Radio Białystok | Gość | Andrzej Poczobut - dziennikarz polonijny

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny

8.05.2020, 08:20, akt. 10:28

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski
Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Z Andrzejem Poczobutem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białoruskie władze zdecydowanie odrzuciły zalecenia odwołania defilady wojskowej w Mińsku. Zgodnie z planem 9 maja ulicami stolicy przejdzie Parada Zwycięstwa. O tym z polonijnym dziennikarzem w Grodnie Andrzejem Poczobutem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jaka jest obecnie sytuacja na Białorusi jeśli chodzi o pandemie koronawirusa? Z informacji oficjalnych wynika, że na Białorusi jest około 20 000 zarażonych. 


Andrzej Poczobut: Tak, według oficjalnej informacji właśnie taka jest liczba obecnie zakażona wirusem, z czego 913 osób zaraziło się w ciągu ostatniej doby. Także tak wygląda sytuacja, to są oficjalne źródła, które na Białorusi wywołują cały szereg pytań. Nie wszyscy, a wręcz można powiedzieć, że większość społeczeństwa, nie ufa, uważa, że sytuacja jest znacznie gorsza. 


W Polsce są duże obostrzenia jeśli chodzi o kontakty między ludźmi. Jak to wygląda w Grodnie? Czy wprowadzono jakiekolwiek ograniczenia? Czy życie toczy się normalnie mimo koronawirusa? 


Z jednej strony życie toczy się dalej, normalnie i większych ograniczeń nie ma, zawody w piłce nożnej trwają nadal, normalnie pracują szkoły. Jednak jeśli spojrzymy na obecność ludzi na ulicach, w sklepach, to ta liczba jest znacznie mniejsza. Ale to wynika z zachowania ludzi - teraz zaczynają bardziej się pilnować, przestrzegać zasad, nie ze stosunku władzy do choroby, dlatego, że Aleksander Łukaszenka otwarcie lekceważy te wszystkie ograniczenia.


Macie maseczki? Jak wchodzicie do sklepu to dezynfekuje ręce, zakładacie rękawiczki? Jak to wygląda? 


Obowiązku takiego nikt nie ma. Jeżeli spojrzymy na ulicę, to część ludzi będzie miała maseczki, część nie będzie miała. W mojej ocenie jednak nadal mniejszości ma maseczki.


Ale środki dezynfekujące są obecne w przestrzeni publicznej?


Tak, to wszystko jest tutaj obecne. 


Z pewnością teraz toczą się dyskusje w sprawie jutrzejszej defilady z okazji Dnia Zwycięstwa. Jak komentują to między innymi mieszkańcy Grodna, Polacy mieszkający w Grodnie?


Stosunek Polaków do rocznicy, do tego święta, on nie jest jednoznaczny, dlatego że dla Polaków zakończenie II Wojny Światowej, zwłaszcza na dawnych kresach Rzeczypospolitej, to była kontynuacja represji, ludzie nie mieli wolności, nadal byli prześladowani, dlatego 9 maja nie jest jednoznaczną rocznicą. Teraz, kiedy czasie pandemii mamy stały wzrost liczby zachorowań, białoruskie szpitale są pełne chorych osób, w niektórych regionach brakuje miejsc w szpitalu, muszą ludzi przewozić do innych miast, to trudno mówić o tym, by - niezależnie już od narodowości i stosunku do tej rocznicy - na poważnie rozpatrywali swój udział w Paradzie Zwycięstwa.


W Rosji takiej defilady nie będzie. Dlaczego Aleksander Łukaszenka zdecydował się na zorganizowanie defilady w Mińsku?


Należy też pamiętać, że Aleksander Łukaszenka, można powiedzieć, jest bardziej sowiecki niż Władimir Putin. Białoruski autorytaryzm jest znacznie bardziej rozwinięty niż autorytaryzm rosyjski. Putin po prostu powtarza to, co robi Łukaszenka w latach 90. I ta koncentracja władzy, która jest na Białorusi, na razie w Rosji jej nie ma. Putin musi się jednak liczyć z opinią publiczną w Rosji, a Aleksander Łukaszenka uważa, że w całości kontroluje sytuację, że wystarczy włączyć propagandę, wystarczy na ulicę wysłać specnaz i sytuacja będzie pod kontrolą. Może on zademonstrować całemu światu, że jest jedynym wiernym, najbardziej sowieckim ze wszystkich.


Ta defilada odbędzie się jutro o której godzinie? Jak to będzie wyglądało w pana opinii, a jak zapowiadają to oficjalne władze Białorusi? 


Trwają gorączkowe przygotowania do tej defilady, jej cały przebieg nadal pozostaje tajemnicą jak to będzie wyglądało. Jednak wiadomo, że przygotowane zostały trybuny na 11 000 osób, także to będzie wielkie wydarzenie. Oprócz tego jest pokaz ogni sztucznych, zaplanowano też wielki koncert. To będzie wydarzenie w Mińsku z tysiącami uczestników, z tłumami ludzi na ulicach, to będzie ewenement w skali świata, to co się będzie jutro działo w Mińsku. 


Łukaszenka pręży muskuły, co chce w ten sposób pokazać całemu światu? Chce utrzeć nosa Putinowi, jak twierdzą niektórzy eksperci?


Trudno jednoznacznie ocenić motywy Aleksandra Łukaszenki. Jednak jeżeli chodzi o kwestię defilady, sam Łukaszenka tłumaczył to tak, że musi przeprowadzić defiladę, żeby nikt nie mówił, że myśmy się wystraszyli, że ci ludzie, którzy walczyli w II wojnie światowej, chodzi o żołnierzy Armii Czerwonej w jego mniemaniu, umierali za współczesnych Białorusinów i Białorusini muszą być wdzięczni, tę wdzięczność okazać. I dlatego ta defilada ma się odbyć. Dla niego jest ważne, żeby nikt nie uznał, że on się wystraszył, takie tłumaczenie przedstawia. Bez wątpienia jest to też demonstracja w stosunku do Putina. Jeżeli Putin przestrzega tych wszystkich zasad, wprowadził kwarantannę, podąża w tym kierunku, w którym podąża Zachód w sprawie koronawirusa, to Łukaszenka wybrał swoją drogę. To nawet nie można porównać do Szwecji, dlatego że tam jednak jakieś ograniczenia zostały wprowadzone, tu ograniczeń żadnych nie ma. Aleksander Łukaszenka jest pokazywany w telewizji jak się wita z ludźmi za rękę, nie nosi maseczki, on pokazuje, że nie trzeba, bo po co nakładać maseczkę. To, co się będzie jutro odbywało w Mińsku, to jest właśnie apogeum takiego lekceważenia tej choroby.


Czyli taktyka jazdy traktorem i zapijanie ewentualnego strachu wódką? 


No tak, niestety to jest kontynuowane.


Jak pan sądzi, jakie będą efekty tej defilady? Przecież zbierze się tam mnóstwo kombatantów, osób w bardzo podeszłym wieku, bo przecież to 75. rocznica. Czy w związku z tym ta zaraza może się mocno rozprzestrzenić?


Z oficjalnych doniesień wynika jednak, że kombatantów raczej w tym roku nie będzie, że to będzie jedyne ograniczenie, na które władza poszła, ale przyjdą tysiące ludzi. Oczywiście wśród nich będą osoby, które już są zakażone i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste, że taki to będzie miało wpływ. Zresztą w mediach niezależnych właśnie w ten sposób jest przedstawiana ta defilada, nazywana też jest nawet jako 'defilada samobójców'. Bez wątpienia pogorszy to sytuację epidemiologiczną na Białorusi.


Będziemy się tym wszystkie wydarzeniom przyglądali i jutrzejszej defiladzie. Zobaczymy, jaki to będzie miało wpływ na rozprzestrzenianie się pandemii na Białorusi. Dziękuję panu za rozmowę.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok