Radio Białystok | Gość | Jolanta Gołaszewska - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

8.06.2020, 08:25, akt. 09:58

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski
Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Z Jolantą Gołaszewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Około 280 tysięcy maturzystów rozpoczyna w poniedziałek, 8 czerwca egzamin dojrzałości. W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku matury muszą być przeprowadzane zgodnie ze specjalnymi wytycznymi.Maturzyści przyjdą wcześniej do szkół, wejdą w maseczkach, ale egzamin napiszą bez nichO przebiegu tegorocznej matury z dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Jolantą Gołaszewską rozmawia Lech  Pilarski.


Lech Pilarski: Nigdy takiej matury nie było. Trzeba było odpowiednio się przygotować.


Jolanta Gołaszewska: Oczywiście. O wymaganiach pandemicznych wiedzieliśmy już dużo wcześniej i przygotowaliśmy się do tego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w porozumieniu z ministrem edukacji narodowej oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, wydał specjalne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów w 2020 r.


Każdy musi mieć maseczkę, długopis i musi być przygotowanym na to, że będzie kłopot ze ściąganiem, bo odległości między ławkami będą duże.


Zakryte usta i nos. Tylko własne przybory egzaminacyjne. Jeżeli zapewni je szkoła, to muszą być wcześniej zdezynfekowane i oczywiście nie można tych przyborów pożyczać.


Czy można uchylić rąbka tajemnicy - co w tym roku będzie na języku polskim? "Dżuma" Alberta Camus? Tematy związane z tym, co właśnie przeżywamy?


Tematy będą związane z podstawą programową. To jest pewne. O tym, co dokładnie będzie w arkuszach egzaminacyjnych, dowiemy się wszyscy dzisiaj o godzinie 9.


Jak wygląda kwestia sprawdzania matur?


Egzaminatorzy, którzy będą sprawdzali i oceniali arkusze egzaminacyjne, są już przygotowani. Mamy przygotowane ośrodki oceniania. Zapewniam wszystkich maturzystów, że ich prace będą sprawdzone na czas.


Czy będą też przygotowane odpowiednie pomieszczenia według wytycznych sanitarnych?


Mamy też specjalne wytyczne dotyczące organizacji sprawdzania i oceniania. Zapewniamy środki do dezynfekcji rąk, zapewniamy znacznie więcej sal, w których będą pracowali egzaminatorzy, tak, żeby mogli też siedzieć od siebie w odległości dwóch metrów. Oczywiście pomieszczenia będą dezynfekowane, sprzątane, tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym egzaminatorom.


Czy w tym roku ze względu na sytuację maturzyści zostaną potraktowani łagodniej?


Będziemy oceniali zgodnie z zasadami. Tak jak zawsze są one przygotowywane bezpośrednio po egzaminie. Eksperci okręgowych komisji egzaminacyjnych i CKE ustalają takie zasady tuż po egzaminie. W całym kraju arkusze egzaminacyjne oceniane będą zgodnie z nimi.


Czy w związku z pandemią będziecie brali pod uwagę również to, że nie do końca został zrealizowany program nauczania i że maturzyści mają dodatkowy stres? Sytuacja jest jedyna w swoim rodzaju.


Tak, ale pamiętajmy o tym, że nauczanie trwało. Nauczanie zdalne, ale było. Egzamin maturalny zawsze sprawdza wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej. Wierzę, że ta podstawa została zrealizowana przez wszystkich nauczycieli, przez wszystkie szkoły.

Poza tym wiemy o tym, że uczniowie mieli możliwość konsultowania się ze swoimi nauczycielami. Egzamin jest o miesiąc później. Wierzę, że wszystko to sprawia, że maturzyści są świetnie przygotowani do swego najważniejszego chyba w życiu egzaminu. Przynajmniej tego pierwszego egzaminu dojrzałości.


Czy spodziewacie się w tym roku lekkiej obniżki formy, tego, że wyniki maturalne będą odbiegały od dotychczasowych?


Trudno powiedzieć. Ocenimy to dopiero po egzaminie. Trzymamy mocno kciuki za wszystkich zdających, za wszystkich egzaminatorów, aby egzamin maturalny przebiegł na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych.

Przypominam, że w ubiegłym roku wyniki, szczególnie maturzystów województwa podlaskiego, były bardzo wysokie. I równie wysokich wyników życzę tegorocznym maturzystom.


W tym roku matury potrwają do 29 czerwca.


Tak, ale przypominam, że mamy również termin dodatkowy, do którego mogą przystąpić wszyscy ci, którzy z bardzo ważnych przyczyn zdrowotnych lub losowych do egzaminu w terminie głównym nie mogą przystąpić. Wszystkie te osoby muszą najpóźniej w dniu egzaminu złożyć stosowny wniosek do dyrektora swojej szkoły. Trzeba dołączyć oryginalne dokumenty potwierdzające chorobę lub przypadek losowy.

Termin dodatkowy rozpoczynamy za miesiąc. Będzie trwał od 8 do 17 lipca.


Kiedy poznamy wyniki egzaminów?


Wyniki poznamy do 11 sierpnia. Wtedy będą też świadectwa dojrzałości.


Czy pamięta pani swój temat maturalny z języka polskiego?


Tak, oczywiście. Dotyczył Krasińskiego.

Życzę wszystkim maturzystom, aby egzamin maturalny był bardzo miłym wspomnieniem, pomimo że przebiega on takiej atmosferze, gdzie trzeba mieć ze sobą maseczkę, gdzie trzeba przestrzegać wszystkich zasad, gdzie niestety nie można się podzielić bezpośrednio swoimi wrażeniami po egzaminie z kolegami, pójść z nimi na spacer.

Przy okazji bardzo proszę wszystkich maturzystów, aby zarówno przed wejściem do szkoły, jak i po egzaminie, kontaktowali się ze sobą za pomocą telefonów, za pomocą różnych innych komunikatorów, tak, aby unikali bezpośrednich spotkań, po to, żeby po prostu się nie zarazić.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok