Radio Białystok | Gość | Andrzej Wasilewski - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku

25.05.2020, 07:51, akt. 09:57

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z Andrzejem Wasilewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od poniedziałku wracają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Otwarcie szkół dla części uczniów, nie oznacza zawieszenia nauczania zdalnego.

W Białymstoku otwierane będą też przedszkola.

O tym z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku Andrzejem Wasilewskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak wygląda szkoła po ponad dwumiesięcznej przerwie?


Andrzej Wasilewski: Jestem właśnie po procedurze przyprowadzania dzieci do przedszkola i do szkoły i muszę powiedzieć, że to, co było sytuacją banalną, dzisiaj było niemal akcją specjalną. Na dzieci oczekiwał komitet powitalny ubrany w płaszcze, maski. Reakcje były różne. Młodsze dzieci odzwyczaiły się trochę od przedszkola i były takie sytuacje, jakie mieliśmy we wrzesniu - płacz, niechęć rozstania się z rodzicami, ale poradziliśmy sobie. Dzieci są już w przedszkolu.

W klasach 1-3 już nie było takich problemów. Dzieci są w swoich salach. Opiekują się nimi nauczyciele.


Jak dużo dzieci przyszło do szkoły?


Jeśli chodzi o szkołę to z klas 1-3 zgłosiły się 22 osoby na 250. Do  przedszkola jest to troszkę więcej, bo na 194 przedszkolaków, które mamy, zgłosiły się do nas 74 osoby. Ile jest w tej chwili, jeszcze nie wiem, bo dzieci mogą przychodzić do 8:30.


Jak zorganizowane są zajęcia? Jak przygotowała się szkoła, jeżeli chodzi o wymogi sanitarne?


Przygotowania trwały właściwie ostatnie dwa tygodnie. Miasto Białystok na wniosek prezydenta opracowało procedury. Brały w tym udział dwa zespoły. Jeden przygotował procedury dla przedszkoli, później drugi zespół opracował takie wytyczne dla szkoły. Byłem w tym drugim zespole.

Są tam opisane wszystkie sytuacje zapewniające właściwy stan sanitarno-higieniczny. Warunków szpitala jednoimiennego na pewno nie zapewnimy. Dostaliśmy środki, jeśli chodzi o przedszkola. Miasto takie zapewniło i będą one nadal uzupełniane.

Procedury powstały nie tylko jeśli chodzi o organizację szkół, bo dyrektorzy byli na bieżąco z kolejnymi rozporządzenie ministra edukacji czy głównego inspektora sanitarnego. Bardziej chodziło tu o poinformowanie rodziców, o uświadomienie im, w jakich warunkach pracujemy, że to nie jest jednak normalna praca. Rodzice mogli się z tym zapoznać. Jeśli chodzi o moją szkołę, to było to wysyłane indywidualnie na konta na dzienniku elektronicznym. Wszystkie procedury były opisane i zamieszczone też na stronie miasta.

Zwracaliśmy bardzo uwagę na to, by rodzice wczytali się w sytuację, jaką mamy w szkołach i przedszkolach.


To nie będą normalne lekcje?


Nie, to nie będą normalne lekcje. Zapisały się tam różne dzieci. Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy. Tu mniej chodzi o edukację i szkołę, a bardziej chyba o elementy ożywienia gospodarki po ponad dwóch miesiącach.

Zajęcia będą miały charakter opiekuńczo-wychowawczy oczywiście z elementami dydaktyki. Równolegle prowadzone są zajęcia zdalnego nauczania.


Co z uczniami z klas 4-8? Właściwie 4-7, bo ósmoklasiści przygotowują się do egzaminu.


Od dzisiaj ósme klasy uczestniczą w konsultacjach głównie z przedmiotów egzaminacyjnych, czyli z języka polskiego, obcego - głównie angielski i matematyki. Z pozostałych przedmiotów także mają zajęcia zdalne.

Klasy 4-7 nadal mają zajęcia w formie zdalnego nauczania. A od przyszłego tygodnia, po 1 czerwca uczniowie będą mogli przychodzić na konsultacje, rekrutacje, według tych procedur, o których mówiłem. Rekrutacja będzie prowadzona w tym tygodniu. Mamy przygotowane specjalne oświadczenia, deklaracje chęci uczestnictwa. Zostały przygotowane zarówno dla przedszkolaków, jak i dla klas 1-3,  4-7 i klas ósmych.


Czyli w internecie są odpowiednie dokumenty, które trzeba wypełnić i przesłać do szkoły. Wtedy dopiero będzie informacja zwrotna.


Tak. Nauczyciele ustalają dokładne godziny. W klasach ósmych już to ustalili. Mają bezpośredni kontakt z rodzicami. Akurat w naszej szkole mamy bardzo dobry kontakt przez dziennik elektroniczny. W ten sposób rozsyłamy informacje. Nasi rodzice nawet nie muszą zaglądać na stronę szkoły czy miasta. Dostają informacje indywidualnie na swoje konta. Jeśli takich możliwości nie ma, to oczywiście jest strona miasta Białystok, gdzie jest to opisane. I na stronach internetowych placówek.

Myślę, że informacja jest pełna i dostęp do niej jest łatwy.


W co trzeba wyposażyć dziecko, które idzie do szkoły? O czym warto pamiętać?


Dzieci nie przynosić żadnych podręczników, zeszytów. Wszystko, co jest im potrzebne do pracy, będzie udostępnione w szkołach.

Na razie dyrektorzy mają dowolność, jeśli chodzi o obiady. Ja chcę je zorganizować, jak będę znał dokładną liczbę dzieci. Oczywiście mówię o szkole, bo w przedszkolu dzieci dostają obiady już od dzisiaj. Zresztą wszystkie trzy posiłki. Jeśli chodzi o szkołę, to ustalimy, jaka jest chęć tych dzieci, które przyszły.

Dzieci mogą zabrać jakąś kanapkę i wodę, bo nasze dystrybutory wody będą nieczynne. Ewentualnie będzie podawana woda z pojemników.

Jak wygląda opieka w mojej szkole? Mam dużo nauczycieli, którzy nie są zaangażowani w nauczanie zdalne: nauczyciele świetlicy, biblioteki, nauczyciele wspomagający, więc to oni opiekują się dziećmi, które przyszły do szkoły. A nauczyciele podstawowi, wychowawczynie klas prowadzą w tym czasie zdalne nauczanie. Niestety te dzieci, które są tutaj w szkole, będą musiały zrealizować te zadania, które nauczyciele im prześlą.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok