Radio Białystok | Gość | Zenon Białobrzeski - były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego

27.05.2020, 07:47, akt. 10:54

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda
Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Z Zenonem Białobrzeskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiono 20 lat temu, aby upamiętnić pierwsze wybory samorządowe w III RP.

Z jednym z najdłużej działających samorządowców Zenonem Białobrzeskim, byłym wójtem gminy Zbójna (1990-2018), obecnie radnym powiatu łomżyńskiego, rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Pamięta pan ten dzień 30 lat temu?


Zenon Białobrzeski: Takie dni się pamięta. Było wtedy wiele radości, wiele oczekiwań. Myślę, że większość zrealizowaliśmy. Chciałaby się więcej, ale i tak te minione lata uważam za bardzo udane.


Wcześniej był pan naczelnikiem gminy. Raptem trzeba było zmienić uniform i rządzić gminą po wyborach demokratycznych.


Byłem 10 lat naczelnikiem. Przyszedłem do Zbójnej jako na młody, niedoświadczony chłopak, 29-letni. Myślę, że zmiana ta spowodowała chęć działania u ludzi. Szczególnie bardzo mile wspominam te pierwsze lata samorządów. Był to piękny okres, może finansowo nie najsilniejszy, ale przynajmniej nikt gminom, samorządom nie przeszkadzał. Wtedy faktycznie sami zarządzaliśmy na swojej małej ojczyźnie.


Gmina raptem dostała pieniądze, mogła je sama wydawać, oczywiście według planu przyjętego przez radnych itp. Wcześniej to było bardziej kłopotliwe, trzeba było się oglądać na górę.


Wcześniej rozdzielnictwo nie było dobre. Natomiast już i wtedy trzeba było ryzykować. Jeżeli się podejmowało decyzję o przekroczeniu budżetu i w oczach wojewody była to decyzja trafna dla gminy, to na ogół kończyło się na jakimś drobnym upomnieniu, które na koniec roku wojewoda wycofywał.

Samorząd to jest dopiero to, co nakręca ludzi do działania, co powoduje przyspieszony rozwój. Tamten czas lepiej niech nie wraca.


Mówi pan o czasie sprzed wyborów 1990 r.?


Tak, tak. W pierwszych latach wszyscy się uczyliśmy. Nie do końca wiedzieliśmy, co trzeba, ale samo podejście ludzi do działania i świadomość, że mogą o czymś stanowić, powodowały, że wszystkie gminy w okolicy zaczęły się szybko rozwijać, tworzył się dobry klimat do działania.

Nie jest prawdą, że wytwarzały się kliki. Nie. Jeżeli grupę ludzi, która chce działać w dobrym kierunku, można nazwać kliką, to niech to będzie klika. Ale takich ludzi, akurat tutaj u nas na Kurpiach, było wielu i jest nadal wielu chętnych do działania.

Co prawda przez kilka ostatnich kadencji trochę przeszkadza się samorządom. Liczba zadań, jakie są kierowane do samorządów, jest coraz większa. Natomiast bolączką jest to, że nie idą za tym odpowiednie środki. Gdyby środki finansowe na realizację tych zadań trafiały do samorządów, to rozwijalibyśmy się jeszcze szybciej. A tak przynajmniej już od 10 lat samorządy zaczynają bardzo mocno odczuwać brak środków finansowych. To ogranicza możliwości działania.

Wejście do Unii dało nam przyspieszony rozwój, dało nam możliwość korzystania ze środków zewnętrznych. Moja gmina miała szczęście w realizacji wielu zadań. Myśmy już w programach przedakcesyjnych zrealizowali siedem programów. Myślę, że to i szczęście, i chęć do działania powodowało to, że ta gmina, która jeszcze w latach 80. była bardzo słabo rozwinięta, bo nie było ani wodociągu, ani dróg, teraz ma się czym pochwalić.


Co trzeba robić, żeby rządzić tak długo jak pan?


Myślę, że trzeba być sobą. Działanie pod publikę nie skutkuje. Myślę, że trzeba przede wszystkim widzieć drugiego człowieka. Dla mnie 90-letnia staruszka jest tak samo ważna jak pan minister. Dla mnie malutkie dziecko jest tak samo ważne jak inni, którzy może potrafią więcej zdziałać.

Dobrze, jeżeli człowiek jest widziany. Myślę, że łatwiej się żyje. Teraz jestem na emeryturze, ale idąc przez Zbójną, ciągle odpowiadam "Dzień dobry", bo spotykam się z dobrymi ludźmi, którzy chętnie mnie widzą a ja ich.

Chęć działania i bycie sobą - myślę, że to jest droga do sukcesu. Uważam swoje życie, swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Ale nie skończył pan działalności samorządowej. Jest pan radnym powiatu łomżyńskiego.


Nie, nie. Nie można tak od razu się odciąć. Poza tym, że jestem radnym powiatu, to jeszcze jestem wiceprezesem zarządu wojewódzkiego oddziału Związku OSP, jest też Lokalna Grupa Działania.

Myślę, że samorządowcem jest się do końca życia. Sądzę, że to tkwi w człowieku, ta chęć działania. Nie można z aktywnego człowieka stać się tylko emerytem. Nawet jeżeli przestanę działać w tych organizacjach, o których wspomniałem, to jeszcze jest wiele, wiele innych, gdzie potrzeba ludzi chętnych do działania.


Najlepiej, kiedy działalność staje się swego rodzaju hobby, a działalność samorządowa tym bardziej zaraża.


Taaak. Satysfakcja z tego, co się osiągnęło, pobudza do dalszego, dobrego działania. I takie współzawodnictwo samorządów w ubieganiu się ośrodków, w pokazaniu innym, że ja już to zrobiłem, a ty idź za mną albo też podglądanie innych i podążanie ich drogą, to jest właśnie samorządność. Z tym się chyba człowiek rodzi. Kiedyś to w nas zamykano, próbowano wmówić, że decyzje w centrum, z Warszawy są lepsze niż tutaj na dole. Nie, nieprawda, bo decyzje podejmowane na dole są na pewno trafniejsze, dlatego że my wiemy, czego potrzeba.

Każda złotówka na terenie gminy jest kilkakrotnie oglądana i myślę, że wydawana bardzo celowo. To jest samorządność. Ktoś, kto wpadł na to, powinien dostać Nobla, bo w mojej ocenie jest to najlepsza forma zarządzania. Należałoby tylko dążyć do wzmacniania samorządów, a nie ich osłabiania. Jeżeli prawo mówi, że jeżeli samorządy dostają zadania, mają dostać na ten cel pieniądze, to powinny je dostać.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok