będziemy żyli w okresie dwóch lat prawdopodobnie z koniecznością przystosowania się do tego wirusa. Więc to nie tylko będziemy musieli zmienić prawo wyborcze, ale będziemy musieli zmienić prawdopodobnie nasze nawet zwyczaje, być może nie tylko naszą kulturę, gospodarkę, ale też i prawdopodobnie będzie konieczność głębokiej zmiany prawa tak, żeby dostosować te normy prawa do tych okoliczności. Ten wirus gnębi cały świat, nie tylko nas.

Ten pomysł głosowania korespondencyjnego został zaczerpnięty z awarii, z awarii na 3 dni przed wyborami zmieniono wstecz prawo, tak żeby można było przeprowadzić wybory. My zaczęliśmy ponad miesiąc temu, niestety opozycja postanowiła zbojkotować ten proces przystosowania prawa do tych warunków, jakie wiążą się z pandemią, nie wprowadzając żadnych poprawek, tylko odrzucając w całości projekt ustawy, co dowodzi, że nie było tam żadnej intencji, dobrej intencji, tylko zła wola, żeby uniemożliwić Polakom wybory.

Chciałbym zwrócić uwagę na najważniejszą rzecz - jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, czyli każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy. Co to oznacza - w Polsce mamy coroczne susze, coroczne powodzie, coroczne burze, pożary, inne nawałnice, teraz niestety pod pretekstem takich wydarzeń każda władza będzie mogła ogłosić stan wyjątkowy i przesunąć termin wyborów. To jest oczywiście zburzenie fundamentów gmachu demokracji, to jest wybicie zębów demokracji, bo my nie będziemy mieli żadnego instrumentu do tego, żeby ta kadencyjność, która gwarantowała to, że następuje zmiana warty, po prostu Polacy mają możliwość wypowiedzenia się w wyborach, takiej możliwości nie będzie, bo te wybory będą mogły być przesuwane w nieskończoność i to jest dzisiaj propozycja opozycji. 


To już wiemy. Co się stanie kiedy ta ustawa, w pana opinii oczywiście, przepadnie w sejmie? Jaki będzie dalszy kalendarz? Jaki będzie rozwój wydarzeń? 


To by oznaczało skazanie Polski na rząd mniejszościowy w okresie największego kryzysu gospodarczego i kryzysu związanego z epidemią, doszedłby kryzys polityczny. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji powołanie rządu mniejszościowego stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania i nie wyklucza wtedy konieczności przeprowadzenia wyborów, połączenia wyborów prezydenckich z parlamentarnymi. Oczywiście to pogłębi chaos, bo żaden rząd nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować w okresie kampanii wyborczej.

Rozumiem, że opozycja będzie dalej bojkotować wybory z uwagi na niskie poparcie w sondażach, będziemy mieć oczywiście trudną, niezrozumiałą sytuację, bo nie schodzi się z okrętu w sytuacji, w której wpływamy na wzburzone może. Podpisując umowę koalicyjną umawialiśmy się na dobre i na złe, czyli nie rezygnujemy z sytuacji kiedy musimy się zmierzyć z wyzwaniami związanymi z kryzysem. Moim zdaniem w Porozumieniu zdecydowana większość posłów jest za tym, aby kontynuować koalicję, bo to jest kwestia odpowiedzialności za Polskę już teraz. Jeżeli my nie będziemy w stanie wyłonić nie tylko głowy państwa, ale nie będziemy w stanie wyłonić większości parlamentarnej zdolnej do rządzenia, to pogrążymy się w głębokim chaosie, a to w sytuacji tego kryzysu jest bardzo niebezpieczne dla Polski. 


Sytuacja jest bardzo dramatyczna i nieprzewidywalna, będziemy śledzić oczywiście wszystkie te wydarzenia i zobaczymy jaki będzie rozwój wydarzeń, czy nastąpi tak jak pan przewiduje rozpad koalicji rządowej...


... ja mówiłem o konsekwencjach.


Ale jeśli w głosowaniu sejmowym nie będzie wsparcia w komplecie Porozumienia, to będzie następował chyba rozpad koalicji rządowej.


Ja mam nadzieję. 


Jakie ma pan przesłanki mówiące za tym, że Porozumienie jednak się porozumie i będzie wspólnie głosowało?

No chociażby takie, że prezes Gowin odwołuje się do republikańskiego etosu Porozumienia, a to oznacza przyjęcie zasad demokratycznych i uwzględnienia głosów większości parlamentarzystów. Będziemy przekonywać naszych kolegów do tego, żeby nasze uwzględnili nasze racje, w mojej ocenie te racje służą przede wszystkim interesowi polski, obozowi Zjednoczonej Prawicy i samemu Porozumieniu. W związku z tym, jeżeli to większość będzie podejmowała decyzje, pozostali koledzy zdecydują się poprzeć głos większości parlamentarzystów, to wtedy jestem przekonany, że koalicja będzie trwała, a Polska będzie miała stabilny rząd zdolny do rozwiązywania najtrudniejszych problemów związanych z nadchodzącym kryzysem gospodarczym.

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.


foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.


Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.


Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.


Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.


Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.


Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"


Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok