Radio Białystok | Gość | Andrzej Poczobut - dziennikarz polonijny

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny

8.05.2020, 08:20, akt. 10:28

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski
Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Z Andrzejem Poczobutem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białoruskie władze zdecydowanie odrzuciły zalecenia odwołania defilady wojskowej w Mińsku. Zgodnie z planem 9 maja ulicami stolicy przejdzie Parada Zwycięstwa. O tym z polonijnym dziennikarzem w Grodnie Andrzejem Poczobutem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jaka jest obecnie sytuacja na Białorusi jeśli chodzi o pandemie koronawirusa? Z informacji oficjalnych wynika, że na Białorusi jest około 20 000 zarażonych. 


Andrzej Poczobut: Tak, według oficjalnej informacji właśnie taka jest liczba obecnie zakażona wirusem, z czego 913 osób zaraziło się w ciągu ostatniej doby. Także tak wygląda sytuacja, to są oficjalne źródła, które na Białorusi wywołują cały szereg pytań. Nie wszyscy, a wręcz można powiedzieć, że większość społeczeństwa, nie ufa, uważa, że sytuacja jest znacznie gorsza. 


W Polsce są duże obostrzenia jeśli chodzi o kontakty między ludźmi. Jak to wygląda w Grodnie? Czy wprowadzono jakiekolwiek ograniczenia? Czy życie toczy się normalnie mimo koronawirusa? 


Z jednej strony życie toczy się dalej, normalnie i większych ograniczeń nie ma, zawody w piłce nożnej trwają nadal, normalnie pracują szkoły. Jednak jeśli spojrzymy na obecność ludzi na ulicach, w sklepach, to ta liczba jest znacznie mniejsza. Ale to wynika z zachowania ludzi - teraz zaczynają bardziej się pilnować, przestrzegać zasad, nie ze stosunku władzy do choroby, dlatego, że Aleksander Łukaszenka otwarcie lekceważy te wszystkie ograniczenia.


Macie maseczki? Jak wchodzicie do sklepu to dezynfekuje ręce, zakładacie rękawiczki? Jak to wygląda? 


Obowiązku takiego nikt nie ma. Jeżeli spojrzymy na ulicę, to część ludzi będzie miała maseczki, część nie będzie miała. W mojej ocenie jednak nadal mniejszości ma maseczki.


Ale środki dezynfekujące są obecne w przestrzeni publicznej?


Tak, to wszystko jest tutaj obecne. 


Z pewnością teraz toczą się dyskusje w sprawie jutrzejszej defilady z okazji Dnia Zwycięstwa. Jak komentują to między innymi mieszkańcy Grodna, Polacy mieszkający w Grodnie?


Stosunek Polaków do rocznicy, do tego święta, on nie jest jednoznaczny, dlatego że dla Polaków zakończenie II Wojny Światowej, zwłaszcza na dawnych kresach Rzeczypospolitej, to była kontynuacja represji, ludzie nie mieli wolności, nadal byli prześladowani, dlatego 9 maja nie jest jednoznaczną rocznicą. Teraz, kiedy czasie pandemii mamy stały wzrost liczby zachorowań, białoruskie szpitale są pełne chorych osób, w niektórych regionach brakuje miejsc w szpitalu, muszą ludzi przewozić do innych miast, to trudno mówić o tym, by - niezależnie już od narodowości i stosunku do tej rocznicy - na poważnie rozpatrywali swój udział w Paradzie Zwycięstwa.


W Rosji takiej defilady nie będzie. Dlaczego Aleksander Łukaszenka zdecydował się na zorganizowanie defilady w Mińsku?


Należy też pamiętać, że Aleksander Łukaszenka, można powiedzieć, jest bardziej sowiecki niż Władimir Putin. Białoruski autorytaryzm jest znacznie bardziej rozwinięty niż autorytaryzm rosyjski. Putin po prostu powtarza to, co robi Łukaszenka w latach 90. I ta koncentracja władzy, która jest na Białorusi, na razie w Rosji jej nie ma. Putin musi się jednak liczyć z opinią publiczną w Rosji, a Aleksander Łukaszenka uważa, że w całości kontroluje sytuację, że wystarczy włączyć propagandę, wystarczy na ulicę wysłać specnaz i sytuacja będzie pod kontrolą. Może on zademonstrować całemu światu, że jest jedynym wiernym, najbardziej sowieckim ze wszystkich.


Ta defilada odbędzie się jutro o której godzinie? Jak to będzie wyglądało w pana opinii, a jak zapowiadają to oficjalne władze Białorusi? 


Trwają gorączkowe przygotowania do tej defilady, jej cały przebieg nadal pozostaje tajemnicą jak to będzie wyglądało. Jednak wiadomo, że przygotowane zostały trybuny na 11 000 osób, także to będzie wielkie wydarzenie. Oprócz tego jest pokaz ogni sztucznych, zaplanowano też wielki koncert. To będzie wydarzenie w Mińsku z tysiącami uczestników, z tłumami ludzi na ulicach, to będzie ewenement w skali świata, to co się będzie jutro działo w Mińsku. 


Łukaszenka pręży muskuły, co chce w ten sposób pokazać całemu światu? Chce utrzeć nosa Putinowi, jak twierdzą niektórzy eksperci?


Trudno jednoznacznie ocenić motywy Aleksandra Łukaszenki. Jednak jeżeli chodzi o kwestię defilady, sam Łukaszenka tłumaczył to tak, że musi przeprowadzić defiladę, żeby nikt nie mówił, że myśmy się wystraszyli, że ci ludzie, którzy walczyli w II wojnie światowej, chodzi o żołnierzy Armii Czerwonej w jego mniemaniu, umierali za współczesnych Białorusinów i Białorusini muszą być wdzięczni, tę wdzięczność okazać. I dlatego ta defilada ma się odbyć. Dla niego jest ważne, żeby nikt nie uznał, że on się wystraszył, takie tłumaczenie przedstawia. Bez wątpienia jest to też demonstracja w stosunku do Putina. Jeżeli Putin przestrzega tych wszystkich zasad, wprowadził kwarantannę, podąża w tym kierunku, w którym podąża Zachód w sprawie koronawirusa, to Łukaszenka wybrał swoją drogę. To nawet nie można porównać do Szwecji, dlatego że tam jednak jakieś ograniczenia zostały wprowadzone, tu ograniczeń żadnych nie ma. Aleksander Łukaszenka jest pokazywany w telewizji jak się wita z ludźmi za rękę, nie nosi maseczki, on pokazuje, że nie trzeba, bo po co nakładać maseczkę. To, co się będzie jutro odbywało w Mińsku, to jest właśnie apogeum takiego lekceważenia tej choroby.


Czyli taktyka jazdy traktorem i zapijanie ewentualnego strachu wódką? 


No tak, niestety to jest kontynuowane.


Jak pan sądzi, jakie będą efekty tej defilady? Przecież zbierze się tam mnóstwo kombatantów, osób w bardzo podeszłym wieku, bo przecież to 75. rocznica. Czy w związku z tym ta zaraza może się mocno rozprzestrzenić?


Z oficjalnych doniesień wynika jednak, że kombatantów raczej w tym roku nie będzie, że to będzie jedyne ograniczenie, na które władza poszła, ale przyjdą tysiące ludzi. Oczywiście wśród nich będą osoby, które już są zakażone i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste, że taki to będzie miało wpływ. Zresztą w mediach niezależnych właśnie w ten sposób jest przedstawiana ta defilada, nazywana też jest nawet jako 'defilada samobójców'. Bez wątpienia pogorszy to sytuację epidemiologiczną na Białorusi.


Będziemy się tym wszystkie wydarzeniom przyglądali i jutrzejszej defiladzie. Zobaczymy, jaki to będzie miało wpływ na rozprzestrzenianie się pandemii na Białorusi. Dziękuję panu za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.


foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.


Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.


Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.


Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.


Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.


Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"


Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok